Je potrebné mať absolútnu istotu v presvedčeniach? VII
No. Neuveríte mi, ale mám dva notebooky, a jeden horší ako druhý. Nie som celkom spokojný, ale som sa naučil pracovať s tým, čo mám, a nielen s tým, čo chcem ja, čo potrebujem zrovna ja. Na minimálne tomto príklade som absolútne presvedčený, že teda absolútnu istou otázka neznie, či je potrebné mať, ale či vôbec nejaká istota v presvedčeniach jestvuje.
Sú síce staršieho dáta oba, jeden je ako som kedysi písal relatívne nanovo preinštalovaný, čo je celkom fajn,ale začal som využívať trochu výkonnejší model, ktorý má ale nejakú chybu, a to takú, že keď píšem hocijaký text, či už vo worde, alebo na čete, alebo tu na blogovacom okienku, proste to je jedno, z ničoho nič mi všetko označí, a keď si niečo nevšimnem, všetko si to teda jedným kliknutím vymažem. Neviem presne ako je to možné, ale dajme tomu.
Pretože veľakrát sa proste stáva, že na niečo aj overené sa spoľahnem, ale stane sa pravý opak ako nachsvál. Možno to slúži k tomu, aby človek v niečom napríklad intelektuálne porástol v tom zmysle, že niečo napríklad neovládam, a práve skúmaním daného procesu, v ktorom som sa aktuálne ocitol mi dáva priamy podnet na naučenie niečoho nového priamo v teréne, priamo v danom ohnisku, a ako dobre vieme, ako som sa aj ja neraz o tomto napríklad presvedčil aj na škole, že človek v strese naozaj sa dokáže niečo veľmi efektívne naučiť a vykonať práve vtedy, kedy cíti stres z daného okolia, aj keď vieme, že stres veľmi nepriaznivo na človeka vplýva
Stres celkom isto znižuje danú istotu v situáciách, a človek v strese práveže má tendenciu kopiť a množiť chyby v danom procese aj v okamihu, kedy tie chyby sa vyprodukovať v podstate nedajú. Aj na tomto príklade, a možno každý z nás spústa takých človek pozažíval vieme, že človek síce potrebuje istotu v danom presvedčení, či niečo robím správne, či mi to dá zmysel do života, ale zas z tej opačnej strany tiež som postrehol, že ubúda na kvalite života.
Človek má potom tendenciu prehliadať dôležité okamihy v jeho živote, a práve im z nejakého nevysvetliteľného dôvodu im nedá jasný význam. Preto odmieta možno nejakú ponuku, ktorá mu možno v niečom zásadne zmení život, potiahne ho celkom isto smerom k lepšiemu, otvorí mu minimálne náhľad na niečo nové, čo možno do onoho času ešte nezažil.
Na druhej strane, možno áno možno nie, samozrejme nevieme to takto dopredu hádam nikto reálne odhadnúť, ale práve vtedy človek zneistie, začne uvažovať, a začne konať spiatočnícky, začne hľadať argumenty tam, kde by mal vyjsť v ústrety daným plánom a možno požiadavkám, začne práve robiť opačne, začne hľadať spôsoby a dôvody, ako sa niečo nedá, pretože sa cíti byť istý možno v tom svojom vybudovanom danom systéme, kde teda má akýsi relatívny pocit bezpečia a kľudu. Avšak to všetko je len zdanlivé. To nevytvára istotu v presvedčeniach, ale práve naopak, keď pominie akési to precitnutie, všetko sa vráti obyčajne do starých koľají.
Aj táto nepatrná skúsenosť, nad ktorou si ale hlavu nelámem, ma tak, ako píšem v nadpise už síce po druhý krát, pretože z ničoho nič mi označilo rozpísaný článok a samozrejme následne vymazalo mi dodalo "istotu" že nič nie je ako tak absolútne, neviem sa na nič ako tak spoľahnúť, a vždy sa nájde to pomyslené kazítko, ktoré ti aj celkom dobrý zámer a plán vie dokonale prekaziť.
Aby som sa teda pôvodne a spätne vrátil k mojej tematike, chceme niekedy bez priloženia ruky k dielu, ako sa hovorí mať istotu v presvedčeniach.
Je to ťažké, pretože dané presvedčenie je v podstate neviditeľné a nehmatateľné, je to v podstate nejaká idea, ktorá nie je pretavené do reality do nejakej konkrétnej podoby. Aj preto človek oveľa viac pochybuje, ako niečo potvrdzuje, oveľa viac má voči niečomu námietok, pripomienok, ako súhlasných stanovísk.
Záverom môjho článku chcem opomenúť ešte toľko, že znak silnej osobnosti nie je, že máš odpoveď za každých okolností, ale ako som sa aj ja presvedčil umenie vynájsť sa v nejakej vzniknutej šlamastike, vykľučkovať z nej veľmi inteligentne, zachovať si pokoj, lebo to mi môže dať istou v presvedčeniach. nech sa vám darí.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.