V ôsmom čísle časopisu Srdce zdravotníka som sa dočítal o jednej žiačke z našej školy, ktorá praktizuje Thajský box. Nakoľko sám sa venujem bojovým umeniam už od veľmi útleho veku , rozhodol som , že zareagujem na daný článok a vypracujem pre vás rozhovor s Ivanom Kissimonom – zástupcom Systemy Sybírsky Kazak Slovensko
Ahoj Ivan...ty si Slovenský zástupca SSC ( skratka pre názov boj. umenia ) na Slovensku?.....Väčšina mladých ľudí vníma bojové umenia ako nejaký systém kontaktného boja . Ako by si ty definoval bojové umenia ?
Áno ja som zástupca pre SSC.
Bojové umenia..hm..pokiaľ to je štádium..mlátenia sa teda len fyzicky kontakt prípadne nejaké drilovanie techník..skôr by som to nazval bojovými remeslami..keď už je to na dobrej úrovni..keď sa človek dostane ďalej a pracuje na veciach ktoré sú jemnejšieho charakteru..začne sa z remeselníka vyvíjať umelec bojové umenia..po väčšinou boli spojené s prácou s dýchaním a vnútornou energiou..samozrejme nie hneď od začiatku, ale pri určitej úrovni cvičenia..ľudia zo západu si vybrali tu vonkajšiu časť ,ktorá im je bližšia preto náš kontakt s BU je viac na fyzickej baze a samozrejme v nasej spoločnosti sa necení dobrota človeka, jeho prípadná duchaplnosť ,cení sa skôr sila brutalita ,rýchlosť..Pritom podstata bojového umenia je boj ,ktorý vybojujeme sami zo sebou nie boj s nejakým vonkajším protivníkom.
Viem o tebe že sám praktizuješ viacero štýlov . Ako si sa vlastne ty dostal k bojovým umeniam ?Čo ťa presvedčilo o ich správnosti ? Ktoré boj. umenie je taká tvoja srdcovka?
K bojovým umeniam som sa dostal ešte za éry socializmu, zrejme ma k tomu priviedol dôvod nie moc duchovný..ako väčšinu mladých ľudí -aby som bol úspešnejší pri bitke..a asi aj to, že vtedy toho bolo malo a aj malo informácii, takže to zaváňalo tajomnom, čí ako povedať...teraz je to už všade..a aj literatúry, učiteľov a je pestrá paleta na výber..aj keď mnoho krát je o to ťažšie si vybrať...Mne osobne sa páčila vtedy dynamika cvičenia, ešte som mal pomerne ďaleko k nejakým jemnejším veciam, takže ma uspokojovalo z fyzickej stránky to že som zosilnel. Už vtedy som síce hľadal informácie o podstate bojových umení ,ale bolo ich malo takže sme v tomto ohľade tápali, a skôr sme si zamieňali praktickú energetiku, filozofiou, ktorá okolo toho vznikala teda "Vodu sme nepili ,ale sme sa o nej učili hovoriť a rozmýšľať" ale v tom období aj to malo svoje klady.
Moja srdcovka je klasické Tai-chi, teda Tai chi chuan, ak by som mal vysvetliť prečo, muselo by to byť obsažnejšie...ale tak skratka, kôli dokonalosti, prepracovanosti..
Keď som sám trénoval boj. umenia , dostávalo sa mi od inštruktora , ktorý sa nazýval aj majstrom , že tamten alebo onen človek nebude s nami cvičiť, že on je zlý a mohol by dané umenie zneužiť. Viem o tebe, že sám precvičuješ iných ľudí, stotožňuješ sa s týmto názorom ? O čom je vlastne , ak by som to tak nazval , tvoj klub , môžu cvičiť bojové umenia všetci ?
Otázka ,ktorú môže každý interpretovať podľa svojho..zrejme myslel niečo také ,že človek bude agresívny a bude ubližovať iným ľuďom..mne sa to zatiaľ nestalo ,že by niekto na mňa pôsobil tak zle, ale je možné ,že tvoj tréner uznával prísnejšie pravidla ,ako ja. Ďalšia vec je že v poslednom čase sa venujem bojovým umeniam ,kde prevláda ta jemnejšia stránka a o tie sa málokedy zaujímajú "pouličné typy" ich priťahuje skôr niečo tvrdšie Thay box, MMA atd..Pokiaľ človek nie je úplné vyhranene "zlý" tak je stále nejaká možnosť ,že ta prax bojových umení ak je vedená rozumne, troska otupí jeho agresivitu..ale nemusí, zavŕši to od prostredia ,ktoré na neho najviac vplýva..takže tak..ťažko sa vyjadriť jednoznačne.
Tak to by bolo na tento raz asi všetko. Ďakujem všetkým, ktorý tento rozhovor prečítali až dokonca. Prostredníctvom tohto článku nechcem na nikoho útočiť, chcem len ľudom ukázať inú tvár bojových umení. S pozdravom. Kalanos
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.