Tí z vás, ktorí snívajú o tom, že ich blogové účinkovanie na tomto portáli prerastie jedného dňa v niečo viac, už určite rozmýšľali, o čom by mala byť ich prvá skutočná kniha. Toto môže byť veľkým problémom, fantasy sa dnes už nedá písať, kým nie ste fakt vymakaní a originálni, inak skončíte s nálepkou toho, kto kopíruje Tolkiena, na zápletku pre dobrý román ste toho prežili primálo, o brakovú literatúru určite nemáte záujem a aj keby ste chceli, nemôžete vymyslieť superschopnosť, ktorú by dnešní upíri ešte nemali. A preto vám teraz radím, aby ste boli klasici (či už s tanečkami v župane, alebo nie) a skúsili to s detektívkou. Aby ste vedeli, Anzu je veľmi povolaná, čo sa týka radenia ohľadom písania, k jej životným úspechom (na rozdiel od bežného smrteľníka) totiž patrí jeden článok v stredoškolskom časáku a 38 fanúšikov na birdz.sk, čo je prakticky to isté, ako vlastná kniha v regáloch Panta Rei. (Ako by sa asi predávala zbierka všestranných rád a postrehov akademického teamu?)

Ak vás tento nápad inšpiroval a už ste nažhavili perá, dovoľte mi (kedysi nadšenej čitateľke Agathy Christie), aby som vám pripomenula pár zásad a dobrých rád, ktorých by ste sa mali držať:

1. Je dobré, keď ste na materskej alebo na sociálnych dávkach, prípadne oboje naraz. Máte veľa času na písanie a bude to vyzerať lepšie vo vašom životnom príbehu.
2. Preboha, hlavne vymyslite nejaký normálny motív vraždy. Nikto nechce čítať dvestostranovú knihu, aby na konci zistil, že vrah zabil obeť, aby ju obetoval satanovi, na čo detektív prišiel, keď uvidel u vraha náhodne pohodenú satanistickú bibliu a odtrhnutú hlavu netopiera.
3. Po obvinení šialeného vraha z vraždy nie je veľmi dobré napísať, ako sa začal smiať hysterickým smiechom, potom všetkým prezradil svoj tajný plán a potom ušiel alebo pri zatknutí prisahal, že sa vráti. Nie sme v komixoch od Marvela alebo DC.
4. Napísať príbeh tak, aby od začiatku bol len jeden podozrivý, (čomu ale ostrieľaný detektív z nejakého neznámeho ale naprosto nelogického dôvodu nechce veriť) naťahovať príbeh stopäťdesiattri strán a nakoniec oznámiť, že to predsa len bol on, je trochu blbosť.
5. Rovnako je blbosť napísať všetky postavy rovnako – rovnako rozprávajúc, nadávajúc či prežívajúc smrť obete. Vrátane policajtov.
6. Pre špekulantov: Ak detektív na to neprijde alebo si v polke vyšetrovania povie, že obeť bol idiot, vyspí sa s jeho dcérou a vráti sa do bežného života, tak vaša kniha bude asi úspešná len v tom, že si vydavateľ zavesí na nástenku vybrané pasáže, aby mu v zlých chvíľach zdvíhali náladu.
7. Všetko treba mať premyslené. Ak prekomplikujete dej, ale nakoniec zistíte, že neviete, ako má vlastne detektív prísť na vraha, je dosť blbé vyriešiť to tým, že vrah sa sám zabije kvôli výčitkám a nechá dopis na rozlúčku.
8. Mám pocit, že mladí zvyknú vo svojich prvých knihách a poviedkach dávať osobám anglické mená (alebo sa mýlim?). Nerobte to. Seriózne knihy majú dávať zmysel a to sa nestane, ak budete proanglický a použijete mesto, v ktorom nepoznáte ulice alebo ak nebudete vedieť, ako v danom štáte funguje súdnictvo.
9. Tiež je vhodné naštudovať si, ako funguje vyšetrovanie, aby ste sa nedopustili nejakého failu a nenapísali napríklad, ako detektív chytil krk mŕtvoly holými rukami a začal s ním hýbať, aby zistil, či má zlomený väz, alebo ako policajti pustili na miesto činu fotografa z Nového Času, aby mal fotky do ranného vydania.
10. Charakter detektíva býva často niečím zvláštny a osobitý. Netreba to však preháňať a vykresliť svoju hlavnú postavu ako druhého Indianu Jonesa.


A teraz, keď už viete to najdôležitejšie, sa stačí už len držať nadpisu a napísať ultrapredávanú detektívku, ktorou očaríte všetkých svojich známych, hlavne tých, ktorí po večeroch píšu svoju prvú knihu o vzťahoch v partii pubertálnych upírov.

 Blog
Komentuj
 fotka
galinka  6. 6. 2010 18:38
Idem ten komentár spisovať priebežne popri čítaní, nech na nič nezabudnem.

- Tá kniha od akademického tímu by mala úspech - keď som mamina naposledy niečo od teba čítala, veľmi sa jej to páčilo, zdvihlo jej to náladu a s prekvapením sa ma potom opýtala, ako sa ti podarilo s takým talentom skončiť na matfyze

- Bod č. 2 - hlava netopiera sa netrhá, tá sa má predsa odhryznúť!

- Aj ja chcem svoju prvú knihu o vzťahoch medzi pubertálnymi upírmi!



P.S.: Ja asi nikdy úspešná nebudem, lebo ak raz aj nejakú knihu napíšem (ach, aký krásny sen) tak zaručene tá kniha nebude seriózna (komu sa chce premýšľať nad tým, aké zákony v danej krajine platia a že bulvárny fotograf k mŕtvole nepatrí? )
 fotka
tiborko92  6. 6. 2010 20:12
jA SOM UNAVENY
 fotka
dadaistka  6. 6. 2010 22:58
Je smutné, že som zistila, že nikdy nebudem schopná napísať detektívku. Asi by bolo veľmi trápne, keby bol vrahom kocúr, nie?



Inak výborný blog, možnože by bolo ešte lepšie napísať rady o tom, ako napísať dobrú vampire-story. Určite by to čítalo viac ľudí! Bola by si slávna a uznávaná!
 fotka
leiasolo  6. 6. 2010 23:00
Ach, nieee!!! Naozaj námet "vzťahy v partii pubertálnych upírov" nebude mať úspech???

Zmarila si moje sny, nádeje a preto idem hneď teraz svoju 650-stranovú prozaickú prvotinu hodiť do ohňa!

....

 fotka
stenatko  7. 6. 2010 07:07
Ináč, podla mňa tie detektívky nemusia byť s otrepaným: Zabili, prišiel detektív, vyriešil a zlý ujo/teta sa dostal do chládku



Detektívka (aspoň z mojej strany) vyzerá už akosi inák. Nemusí tam byť ani vražda. Ani detektív. Mysterióznosť sa dá už nájsť i v obyčajnom živote



Ale to hovorí človek, čo je odkojený najmä na výberových detektívkach Eda McBaina.
 fotka
johnysheek  7. 6. 2010 18:13
a budu navody i na ine "zanre" ?
 fotka
fylo  7. 6. 2010 18:22
najlepšie je napísať taký komplikovaný prípad, aby ani sám autor nevedel kto je vrah
 fotka
corferatu666  3. 7. 2011 00:32
...prečítal som si tento článok celý, a keď som ho dočítal, som z toho pomerne zmätený, hlavne z tých bodov a pýtam sa sám seba: "Dá sa vôbec úspešne napísať detektívka?" Podľa týchto bodov, to musí byť neskutočne ťažké, aspoň podľa môjho názoru a z hĺbky srdca pochybujem o tom, že, každý (alebo aspoň väčšina), kto píše detektívky, sa takto striktne vyhýba týmto veciam, ktoré sú zhrnuté v bodoch. Samozrejme,každý má vlastný štýl písania a všetkého, čo s ním súvisí, a preto nechcem ani napadať celý tento článok, rešpektujem ho do tej miery, do akej mi to moja osobnosť dovolí. Takže nechcem týmto komentárom na nikoho útočiť, je to čisto môj osobný názor. Vďaka...
Napíš svoj komentár