Originálny názov plemena : Berner Sennenhund

Krajina pôvodu : Švajčiarsko

Doba vzniku : 20. storočie

Pôvodné využitie : Pastiersky pes, ťažný pes

Dnešné využitie : Spoločník, pracovný pes

Priemerná dĺžka života : 10 - 12 rokov

Hmotnosť : Pes: cca 55 kg Fena: cca 45 kg

Výška : Psy: 64 – 70 cm, ideálna výška je 66 – 68 cm Feny: 58 – 66 cm, ideálna výška je 60 – 63 cm

Všeobecný vzhľad:
Bernský salašnícky pes je dlhosrstý, trojfarebný veľký pes, harmonického a vyrovnaného vzhľadu a ladných pohybov. Lebka je z profilu i spredu mierne klenutá, stop je vyznačený, ale nie príliš výrazný, papuľa je silná, stredne dlhá a rovná. Oči majú mandľový tvar a sú tmavohnedé, ňufák je čierny. Vysoko nasadené uši sú trojuholníkového tvaru, stredne veľké, ľahko zaoblené a priliehajúce. Telo je silné a kompaktné, hrudník široký, chrbát pevný a rovný, bedrá široké a silné, zadok mierne zaoblený. Chvost dosahuje aspoň k pätovému kĺbu, je husto osrstený, v kľude zvesený, pri pohybe nesený na úrovni chrbta nebo mierne nad ním.

Srsť a farba srsti:
Srsť je dlhá, rovno splývavá alebo ľahko zvlnená. Základná farba je čierna, so sýtym hnedočerveným pálením na lícach, nad očami, na všetkých nohách a na hrudi, a s bielymi znakmi na hlave, na hrdle a na hrudi. Biela lysina na hlave sa obojstranne rozširuje do bieleho zafarbenia papule a nesmie zasahovať k hnedočerveným škvrnám nad očami, od tých musí byť oddelená prúžkom čiernej srsti. Žiadúce sú tiež biele labky a biela špička chvosta.

Povaha:
Bernský salašnícky pes je priateľský, sebaistý pes, je dobrosrdečný a prítulný, pomerne temperamentný, ale je takisto veľmi ostražitý a nebojácny, istý a ostražitý.

Spoločenská charakteristika:
všetkým dôverne známym osobám sa chová veľmi prítulne a mierumilovne a je dobre ovládateľný. K cudzím ľuďom je spočiatku nedôverčivý a udržuje si od nich odstup, nikdy sa však neprejavuje agresívne. V spoločnosti ostatných psov je kľudný a priateľský, nevyvoláva bitky. K ďalším domácim zvieratám je veľmi tolerantný a nemá žiadne sklony ich loviť.

Vzťah k deťom:
Toto plemeno je veľmi vhodným spoločníkom detí. Má ich veľmi rád a je im dobrým kamarátom. Pre jeho veľkosť, silu a ochranárske pudy však nie je vhodné, aby ho malé dieťa samo viedlo na vodítku.

Výchova:
Ak keď je berňáčik mierumilovný, rodinný pes, i tento potrebuje výchovu a výcvik základnej poslušnosti. A rovnako ako u iných plemien, je i u tohto nutná dôslednosť. Prístup by však mal byť priateľský a citlivý, akýkoľvek dril či nevhodné zachádzanie by tohto psa mohlo negatívne poznamenať. Bernský salašnícky pes je dobre ovládateľný a výchova nebýva zložitá, pretože sa veľmi rád a dobre učí. Možný je i špeciálny výcvik, mnoho príslušníkov tohto plemena má zložené rôzne pracovné skúšky, či už ide o klasický kynologický výcvik alebo napríklad výcvik záchranársky

Zvláštnosti plemena:
V roku 1914 prehlásil o tomto plemene profesor Albert Heim toto: „Zdá sa mi, že bernský salašnícky pes je pre svoju súmernosť a svoje nádherné zafarbenie pravdepodobne ten najkrásnejší pes, ktorého som kedy videl. Iné plemená sú zaujímavé svojim vlastným charakterom a tým i krásne. Bernský salašnícky pes sa mi zdal krásnym práve preto, že je normálny. Od praveku známemu „domácemu psovi“ sa podľa môjho názoru nepodobá žiadne plemeno viac než bernský salašnícky pes.“

Výživa šteňaťa:
Šteňatá bernského salašníckeho psa rastú rýchlo, preto majú zvláštne nároky na výživu. Strava musí mať správne zloženie, obsahovať všetky potrebné živiny, vrátane minerálnych látok a vitamínov, a musí byť podávaná tiež v správnom množstve. Suché kompletné krmivo pre šteňatá veľkých plemien zaručí, aby šteňa dostalo všetko to, čo potrebuje a v správnom pomere.

Výživa dospelého psa:
Strava v dospelosti má veľký vplyv na telesnú kondíciu, zdravie a tiež na kvalitu srsti. Výhodou ako pre psa, tak pre majiteľa je podávanie suchej kompletnej stravy od renomovaných výrobcov. Vyberte krmivo, ktoré zodpovedá veku psa a jeho vyťaženosti. Pokiaľ je pes celoročne ubytovaný vonku, berte ohľad takisto na ročné obdobie, v zime je dobré zvýšiť v krmnej dávke psa podiel tuku.

Výživa starého psa:
Staršiemu psovi, ktorý už nebýva príliš aktívny je potrebné dodávať krmivo chudobnejšie na množstvo živín, ale obohatené o vitamíny. V strave je nutné znížiť podiel bielkovín, aby neboli zaťažované obličky a predišlo sa chorobám močových orgánov. Starý pes by takisto nemal dostávať kosti. Pokiaľ je pes obézny, je nutné i zo zdravotných dôvodov obmedzovaním kŕmnej dávky znej.

 Blog
Komentuj
 fotka
crueltrue  6. 4. 2008 16:02
Ty si snáď kynologička?



2. Blog je určený výhradne pre tvoju tvorbu! Je zakázané zverejňovať niečo, čo si našla inde na internete, je ZAKÁZANÉ zverejňovať vtipné emaily alebo okopírovaný text z inej stránky. Ak už je text zverejnení inde na internete, je zakázané ho pridávať aj sem, veď načo, keď už bol niekde zverejnený. Ak chceš linkovať na niečo naozaj veľmi zaujímavé, použi na to svoju podstránku linky na tvojej webke!
 fotka
demoniqangel  6. 4. 2008 17:15
suhlasim s crueltrue...ale aj my sme takeho mali!!! ale chudacika na silvestra ho zastrelil nejaky nadr.any polovnik...
Napíš svoj komentár