Zložitý názov, ale hneď na začiatok laikom vysvetlím, vo co go. Sú to strelné zbrane, ktoré používajú na výstrel iné médium, ako spaliny strelného prachu. Teda úplne laicky vzduch, kysličník uhličitý, alebo mechanickú silu. Patria sem vzduchovky, kuše, luky, ale aj praky. Zas tento svoj blog očešem iba na vzduchovky, ako sa im hovorovo nadáva.
Vzduchovky najprv rozdelíme na základnú dvojicu skupín... Pušky a pištole.
Nasledovné delenie je podmienené ich konštrukciou samotného mechanizmu.
tieto mechanizmy sú buď pružina, stlačený vzduch v zásobníku, alebo stalčený kysličník, no jedny z najstarších mechanizmov a u nás zabudnutý (pomerne) je systém pumpa- zásobník vzduchu. Všetky mechanizmy ďalej popíšem v nižších kapitolách. Toto delenie by vám zas mohlo pomôcť pri výbere a kúpe nejakej vzduchovky.
Pružinový systém
Jeden z najstarších a najrozšírenejší systém u vzduchoviek. Bol vyvinutý už v sedemnástom storočí v nemecku. Princíp streľby je mechanicko pneumatický.
Natiahnutím piestu pomocou páky sa stlačí pružina a piest sa zaistí v dolnej úvrati valca. Po stlačení spúšte sa piest uvoľní a pružina ho tlačí pred sebou a stláča prudko vzduch. (premieňa sa tak energia stlačenej pružiny na pneumatickú energiu) Následkom prudkého nahromadenia tlaku za projektilom je projektil vystrelený. Tento systém je veľmi spoľahlivý a výkonný. Jeho výhody sú spomínaná výkonnosť, jednoduchosť a medzi nevýhody patria silné otrasy a spätný ráz od uvoľnenej pružiny.
PCP zbrane
Zbrane so zásobníkom stlačeného vzduchu, alebo PCP zbrane sú zväčša určené na terčovú streľbu pre absenciu akéhokoľvek rázu a pre možnosť plynulej regulácie výkonu streľby. Ich systém je založený na pneumatike. Funkcia zbrane je následovná- po stlačení spúšte kladívko udrie na ventil a ten zo zásobníka dávkuje vzduch. Regulátor tlaku ovplyvňuje tvrdosť pružinky kladivka a tým aj silu úderu na ventil. Výhodou takýchto zbraní ako som spomínal je, že sú vysoko presné a výkon je regulovateľný, ich výkon po nastavení kolíše minimálne. Nevýhodou týchto zbraní samotný zásobník vzduchu, ktorý vystačí na pár desiatok výstrelov a potom musí byť nanovo natlakovaný, alebo vymenený a je značne objemný a väčšinou tvorí značnú časť zbrane.
CO2 zbrane
Zbrane na kysličník. Názov vypovedá za seba... na výstrel sa využíva stlačený kysličník a systém zbrane je totožný s PCP zbraňami. Narozdiel od PCP zbraní je nádoba na kysličník menšia a vydrží na viac výstrelov. Ich obrovskou nevýhodou je nestálosť tlaku a maximálna úsťová rýchlosť 160m/s.
Táto úsťová rýchlosť je limitovaná maximálnou rýchlosťou expandovania kysličníka uhličitého. Ďalšou obrovskou nevýhodou je zamŕzanie mechanizmu pri rýchlej streľbe. Zas to zapríčiňuje kysličník.
tlakové zbrane
Pumpy, pumpovačky, tlakovky, alebo vetrovky sú označenie vzduchoviek tohoto mechanizmu. Zbraň funguje tak, že pomocou pumpičky stlačíme vzduch v zásobníku a pri stlačení spúšte sa uvoľní ventil a stlačený vzduch unikne do priestoru hlavne. Pred každým výstrelom je potrebné zas napumpovať vzduch. Výhodou takýchto zbraní je, že sú presné a tiež pri nich absentuje spätný ráz a výkon sa dá regulovať počtom stlačenia pumpy. Nevýhodou takýchto zbraní je pomerne dlhá doba medzi výstrelmi.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.