Je to troška dlhé, takže pochybujem, že to niekto prečíta...

V dejinách jestvovalo viacero ekonomicko-hospodárskych systémov. Pred samotnou témou ich stručne načrtnem:

Otrokárska spoločnosť
V najstaršej minulosti, v rokoch 5000 - 2000 pr. Kr. začali v údoliach úrodných veľtokov (Eufrat, Tigris, Níl, Indus) vznikať prvé mestá a štáty. Ich veda, technika a poznatky boli neporovnateľne vyššie, ako tomu bolo u obyvateľov iných častí sveta.

Oni si túto svoju prednosť uvedomili a začali si primitívnejšie národy podmaňovať. Z vojnových zajatcov (a neskôr aj zo zadĺžených ľudí, chudobných, prisťahovalcov atď.) sa vytvorili otroci.

Otrokárstvo sa nieslo dejinami dlhé roky, storočia, tisícročia. Dá sa povedať, že ako forma hospodárstva zanikla až v 4. storočí po Kr. Bola úzko spätá s Rímskou ríšou - keď sa prestalo Impérium rozširovať, začala byť o otrokov núdza. Hospodárstvo však stálo práve na otrokoch. Rím zanikol a krajina rozdelila na Západorímsku ríšu a Byzanciu.

Feudalizmus
Európa bola po rozpade rímskeho kolosu otrasená. Ľudia sa cítili ohrození, najmä keď v piatom storočí začalo veľké sťahovanie národov. A takí zdivočení Húni na nálade nikomu nepridávali.

V 9. storočí sa kočovné národy usadili a prijali kresťanstvo. Veľkú úlohu začala zohrávať pôda. Vznikol zložitý systém lénnych vzťahov, do ktorého boli zahrnuté všetky stavy obyvateľstva: kráľ, veľmoži, armáda, cirkev, poddaní.

Na ZDŠ-kách nás kŕmili rozprávkami o tom, ako boli úbohí ľudia zdieraní kráľom, šľachtou a cirkvou (naši dejepisci sa učili za socializmu), no faktom je, že to bolo pre súčasnú dobu najlepšie možné riešenie. Ak by nebolo feudalizmu, Európania by vymreli.

Kapitalizmus a buržoázia
No časom začali byť feudálne prežitky príťažou pre rozvíjajúcu sa spoločnosť. Ťahúňom ekonomiky sa stávajú manufaktúry a neskôr skutočný priemysel, továrne. Buržoázia sľubuje lepšiu, spravodlivejšiu spoločnosť; krvavé povstania a revolúcie však o tom nesvedčia.

Spoločnosť sa rozdelila na továrnikov a robotníkov. Pracovali muži, ženy, deti (prečítajte si knihy Ch.Dickensa) trinásť, štrnásť hodín denne za mizernú mzdu a v otrasných podmienkach. Začala sa riešiť robotnícka otázka. A v čmude továrenských komínov klíčila nenávisť k továrnikom...

Komunizmus
Komunizmus by v tomto prehľade nemal čo hľadať. Nevznikol totižto na základe prirodzeného vývoja. Vytvorili ho filozofi, pričom si nepočínali ako vedci a nevyskúšali to najprv na zvieratách.

Opäť odveký sen: utopická spoločnosť, reči o spravodlivom svete a zlyhanie v reálnych podmienkach. Často sme už počuli, ako to vtedy bolo. No zlaté časy boli len pre vyvolených, to mi verte. Kým našich rodičov médiá a Strana kŕmili nezmyslami o žiarivých zajtrajškoch, iní sa trápili v baniach v Jáchymove, alebo mrzli v sibírskych lágroch.

Súčasnosť
Neviem, ako dnešnú dobu nazvú naši potomkovia. Skúšame to aj my: novodobí kapitalizmus, demokracia, infovek, civilizácia smrti? Ktovie?

Nechcem hovoriť ako starí moralisti a karhať súčasnú kultúru. Vytváram ju aj ja, aj vy. Kultúra je odrazom vnútra ľudí. Iste, má svoje muchy. Mnohé diskutované témy, ako je interrupcia, trest smrti, eutanázia a pod. budú vedieť správne ohodnotiť až naše deti a vnúčatá. A možnože ostanú zhrození.

No táto doba má aj svoje klady. Hladové doliny sú už dávno minulosťou. Ak padne do studni zdochnutá mačka, nedostane celá dedina akúsi zhubnú chorobu. Máme dostupné vzdelanie, zdravotníctvo. Sloboda slova, tlače, názoru a náboženstva je zaručená. (samozrejme, píšem z pohľadu našich zemepisných šírok, nie Číny či Kuby).

A aké je hospodárstvo? Nebudem písať o nezamestnanosti, vysokých cenách potravín, et cetera. Chcem nazrieť pod povrch vecí. Ako je nastavená dnešná ekonomika? Na dopyte a ponuke a na ich vzájomnej rovnováhe. Inak povedané, predajcovia nám naskladajú na regále obchodov tovar a výrobky a my to máme kúpiť.

No nestávame sa takou nemysliacou masou? Keď dá hypermarket 90% zľavy, kupujeme veci, ktoré nechceme ani nepotrebujeme. Sme ochotní bežať do obchodu hoc aj na Prvý, či Druhý sviatok vianočný, nehľadiac na predavačky, ktoré by tiež chceli byť so svojimi rodinami. Kupovať, kupovať, kupovať... A čo až raz prestaneme kupovať? Ekonomická kríza...

Načrtol som len stručný prehľad dneška a jeho fenomény, o ktorých sa až tak často nehovorí. A pýtam sa: kedy sa táto spoločnosť zrúti? Aké to bude mať následky (zrútenie otrokárstva si so sebou zobralo Rím a iné staré ríše, i celú antickú kultúru)? A čo bude po nej? Žeby civilizácia lásky...?

 Blog
Komentuj
Napíš svoj komentár