Anzu
6. 11.novembra 2010 00:18
Ďalšie jej blogy »
Má viac ako dve strany a len jeden riadok kódu. CSS návod, aký tu ešte nebol.
1. Ako vyberať farby?
Asi najdôležitejšia vec pri vnímaní priestoru webky. Hovorieva sa, že farieb by nemalo byť príliš veľa. My by sme sa mohli zaobísť s tak tromi-štyrmi farbami. Podobné odtiene jednej farby sú samozrejme možné. Môžeme si vybrať ladenie „tón v tóne“, alebo princíp kontrastných farieb. Či sa rozhodnete ladiť webku do tmavých, alebo do svetlých farieb, je na vás, na toto neexistuje kľúč.
Tipy:
- Ak fakt neviete, ako vyberať, odporúčam colorschemedesigner.
- Ak sa rozhodnete ladiť webku do tmavých farieb, nezabudnite mať svetlé písmo. Predsa len, na Birdzi ste asi preto, aby ste sa prezentovali pred inými ľuďmi, čiže to nerobíte len pre seba, robíte to aj pre nich. Nikto vám neradí, ako si vyfarbiť denníček, ale je trochu divné, keď si niekto naskinuje webku a potom tvrdí, že mu jedno, či sa na nej dá niečo prečítať. Načo ste si ju potom zhovadili?
- Skúste trochu experimentovať. Nemusíte napríklad vždy voliť čierne písmo. Môže byť napríklad tmavosivé alebo tmavohnedé, podľa toho, či je webka ladená do studených alebo teplých farieb. A na bielom pozadí sa to môže aj lepšie čítať, ako viac kontrastná čierna.
- Okrem toho, že si poviete, aké farby chcete, dbajte aj na odtiene. Niektorí ľudia napríklad do css píšu farby ako „red“, „blue“, „green“, „yellow“, atď, namiesto toho, aby si pohľadali hexadecinálny kód krajších farieb. Hentie fakt kolú oči. Na toto môžete použiť vyššie uvedený colorschemedesigner alebo kopu iných color wheels na nete.
- Pri výbere farieb dbajte na to, aby všetko ostávalo prehľadné a čitateľné. Kontrast medzi farebnosťou prvkov by nemal byť ani veľmi malý (tmavosivé pozadie a čierne písmo), ani veľmi veľký (sýtožlté pozadie a sýtomodré písmo).
- Ak máte ako pozadie fotku, nemal by byť problém určiť jej farebnú paletu a doladiť zvyšok webky. (Pozrite si webku malejpohromy)
- Ako si zmeniť farbu loga birdzu:
Stiahnite si logo
Stiahnite si GIMP (free)
Nainštalujte ho a logo v ňom otvorte
V hornom menu (Súbor,....) choďte do Farba-Ofarbiť a pohrajte sa s tromi nastaveniami. To je všetko. Jednoduché a efektné a ani ste si nič nemuseli navrhnúť. Príklady výsledkov:
2. Ako pracovať s pomerom prázdno/plno?
Na vašej webke s týmto asi až tak veľa neurobíte, pretože netvoríte web od základov, ale to nevadí, môže sa to tiež zísť. Vaša webka bude pôsobiť vzdušnejšie, keď sa nad týmto pojmom začnete zamýšľať.
Tipy:
-Ak máte ako pozadie fotku alebo vzor, nedávajte si ako pozadie webky inú fotku alebo vzor, urobte ho jednofarebné.
-Ak máte ako pozadie fotku, môže sa dosť hodiť odstrániť z hora nápis "Webky" a "Online podľa abecedy" a dátum, možno dokonca aj okno na stavy, aby sa to tam viac otvorilo. Príkazom
#mojahlavicka{height: pocetpixelov px}
si môžete vrch trochu zväčšiť posunutím webky nižšie a odhaliť tak pekné pozadie.
- Opačne: Dať na pozadie jednu farbu a na webku druhú tiež nie je bohviečo, veľké jednofarebné plochy sú nudné, niekedy až nepríjemné pre zrak. Toto sa ale, rovnako ako všetko, dá porušiť, ak vieme, prečo to robíme. Ak si napríklad urobíte výrazné niekoľkofarebné logo, hocičo ďalšie, čo pridáte, sa s ním môže biť. Vtedy je priam žiadúce túto radu nevyužiť. (A takto je to všade. Musíte poznať dve veci: pravidlá a kedy a prečo ich ich môžete porušiť.)
3. Čím ešte môžem vylepšiť webku?
- Zlaďte ju do nejakého štýlu alebo témy, ktorá sa vám páči. Prispôsobte tomu všetko do najmenších detailov. Spomeňte si napríklad na „temné“ webky, ktoré ste videli a ktoré používali nejaký stredoveko vyzerajúci font. Určite to na vás pôsobilo lepšie, než to isté s nejakým Times New Romanom ( resp. Times New Romanom F. (20) )
- Ak si na pozadie vyberiete opakujúci sa vzor, mal by mať určitú veľkosť. Predstavte si pozadie s bodkami alebo štvorčekmi, asi by sa vám to začalo zlievať, keby boli primalé.
- Možno aj ničím. Pamätajte si, že ľudia, čo chcú byť za každú cenu originálni, môžu práveže ľahko pohorieť. Nesnažte sa silou mocou skúšať niečo, čo vo vás nie je. V jednoduchosti je krása.
P.S.: Na záver ešte malá reklama na skupinu o designe. Prepáčte, že to sem dávam, ale k tomu by ste sa inak nedostali. Je náhoda, že sme tam až dvaja a nielen ja sama.
Blog
10 komentov k blogu
1
kokinka
6. 11.novembra 2010 00:48
najs
2
heeeeeeeej, to čo má byť, test, či to čítam? No vlastne neviem, ja poznám len Times New Roman F. (21) a ten je trochu prijateľnejší
ale inak, musím sa tu vyjadriť, že "zbooožňujem" priehľadné webky s obrázkom na pozadí
ale inak, musím sa tu vyjadriť, že "zbooožňujem" priehľadné webky s obrázkom na pozadí
5
v tomto máš totálne pravdu... keď si prehliadám webky tak ako by súťažili v tom kto má dlhší kód... pritom v jednoduchosti je krása
7
Ja tiež úplne súhlasím s tým, že v jednoduchosti je krása a vôbec pekné a zaujímavé rady...
Napíš svoj komentár
- 1 Mahmut: O tých, ktorí na zemi zostanú a tých, ktorí z nej musia odísť
- 2 Tomasveres: Motivácia je nezmysel
- 3 Protiuder22: Oheň
- 4 Hovado: Opäť som späť
- 5 Hovado: Zopár myšlienok
- 6 Hovado: Prečo ľudia kričia
- 1 Soyastream: Októbrová
- 2 Mahmut: Kritický pohľad na Halloween a sprievody strašidiel
- 3 Dezolat: Pribehova hra o susedskej vojne. chatgpt. na pokracovanie.
- 4 Soyastream: Novembrová
- 5 Mahmut: O tých, ktorí na zemi zostanú a tých, ktorí z nej musia odísť
- 6 Mahmut: O čítaní z oblakov a o premenách foriem Pravdy
- 7 Dezolat: Test hrania textovej hry s AI friends & Fables
- 8 Tomasveres: Motivácia je nezmysel
- 9 Protiuder22: Oheň
- 10 Hovado: Opäť som späť