V dnešnej dobe veľmi populárna téma - deti a ich "závislosť" na počítačových hrách a internete. Mnohí ľudia postujú videá o tom, že by mladí ľudia obmedziť čas trávený pri počítačoch, mobiloch a inej "modernej technike" a naplno využívať svoj volný čas. Vraj sa vytráca bežná komunikácia, ľudia sú menej otvorený a mnoho z nich úplne stráca kontakt s realitou. Je to celé tak zlé? Naozaj smerujeme do "sociálnej záhuby"?

Priznám sa, ja ako dieťa som fičal na počítačových hrách. Runescape, Counter-Strike, Warcraft,.... Dokázal som pri tom presedieť aj niekoľko hodín, a stále ma to neprestávalo baviť. Ten pocit keď som niečo v hre dosiahol, niečo som získal a na druhý deň som sa mohol pochváliť kamarátom bol jednoducho neopísateľný. Prišiel som poobede zo školy, kašlal som na riad a domáce povinnosti, kašlal som na učenie, jediné na čo som sa celý deň tešil bol moment, kedy prídem domov a zapnem počítač. Ako tak roky plynuli, hry ma stále lákali, a aj keď som mal menej času, stále som sa pri nich držal. Postupom času si človek začne veci viac uvedomovať a u mňa to nebolo inak.
To čo mi hry ( a iné ) dali, čo ma naučili, a čo pre mňa ( a celý gaming svet ) herná komunita znamená, je neopísateľné. To je vlastne aj jeden z dôvodov, prečo tento článok píšem, pre vás - pre tých, ktorým je táto oblasť stratená neznáma a nevedia čo sa za obyčajnými hrami môže skrývať. ( určite sa tu taký nájdu )

Začnem pri vedomostiach. Jazyk je v dnešnej dobe veľmi potrebný a keď sa nad tým hlbšie zamyslíte, v hrách a na internete je neurekom slovnej zásoby. Či už to je od základných vecí až po tie pokročilejšie, menej používané. Minimálne 1/3 mojej slovnej zásoby tvora slovíčka, ktoré som sa naučil cez počítač a už len to je dosť, kedže si môžem povedať že po anglicky viem celkom slušne. Ďalšia je práca s počítačom. Počítač tiež patrí medzi hlavné pracovné nástroje a človek ktorý sa v ňom nevyzná neraz nedostane prácu, lebo základná znalosť počítača sa vyžaduje pri mnohých povolaniach. Nedávno som natrafil na článok, ktorý opisoval stimulovanie mozgu pri hraní hier, a ako z výskumu vyplýva, hranie hier zlepšuje drobnú motoriku, reflexy a zmysel pre detail. To z tej stránky zlepšovania sa.

Druhá vec je herná komunita. Po svete sa pravidelne konajú obrovské turnaje, na ktorých sa stretávajú stovky- tisíce - státisíce ľudí ktorí majú spoločné záujmy, debatujú o spoločných témach a v neposlednom rade proti sebe súperia. Mnoho z profesionálnych týmov pravidelne prispieva na charitu, pomáhajú plniť sny, a cestujú po svete. Je síce minimálna šanca, že sa dostanete na úroveň týchto profesionálnych hráčov, no prinajmenšom idú dobrým príkladom a keď sa k nim už nemôžte pridať, môžte aspoň trocha ísť v ich šlapajach.

Takže aj napriek všetkým tým negatívnym stránkam, ktoré sú výdobytkom doby, je podľa mňa hranie dobrá vec, a svoj život si bez neho neviem predstaviť. Veď keď sa nad tým tak zamyslíte, tak v 80 rokoch nemohli chcieť aby sa ľudia chovali ako 18 storočí, proste doba bola iná, a ľudia sa menia.

Celé by som to zakončil asi tým, že ľudia by sa mali brať takí akí sú, a nemali by sa snažiť druhých nejak radikálne meniť. Je na každom človeku ako strávi svoj čas a vyberie si svoju cestu. Aj keď, všetkého veľa škodí. PEACE

 Úvaha
Komentuj
 fotka
tomiq254  19. 5. 2014 21:26
Je to horšie ako sa zdá. Aj ja som bol závislý a zničilo mi to detstvo.
 fotka
balthox  19. 5. 2014 21:31
@tomiq254 Ja som pri tom vedel stráviť aj viac ako som sám chcel, ale vôbec toho neľutujem. Bol to môj priestor, mal som čas na rozmýšľanie, a popri tom všetkom som sa mnohému naučil, za čo budem asi do smrti vďačný. Ale tak, každý má inú skúsenosť, nie všetci sme rovnaký
 fotka
tomiq254  19. 5. 2014 21:38
@Balthox
Veď v tom je to zlé. Že máš priestor len sám pre seba a takí ľudia veľmi nekomunikujú s ľuďmi a preto sú introverti. A za ďalšie škodí to aj na zdravie.
Napíš svoj komentár