Analýza textu na základe uplatnenia princípov a zásad efektívnej komunikácie
Adriana Markovičová napísala na internetovej stránke www.zena.sme.sk článok, ktorý som si vybrala na analýzu.
Hneď v úvode textu autorka používa opytovacie vety, napr. Ako sa nezamotať v bolestivých vzťahoch a je vôbec možné, aby partner automaticky spolu so mnou miloval aj moje dieťa? A bude milovať dieťa jeho? . Otázky vyjadrujú akúsi obavu, či strach. Keď ich čitateľ prečíta, vzbudia u neho záujem, chcú a potrebujú sa dozvedieť o danej téme čo najviac. Položenie otázky na úvod článku považujem za kladné, pretože to autorka veľmi šikovne vymyslela, vedela, že takáto taktika na čitateľov jednoznačne zaberie a upúta ich pozornosť.
Autorka vystupuje v článku ako rozprávač. Hovorí v 1. osobe singuláru. Opisuje príbeh, ktorý zažil jej bývalý spolužiak Dušan.
Zásada kvantity je dodržaná. Autorka použila v texte také množstvo informácií, ktoré sa aj očakávalo v príslušnej komunikačnej situácii, napr. Takúto hlúposť mi povedal môj bývalý spolužiak Dušan tesne predtým, ako sa druhýkrát oženil. Inteligentný vysokoškolsky vzdelaný muž a úspešný manažér bol v otázkach vzťahov medzi deťmi a ich novonadobudnutými „matkami“ taký naivný, že som nevedela, či sa smiať alebo plakať.
Vyššie uvedený text z článku je jasný, zrozumiteľný, všetko je jednoducho vysvetlené, takže čitateľ textu dokonale rozumie.
Ak by sme pri zásade kvality vychádzali z toho, že príbeh je napísaný podľa skutočnej udalosti, pretože príbeh, ktorý autorka opisuje je zjavne uveriteľný, tým pádom sú v texte použité pravdivé informácie. Zásada kvality je dodržaná.
Pri zásade spôsobu, čo sa týka podania spôsobu napísania textu, resp. príbehu, text je pre čitateľa ľahko dekódovateľný. Štylisticky je napísaný jasne, zrozumiteľne a presne.
Zásada vzťahu je v texte dodržaná. Pisateľ hovorí k veci, neodbočuje.
Z vyššie uvedených odôvodnení teda môžeme konštatovať že kooperačný princíp je dodržaný.
Autorka píše aj ironicky, používa princíp irónie, napr.
Inteligentný vysokoškolsky vzdelaný muž a úspešný manažér bol v otázkach vzťahov medzi deťmi a ich novonadobudnutými „matkami“ taký naivný, že som nevedela, či sa smiať alebo plakať.
Ako kôň s klapkami na očiach... Princíp irónie je v texte dodržaný. Písomný prejav autorka myslí skôr komicky.
Text je oddelený na odseky, čo napomáha lepšie sa orientovať v texte, čím sa dodržiava princíp postupnosti, ktorý vyplýva zo zákonitostí textovej výstavby. Priamu reč, autorka vynecháva, resp. ju používa vo veľmi minimálnom množstve napr. Na moju otázku ako sa darí dcére z prvého manželstva, si teatrálne vzdychol a odvetil akurát: Veď práve...
Toto vynechanie priamej reči je na úkor toho, že text je prerozprávaním príbehu bez prehovoru postáv, no nepovažujem to za negatívum.
Autorka taktiež veľmi často píše príliš nápadné výrazy, napr. v okamihu čarovného áno, neodolala som pokušeniu uzavrieť sama so sebou malú stávku, že do roka a do dňa utŕži jeho naivita vážny úder pod pás; odvtedy to ide dolu kopcom, a pritom to bývalo také milé dieťa... Tieto výrazy považujem za príliš príznakové, čo je na úkor textu a hodnotím to ako negatívum. Autorka mala byť originálnejšia a vymyslieť také výrazy, ktoré by boli menej gýčové.
Pisateľka používa prirovnania, napr. Ako kôň s klapkami na očiach; Skôr ako objednal kávu, vytiahol fotky zo svadobnej cesty a ako malé tešiace sa decko mi strkal pod nos navlas rovnaké fotky, na ktorých sa menilo len pozadie... Servírka nám doniesla presso s mliekom a Dušan mi začal opisovať, ako sa tešil, že Darinke predstaví svoju milovanú dcéru. Tieto výrazy sú jednoznačne ozvláštnením textu, čo sa môže čitateľovi na jednej strane páčiť, no na druhej strane sú niektoré prirovnania príliš frázovité.
Autorka používa veľmi často expresívne slová, napr. expresíva s negatívnym odtienkom ako: strkal pod nos, príšernejšiu dovolenku, expresíva s kladným odtienkom - deminutíva ako: dcérenka, žieňa, škvŕňa, dievčinu, čerstvá manželka a aj hláskoslovne: vyžalovať. Tieto expresívne výrazy sú použité na vhodných miestach a umocňujú pocit z prečítaného článku. Princíp expresivity je dodržaný, pretože expresívne výrazy, ktoré autorka použila sú napísané adekvátne k danej situácii.
Autorka píše stručne a zrozumiteľne, nič nie je nadbytočné napísané. Z hľadiska ekonómie je princíp dodržaný.
Text je účelný, pretože autor používa čím viac primeraných slov na vyjadrenie myšlienky a tým myšlienka pôsobí silnejšie.
Celkovo hodnotím uvedený text pozitívne. Dá sa konštatovať, že tento písomný prejav je pomerne jazykovo bohatý, autorka sa snaží obmieňať slová, čím sa nenarúša štýlová norma. Text je napísaný kvalitne, zrozumiteľne, je ľahko dekódovateľný, je taktiež účelný.
Článok je napísaný bezchybne, čo jednoznačne tiež hodnotím ako pozitívum.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.