Učenie sa na skúšku je občas také zábavné. Napr. keď sa učíte z knihy z ´84-ho. Tu by vám to už malo zapnúť a vaša pečeň by sa mala začať chechtať. Ale ako správna budúca pedagogička musím uviesť aj príklady pre lepšie porozumenie a percepciu:
Návrh tém na slohové cvičenia:
- Ako si predstavujem komunistu.
- Prečo je môj otec komunista.
- Čo mi rozprávali starí rodičia o živote. (!)
- Prečo štrajkovali. smiley:
- Pobyt v medzinárodnom tábore.
- Lekárska starostlivosť u nás.
- Učebnice a učebné pomôcky- dar od štátu.
- Stretnutie s účastníkom SNP.
- V izbe revolučných tradícií.
Len mne to pripadá ako výsluch maloletých prostredníctvom slohového útvaru? Mám pred sebou starú kanceláriu, minimum nábytku, jeden písací stôl, dve drevené stoličky, zatiahnuté závesy, lampa v rohu a dusno. A pán v šedom obleku s prekríženými nohami, upretým pohľadom a náznakom zhovievavého úsmevu sa pýta: "A čo vaši starí rodičia?"
Ďalší bonbónik:
Na hodinách slohu dáva učiteľ žiakom najväčší priestor na vyjadrovanie a obhajovanie ich názorov a postojov (!), učí ich neskresľovať a neprikrášľovať skutočnosť, aby sa vedeli dívať kriticky na svet okolo seba.
Opakujem- rok 1984. Hoci je to už pokročilé obdobie, ale skúsili by ste vtedy "kriticky sa dívať na svet", socialistický svet a ešte k tomu "vyjadriť a obhájiť" tento postoj.... Ale aspoň mali zmysel pre humor.
Pokračujem, kniha "Teória vyučovania slovenského jazyka" je proste studnicou inšpiratívnych výrokov:
Mravná výchova. Témy slohových prác:
- Návšteva domu dôchodcov.
- Koho si vážim a obdivujem.
- Hrdina všedných dní.
- List komunistovi. → úmrtný (dopísané perom predchádzajúcim majiteľom)
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.