Súčasný životný štýl väčšiny obyvateľov Zeme navádza mnohých k zamysleniu, či spĺňa všetky atribúty pre hodnotný život. Ničenie životného prostredia, devastácia kultúrnych a prírodných hodnôt, zhoršujúce sa medziľudské vzťahy, neustála honba za peniazmi a blahobytom,nás núti usilovať sa o život v harmónií a spolupráci, nie v konfliktoch a konkurencii. Tápanie v začarovanom kruhu ambícií, morálnych kompromisov a spoločenských tlakov nás núti myslieť na pôvod a príčinu strácajúcich sa ideálov, narušených medziľudských vzťahov.
Určite ni e som jediná, ktorá pri pohľade do zrkadla si často uvedomí, že som milšia k cudzím ľuďom, ako k tým, čo sú doma a sú naša rodina. Tým často iba vyčítame, máme na nich samé požiadavky a všetko by sme chceli mať dokonalé. Ale dá sa to vôbec? Prečo je človek náročný na okolie? Na jednej strane je to výborné, pretože inak by sme sa ďalej nedostali a naše vedomie by s nami nerástlo a nerozvíjalo sa. Ale ak by sme sa trochu uskromnili a nechceli dom, auto, perfektné vybavenie domácnosti, drahé dovolenky, značkové oblečenie (menovať by som mohla ešte veľmi dlho), ostal by nám čas na blízkych ľudí a byť milší i k tým neznámym na ulici, v čakárni, v autobuse atd. Ak si túto situáciu zavčasu uvedomíme, môžu nám tieto medziľudské deformácie vzťahov otvoriť oči pre pozitívne ovplyvňovanie niektorých závažných spoločenských stretnutí, rozhovorov. Úlohou ľudí je uvedomovať si pravdu o nás samých (zmysel a cieľ ľudskej existencie), vlastnú hodnotu, potrebu morálneho sebaovládania (sklonov, vášní, chamtivosti), potrebu a prínos dobra pre život, lebo práve dobro zdokonaľuje človeka a prispieva k jednote a láske medzi ľuďmi. Ak sa priehrada pretrhne, voda ničí všetko, čo jej stojí v ceste. Ak človek neovládne svoju vášeň,zlo, nenávisť, závisť aj tie sú schopné zničiť všetko: vzťahy, budúcnosť, lásku, niekedy vlastný život..
Človek by nemal ľudí iba pozorovať, ale mal by byť aj medzi nimi. Nemal by sa pozerať na život len ako divák, no mal by sa snažiť s každým dobre vychádzať a mať radosť, že je medzi ľuďmi.. Každé stretnutie s ľuďmi si vyžaduje sociálne schopnosti - zaobchádzanie so súrodencami, kamatátmi, škriepka s partnerom alebo rozhovor pri hľadaní brigády. Ako dobre vychádzame s druhými, závisí, okrem iného, od schopnosti budovať a pestovať vzťahy, rozpoznať a riešiť konflikty. Kľúčom k zdravým a plnohodnotným medziľudským vzťahom je schopnosť "mať uši" pre city, prosby a problémy iných.
Cítiť prítomnosť srdečných a úprimných ľudí je dnes vzácnosť. Musím vám ale s radosťou oznámiť, že takíto krásni ľudia medzi nami žili a žijú. Vedia, čo je ich poklad, a chránia si ho. Tí, ktorí uviedli tento sen o kráse medziľudských vzťahov do reality, žijú naozaj v krásnom svete. Nie je to ďalšia reklama, je to svet okolo nás. Sú tu a stačí sa iba dobre porozhliadnuť. Ešte ostáva aby sa aj tí ďalsí i my sami stali tvorcami medziľudských vzťahov .Postačí ak si zoberieme k srdcu citát Martina Luthera Kinga: "Každý z nás môže byť veľkým človekom... pretože každý z nás dokáže pomôcť iným. Nepotrebujete na to žiaden univerzitný diplom. Nemusíte nútiť svoje ja ani svoju myseľ, aby s tým súhlasila. Potrebujete iba srdce plné milosrdenstva a Dušu zrodenú z lásky."
Blog
4 komenty k blogu
1
brox
19. 7.júla 2007 20:55
Zaujimave. S niecim suhlasim a s niecim naopak vobec.
2
velmi pekne. Skoda ze aj ja sa nachadzam medzi ludmi ktori sa naviazu na hmotne veci.
3
fuuuu b ma zaujamalo odkial si zobrala takuto uvaku je to pekne ale z niektorymi vecmin sa neda!len tak pohnut
4
Pôvodne som chcel na tento článok reagovať viac ale nezostáva mi nič iné ako povedať, že je to presne tak ako si to napísala...perfektný článok...môžeš si gratulovať...
Napíš svoj komentár
- 1 Hovado: Zvláštnosti slovenskej poľovačky s Maďarom
- 2 Mixelle: Milan a Zuzana alebo ako som sa stala strážcom tajomstva
- 3 Tomasveres: Moje prvé ( ne ) vysnívané auto
- 4 Karamella: 2024
- 5 Hovado: Metalurgia 1
- 6 Protiuder22: Kenosis
- 7 Derimax3: Prehovor do duše
- 8 Hovado: Čo ma napĺňa.
- 9 Mahmut: Duchovná výstraha pred vojnou v Európe! Ako jej zabrániť?
- 10 Mahmut: O Svetlej ochrane v dňoch súženia