V mojej práci, pri začleňovaní toponým do príslušných modelov som vychádzala z tretieho vydania Pravidiel slovenského pravopisu (rok vydania 2000), a to zo strán 565, 566 a 567.

Z celkového počtu toponým t. j. 137, najviac zastúpený bol prvý model, do ktorého som zaradila 109 toponým, čo predstavuje 80%, do druhého modelu som zaradila 17 toponým, čo predstavuje 12%, a do tretieho modelu som zaradila 11 toponým, čo predstavuje 8% z celkového počtu.

V prvom modeli z celkového počtu 109 toponým predstavuje 82% toponým zakončených na jeden konsonant a zvyšok 18% predstavuje toponyma zakončené na viac konsonantov.
Z celkového počtu 109 toponým predstavuje 80% toponým zakončených na jeden konsonat typu viacslabičné bez obmedzenia (Podbiel, Podhorie, Podhradie, Podvysoká, Pohranice, Poloma, Poltár, Polina, Poproč, Poráč, Potok....), 2% predstavuje typ zakončený na jeden konsonant, a to typ jednoslabičné maskulína. (Pleš a Proč)
Na 17% je zastúpený typ so zánikom konsonantov napr. Pinkovce, Piskorovce, Poľanovce, Poliakovce, Pozdišovce, Práznovce, Príbovce, Prakovce a iné. Najmenej zastúpený je typ s alternáciou konsonantov okrem adjektiválií a deminutív, a to napr. Podbranč.
Najčastejšie alternácie, ktoré sa vyskytujú v tomto modeli sú:
alternácie korelovaných konsonantov a to alternácia sykaviek c/č, ktorá sa vyskytuje 25-krát napr. Prašice, Plavnica, Podolínec, Pohranice a iné,
alternácia, kde zaniká c, a to: Pinkovce, Plášťovce, Pliešovce, Piskorovce a iné, ktorá sa vyskytuje 12-krát,
alternácia nekorelovaných konsonantov k/č, ktorá sa vyskytuje 14-krát napr. Podzámčok, Prestavlky, Polerieka, Poniky, Povrazník a iné, menej častá je alternácia korelovaných konsonantov n/ň a to napr. Podkriváň, Pukanec, Pravenec v týchto troch prípadoch.

V druhom modeli z celkového počtu 17 toponým predstavuje 0% toponým zakončených na jeden konsonat a 100% toponým zakončených na viac konsonantov.
Z celkového počtu 17 toponým je zakončených na viac konsonantov typu adjektiváliá bez obmedzení 47% toponým napr. Pichne, Ploské, Priepasné, Pruské, Predajná a iné, 7-krát je zastúpený typ CCs bez obmedzení čo je 41% napr. Počúvadlo, Polichno, Ptrukša atd., a najmenej zastúpený typ v tomto modeli je typ viacslabičné (deminutívne) feminína a neutrá, a to toponymami Polomka a Prietržka, čo je 12% z celkového počtu topným druhého modelu.
Najčastejšie alternácie, ktoré sa vyskytujú v tomto modeli sú:
vokalické alternácie , a to kvantitatívne alternácie a/ia napr. Pichne, Ploské, Pruské, Počúvadlo, Poluvsie, Pozba, Polichno a iné, ktoré sa vyskytujú 13-krát a
alternácie korelovaných konsonantov n/ň, a to napr. Pichne, Predajná, Priepasné, Pusté Čemerné, Polichno atd., ktoré sa vyskytujú 5-krát.

Do tretieho modelu som zaradila 11 toponým, a to: Plavé Vozokany, Podhorany, Podlužany, Podrečany, Pochabany, Poľany, Popudinské Močidľany, Považany, Preseľany, Prihradzany a Prituľany. Až na tri prípady sa pred –any vyskytuje mäkký konsonant, okrem prípadov Vozokany, Podhorany a Pochabany.
Najčastejšie alternácie, ktoré sa vyskytujú v tomto treťom modeli sú kvantitatívne alternácie a/ia, napr. Podhorany, Podlužany, Pochabany a ostatné, t. j. v desiatich prípadoch, v jednom prípade Vozokany je alternácia a/á (Vozokánka).

Veľmi zriedkavé, málo opakujúce sa alternácie sa mi vyskytli v prvom modeli, a to alternácia nekorelovaných konsonantov, h/ž: Praha/Pražan, alternácia dz/dž v type Prievidza/Prividžan, a alternácia korelovaných konsonantov ď/d: Podhoroď/Podhorodčan.
Takisto aj v druhom modeli sa vyskytovali zriedkavé alternácie, a to: sk/šť : Ploské, Pruské/Plošťan, Prušťan, alternácia l/ľ typ Počúvadlo/Počúvadľan, alternácia nekorelovaných konsonantov k/č: Pomomka/Polomčan, a paralelná alternácia k/ť: Prietržka/Prietržťan.
V jednom prípade som mala dvojité toponymum, a to Plevník-Drienové, kde v obidvoch prípadoch nastavala tá istá alternácia /Plevníčan-Drienovčan/.

 Návod
Komentuj
Napíš svoj komentár