Prečo neviem matematiku III. - pri riešení úloh tipujem
Jednou z ďalších možností prečo neviem matematiku je, že pri riešení úloh tipujem.
Možno to poznáte: máme napríklad slovnú úlohu nájsť číslo, ktoré po vydelení číslom 12 dáva podiel 57 a zvyšok 11 (Zdroj: Testovanie 9 - 2011). Úloha obsahuje tri čísla, tak skúsime 57:12 + 11? Alebo 57.11 - 12? A čo tak 57.11 + 12? Snáď to raz vyjde.
Treba uznať, že v niektorých prípadoch (najmä keď slovná úloha obsahuje iba dve čísla) sa môže podariť trafiť správny výsledok, ale sú minimálne dva dôvody, prečo by sme to nemali robiť. Prvý je, že takéto riešenie je veľmi nespoľahlivé. Druhý, že ak si zvykneme na takýto postup, tak s matematickými úlohami budeme mať stále problémy.
Ukážme si ešte ďalší príklad (Testovanie 9 - 2011): V sude je 1,5 hektolitra vody, pri polievaní záhrady sa zo suda minuli 2/5 vody, koľko litrov zostalo? Super, tak máme úlohu s dvoma číslami, takže štyri možnosti: 1,5 + 2/5, 1,5 - 2/5, 1,5 . 2/5, 1,5 : 2/5. Po krátkom zamyslení zistíte, že ani jedna z možností nie je správna. Bez zamyslenia sa nad zmyslom úlohy na správny výsledok neprídeme.
Matematika je exaktná veda (toto cudzie slovo znamená, že všetko je v nej jednoznačné, resp. aspoň je taká snaha). Tipovanie vám môže priniesť aj milióny eur, ale do matematiky sa nehodí Aj keď je to najjednoduchšia metóda, tak možno práve ona je dôvodom, prečo vám matematika nejde. Ak neviete, ako v riešení úlohy ďalej pokračovať, lepšie je sa zastaviť a porozmýšľať, alebo sa niekoho spýtať (napríklad na tejto stránke online).
Stáva sa vám niekedy, že sa vám nechce rozmýšľať a postup si jednoducho bez rozmýšľania tipnete?
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.