Po megaúspešnom (ehm...) blogu o tom, ako napísať ultrapredávanú detektívku, je tu ďalší blog s radami Anzu o písaní. Len Anzu, je leto a akademický team dovolenkuje, posledná pohľadnica došla z Nového Dillí. Nech máte hocijakú myšlienku na písanie beletrie, potrebujete hlavnú postavu. A teraz sa dozviete, ako si ju namiešať z tých správnych slov!

1. Humor
Vaša hlavná postava by mala mať zmysel pre humor. Aspoň trochu. Nemusí byť kvalitný, väčšina vtipných postáv beletrie má oproti reálnym osobám naprosto nulový zmysel pre humor. Čiže postačí, keď niekde v úvode napíšete, že vaša postava je sarkastická a pár krát to počas knihy spomeniete. ("Bla bla bla," sarkasticky sa uškrnul.) (Mala rovnako sarkastický zmysel pre humor, čo sa mu páčilo.)

2. Romantika
Či už ide o romantický príbeh, alebo o záchranu sveta, vaša hlavná postava sa musí s niekým zapliesť. Takisto je jedno, či osoba po nejakom zapletení sa túži, alebo sa ho priam desí. Ak žiadnu romantickú zápletku nechcete, aspoň naznačte, že medzi dvoma osobami by sa mohlo niečo udiať a potom to nikdy nerozviňte a nechajte tak. Ja som narazila na knihu, kde autorka starostlivo naznačovala prebehnutie iskry medzi hlavnou hrdinkou a kňazom. Ale zároveň chcela kňaza, ktorý je strašne oddaný Bohu a v závere konečne príde na to, ako by mu najlepšie mohol slúžiť. Tak sa zrazu hrdinka prestala ku kňazovi vyjadrovať a všetci sa tvárili, že sa nič nestalo.

3. Zmena života
Hlavnej postave sa od začiatku deja kompletne zmení život, až je to neuveriteľné (a ono je to fakt niekedy neuveriteľné a to až tak, že to autorovi len ťažko kúpite – príklad: mladá deva je v depresiách, že ju nikto nechce. Presťahuje sa a zrazu sa o ňu bijú až dvaja a tretí by si tiež dal povedať, najlepšie, ak na všetkých urobila dojem pri prvom stretnutí.)

4. Prostredie
Určite pritiahnete pohľady, ak svoje postavy zapasujete do sveta mágie, najlepšie upírov. Ak chcete vykrádať tento nápad, ale zároveň sa chcete tváriť originálne, stále ešte môžete voliť napríklad vlkolakov alebo svoj vlastný národ, v ktorom pokombinujete všetky vlastnosti, ktoré sa vám páčia na ostatných tvoroch.

5. A samozrejme: Charakter!
Hlavná postava musí má hrdinského ducha. Predsa nemôže pred tým, čo pred ňu postavíte, zutekať, všakže? Takže jej prvou vlastnosťou musí byť triezva myseľ za každých okolností. Dokonca aj vtedy, keď o nej napíšete, že je to zmätkár. Ale nebojte sa, to si nikto nevšimne.

Okrem toho má kopu najsamušľachtilých vlastností, má dobré srdce, vie, čo je správne, je odvážna, obetavá a za každých okolností skromná. Ak hlavnú postavu necháte len opisovať dianie okolo, môžete si s týmito vlastnosťami (a humorom) vystačiť. Ak toto chcete obísť, môžete sa snažiť doplniť nejaké drobnosti na dokreslenie postavy. Škaredú spomienku, fóbiu alebo fetiš, napríklad.

Nezabúdajte, že vaša hlavná postava musí byť človek, s ktorým sa dá stotožniť, čiže musí pôsobiť obyčajne. Zároveň ale musí vedieť splniť všetko, čo jej položíte do cesty, čo väčšinou znamená mať kondičku, prípadne nejaké super schopnosti, IQ 130, EQ tiež ukážkové a nezabudnime na vyššie uvedenú skromnosť! Príkladom nech je nám Robert Langdon, ktorý okrem toho, že je namakaný akademik, je na svoj vek aj neuveriteľne (áno, fakt neuveriteľne) dobrý plavec. Každé ráno o trištvrte na päť vstane a zapláve 50 bazénov. A to má 40 rokov! Úctyhodné, nie? Nie, tie čísla som si nevymyslela.

Takže, krátke zhrnutie: Aj keď je vaša postava neobyčajná tým, že sa vie vysporiadať s tým, čo jej zadáte, pričom v reálnom živote by ste nikoho takého nenašli, musíte ju vykresliť ako čo najobyčajnejšiu, k čomu vám najlepšie poslúžia nejaké konkrétne slabinky. Ak to správne zahráte, nikoho nenapadne pýtať sa, ako vaša školáčka zmlátila štyroch bodyguardov.

A ak byste nevedeli, ako to zahrať, nedostatky na postavách môžete vykryť inými vecami, napríklad úvodom in medias res. Aj keby zvyšok za nič nestál, úvod musí byť! Pamätám si, ako som otvorila Twilight a prvá veta bola niečo ako „Nikdy som si nemyslela, že budem stáť tvárou v tvár smrti.“ Čakala som čosi akčné, niečo ako Harry Hrnčiar v upírej verzii....po štyroch kapitolách soap opery, naviac dosť nudnej, som sa spýtala kamarátky, kedy sa to konečne rozbehne. Keď mi povedala, že to sa už nerozbehne, zavrela som to pdf a vymazala ho. Ale vidíte, ako ma ten úvod oklamal? Celých 28 či koľko strán som vďaka nemu prečítala!

Tak a teraz, keď už máte týchto pár hintov, ostáva vám už len vytvoriť si svoju hlavnú postavu. A vedľajšie. A zápletku. A celé to spracovať. Nemáte začo. A spomeňte ma v poďakovaní!

 Blog
Komentuj
 fotka
tunidlo  7. 8. 2010 19:13
Ale ja musím, že tá zmena života nie je nereálna ...



Keď človek zmení prostredie, môže sa dramaticky zmeniť pohľad okolia na ňu, či už kvôli odlišnosti okolia, alebo kvôli odlišnosti jej samej, po tom, ako ju zmenil samotný prechod do iného prostredia ...



A posledné dva odstavce sú úplne super
 fotka
hnisavica  7. 8. 2010 19:27
Mňa by celkom bezostyšne zaujímalo (nesúvisiac tak úplne s témou), či sa Anzu náhodou nepohráva s myšlienkou napísania sci-fi poviedky, novely, románu
 fotka
chidori  7. 8. 2010 22:24
počíta sa i to, že hlavná postava umrie? to ako potom to stotožňovanie nejako nevyjde nie? lebo sa s ňou potom môžu stotožňovať akurát tak mŕtvoly
 fotka
johnysheek  8. 8. 2010 12:45
nadviazal by som na hnisavicu a spytal sa priamo.. kedy a kde sa bude dat kupit a nechat podpisat?
 fotka
chajka  15. 8. 2010 14:12
Páči sa mi tvoj zmysel pre humor, začínam uvažovať, či ty sama nie si nejaká fiktívna postava.
Napíš svoj komentár