Zrnko zo života študenta

Posledné skúsenosti s prácou ma vážne vytáčajú a to až tak, že to musím dať zo seba von, lebo by som už asi praskla.

Začnem mojou úplne prvou brigádou, kde som robila za najmenšiu mzdu, aká snáď existuje. Ale bola to moja prvá brigáda a bola som z toho samozrejme nadšená. Bol skoro koniec školského roka v druhom ročníku na strednej a myslela som si, že si konečne nejako zarobím a nebudem už musieť stále pýtať od rodičov. No to som ešte netušila, ako tam so mnou budú zaobchádzať.

Išlo o jeden nemenovaný podnik v meste neďaleko dediny, kde bývam. Prvý deň bol celkom v pohode, vlastne aj druhý, aj tretí. Ono to začalo až niekedy, keď mi to začalo v tej práci ísť a už som sa ako tak orientovala. Aj keď tam neboli žiadni zákazníci, ktorých by som mohla obsluhovať, stále som musela niečo robiť, úplne nasilu mi hľadali robotu. Umývala som chladničku, mrazák, zem, kávovar a to kľudne aj v strede dňa, len aby som sa nenudila (aj keď zvyčajne sa takéto veci robia až nakonci zmeny, ako som neskôr zistila). Nemohla som si ani nachvíľu sadnúť, pretože nás tam sledovali kamery. Neboli tam ani žiadne stoličky pre nás pracujúcich a tam kde sedeli zákazníci, sme si sadnúť nemohli. Vtedy si užívate každú návštevu wecka, pretože len vtedy máte čas pre seba. Mala som nárok tak na polhodinku za celých 10 hodín za deň, čo som tam doslova drela. A tú som potom samozrejme mala nepreplatenú. 

Keďže to bola moja prvá brigáda, nechala som si takto srať na hlavu a presunuli ma do inej pobočky. Škoda že to bolo ale asi dva mesiace potom, čo som robila v tej prvej. Už vtedy ma varovali, že keď tam nebudem robiť, tak ma presunú do tej druhej. Že je tam o mňa záujem. A to čo som zažila v tejto druhej pobočke, bolo už úplné peklo. Nie že som tam bola ako úplná handra, ja som tam ešte robila aj s úplnými pičami, ktoré mi surovo nadávali, keď sa mi niečo nepodarilo. Samozrejme že keď mi tam za každú kravinu nadávali, tak som bola ešte väčšia lama. 

Toto bol posledný víkend čo som tam pracovala. Po letných prázdninách som len videla na danom podniku nápis, kde bolo niečo v zmysle, že je zatvorený. Ale nie preto, lebo by skrachoval, ale preto, lebo ľudia tam odmietajú pracovať. Že mi to ale vôbec nebolo čudné.

Na začiatku tretieho ročníka som si našla druhú brigádu v mojom živote - promovanie produktu. Poznáte to, dojdete do tesca a dievča za stánkom vás osloví, nech vyskúšate/ochutnáte nejakú mňamku alebo niečo. Horší prípad je, keď vás oslovia a nestoja za stánkom, len držia voňavku a vy už rozmýšľate, ako ju obíjdete. Týmto typom proma sa snažím vyhýbať a nebrať také :D Možno sa stavíte, možno práve nemáte chuť na danú vec, možno nemáte náladu na ľudí, možno vás otravuje keď vás niekto osloví.. Ale aj to je dosť dobre platená brigáda a tak som to zobrala. Nie je to ťažké, väčšinou robím sama a nikto so mnou nezaobchádza ako s handrou. A zatiaľ je to najlepšia brigáda, akú som kedy mala. Pretože tam so mnou milo zaobchádzajú aj v prípade, keď odhovorím promo, na ktoré som pôvodne mala ísť, ak mám na to vážny dôvod. Dokonca mi nenadávajú, ak nejaké promo neodpromujem najlepšie. A odvtedy čo to robím som prekonala strach z oslovovania ľudí. 

Ale potom prišiel maturitný ročník na strednej a povedala som si, že cez tie štyri mesiace voľna, čo ma čakajú pred vysokou, predsa nebudem celý čas len promovať. Občas popri škole sa to dá, ale nebavilo by ma to celé 4 mesiace. Chcela som niečo, kde by som mohla osloviť ľudí a neočakávať odpoveď "nie ďakujem." Chcela som niečo stabilnejšie, pretože promá nie sú každý deň. A nechcela som byť závislá od dátumov prom, chcela som si sama plánovať zmeny. 

Začala som robiť v jednom nemenovanom podniku, ale tento krát v Bratislave. Skúsenosti s bytím čašníčkou som už mala, tak som si myslela, že to pre mňa nebude žiadny problém. Chyba!

Už keď som mala pohovor s manažérkou podniku, prekvapil ma jej obrovský temperament. Bola rada mojimi skúsenosťami a tak ma hneď vzala. Prvý deň ma samozrejme zaúčala a bolo toho vážne viac než dosť, pretože v podniku pred tým som nerobila s kasou, keďže som ešte nemala 18. To bolo pre mňa celkom niečo nové, ako aj robenie kávy, šľahačky, dopĺňanie koláčov,... Všetko toto sa dalo. Pracovala som tam potom ešte asi 2 dni, ale s babami, tiež brigádničkami, ktoré boli vážne super. Konečne som si hovorila, ako budem pracovať v super podniku, v super kolektíve, budem mať peniaze, všetko bude super. Moja vidina skvelých prázdnin sa zdala takmer neskutočná a že aj bola. 

Na 3. deň som už mala robiť úplne sama, manažérka ma len sledovala, či mi všetko ide. Samozrejme že sama som z toho mala trochu stres a nevedela som ešte sypať z rukávu názvy všetkých čajov v ponuke, alebo ako chutí daný koláč, keďže som ešte všetky nestihla ochutnať a bolo ich tam fakt že veľa. Samozrejme, že som neoslovovala každého zákazníka hneď ako otvoril dvere od podniku a ešte pomaly ani neprekročil prah, pretože som ho chcela nechať vybrať samého, lebo viem aké to je otravné (teda aspoň mne). To ani tie brigádničky, s ktorými som tam pracovala nerobili. A to, že som bola takáto, jej asi pekelne vadilo. Alebo som jej bola nesympatická alebo kurva neviem. Možno keby mi dala šancu nabudúce, tak by som to zvládla. Ale ona ma hneď na to vyhodila s úsmevom na perách, že už majú brigádničiek dosť a mňa nepotrebujú. Keby porozbíjam taniere, vylejem na zákazníka kávu, alebo som drzá tak nepoviem. Ale toto.. Veď som ani nedostala šancu sa ukázať. 

Už už som si myslela, že je moja budúcnosť štyroch mesiacov prázdnin v promovaní, keď som na facebooku v ponuke prác našla jednu ponuku. Zdala sa mi dosť dobre ohodnotená, aj keď to bolo niečo s čím som nemala skúsenosť, povedala som si že to vyskúšam a napíšem tam. Ešte v ten deň som mala pohovor. Vedúca bola veľmi milá a hovorila, že majú veľmi málo brigádnikov a potrebujú ich. Zapisovala si o mne potrebné informácie a neskrývala nadšenie z toho, že som sa ozvala a povedala, že mi určite zavolá.

Ale ako prebiehali dni, stále žiaden telefonát. Asi po 2-3 týždňoch som sa tam rozhodla napísať znovu. Vedúca sa ma spýtala, že či som už bola na pohovore. To si akože robí srandu? Ale ok, brala som to, asi som nebola jediná čo sa tam zahlásila alebo čo. Stane sa. Bola som tam druhý krát a tento krát som už vypĺňala o sebe info aj na dákom papieri, ale to ešte stále nebola zmluva. Vraj si tam najskôr vyskúšam pracovať nejaký čas a až potom mi dajú zmluvu, lebo sa stáva, že niekto hneď vyplní zmluvu bez toho aby si to vyskúšal a potom chce skončiť. Tak že ok, dobre, fajn. Zasa povedala že zavolá. 

Ubehol týždeň, dva. Jebem na to, nepotrebujem takúto robotu. 

Keď tu zrazu telefonát od neznámeho čísla. Vedúca. Vraj že či som už bola na pohovore. Akože to si už vážne zo mna robí piču.. "Dokonca dva krát!" odpovedala som. Ona na to že dobre, že dnes je porada o 16:00, lebo majú bordel v brigádnikoch a zmluvách. Aké prekvapenie! Bolo asi 14:30. Nie som z Bratislavy, kľudne som už mohla byť doma a na 100% by som sa nejebala zasa do Bratislavy naspäť. Náhodou som v Bratislave v tú dobu ale bola, tak som si povedala že dám tomu poslednú šancu. 

Porada prebiehala v kaviarni. Prišla som, bolo nás tam asi 5 aj s vedúcou. Pochybujem, že toto sú všetci brigádnici. 15 minút po mne prišlo ďalšie dievča, povedalo ako jej je zle, ale že si zapáli a chvíľu ostane. Vedúca jej povedala že to je v pohode, že môže hneď ísť. Podľa rečí som pochopila, že ostatní vedia už oveľa dlhšie, že dnes tá porada mala byť. Prečo som o tom kurva zasa ja nevedela? Keď sa prebrali najdôležitejšie veci a už sa tam len tak bavili, tak som sa spýtala, či môžem odísť (dané dievča čo si zapálilo už dávno odišlo). Vedúca ma skríkla, že to čo práve rozoberáme, je veľmi dôležité. Tak že fajn. Dala mi zmluvy, ktoré keď som vyplnila, tak som konečne mohla odísť. Ešte počas celej porady som rozmýšľala jak sa z tohto vyvlečiem a že tu mi určite nebude dobre už len podľa tohto čo sa deje. Mala som proste odísť. Nemala som na to.

Dala som tomu šancu, potrebujem peniaze. 

Prvá zmena bola taká, ako som už trocha očakávala. Povedali mi kde čo nájdem, čo sa ako robí a očakávali že už to všetko budem hneď robiť. Žiadne také že by mi napríklad ukázali ako sa daná vec robí, nejaké vysvetlivky alebo iné pičoviny. Nič. Očakávali že už všetko budem robiť sama. A hlavne sa tam prestriedalo asi 258 ľudí. Niekto prišiel, polhodinku robil a potom tá slávna veta "idem si zapáliť" zatiaľ čo ja som tam bola 3 hodiny vkuse a cítila som sa preto celkom víťazoslávne. Nejako som sa snažila zorientovať ale ťažko sa mi to robilo, keď mi dávali stále najavo aká som neschopná. Ani ma nenechali si vyskúšať niečo iné a ťažšie, stále som robila to najjednoduchšie čo sa dalo. Občas som sa dostala na radu, ale hneď došiel niekto a povedal "ukaž ja to dorobím". Bola som proste nováčik a boli otrávení tým, že ma majú zaúčať. Keď sa minula nejaká položka a nedala sa zohnať nikde nablízku, ani im nerobilo problém ma poslať z jedného nákupného centra do druhého, do druhej pobočky. Veď aj tak ma tam neni potreba predsa. Keď som sa vrátila, mala som pracovať ešte ďalšie 4 hodiny. Ale vraj že už ma tam nepotrebujú, je ich tam dosť a môžem ísť domov. No nič, tak spanie v Bratislave som si vybavila zbytočne, nevadí. 

O 2 dni mi hodinu pred tým ako som mala pracovať, teda vlastne včera, volala vedúca, že pracujem. Skvelé že to viem tak skoro! Že ma to už ani neprekvapilo. Našťastie som nemala čo robiť, vybavila som si začiatok zmeny o hodinu neskôr. Mala som robiť na inej pobočke ako pred tým, tak som si pomyslela, že tam to snáď nebude také zlé. A ani nebolo. Konečne ľudia čo boli ochotní mi niečo ukázať, poradiť mi a hlavne ROZPRÁVAŤ SA so mnou! Zistila som, že ostatné brigádničky majú rozpis toho, kedy robia. No pecka. Aj keď som potom nestihla vlak a ďalší mi šiel až o 2 hodiny, tak som bola spokojná. Nevadí, že práve dnes je priateľ na koncerte vo fuge a mne sa ho vôbec nechcelo otravovať, keďže som stvrdla v Bratislave na celý večer sama. 

Dnes zasa ten istý scenár. Volala mi vedúca, že dnes pracujem, samozrejme asi 2 hodiny pred začatím zmeny. Pritom som s ňou bola včera, mohla mi to povedať. Čo je do piče toto za systém? A prečo nemám svoj vlastný rozpis? Prečo všetci očakávajú že ja viem čítať myšlienky? Povedala som jej, že dnes nemôžem, ale že som si naplánovala zmenu o pár dní s vedúcou pobočky, kde som bola včera. Na to mi vynadala, že ja patrím pod hentú pobočku a že toto bude riešiť manažér a zrušila ma.

Teším sa z môjho bytia tu na Slovensku a zvykám si, pretože nič iné mi asi neostáva. 


Zdieľaj článok na facebooku
71 odoberateľov
Zrkadlovka

,,Iba akousi malou časťou vedomia mohol počúvať dievča a odpovedať mu. Zvyšok jeho bytosti vpíjal jej krásu s náruživým smädom muža, ktorý pridlho pil z prameňa odriekania."

Komenty k článku

 1. 1
  Hagelslag

  23 ročný chalan

  Milujem také blogy ze života...a nevadí mi ani dĺžka ako poniektorým!
 2. 2
  Nats

  hrá sa, že má 0 rokov

  a čo si robila/robíš v tejto poslednej robote kde ste mali poradu v kaviarni? :D časníčku?
 3. 3
  Zrkadlovka

  20 ročné dievča
  v oblakoch

  @hagelslag som rada, ďakujem! 0:)
  @nats práveže nie, tým že sme mali poradu v kaviarni to tak môže vyznieť, ale nie
 4. 4
  Nats

  hrá sa, že má 0 rokov

  a je to tajné? :D znie to ako nejaká sekta :D
 5. 5
  Ssnehulienka

  23 ročné dievča
  Dolný Kubín

  uff. pocuj ty mas nejake stastie na retardovanych veducich... bola som v rovkanej situacii cize si uplne clovek nemoze povedat ze kaslat na teba odchadzam.. ale zas, keby to bolo tak ako u teba tak fakt uz kaslem na to.
  robila som fyzicky pomerne narocne brigady za smiesne platy aj na Orave aj v BA a nebola to vzdy moc sranda teda, ale zaroven vobec take zle ako ty pises... tak neviem ci to je len nahoda alebo co, kazdopadne s tebou celkom sucitim :/

  a tento clanok ma robi o to stastnejsou z faktu, ze este na strednej som si nasla job online, cize sa musim dealovat s klientami, ale len cez internet a je to pre moje nervy ovela menej narocne...
 6. 6
  Antifunebracka

  29 ročný muž
  redpill birdzu

  Taká je, žiaľ, krutá realita študenta. Brigádnici sú handry :(
 7. 7
  Zrkadlovka

  20 ročné dievča
  v oblakoch

  @ssnehulienka ja si stále hovorím, že vždy môže byť horšie. už som tu na birdzi čítala blogy, kde ľudia mali takéto problémy aj keď už neboli študenti
  ale ďakujem za súcit! :D
 8. 8
  Kaylee

  10 ročné dievča
  prepočítavanie...

  ctjb :D
 9. 9
  Mrspunk

  23 ročné dievča
  v dyme

  netreba sa nechať dojebávať takýmito kurvami. tiež som si ako 16-17 ročná nechala skákať po hlave a strašne veľa som vydržala lebo som si hovorila že veď potrebujem tie prachy...ale potom zistíš, že práce je FAKT veľa a proste treba hľadať a odmietať kým človek nie je spokojný
 10. 10
  Fakecocacolazero

  22 ročné dievča
  Malacky

  toto je ale snad fakt v kazdej restauracii/kaviarni/šenku :D a to je jedno, ci si brigadnik, alebo tam pracujes na pevno ako casnicka alebo ci si dokonca prevadzkar, stale s tebou budu zaobchadzat ako s poslednym hovnom, nemozes si sadnut, nemozes sa najest, nemozes nic. nikdy viac do takejto prace, aj keby mam robit za pasom, fakt ...
 11. 11
  Mayben

  26 ročná žena
  PD/BA

  to len ja som taká, že akonáhle sa mi niečo trochu nepáči, hneď dávam výpoveď ? :D ...akoo, máš môj obdiv, že im toto trpíš, ja by som už bola preč :D
 12. 12
  Zrkadlovka

  20 ročné dievča
  v oblakoch

  @fakecocacolazero tato posledna robota co ju mam nema s kaviarnou skoro nic spolocne
  @mayben ja som este nikdy vypoved nedala a trochu sa bojim :D ale uz mi velmi dlho nevolali z tej poslednej roboty, tak mozno ma aj vyhodili uz sami. uvidim, ked vyzdraviem a vyriesim maturitu, potom to budem riesit :D
 13. 13
  Dzeeejn

  22 ročné dievča
  v Alpách <3

  Počuj pod do coffeeshopu v ba robiť :) tu je tuším na každej pobočke super manažér a aj kolektív :)
 14. 14
  Zrkadlovka

  20 ročné dievča
  v oblakoch

  @dzeeejn tomu sa mi nejak už ani nechce veriť.. v ktorej pobočke robíš?
 15. 15
  Dzeeejn

  22 ročné dievča
  v Alpách <3

  @zrkadlovka ja robím v bory mall ale poznám aj baby ktoré robia na autobusovej na Nivách v CSCčku a viem že hľadáme aj my aj tam určite na leto brigádnikov, neviem kde to máš bližšie keďže niesi z BA :)
 16. 16
  Zrkadlovka

  20 ročné dievča
  v oblakoch

  @dzeeejn bory mall by sa mi celkom hodilo :)
 17. 17
  Dzeeejn

  22 ročné dievča
  v Alpách <3

  Tak príď keď budeš mat čas dones si životopis a určite sa s našim manažérom dohodnete :) ak ta niečo zaujíma o práci kľudne mi napíš TS :) @zrkadlovka
 18. 18
  Zrkadlovka

  20 ročné dievča
  v oblakoch

  @dzeeejn najskôr musím vyriešiť maturitu z praxe, výpoveď v tejto aktuálnej práci a potom uvidím, každopádne ti veľmi pekne ďakujem ^_^ (love)