Desatoro dobrého blogu, alebo návod na správne opísanie svojich pocitov
Berte tieto radi z rezervou, no snažte sa ich aspoň spolovice spĺňať. Je to môj názor na písanie a keď sa vám nepáči (niekomu sa iste nepáči), postačí keď si to prečítate a napíšete vlastný názor. Nehovorím že bez týchto vecí nemôžte napísať dobrý blog, všetko sa dá. Podľa mňa, keď sa budete držať týchto základných bodov, vám ešte neskúseným blogerom sa podarí napísať niečo čo zaujme aj mňa, nezaujatú osobu.
1. Je veľmi dôležité, mať dobrý nadpis. Nadpis ktorý by upútal aj polozaspávajúceho čitateľa. Mal by vystihovať podstatu a ideu článku, mal by biť ľahko zapamätateľný, a pôsobiť skromným dojmom i keď bude dlhý. Veľakrát je dobrý nadpis základ úspechu a naopak, bez dobrého nadpisu aj najlepší blog nedostane toľko chváli koľko by si zasluhoval.
2. Mal by mať zaujímavý úvod, ktorý hneď zasahuje do podstaty. Veľa čitateľov, ktorý čítajú viacej blogov si vyberajú hlavne podľa úvodu. Prečítajú si začiatočné vety a usúdia či je potreba si ho prečítať celý. Keď sa stanete populárnejším blogerom, vaše blogy budú čítane automaticky, no pre začiatočníkov, opakujem úvod je rovnako dôležitý ako nadpis a platí, čím lepší tým je blog viac čítaný.
3. Vyberte si svoj žáner v ktorom ako sa hovorí "ste doma". Vtipnejším osobám odporúčam písať o svojich vtipných, romantickejším zas o ľúbostných zážitkoch. Neskôr môžte písať rôzne žánre no stále majte jeden, ktorý je podľa vás alebo podľa iných najlepší. Píšte ho pravidelne a ľudia ktorý si prečítajú ten, usúdia že ste dobrý a budú čítať aj iné.
4. Používajte vlastný štýl písania. Nesnažte sa odkukovať od iných lebo vám ide najlepšie to vaše čo do blogu vkladáte. Buďte stále sám sebou, píšte svojským spôsobom ktorý sa vám najviac pozdáva. Po niekoľkých úspešných blogoch a váš štýl spresní a budete na lodi. No zo začiatku sa snažte písať tak ako sa cítite.
5. Keď píšete na Birdz, tak píšte blogy ktoré sú hlavne pre mladých ľudí. Ktoré vystihujú ich problémy, alebo radosti. Nespomínajte politiku, peniaze, dôchodky a iné. alebo keď už tak len v humore. Keď píšete niekde inde snažte sa zistiť pre akú vekovú kategóriu bude blog určený. A potom píšte s témou, ktorá zaujíma vás a myslíte si že bude zaujímať aj vášho čitateľa.
6. Píšte aspoň trochu gramaticky správne, keď už nie tak aspoň čitateľne. Keď váš blog bude dobrý no budete tam mať hŕbu chýb nedočká sa pozitívneho ohlasu. Píšte jazykom ktorým čitatelia rozumejú, môžte vpísať vetičky z iných veľmi používaných jazykov napríklad angličtiny alebo nemčiny, ktoré vystihujú zle opísateľný pocit alebo situáciu. Môžte použiť aj slangové slová ktoré sú mladšej verejnosti známe.
7. Dobré je si blog dopredu premyslieť alebo napísať len cvične, získate čas na doplnenie i v priebehu písania a uvidíte blog v konečnej verzii, až potom uvážite či je dobrý na uverejnenie alebo či si ho len schováte do zásuvky. Keď neviete písať bez chýb, môžte cvičný blog dať opraviť niektorému s rodičov alebo blízkej osobe ktorá sa do gramatiky vyzná, no asi najpoužívanejšia možnosť je napísať blog do Wordu, tam si ho opraviť a až potom skopírovať do Birdzu. Ja osobne používam Mozillu na ktorú sú dostupné rôzne doplnky, napríklad ktoré vám automaticky opravujú chyby alebo len na chybu upozorňujú.
8. Snažte sa držať vybranej témy, neodskakujte na iné myšlienky, tie si nechajte do druhého blogu. Keď ide o sériový blog alebo o blog s viacerými časťami, držte sa hlavnej osoby. Základ je že nemôžte nechať hlavnú osobu zomrieť, kým neskončí celý príbeh. Len málokedy zvíťazí zlo, tak na konci doprajte hlavnej osobe zaslúženú odmenu.
9. Píšte v odstavcoch, ako je tu dolu napísané čítajú sa lepšie a je to aj vedecky dokázané, ako všetko. Nepíšte veľmi dlhý text, radšej sa snažte všetko zostručniť a len hlavnú zápletku píšte dostatočne dlhú. Majte namysli že nie každému sa chce čítať alebo že nie každý ma toľko času. Tak im urobte radosť a píšte stručne a výstižne.
10. Posledný bod, je v tejto dobe veľmi aktuálny. Nestačí si blog napísať, snažte sa aby si ho čo najviac ľudí prečítalo. Snažte sa naňho upozorniť, všade kde sa o blogoch rozpráva. Píšte len keď sú online veľa čitateľov blogov. Odpisujte sa komentáre a onedlho sa stanete obľúbeným/ná.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.