Fórum pridal Wistingher, 16. 8. 2019 13:28 do kategórie Zdravie. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Každé 1200. narodené dieťa má downov syndróm?

0
Wistingher

22 ročný chalan
Bratislava

Podľa štatistík je priemerný vek matky pri prvom dieťati 27,1 roka za rok 2019
A riziko downovho syndromu zavisi od veku matky.
Pri 27 rokoch je to 1:1200... pri 30 rokoch je to 1:910... pri 33 1:570

Rozumiem tomu správne? Pripadá mi to strašne veľa
Odozva

Názory k téme

1. 1
    Salora

tvári sa, že má 3 roky
    Oostende - Kappelmeister Birdzu

tak je to len miera rizika... ale faktom je, ze cim ma dieta neskor, tym je vacsia pravdepodobnost... ale napr. moja sesternica mala dvojicky, ked mala 19, obe sa narodili s muskularnou svalovou dystrofiou a jedno aj s downom... (sorry)
  2. 2
    Wistingher

22 ročný chalan
    Bratislava

*za rok 2017 ... pardon ten rok som neprepísal...
    29,7 roka je to priemerny vek pri pôrode všeobecne(nie pri prvom) pre rok 2019
  3. 3
    Wistingher

22 ročný chalan
    Bratislava

@salora Len tak z ničoho nič? Či bola nejaká príčina?
  4. 4
    Xxar3s

36 ročný ujo
    Bratislava

a včsina z tých detí teraz sedí v parlamente a dokoca jedno mu aj predsedá
  5. 5
    Xxar3s

36 ročný ujo
    Bratislava

takže keď budeš mať v 33ke 500 detí tak jedno z nich bude mať s veľkou pravdepodobnosťu šancu preraziť v politike.
  6. 6
    Kerrang

26 ročný muž

A od otca nezávisí ten vek, či ako? ...tak je pravda, že chlapi zostávajú dlhšie plodní, no zaujímalo by ma aj či pri nich existuje určité riziko?
  7. 7
    Chlorofyl

10 ročný chlapec
    Erec Jisrael

za to urcite mozu vakciny na ockovanie. som na tisic percent presvedceny!
  8. 8
    Majmarad

36 ročný ujo

@xxar3s :D
  9. 9
    Xxar3s

36 ročný ujo
    Bratislava

@kerrang chlap moze splodit potomkov aj v 70ke (ak mu este stoji) ale riziko sa vekom samozrejme zvysuje. Cim je clovek strarsi tym viac chyb vznika v bunecnej DNA (preto maju starsi ludia aj vacsi nabeh na rakovinu a rozne ine choroby) takze je vacsia pravdeposdobnost ze aj spermia ktora oplodni vajicko bude prave ta zla ale ta pravdepodobnost je stale nizka. pri pravdepodobnosti 1:500 kludne aj jedna ku 100 si z toho tazku hlavu robit nemusis nie si faraon aby si mal 160 potomkov. Dalsia vec ide o priemer do priemeru sa zahrnaju aj nezdravo zijuci rodicia trebars matka ktora pocas tehotenstva fajcila. su omnoho dolezitejsie faktory ovplyvnujuce zdravie plodu ale samozrejme s vekom stupa riziko.
  10. 10
    Laurikaaa

23 ročné dievča
    Londýnčanka

Kamarátka mala platený nejaky trisomy test za veľa peňazí a vyšla jej pravdepodobnosť 1:2 a to mala 22rokov
  11. 11
    Salora

tvári sa, že má 3 roky
    Oostende - Kappelmeister Birdzu

@xxar3s nemusí mu ani stáť... existuje aj umelé oplodnenie

@Laurikaaa vyšší vek ženy nie je jediným dôvodom downa... existuje veľa faktorov, ktoré to môžu ovplyvniť...
  12. 12
    Kerrang

26 ročný muž

@xxar3s To nie 160 potomkov ani náhodou (hehe) ...bude mi stačiť aj jeden, nanajvýš dvaja, lebo situácia je taká, že väčší počet je už aj ťažké na SK uživiť.. ...a čo ja viem, zatiaľ na tom nebazírujem, nie som matka a nemám materinské pudy, aby som už potreboval k životu len to decko (hehe)
  13. 13
    Kerrang

26 ročný muž

Takže deti sú u mňa po práci a priateľke, ak sa raz niekedy vôbec aj toho dočkám, lebo prácu si dokážem skôr nájsť ako babu..