Mnohí ste iste pred niekoľkými rokmi patrili k fanúšikom seriálu Doktorka Quinnová, ktorý vysielala (ako prvá) Slovenská televízia v deväťdesiatych rokoch v nedeľu večer. Mal som rád tento seriál (brala ma úvodná hudba) a dodnes si myslím, že ak sa prenesieme cez fakt všemohúcej Jane Seymour, ktorá všetko vie a všetko dokáže, môže nás seriál, ktorý je manifestom proti rasizmu, neznášanlivosti a nenávisti len poučiť.
Okrem trocha naivne pôsobiacej doktorke Quinnovej, zálesáka Sullyho a iných, rôznych postáv, ma zaujal miestny reverend. Muž v čiernom odeve, s bradou, fúzmi a príjemným vzhľadom sa objavuje v mnohých dieloch.
Tento reverend má vo väčšine prípadov rovnaké názory, ako naša lekárka, u ktorej je akýkoľvek omyl kategoricky odmietaný. Avšak... Keď niekto vysloví či koná čosi, proti čomu by sa mal (ako človek, i ako duchovný) postaviť, stíchne, oči mu znervóznejú a povie niečo na odreagovanie pozornosti od problému. Na rozdiel od doktorky Quinnovej, ktorá okamžite zareaguje a dá mýliacemu sa lekciu z morálky a humanizmu.
Obávam sa, že reverend z doktorky Quinnovej je v dnešnej spoločnosti oveľa častejší typ, ako samotná doktorka Quinnová. Má morálne zásady, no v rámci kultúry, ktorá uznáva ako jedinú hodnotu slobodu pre samú slobodu (ktorá sa tým stáva nehodnotnou), ich nevyslovuje nahlas, aby nezískal nálepku tmára, moralistu, či nepriateľa svätej demokracie, riadiacej sa heslom ,,ľud to chce".
Aj ja sa viac podobám na reverenda ako na doktorku. Nie som žiadny ,,vox clamantis in deserto" (hlas volajúceho na púšti). Svedomie ma núti vravieť, napomenúť iného, no čosi vo mne ma zas núti, aby som mlčal. A väčšinou u mňa zvíťazí to druhé hnutie.
Doba postmoderny, ktorá strieda dobu relativizmu, uznáva existenciu a platnosť istých hodnôt. Verím preto, že sa bude priamoúmerne s tým zvyšovať i počet doktoriek a znižovať počet reverendov .
zabudol som včera dodať, teraz už v podstate nemožno hovoriť o postmoderne (v prípade quinnovej teda áno).
postmoderna si aspoň sledovala svoju podstatu, toto je skôr vec hypermoderny, priveľkého rozmachu všetkého. a tým, že je toho tak veľa, strácajú sa podstaty a tak dochádza často ku kontroverziam.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.