Svadba, uzavretie manželského zväzku. Nádherný sľub lásky, alebo začiatok konca? Pýtajú sa mnohé dvojice, kým sa rozhodnú vziať. Dnešné trendy v spoločnosti totiž umožňujú riadne sa nad touto otázkou zamyslieť. Možno aj vy patríte k dvojiciam, ktoré sú v „premýšľacom štádiu“.

Dôvody sú určite podmienené regionálne, alebo vekovo. Ale najčastejšími odpoveďami, prečo dlhoroční partneri ešte nevhupli do manželstva, bývajú:

1. štatistika rozvodovosti – je taká alarmujúca, že vyvoláva paniku už len pri pomyslení na manželstvo. V roku 2007 bol počet rozvodov na Slovensku až 12 174, rastúci trend majú dokonca manželstvá trvajúce nad 15 rokov. A aj posledný plamienok nadšenia z manželstva pohasne, ak partneri zažili škaredý rozvod v rodine, či u blízkych…

2. muži sa boja “chytenia do lasa” – a priznajme si, možno sa boja oprávnene. Muži sú vo väčšine prípadov tí z dvojice, ktorí nechcú ísť do svadby a to najmä: zo strachu zo zodpovednosti, z toho, že stratia slobodu, svoj pokoj, finančnú nezávislosť a rôzne ďalšie výhody života jednotlivca…

3. hlavné dôvody svadieb už nie sú také podstatné – v minulosti to bez svadby nemohlo fungovať, lebo sa spájali majetky, rody, rodiny, zabezpečovalo sa spoločenské postavenie a v oveľa viac kresťansky založenej spoločnosti vlastne nič iné nebolo prípustné. V našej spoločnosti sú tieto dôvody druhoradými a preto vydať či oženiť sa je spravidla len slobodná vôľa jednotlivca

4. svadba pre partnerov nič dôležité neznamená – vzhľadom na veľký počet nevier, rozvodov, týrania a vôbec nešťastných manželstiev sa manželský sľub stal niečim virtuálnym. A ak sa sľub porušuje, tak ho ani netreba uskutočniť, nie?
Nevýhody maželstva

Začneme nevýhodami manželstva, teda: čo nemilé vás môže postretnúť, ak sa rozhodnete vziať?

* zlenivenie partnerov – môže sa to stať: muži prestanú ženy dobývať – veď už získali to, čo chceli. Ženy sa z rovnakého dôvodu prestanú snažiť krásne vyzerať, dokonale sa správať, byť milá, skvelá, sexuchtivá…

* spoločenský i vzťahový tlak na oboch – od manželov spoločnosť i manželia sami “očakávajú” isté správanie a to im prináša, niekedy nevydržateľný, tlak

* svadobný obrad a hostina je príliš veľkým organizačným a finančným nátlakom

* bezpodielové spoluvlastníctvo a teda možná finančná a majetková závislosť na partnerovi – ktorý tým nemusí byť nadšený

* ak sa chcú rozísť, je na to potrebný siahodlhý a nepríjemný súdny process

* prehliadanie a žitie v problémoch, pre ktoré by sa inak rozišli – dôvodom je vyšie spomenutá nevýhoda číslo 5

* večné otázky okolia, kedy už budete mať dieťa – aj vtedy, keď ste už zúfalá, že sa nedarí počať

Výhody manželstva

Aby ste mali lepší pocit z tohto článku a možno aj z manželstva, posledným odsekom budú výhody manželského života:

* psychický pokoj, že človek má veľmi blízkeho človeka, na ktorého sa môže obrátiť – väčšinou sa žiaľ prejavuje priberaním…

* spoločnosťou úznávaná rodina – aj v dnešnej dobe je v našej krajine stále viac spoločensky uznávaný model: manželia a deti ako druhovia a deti.

* vyrastanie detí v “usporiadanej” rodine s usporiadanými priezviskami

* možnosť právneho zastúpenia – naše zákony stále prajú manželskému životu. Ako družka nemôžete za partnera nič vybaviť, v nemocnici vás k nemu nemusia ani pustiť atď
* spoločný majetok – “ve dvou se to lépe táhne” a finančne dvojnásobne. Spojíte svoje finančné a majetkové sily a hneď sa lepšie spí.
* vyššia možnosť zostať zaopatrená v prípade rozvodu – zákon určuje bývalému manželovi vyživovaciu povinnosť na bývalú manželku (a opačne), ak to bude potrebovať. Takisto z vášho majetku po rozvode niečo uvidíte a možno aj vaše deti…

* zbavenie sa večných otázok okolia, kedy sa už vezmete – a mnohí potvrdia, že to stojí za to

* šťastie z ďalšej sviatosti a priblíženiu sa k večnému životu – platí pre kresťansky založených ľudí

* svadobný obrad býva popisovaný ako najkrajší deň v živote – no čo, neskúsite to aj vy?

 Blog
Komentuj
Napíš svoj komentár