Káždý z nás pozná niekoho ,kto je dobrý rozprávač,ale radšej by sme travili čas s niekým,kto je dobrý poslucháč však? . Jednoducho povedané vynikajúci diskutujúci je ten ,čo so zaujmom počúva človeka,ktorý rozpráva.
Vyskumy dokázali,že nahnevaný zakazníci ,nespokojný zamestnanci , sklamaní priatelia potrebuju niekoho ,kto by si vypočul,aké maju problemy.
40 percent ľudí navštívi lekára nie preto ,že su chorí,ale preto ,aby ich niekto vypočul,aké maju problémy.
Prečo je pozorne počúvať také ťažke? Pretože človek dokáže trikrat rýchlejšie myslieť ako počúvať. Je doležite najprv vedieť predat seba a až potom váš nazor , navrh,službu či vyrobok a podobne. Tento stupen sa volá faza počúvania.
Takže prejdime k niektorým zlatým radám počúvania :
1, Počúvajte aktívne
Znamená to nabádať človeka,ktorý rozpráva,aby dalej hovoril, a dávať mu najavo ,že rozumiete tomu ,čo hovorí.
V podstate parafrazujete,čo daná osoba hovorí a zopakujete to v druhej osobe.
napr:
Marcel: v našej škole máme toľko dobrých študentov a je tažke presadiť sa... atd
Marika: Vidím že ta to trapi(aktívne počúvanie)
Marcel : čoby nie a vieš......
Marika: aha aha Chceš aby boli k tebe uprimní a povedali ti...(aktívne počúvanie)
Marcel: ano a nejde len o tom ale aj o ...a o toto.. a tak dalej...
Ak si nie ste istý, či ste dobre počuli alebo pochopili, tak pridajte časticu však. napr: chceš aby boli k tebe uprimní ,však?
Pri aktívnom počúvaní nabádate hovoriaceho ,aby sa vyjadroval otvorene, pretože mu nehovoríte svoj nazor na vec a ani ho nekritizujete. Znamená to aj to ,že viete,čo máte dalej povedať.
2, Nabadajte hovoriaceho ,aby pokračoval
Ked hovorí váš partner, povzbudzujte ho slovami ako:
Aha...
ehm...
Vážne?
nehovor!
Hovor dalej!
A čo bolo potom ?
Povzbudzujuce slovíčka možu strojnásobiť dlžku prehovoru danej osoby a objemu informácii.
3, Udržujte zrakový kontakt s hovoriacim
Ked sa vcám hovoriaci pozrie do očí, nesklopte zrak. Ak niekomu hladíte do očí,vytvara sa medzi vami istý vztah. Človek bude chcieť byt vaším priatelom skor ,ked budete vytvarať dobru atmosferu pri rozhovore napríklad aj pozeraním do očí- vyjadruje to určitu intimitu a človek nemá pocit ,že ho ignorujete.
4, Pri počúvaní sa naklonte k hovoriacemu
Odkláname sa od ľudí ,ktorí sa nám nepáčia alebo ktorí nás nudia.
Predkloňte sa. Dajte najavo,že vás zaujíma ,čo partner hovorí.
5, Neprerušujte hovoriaceho ,držte sa veci
Premožte nutkanie zmeniť temu rozhovoru, či hovoriť o vás( vid lekcie predtým) . Kusnite si do jazyka a nechajte človeka dokončiť ,čo začal.
hm, celkom zaujimave citanie, len, skus si dat pozor na preklepy, chyby a dlzne,makcene, ked pises s diakritikou, tak nou pis... akoze, hej, su to drobnosti, detaily, ale, ked pises o komunikacii, tak by aj ta tvoja forma komunikacie mohla mat cosi vyssiu uroven hm, okej, budem ocakavat dalsie lekcie
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.