10. MARIAN HOSSA /Detroit Red Wings, Slovensko, 12.1 1979/
Čím starší, tým lepší. Marián si udržuje zhruba bod na zápas počas celej svojej kariéry. Typické pre Mariána je prebrať puk, nabrať obrovskú rýchlosť, ktorá je azda jeho najväčšou devízou a tvrdou strelou tesne nad ľadom skórovať. V každom klube kde pôsobil hral vždy prvé husle a všade patril k obľúbencom publika. Rovnako dobre hrá aj v reprezentácii. Jednoznačne najlepší utočník Slovenska od "zlatých čias" Žigmunda Pálffyho.
zaujímavosť - Marián hral doteraz po boku tých najlepších hokejistov planéty. Až šieti /! / z nich figurujú v TOP 10.
9. VINCENT LECAVALIER /Tampa Bay, Kanada, 21.4 1980/
Každý máme v pamäti triumf Tampy Bay Lightning v Stanleyho pohári v roku 2004. Pravdou však je že trofej vyhrali zaslúžene. "Vinnie" bol jeden z hlavných tvorcov úspechu. Je výborný na vhadzovania, rýchly, tvrdý a presný. Ostáva verný jedinému klubu počas celej kariéry, hoci Tampa už patrí medzi podpriemerné kluby NHL. Nerád používam slovíčko keby, ale nedá mi nespomenúť - keby hral za kvalitnejší klub, jeho výkonnosť by nepochybne stúpla a bol by v rankingu oveľa vyššie.
zaujímavosť - Hokejový "DaVinci" podpísal s Tampou zmluvu za 85 miliónov dolárov do roku 2020.
8. DANIEL HEATLEY /Ottawa Senators, Kanada, 21.1 1981/
Chcete vyhrávať? Potrebujete strelca čo bude stabilne skórovať minimálne 30-krát za sezónu. To je Danyho prípad. Dan toho na ľade moc nenakorčuľuje, netlačí sa v rohoch klziska. Rád sa pohybuje /alebo skôr postáva/ medzi kruhmi a čaká na nahrávku aby mohol z prvej vystreliť. Jeho lenivý prejav je niekedy až komický. Nič z toho však neuberá na kvalite tohto rodáka z nemeckého Freiburgu, ktorému mimoriadne sedí európsky rozmer klziska. Dôkazom toho sú vynikajúce výkony v drese Kanady.
zaujímavosť - Danymu sa nezaťahuje zrenička ľavého oka. Modrooký útočník má teda ľavé oko čierne. Pri zvýšenom svetle mu to spôsobuje problémy. Paradoxne to na jeho výkonoch nie je badaťeľné. Toto zranenie utrpel v čase výluky NHL, keď hral za švajčiarsky Bern.
7. HENRIK ZETTERBERG /Detroit Red Wings, Švédsko, 9.10 1980/
Inteligentný útočník a víťazný typ. Švédsko malo vždy tvorivých hokejistov. Henrik patrí medzi najlepších v tomto obore. Taktiež patrí medzi najlepšie brániacich útočníkov NHL. Jeho mimoriadna univerzálnosť je jeho najväčšie plus. Kde je Henrik tam sú úspechy. Nie je to žiadny veľký strelec, ale dáva nádherné góly! Henrik o sebe hovorí: "Vždy ma tréneri nabádali viac strieľať". Na jeho hre je to cítiť. Príklad jeho typickej pózy? Henrik drží puk a motá hlavy obrancom, dostane sa do šance, a teraz prichádza ten moment. V situácii, keby to 9 z 10-tich útočníkov napálilo na bránu, Henrik spraví ešte jednu kľučku a tým pomýli brankára, situáciu vyšperkuje prihrávkou na spoluhráča a ten to už len posunie do odkrytej brány.
zaujímavosť - Henrik dosiahol vo svojej kariére už všetko je masjter sveta, olympijský víťaz a víťaz Stanleyho pohára.
6. PAVEL DATSJUK /Detroit Red Wings, Rusko, 20.7 1978/
Bolo to ťažké rozhodnutie, vybrať lídra Detroitu. Pred Zetterbergom som uprednostnil ruského elégána. Pavel je efektný a efektívny hráč. Je to doberman medzi psami. Frekvencia jeho nôh pri kĺzavom pohybe nie je vysoká. To však neznamená, že by bol pomalý. Naopak, je rovnako dobrý krasokorčuliar ako rýchlokorčuliar. Vie "čítať" hru, je predvídavý a má presnú strelu. Doslova obľubuje streľbu do vinkla. Ťažko ho trafiť presným bodyčekom. Jeho tvár pôsobí plachým, a skromným dojmom. Súperi sa však už dávno týmto nenechajú pomýliť.Je to často a tesne bránený útočník, schopný sa uvoľniť aj na päťhalierniku.
Zaujímavosť - Má za sebou 7 sezón v NHL.Pavlova produktivita má stúpajúcu tendenciu. Tu sú body v jednotlivých sezónach od roku 2002 až 2009: 35, 51, 68, 87, 87, 97, 97.
5. ILYA KOVALCHUK /Atlanta Trashers, Rusko, 15.4 1983/
Posledných 5 sezón dal vždy viac ako 41 gólov. V play-off hral iba raz v kariére. Čo je však podmienené tým, že v Atlante je jedinou hviezdou. Je to rýchly hráč, ktorý má viacero predností. Okrem rýchlosti je to solídna technika a tvrdá strela. S obľubou prekonáva brankárov strelou švihom. Je schopný prejsť sám celé klzisko, robí to v zápasoch často. Ilya ako hokejista dozrel a je na vrchole. V minulosti to bol "sebec" ktorý radšej vystrelil z rohu klziska akoby sa mal zapodievať s tým či náhodou niekde nieje lepšie postavený spoluhráč. Vyhýbal súbojom telo na telo. Dnes je to konštruktívny a tvrdý hráč. A hokejový okamih kariéry? Na MS 2008 v Kanade strelil vo finále domácim miláčikom 2 góly /vyrovnával na 3:3 a v predĺžení sám rozhodol, ako inak presným švihom/. Stal sa národným hrdinom. Čerešničkou na torte je úspešná obhajoba titulu majstra sveta. Finálový súper? Kanada...
Zaujímvosť - Ilya patrí pravidelne medzi najslabších hráčov v bodovaní plus/mínus. Doteraz bol v každej sezóne v NHL vždy "mínusový". Jeho celková štatistika činí -85 bodov. Väčšinový podiel na tom má klub za, ktorý nastupuje.
4. JOE THORNTON /San Jose Sharks, Kanada, 2.7 1979/
Jeden z najhorších trejdov v histórii NHL bol predaj Joa Thorntona z Bostonu do San Jose.Samozrejme pre Boston, ktorý sa musel z tejto nezmyselnej transakcie spamätávať pomerne dosť dlhý čas /Našťastie pre medveďov svitá na lepšie časy.V klube sa tvorí zaujímavá perspektívna partia okolo Marca Savarda/. Klub sa zbavil hráča, ktorý patrí k najsilnejším hráčom na puku /Joe je v tejto disciplíne vari úplne najlepší! / v NHL. Jeho obrovitá postava, prehľad v hre a prihrávky, ktoré "majú oči" z neho robia úplne komletného hokejistu. V sezóne 06/07 bol MVP. Dotýkal sa hviezd keď sa jeho počet asistencií v ročníku zastavil na čísle 92! Naviac vie zahrať tvrdo do tela. Neraz prebudí súperových hráčov nárazom na plexisklo. Veľa hráčov okamžite vstane a odkrivká striedať, boli aj takí čo sami vstať nedokázali. Joe často mieša s pukom za súperovou bránou odkiaľ nachádza spoluhráčov /Gretzky by si mohol tento štýl hry patentovať, pretože ho priviedol do dokonalosti/.Thornton síce nie je Gretzky, ale jeho prínos pre NHL je viditeľný.
zaujímavosť - Okolo Thorntona je v San Jose množstvo kvalitných hokejistov, tvoriacich tú pravú "partu", ktorá valcuje súperov v posledných sezónach v pravidelnom slede. No play-off je pre tento zaujímavý klub priam prekliatím. Pravidelne vypadnú s outsiderom série, čo je vždy pre fanúšikov Sharks obrovským sklamaním.
3. EVGENI MALKIN /Pittsburgh Penguins, Rusko, 31.7 1986/
To čo robí Malkina výnimočným sú jeho bodová potencia a vysoká efektivita /MVP sezóny 2008/09/. Stačí mu málo priestoru aj času. Obrancovia ktorí ho bránia vypadajú niekedy dosť komicky. Musím si položiť, otázku. Je niekde na svete nejaký technickejší hráč? Napadnú ma dva mená. Konkurovať /čo sa týka technickej zdatnosti/ mu môže snáď iba Aleš Hemský a Peter Forsberg. Malkin sa pohybuje na ľade ako typický tučniak. Ležérne, ale vždy je presný. Má výborný prehľad a strelu backhandom. Sledovať Malkina je ako sledovať exhibičný zápas.
To čo si dovolí v tých najvypätejších momentoch je neuveriteľné. Isté je, že ide o mimoriadne talentovaného hráča, ktorý môže urobiť kariéru ako hrom a vystúpiť až na hokejový olymp. Keby Malkin vyplňoval nejaký formulár, do kolonky "Vaše záľuby" by pravdepodobne napísal: prekonávanie historických rekordov.
zaujímavosť - Malkin je mimoriadne odolný nezmar. Za tri sezóny čo v pôsobí na scéne NHL vynechal iba 4 zápasy. Po svojom príchode do USA prekonal rekord, keď bodoval v 13-ich zápasoch po sebe.
2. ALEX OVECHKIN /Washington Capitals, Rusko, 17.9 1985/
Ide o hyperaktivistu. Keď Ovečkin skóruje, div že nevyskočí z kože. Jeho oslavy gólu sú už teraz legendárne.
Spomeniete si na gól, ktorý strelil v sezóne 07/08 na ľade Phoenixu? Ide o gól, ktorý dal ležiac na zemi, chrbtom k bránke. A čo gól do siete Montrealu? /Hamrlík utrpel vtedy ako brániaci hráč poriadnu hanbu/. Je to jasný dôkaz aký má čuch na góly. A to, že strieľa skutočne pekné góly nemusíme vôbec riešiť."Alexander Veľký" alebo ak chcete "Ovi" má fyziky najnáročnejší hokejový štýl. Jedná sa o štýl "šlapať na 11O%" Patrí k najlepšie bodyčekujúcim hráčom. Na jeho hru sa pozerá naozaj veľmi dobre. Ovečinova strela príklepom je ukážková. Napriahne až niekam ku stropu haly, hokejka sa pri kontakte s ľadom pekne ohne a puk vyletí ako olovo z revolveru /tvrdšiu strelu majú iba obrancovia Chára, Souray a Weber, ale oni už rozbíjajú plexisklá/. Naskytá sa otázka. Ako dlho vydrží hrať týmto štýlom? Ešte je mladý. V jeho veku sa telo rýchlo regeneruje, zranenia sa rýchlo hoja. Podobným štýlom takzvaného "extra forchekingu" v spojení s vysokou produktivitou hrávali v minulosti aj Forsberg a Lindros. Hráte tvrdo na súpera a súper samozrejme opláca plus pridá čosi navrch. Obaja mali množstvo otrasov mozgu a v závere kariéry sa to podpísalo na ich výkonnosti. Najmä Lindros pôsobil v posledných zápasoch zdecimovane, niekedy som mal pocit že nevie na ktorú stranu útočiť. Snáď tak Alex neskončí a bude nás ešte dlho baviť hokejom jemu tak typickým.
Zaujímavosť - Za 4 sezóny v NHL dal už 219 gólov. Je to poctívy strelec, ktorý priemerne vystrelí 6-krát na bránu za zápas.
1. SIDNEY CROSBY /Pittsburgh Penguins, Kanada, 7.8 1987/
Verejnosť sa nevedela dočkať jeho príchodu do NHL. Musím sa priznať, že som patril medzi nich. To, čo predvádzal v juniorských súťažiach bolo strhujúce /NSHML - v ročníku 2001/02 dal v drese Darmouthu v 74 zápasoch 95 gólov a 98 asistencií/ Všetci chceli poznať kto si ho vyberie ako jednotku draftu. Keďže mal ako prvý vyberať Pittsburgh, bolo to viac-menej jasné. Keby si "Pens" nevybrali Crosbyho bola by to najväčsia chyba v ich histórii. Sidney vhupol do ligy a okamžite bolo jasné, že hokejové zvesti o talente od Boha boli pravdivé. Keď je Sid na ľade je to okamžite cítiť. Nikto si nie je istý čo sa v najbližších sekundách stane. Jeden na jedného mu nerobí absolútne žiaden problém. Technicky zdatný, s úplne presnou nahrávkou. Má fenomenálne hokejové nohy, aké som videl kedysi len u P.Bureho a W.Gretzkyho. Presvedčivo klame telom a má šikovné ruky. Celý jeho pohyb je úžasný. Aj nezainteresovaný divák-laik musí okamžite poznať, že ide o zvláštneho hráča. Odlišuje sa od všetkých, a je nenapodobiteľný. Má všetko a pri hľadaní jeho slabiny, sa prichytím pritom či vôbec tento génius nejakú má. Sid je druhý hokejista v histórii, ktorý vie úplne presne kde sa momentálne nachádza všetkých 12 hráčov na ľade /nemusím pripomínať, kto bol tým prvým/. Je kapitánom a pokiaľ bude hrať za Pittsburgh tak sa na tom nič meniť nebude. Vraví sa, že talent je len 10% úspechu, no tento človek ho dostal akosi viac než ostatní. Poklonu mu zložil aj Mario Lemieux, ktorý povedal zaujímavé slová: "Je lepší ako som bol ja". Sid je najmladší z TOP 10 a je vždy o krok ďalej.
Zaujímavosť - Sid nežije obyčajným životom. Nie je to totiž možné. Na každom rohu totiž čakajú fanúšikovia, ktorý bo ho od radosti pravdepodobne roztrhali. Nechodí nikdy nakupovať /túto činnosť vykonávajú bodyguardi/, na tréningy ho vozia v utajení, má vlastný prísne strážený a izolovaný vchod na štadión. Je rovnako obľúbený ako aj nenávidený. Keď hrajú Penguins vonku, diváci bučia vždy keď je na puku. A to všetko pre jeho nekonečnú hokejovú genialitu.
Recenzia
4 komenty k blogu
2
Súúhlasíím..Sidney je naj..ale chcela by som ťa opraviť.narodil sa 7.8 a nie 7.7..
Napíš svoj komentár
- 1 Tomas5555555: Ako riešiť globálne otepľovanie / Ako šetriť zdrojmi lacno, ľahko, bezbolestne a efektívne
- 2 Tomas5555555: Ako šetriť zdrojmi, pokračovanie – druhá časť
- 1 Tulipanoo: Mám takú teóriu o samote
- 2 Soyastream: Zimná
- 3 Mahmut: Sme pripravení ďakovať za bolesť a nešťastie?
- 4 Tomas5555555: Ako riešiť globálne otepľovanie / Ako šetriť zdrojmi lacno, ľahko, bezbolestne a efektívne
- 5 Tomas5555555: Ako šetriť zdrojmi, pokračovanie – druhá časť
- 1 Hovado: Zvláštnosti slovenskej poľovačky s Maďarom
- 2 Tulipanoo: Mám takú teóriu o samote
- 3 Karamella: 2024
- 4 Tomasveres: Moje prvé ( ne ) vysnívané auto
- 5 Hovado: Metalurgia 1
- 6 Protiuder22: Kenosis
- 7 Tomasveres: Nový rok, "šťastný nový rok"
- 8 Mahmut: O Svetlej ochrane v dňoch súženia
- 9 Mahmut: Nesmierne zásadný text, ukazujúci, ako prejsť očistou a súdom
- 10 Soyastream: Zimná
- BIRDZ
- Sportrecenzie
- Blog
- TOP 10 najlepší útočníci NHL súčasnosti
A kde je zvyšok? nemalo ich byť 10? bude dúfam pokračovanie?
mohol by tam niekde na vrchole byť Evgeni Malkin