Krajina pôvodu : USA
Doba vzniku : 19. storočie
Pôvodné využitie : Lov na bažanty a jarabice
Dnešné využitie : Spoločník, ale niekedy sa používa ešte stále na lov!
Priemerná dĺžka života : 13-14 rokov
Hmotnosť : 11-13 kg
Výška : 34-39 cm
História:
Americkí aj anglickí kokeršpaniely majú rovnaký pôvod. V dávnej histórii boli všetci španieli považovaný za jedno plemeno. V roku 1570 dr. Caius,popísal vo svojej knihe dve plemená španielov – poľovného psa, ktorý bol silnejší a väčší, a malého španiela, ktorý bol skôr prítulným maznáčikom. Menší a väčší španieli sa začali rozlišovať až v polovici 19. storočia, kedy psy vážiace viac ako 11 kg boli označované ako poľné, a tie menšie ako kokeri. V dnešnej dobe poznáme dve plemená kokeršpanielov – amerického a anglického. Americký kokeršpaniel je najmenším zástupcom týchto poľovných psov, ako samostatné plemeno bol uznaný v roku 1946, kedy AKC pristúpil na rozličné hodnotenie oboch typov kokeršpanielov, a tieto medzi sebou chovatelia prestali krížiť, ich predkovia boli varianty starej rasy “Landspaniel“. Americký kokeršpaniel je pomerne moderné plemeno, a preto sa stále ešte vyvíja. Toto plemeno je v USA a Kanade veľmi obľúbené, a získalo si svojich priaznivcov aj inde vo svete.
Všeobecný vzhľad:
Americký koker pôsobí ako dobre osvalený pes s inteligentným a pozorným výrazom. Hlava je zaoblená, s guľatými, plnými očami, ktoré majú ľahko mandľový výraz. Farba očí je tmavohnedá až čierna u tmavých psov, u svetlých jedincov musí byť aspoň oriešková, všeobecne však platí, čím sú oči tmavšie, tým lepšie. Uši sú previsnuté, dlhé a dobre osrstené rovnou alebo jemne vlnitou srsťou. Telo je kompaktné s hlbokým hrudníkom a širokým, dobre osvaleným zadkom. Chvost je u týchto psov kupírovaný a je nesený v línii chrbta.
Srsť a farba srsti:
Srsť je na hlave jemná a krátka, na trupe strednej dĺžky s hustou podsadou. Srsť má byť lesklá, rovná alebo mierne vlnitá. Farba srsti je čierna, čierna s pálením, svetlo krémová až temne červená, hnedá, hnedá s pálením alebo viacfarebná. U jednofarebných psov sú povolené biele znaky na hrudi alebo hrdle, inde na tele sú neprípustné. Viacfarebné psy musia mať dve alebo viac farieb od sebe zreteľne ohraničené, jedna z týchto farieb musí byť biela. Odchýlky vo farebnosti sa na výstavách penalizujú alebo diskvalifikujú. Presná farebnosť je uvedená v chovnom štandarde tohoto plemena.
Povaha:
Americký kokeršpaniel je dobre vychovateľný, inteligentný a milý pes. Jeho povaha je vyrovnaná a veselá, je veľmi temperamentný a živý, nikdy nebýva nudný. Je to príjemný spoločník a kamarát.
Spoločenská charakteristika:
Americký kokeršpaniel potrebuje tesný kontakt so svojim pánom, ktorému je veľmi oddaný, niekedy je na ňom až citovo závislý. Celej rodine býva veľmi príjemným a veselým priateľom a ideálnym kamarátom. Miluje ľudí, a aj k cudzím ľuďom sa chová väčšinou pekne a disciplinovane. Je to veľmi spoločenský pes a súžitie s ostatnými psami alebo inými domácimi zvieratami býva bez problémov.
Vzťah k deťom:
Americký kokeršpaniel miluje aj deti, je im výborným spoločníkom pri ich hrách. Je však nutné ho uchrániť pred príliš divokým vystrájaním detí, pretože nemá rád hrubé zaobchádzanie a nenechá si to páčiť. Pokiaľ deti tolerujú potreby psa, býva ich vzťah veľmi priateľský a pekný.
Výchova:
Výchova amerického kokeršpaniela nebýva zložitá. Má dobrú schopnosť rýchlo sa učiť a veľmi dobre reaguje na tón hlasu. Jeho výchova by mala byť mierna a zrozumiteľná, ale taktiež dôsledná.
Držanie:
Americký kokeršpaniel sa ľahko prispôsobí tak životu v meste, ako aj na vidieku. Je vhodný do mestského bytu, a aj na dedine by mal byť držaný doma, pretože potrebuje neustály blízky kontakt so svojim pánom a celou rodinou.
Pracovné využitie:
Americký kokeršpaniel si dnes získal najväčšiu obľubu ako maznáčik a priateľ rodiny, môže byť však rovnako vhodný ako poľovný pes. Dnes sa však ako lovec využíva minimálne, je chovaný skôr pre výstavné účely, a náročná úprava jeho srsti taktiež poľovníkom príliš nevyhovuje.
Pohyb:
Tento pes je veľmi aktívny a potrebuje veľmi veľa pohybu, aj keď sa tiež rád povaľuje trebárs na gauči. V tom by sa však nemal príliš podporovať a je treba dopriať mu veľa pohybu na dlhých prechádzkach a aj možnosť voľného výbehu. Kondíciu psa možno taktiež udržovať účasťou na rôznych psích súťažiach.
Starostlivosť:
Srsť amerického kokeršpaniela vyžaduje značné množstvo starostlivosti, musí sa pravidelne kartáčovať a trimovať. Starostlivosť o srsť výstavného psa je náročnejšia. Nutné je dôkladné prečesanie najmenej každý druhý deň a trimovanie asi po šiestich týždňoch. Taktiež je nevyhnutné častejšie kúpanie. Dôležitá je pravidelná kontrola čistoty uší, zuby je dobré občas prehliadnuť, či sa na nich netvorí zubný kameň, pazúriky psa je nutné udržovať krátke. Prebytočné chlpy medzi vankúšikmi na tlapkách a vo zvukovode sa musia odstrániť zastrihnutím.
Strážne využitie:
Pre svoju priateľskú povahu k ľuďom nie je americký kokeršpaniel príliš vhodný ku stráženiu.
Vhodné športy:
Agility; aportovanie; lov;
Najčastejšie nemoci:
Šedý zákal; progresívna atrofia sietnice; dysplázia sietnice
Zvláštnosti plemena:
Vzhľadom k tomu, že americký kokeršpaniel sa v poslednej dobe stal veľmi módnym plemenom, môžu sa vyskytnúť chovatelia, ktorí sa zameriavajú skôr na zisk než na produkciu kvalitných šteniat. V chove amerického kokeršpaniela sa môžu vyskytnúť jedinci s agresívnou povahou, ktorá je spravidla vrodená, preto je potrebné so zaobstaraním šteňaťa sa príliš neponáhľať, ale vybrať si dôveryhodného chovateľa a poznať aj matku vybraného šteňaťa.
Príprava na výstavu:
Na túto udalosť by mal byť pes veľmi dobre pripravený. Americký kokeršpaniel sa vo výstavnom kruhu väčšinou chová perfektne, musí však poznať atmosféru výstav. Pes by mal na výstave byť vo vrcholnej kondícii, musí vedieť stáť vo výstavnom postoji, musí sa vedieť ladne pohybovať vo výstavnom kruhu a musí byť pripravený na dotyky rozhodcu. Je nutné počítať s prehliadkou chrupu, prípadný zubný kameň musí byť teda odstránený už pred
výstavou, a s prehliadkou semenníkov u psov. Srsť psa by mala byť dokonale upravená a trimovaná.
Výživa šteňaťa:
V prvých mesiacoch svojho života šteňa rastie najrýchlejšie, a pre správny vývoj jeho kostry a svalstva je v tomto období veľmi dôležitá vyvážená strava obsahujúca aj vitamíny a minerálne látky.
Výživa dospelého psa:
Kvalita krmiva má vplyv nielen na zdravie a kondíciu psa, ale taktiež na kvalitu jeho srsti. Krmivo pre dospelého psa je nutné vybrať tak, aby zodpovedalo potrebám psa. Aktívny pes potrebuje energeticky výdatnejšiu stravu ako pes, ktorý nemá príliš pohybu.
Výživa starého psa:
Starý pes, ktorý už nie je príliš pohybovo aktívny potrebuje iné zloženie stravy než pes v aktívnom veku. Aby sa predišlo jeho obezite, je dobré postupne prejsť na odľahčenú stravu pre seniorov, ktorá obsahuje všetky prvky, ktoré pes v tomto veku potrebuje.
Dôvetok pre budúcich majiteľov:
Pokiaľ sa rozhodnete pre chov tohoto psa, odmení sa vám za vašu starostlivosť a lásku svojou krásou a oddanosťou, a nájdete v ňom rodinného priateľa, maznáčika a bezstarostného a veselého spoločníka. Stále v ňom pretrváva lovecký duch jeho predkov, preto mu musíme dopriať dostatok pohybu.
Blog
3 komenty k blogu
1
d170
6. 4.apríla 2008 16:11
Kokeršpanieli sa mi páčia, akurát skoro vôbec nepočúvajú, aspon tí, čo poznám
Napíš svoj komentár
- 1 Hovado: Zvláštnosti slovenskej poľovačky s Maďarom
- 2 Mixelle: Milan a Zuzana alebo ako som sa stala strážcom tajomstva
- 3 Dezolat: Teal a jeho sen o písaní
- 4 Mixelle: Agáta
- 5 Tomasveres: Moje prvé ( ne ) vysnívané auto
- 6 Hovado: Každé bláznovstvo, 3 dni trvá
- 7 Robinson444: Anatole France
- 8 Hovado: Psychoterapia
- 9 Derimax3: Prehovor do duše
- 10 Protiuder22: Kenosis
- BIRDZ
- Bibusha00005
- Blog
- Americký Kokeršpaniel