10. NICLAS KRONWALL /Detroit Red Wings, Švédsko, 12.1 1981/
Uprednostnil som ho pred Andreiom Markovom. Síce nie je tak produktívny ako rus, ale o to je tvrdší a tým aj platnejší v obrane. Martin Havlát by o tom vedel porozprávať. Na jeho bodyčeky sa dobre pozerá, naviac hrá pomerne čisto. Kronwall je istota, a jeho výkony majú stúpajúcu tendenciu.
9. TOMÁŠ KABERLE /Toronto Maple Leafs, Česko, 2.3 1978/
Ten lepší z bratv Kaberleovcov. Zatiaľ čo František /Carolina/ vysedáva počas zápasov jeho klubu na tribúne. Na Tomáša môže byť jeho otec /František Kaberle st., mimochodom bývalý vynikajúci obranca/ právom hrdý. "Tomka" je už skúsený harcovník, ktorého najväčšou prednosťou je výborné pozičné bránenie a útočenie. Je výborný na presilovky a vie mimoriadne čisto odoberať puk. Nie je to ten typický "hromotĺk" ktorý prilepuje súperovych hráčov na mantinel. Skôr ide o technicky založeného hráča.
8. SHELDON SOURAY /Edmonton Oilers, Kanada, 13.7 1976/
Keď sa Sheldon na modrej čiare napriahne, veľa hráčov si rozmyslí či sa hodiť do strely /snáď len Kris Draper, by neváhal/. Souray ma totiž neskutočnú ranu. Je lídrom v obrane Oilers. V rankingu by mal byť na lepšej pozícii, ale bral som do úvahy, najmä to, že minulú sezónu prakticky celú premaródil a nemal som sa na koho v zápasoch Edmontonu pozerať / s výnimkou "hračičky" Aleša Hemského/. Tento Kanaďan hrá dobre do tela, bráni inteligentne a keď je zdravý tak často boduje. Právom patrí do TOP 10.
7. MIKE GREEN /Washington Capitals, Kanada, 12.10 1985/
Vždy som vedel, že v tomto chlapíkovi drieme obrovský potenciál. Len akosi nie a nie v ňom rozdúchať plameň z tej iskierky čo v sebe nosil.
Výnimkou sa stali jeho posledné dve sezóny v NHL. V tej poslednej dokázal streliť 31 gólov, čím sa zaradil medzi najlepšími strelcami na 27.miesto v lige. Na obrancu obdivohodné! Ďalším obrancom ktorý bol za ním bol práve Souray /23gólov, 76.miesto/. Mike je ešte mladý, v rankingu pôjde časom určite ešte vyššie.
6. ZDENO CHARA /Boston Bruins, Slovensko, 18.3 1977/
Lepšieho obrancu Slovensko nikdy nemalo. Je to správny vodca Bostonu. Fyzicky najväčší hokejista, aký kedy nastúpil na klziskách v USA alebo Kanade. Zdeno je výborný v pozičnej hre, v hre na telo, v rozohrávke pozorný. Nezvykne robiť chyby. Niekedy zhodí rukavice a pobije sa /zdá sa mi že to robí čoraz častejšie/. Patrí medzi najtvrdších strelcov /ak vôbec nie je jeho delovka tou najtvrdšou/. Boston neustále napreduje, a Zdeno je jeho neoddeliteľnou súčasťou.
5. BRIAN CAMPBELL /Chicago Blackhawks, Kanada, 23.5 1979/
Po príchode do NHL, nijak neoslnil. Nedával na javo, že sa jedná o talentovaného hráča. V drese Sabres však od sezóny 05/06 už žiaril. Neuveriteľne, doslova raketovo výkonnostne explodoval. Siahli po ňom žraloci zo San Jose /v tom čase som si vravel, že s Brianom by to už mohlo San Jose s útokom na Stanley cup vyjsť/. Al opak bol pravdou, po 20-tich zápasoch, ho nepochopiteľne vytrejdovali do Chicaga. Pritom Campbell bol veľkou oporou a hral naozaj výborne. Brianovi prestup vôbec neublížil, naopak aj v Chichagu sa rozohral naplno a dosiahol svoje zatiaľ bodové maximum.
4. SCOTT NIEDERMAYER /Anaheim Ducks, Kanada, 31.8 1973/
Skúsený zadák, s veľkým prehľadom. Už raz ukončil svoju kariéru /po sezóne 2006/07/, aby sa po prehováraní z každej strany vrátil späť. Scott priznal, že sa unáhlil a rozhodnutie o konci kariéry odložil, zatiaľ na neurčito. A urobil dobre. Veď je to hviezda prvej veľkosti, a ak nerátam Prongera, Kanada nemá momentálne lepšieho obrancu. Vždy bol mimoriadne produktívny. Napokon 4-kŕát vyhral Stanleyho pohár. Ťažko povedať či bol niekedy rýchlejší korčuliar ako Scott. V roku 1998 pri súťažiach All-stars game obišiel klzisko za 13.56 sekundy /porazil vtedy takých rýchlikov ako P.Bure, P.Bondra či T.Amonte/. V roku 2005 som ho videl v tejto disciplíne opäť, vo finále sa stretol so Martinom St.Louisom, a aj jeho porazil! Neskutočný rýchlik, a to má 38 rokov.
3. CHRIS PRONGER /Anaheim Ducks, Kanada, 10.10 1974/
Kto vás najtvrdšie prišpenlí? Pronger. Jeho bodyčky sú tým najtvrdším od čias Scotta Stevensa, čo som videl. Je to spoluhráč Scotta Niedermayera. Tvoria ten najlepší obranny pár v NHL. Výsledkom ich kvality bolo víťazstvo v Stanley cupe v roku 2007. Bolo to najmä ich dielo. Oni tvorili skalopevnú stenu. Chrisa proste neobídete. Pre súperových útočníkov je to často neriešiteľný rébus. V pamäti mám jeho "osobku" na Ovechkina v poslednej sezóne. Chris je vyložene defenzívny typ, vodca ktorý zo seba vždy vydáva maximum. Vždy trpezlivý, a koncentrovaný. Túto priečku háji najmä vďaka svojej tvrdosti a schopnosti osobne brániť.
2. SERGEI GONCHAR /Pittsburgh Penguins, Rusko, 13.4 1974/
Jeho hlavná devíza je schopnosť určovať tempo hry. A to najmä v presilovkách, ktoré sú v dnešnom hokeji kľúčovým aspektom úspechu. Sergei má dobré periferné videnie a kvalitnú strelu, ktorá nepostráda silu ani presnosť. Často zoberie puk a pomerne pomaly s ním vojde do súperovej tretiny, prakticky bez akýchkoľvek problémov /niekedy to vyzerá, že ho súper odmieta brániť/.V poslednej sezóne toho veľa nenahral, ale to nebráni tomu, že patrí medzi tú najužši špičku. Pittsburgh ma vo svojom strede najlepších útočníkov, no základným kameňom vždy bol Gonchar. A to aj vo Washingtone kde predtým pôsobil.
1. NICLAS LIDSTROM /Detroit Red wings, Švédsko, 28.4 1970/
Najlepší európan aký kedy pôsobil v NHL. A to netvrdím iba ja, Niclas bol týmto ocenením aj verejne vyhlásený. Prvý európan s kapitánskym "céčkom", ktorý doviedol klub až k zisku Stanleyho pohára /celkovo vyhral najcennejšiu trofej 4-krát/. Udržiava stabilne kvalitné výkony od doby keď začal s profesionálnym hokejom. Byť v takomto veku najlepším z najlepších je famózne. Niclas má na konte v NHL už 997 bodov takže sa môžeme tešiť na oslavu jubilea v budúcej sezóne. Práve čísla sú tým prečo je na na vrchole rankingu. Je to produktívny typ obrancu, s dobrou strelou a strategicky vycibreným myslením. V meste motorov je celú svoju kariéru v NHL. Je najdôležitejším hráčom Red Wings /odkedy prišiel, Detroit hral vždy v play-off/.Získal 6-ktát Norris Trophy /cena pre najlepšieho obrancu/, v rokoch 2001, 02, 03, 06, 07, 08. Aj to svedčí o jeho stabilite. Doma má zlato z OH 2006, vo finále dal prekrásny vikel /rozhodujúci gól na 3:2 vo finále s Fínskom/. Množstvo, superlatívov, ocenení a úspechov. Presne taký je Niclas Lidstrom, mohli by sme ho chváliť v každom smere.
Recenzia
Komenty k blogu
Napíš svoj komentár
- 1 Soyastream: Októbrová
- 2 Mahmut: Kritický pohľad na Halloween a sprievody strašidiel
- 3 Dezolat: Pribehova hra o susedskej vojne. chatgpt. na pokracovanie.
- 4 Soyastream: Novembrová
- 5 Mahmut: O čítaní z oblakov a o premenách foriem Pravdy
- 6 Mahmut: O tých, ktorí na zemi zostanú a tých, ktorí z nej musia odísť
- 7 Dezolat: Test hrania textovej hry s AI friends & Fables
- BIRDZ
- Sportrecenzie
- Blog
- TOP 1O najlepší obrancovia NHL