Prišiel som na šokujúce zistenie. Už viem, prečo sa nám ľudom javí byť vesmír nekonečný. Je to z jedného dôvodu, pretože na vesím pozeráme z našou optikou. Predstavte si vašu skriňu alebo nejú vec, ktorú máte momentálne pri sebe. Ak vieme že každá vec sa
@jony1212 ja som obyvatel zeme, nemam ani dalekohlad a vesmir vnimam maximalne vtedy, ked sa v noci pozeram na hviezdy. nejdem rozpravat do niecoho, do coho nerozumiem a rovnako by si nemal ani ty. to, ze priestory, ktore pozname, su konecne a porvnavas ich s mravcami, nijako nesuvisi s tym, ze vesmir kludne moze byt nekonecny.
a aj keby bol vesmir konecny, ci by bol rozpinavy, ci nie, tak nemame prostriedky na to, aby sme sa dostali na jeho koniec, takze je to pretty much jedno
Ja som sa nad tým zamýšlala a stále si myslím svoje. Vesmír je nekonečný,podla mňa. Áno, niesom fyzička, áno som 15 ročné decko. Ale mám prečítaných vela kníh a nakukaných množstvo dokumentov a myslím si, že náš primitívny ludský mozog si nedokáže niečo také predstaviť. My sme si len všetko prispôsobili aby sme to lepšie chápali. Sme ako chrobáky, ktoré kujú plány na človeka aby nás nezašliapol. Nemáme šancu.
Mne napríklad túto situáciu pomohol lepšie chápať film Interstellar.
Vo vesmíre prúdi všetko inak ako na Zemi.
Tam ďaleko neplatia tie naše fyzikálne zákony.
A dajme tomu, že vesmír vyzerá ako gula.
Bol by konečný.
Ale, čo je za tou gulou, za okrajom?
Musí tam byť niečo, nemôže byť nič. Ja neverím na " nič " vákum. Nedokážem si to predstaviť.
@Jony1212
V podstate som chcel napísať to čo @wewo len som ťa chcel trochu šetriť. Pri tejto úvahe by som ho zdrbal, ak by si mal možno 16 alebo menej, ale že 23 ročný človek príde s niečím takto jednoduchým... zas na druhej strane aspoň, že sa pokúšaš premýšľať.
Ale ešte niečo dodám k Wewovi, problémom je, že vnímame priestor v troch dimenziách. a do všetkých týchto dimenzií sa vesmír rozťahuje. Skús si to predstaviť asi ako námorník na lodi ktorá prvýkrát obopláva zem. Máš pochybnosti či neprídete s posádkou na okraj a nespadnete zo Zeme.Nestane sa to, ale len vďaka tomu, že sa pohybuješ v dvoch rozmeroch po ploche skrútenej do gule v treťom rozmere. Tvoja loď sa nevie ponoriť a ani vyletieť, ale keby to vedela, fakt dôjdeš na "okraj Zeme" a síce atmosférický obal. V treťom rozmere a vo vesmíre máš podobný problém, tvoja raketa vie cestovať len v 3D svete, čo je mimochodom limit vnimania človeka. Pre viac k tejto "rozmerovej problematike" :
:.o lol jak mu nakladáte všetci, byt to irl, by už dostal aspon pár facákov :o lol
(napr. @wewo , vieš (mrkni sa potom) o istom americkom vynálezcovi principu tv vysielania, Philo Farnsworth, - poznáš jeho príbeh, teda aj samotnú historku, aokolnosti tohto objavu ? prišiel na to ešte jako školák na vtedajšej primary school, ešte len jako žiak, ked si všimol oranie - postupne, po riadkoch.. ( - tv obraz. emitter aj príjem,
(z toho potom o dost neskor --> tv normy pre tv-vysielanie pal-/secam ..
@Jony1212 - tak celá úvaha, /teoria overalne je v zásade..
..+- správna, ale tiež už hodne, (relativne) strašne dávno známa.. ale inak good idea, ak si na to došiel sám!
btw. mal si to radšej spísat bez tích prvích 2 viet, resp. len od "Prečo sa nám ľudom javí byť vesmír nekonečný..?"
týmto rečníckym dotazom začat..
radšej to spísat formou citátu, alebo takého nezávazného opisu opisu..
inak platí @8 , @13 8)
@lyterka mohla by si trochu popracovat na svojom pisomnom prejave, lebo som mal snahu precitat ten text, ale v polovici som zistil, ze je to nad moje sily.
Ak mozem poradit, tak menej pouzivaj skratky (ktore mozu byt ostatnym nezname) a viac rozpisuj myslienky do suvislych viet a suveti. Je to ako ked si pises poznamky - ty sice heslovite a skratkovite zapisky po sebe precitas, ale cudzi clovek z toho bude mat nechutny gulas.
toto som inak vymyslel, ked sme sa v skole zacali ucit robit s pravitkom a mna napadlo, aku malu jednutku by som musel mat, aby bol v porovnani s nou papier nekonecny.
a tiez mam dalsi chytak z tohoto veku, kedze ty zjavne takymto teoriam prichadzas na chut az teraz, mozno vdaka mne budes mat nad cim premyslat...ak by si mal laser, ktory nepotrebuje ziaden cas na prechod z bodu a do bodu b, co by sa stalo, ak by si ho vyslal do nekonecna?
@21 hej, pravda, lebo tu narážaš na ľudí čo sa tejto problematike venujú už niekoľko rokov, a občas si o tom pozrú aj nejaký ten dokument. @wewo sa vyjadril, ale... len k tomu že o tom nič nevieš.
neviem či sa tu niekto vyjadril aj k tomu v akom zmysle o tom nič nevieš. čiže:
to čo si ty predstavuješ pod rozmermi vesmíru, sú rozmery... tohto nášho konkrétneho trojrozmerného.
a o ňom sa *predpokladá* že je konečný, keďže začal z jedného bodu a vyvíja sa expanziou, čiže niekde tam je tá jeho hranica ktorá sa posúva.
(odpoveď na @9 )
každopádne nemá sa príliš ako vedieť či reálne je konečný, lebo sa vieme vyjadrovať len k jeho pozorovateľnej časti, ktorá má priemer 13miliárd svetelných rokov tuším. o jeho zvyšku sa vieme vyjadrovať len v matematických modeloch, lebo je tak ďaleko že od vzniku vesmíru sa k nám odtiaľ ešte svetlo nestihlo dostať, a vesmír sa rozpína tak rýchlo, že už sa sem to svetlo nikdy ani dostať nebude vedieť.
čo je za touto hranicou sa však dosť dobre nevie.
ale to sme ešte stále len pri troch priestorových rozmeroch plus čas. potom vstupuje do obrazu kvantová teória a multiverzá, kde v štvrtom priestorovom rozmere sa v každom bode vesmír vetví na nekonečno vesmírov v ktorých sa reálne udiali všetky varianty toho čo sa v danom bode mohlo udiať. potom v piatom priestorovom rozmere sa vetví na nekonečno vesmírov v ktorých sa reálne udiali všetky kompletné histórie vesmíru z nášho big bangu až po koniec, ktoré by sa mohli udiať... v šiestom rozmere sa vetví na nekonečno vesmírov ktoré vznikli z úplne iných úvodných podmienok ako ten náš... atď atď, až po ževraj jedenásty rozmer. toto... je mierne komplikovanejšie a doteraz poriadne ani ja nechápem a ani si nepamätám prečo sa tie rozmery vrstvia a delia tak ako sa delia, ale princíp tam je.
a potom sú ešte hypotézy hovoriace o 23 priestorových rozmeroch, z ktorých niektoré sú menšie ako planckova dĺžka, čiže sú pre nás absolútne nedetekovateľné...
čiže ak chceš hovoriť o nejakej nekonečnosti vesmíru, a budeš o nej hovoriť vrámci trojdimenzionálneho priestoru, málokto to vôbec dočíta do konca, a ani sa mu nie je čo diviť. navrhujem venovať asi tak rok a viac intenzívnemu čítaniu a pozeraniu dokumentov (Hawking, Lawrence Krauss, ďalšie mená mi z hlavy nenapadnú lebo už mám túto fázu za sebou) a premýšľaniu, a potom skús znova.
p.s.
big bang nie je "začiatok celého vesmíru z jediného bodu". singularita je niečo iné, singularita je jeden bod ktorý expandoval do celého momentálne POZOROVATEĽNÉHO vesmíru. netvrdí sa že mimo singularity nič nebolo (resp. okej, jedna časť fyziky to tvrdí, iná sa začína prikláňať k tomu že proste nevieme), existuje možnosť že priestor existoval aj pred ňou, a pokiaľ expandoval, tak pochopiteľne všade, a vyexpandoval tak veľmi že z toho čo bolo pred jeho expanziou jedným bodom je teraz guľa s priemerom 13miliárd svetelných rokov. hneď vedľa "našej" singularity kľudne mohla byť ďalšia, kde iné bytosti diskutujú presne o tomto istom. samotná "singularita" je možno čisto fiktívny pojem, možno bol vesmír aj pred touto úvodnou expanziou rovnako "súvislý" a "priestorný" ako teraz, len proste hustejší.
@notme
"ak by si mal laser, ktory nepotrebuje ziaden cas na prechod z bodu a do bodu b, co by sa stalo, ak by si ho vyslal do nekonecna?"
pekná otázka, na chvíľu zarazila aj mňa
odpoveď dosť závisí od toho ktorým druhom nekonečnej rýchlosti sa pohybuje laser, a ktorého druhu nekonečnosti je daný priestor, ale predpokladajme tú najjednoduchšiu variantu že obe nekonečná sú toho istého druhu, v tom prípade ak sa nemýlim bude naveky cestovať a pre akéhokoľvek pozorovateľa pohybujúceho sa konečnou rýchlosťou, alebo nekonečnou rýchlosťou toho istého druhu nekonečna, bude proste vždy siahať do nekonečna.
zaujímavejšia otázka je ako by sa javil pre pozorovateľa schopného cestovať rýchlosťou iného druhu nekonečna... a o tom už sa neodvažujem ani špekulovať lebo je možné že už moja predošlá odpoveď je nesprávna
v skratke: hypotéza že všetko reálne dianie sa deje na "povrchu" (čohokoľvek čo tá vec je), a to čo vnímame ako trojrozmerný reálny svet je len holografický obraz produkovaný týmto povrchom.
jooo, a častice sú len ilúzia, v skutočnosti ide o oscilácie polí
Ja som názoru, že sa vesmír rozpína, to znamená, že jeho konečnosť sa neustále zvyšuje, potvrdiť sa to dá pozorovaním kvazarov a ich svetelných spektier, ktoré sú od nás veľmi vzdialené.
Ak chceš o tom vedieť viac, tak si prečítaj práce Fridmana, ktorý sa tejto problematike venoval, keby nezomrel tak skoro, určite by dopomohol ešte k viacerým odpovediam na otázky, ktoré sa riešia.
Trebárs Einstein tvrdil, že vesmír je statický, ale po čase a naliehaní uznal, že Fridman mal v rozpínaní a zmršťovaní pravdu.
Nevylučujem aj práce, ktoré sú publikované medzi poslednými, že je model vesmíru cyklický.
Vesmir sa poklada za nekonecny pretoze sa rozpina rychlejsie ako vieme dorazit na jeho "okraj". Navyse o vesmire prakticky nic nevieme, takze akekolvek zarucene tvrdenia mi pridu celkom smiesne. Podobne ako ked sa niekto tvari velmi premudrelo, ked opisuje kvantovu mechaniku.
Myslim, ze Feynman ma pravdu:
"I think I can safely say that nobody understands quantum mechanics."
@midnight Ohladom pozorovatelneho vesmiru poupravim - sice vesmir vznikol pred 13.8 miliardami rokov, ale kedze sa cely priestor natahuje (a vesmir sa dokaze rozpinat rychlejsie nez svetlo), tak cely priemer kam dovidime je 93 bilionov svetelnych rokov. Najskor je to ale aj tak len zanedbatelna cast z celeho vesmiru.
Btw poslednu dobu je tusim pomerne popularna a akceptovana teoria multiverza. Povedal by som, ze z matematickeho hladiska to dava velmi pekny zmysel (ale tak v prirode su veci casto tak, ze zmysel na prvy pohlad nedavaju, cize tazko povedat.. ja by som ale stavil svoju kartu na tuto teoriu).
Je to sice pekny priklad, ale podla mna je rozmer nekonecne maly do minima a nekonecne velky do maxima. Nie len to, ze sa nam vesmir javi ako atomu nejaka vec nasich rozmerov, v ktorej sa nachadza.
@semhamforas Univerzum nie je objekt, univerzum je priestor samotny, v ktorom objekty existuju. Ten sa dokaze roztahovat rychlejsie ako rychlost svetla. BANG, mind blown. Neporusuje to ziadny zakon.
@semhamforas jednoduchsie povedane, objekty sa vzdialuju od seba, ale nie svojim pricinenim, ale tym, ze sa zvacsuje medzera medzi nimi. Je to vidiet napriklad na tom, ze svetlo z najvzdialenejsich galaxii sa nam javi cervene, lebo ho expanzia vesmiru natiahla a zmenila jeho vlnovu dlzku, ten efekt sa vola "redshift".
ja sa tymto ani tak moc nezaoberam lebo viem ze na to este nemame dostatocne vyvinuty mozog pockajme si este par generacii
kazdopadne ako si aj predstavujem vsemir...ako priestor zakryveny do gule...aj ked si myslis ze ides stale rovno ked narazis na "hranicu" a po case sa zase vratis na povodne miesto..dufam ze ma niekto pochopil
@krasomil pozri si druhé video v @38 , vysvetľuje prečo fakt že sa rozpína nemusí vôbec znamenať že je konečný.
@carpathian
oh, vidíš, uvažovať pri veľkosti pozorovateľného s tým ako na ňu vplýva samotné rozpínanie v tomto zmysle mi doteraz nenapadlo, pričom... samozrejme! vďaka.
btw, dvojdielne video "imagining the tenth dimension" poznáš? silno odporúčam, krásne a jasne vysvetľuje o multiverze to čo som sa ja zmätočne, nejasne, neúplne a čiastočne nesprávne pokúsil vysvetliť tuto v komente
@jony1212
...nakoniec si možno nespravil až takú chybu že si túto diskusiu založil, ak ešte čítaš čo sa tu deje, aspoň vidíš aká halda akých divokých a ťažko pochopiteľných hypotéz v tejto oblasti poletuje. a v tejto chvíli pre teba nemusí byť ani tak podstatné ktoré z nich sú "správne" alebo "od kredibilných zdrojov", stačí že vidíš ako až ďaleko sa dá v týchto úvahách zájsť
Ja zase odporucam na temu "tvar vesmiru" videa od tohoto typka. Ten hlas a forma akou to vysvetluje ma sice brutalne iritovali, ale bolo to velmi poucne. Su to tusim dve videa.
@krasomil
1. má 5 minút
2. okej, tvoja vec, to bolo len odporúčanie ktoré si kľudne mohol odignorovať, bez oznamu, ten oznam teraz vyznieva skoro ako provokácia
@midnight nepoznam, vdaka, nova informacia do zbierky
ja sa nad tymito vecami postupne prestavam vedome zamyslat, lebo s pribudajucimi informaciami vznika coraz vacsie mnozstvo otazok, na ktore odpoved nepoznam. cize cim viac viem, tym hlupsie sa citim a kedze sa nerad citim hlupo, obmedzil som svoju aktivitu v tejto oblasti cisto na zbieranie informacii, pretoze zamyslanie nad tym v poslednej dobe robi viac skody nez uzitku. ale ked uz mi to predsa len neda a mam chut sa zamyslat, tak pridem na nieco o com by som rad vedel viac, ale nemam absolutne ziadnu predstavu ako sa vola to, na co som prisiel a teda ako by som o tom mohol ziskat nejake informacie.
kazdopadne su to stale vdacne temy na debatu pri pive, ak je v okoli dost ludi, ktori su takej debaty schopni
@notme
"ale ked uz mi to predsa len neda a mam chut sa zamyslat, tak pridem na nieco o com by som rad vedel viac, ale nemam absolutne ziadnu predstavu ako sa vola to, na co som prisiel a teda ako by som o tom mohol ziskat nejake informacie. "
skús sa mi vtedy ozvať a povedať na čo si to prišiel, síce z máloktorej oblasti mám fakt hlboké znalosti, ale mám výhodu že ich mám hrozne široké a obvykle aspoň rámcovo viem kde/ako si nájsť podrobnosti ak treba
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
61 komentov
why do i even bother tho
ok, tak potom prečo si niektorí vedci myslia, že je nekonečný?
tak my to skús vysvetliť ako to je. Ty ako vnímaš vesmír?
Mne napríklad túto situáciu pomohol lepšie chápať film Interstellar.
Vo vesmíre prúdi všetko inak ako na Zemi.
Tam ďaleko neplatia tie naše fyzikálne zákony.
A dajme tomu, že vesmír vyzerá ako gula.
Bol by konečný.
Ale, čo je za tou gulou, za okrajom?
Musí tam byť niečo, nemôže byť nič. Ja neverím na " nič " vákum. Nedokážem si to predstaviť.
To sú len také moje úvahy na túto tému !
V podstate som chcel napísať to čo @wewo len som ťa chcel trochu šetriť. Pri tejto úvahe by som ho zdrbal, ak by si mal možno 16 alebo menej, ale že 23 ročný človek príde s niečím takto jednoduchým... zas na druhej strane aspoň, že sa pokúšaš premýšľať.
Ale ešte niečo dodám k Wewovi, problémom je, že vnímame priestor v troch dimenziách. a do všetkých týchto dimenzií sa vesmír rozťahuje. Skús si to predstaviť asi ako námorník na lodi ktorá prvýkrát obopláva zem. Máš pochybnosti či neprídete s posádkou na okraj a nespadnete zo Zeme.Nestane sa to, ale len vďaka tomu, že sa pohybuješ v dvoch rozmeroch po ploche skrútenej do gule v treťom rozmere. Tvoja loď sa nevie ponoriť a ani vyletieť, ale keby to vedela, fakt dôjdeš na "okraj Zeme" a síce atmosférický obal. V treťom rozmere a vo vesmíre máš podobný problém, tvoja raketa vie cestovať len v 3D svete, čo je mimochodom limit vnimania človeka. Pre viac k tejto "rozmerovej problematike" :
(napr. @wewo , vieš (mrkni sa potom) o istom americkom vynálezcovi principu tv vysielania, Philo Farnsworth, - poznáš jeho príbeh, teda aj samotnú historku, aokolnosti tohto objavu ? prišiel na to ešte jako školák na vtedajšej primary school, ešte len jako žiak, ked si všimol oranie - postupne, po riadkoch.. ( - tv obraz. emitter aj príjem,
(z toho potom o dost neskor --> tv normy pre tv-vysielanie pal-/secam ..
@Jony1212 - tak celá úvaha, /teoria overalne je v zásade..
..+- správna, ale tiež už hodne, (relativne) strašne dávno známa.. ale inak good idea, ak si na to došiel sám!
btw. mal si to radšej spísat bez tích prvích 2 viet, resp. len od "Prečo sa nám ľudom javí byť vesmír nekonečný..?"
týmto rečníckym dotazom začat..
radšej to spísat formou citátu, alebo takého nezávazného opisu opisu..
inak platí @8 , @13 8)
"opisu je 2x
a editovanie príspevku tu nebude, nebude a nebude.. :/(
Ak mozem poradit, tak menej pouzivaj skratky (ktore mozu byt ostatnym nezname) a viac rozpisuj myslienky do suvislych viet a suveti. Je to ako ked si pises poznamky - ty sice heslovite a skratkovite zapisky po sebe precitas, ale cudzi clovek z toho bude mat nechutny gulas.
kór ted mám ešte nejakú silnú ..virozu, cico
a tiez mam dalsi chytak z tohoto veku, kedze ty zjavne takymto teoriam prichadzas na chut az teraz, mozno vdaka mne budes mat nad cim premyslat...ak by si mal laser, ktory nepotrebuje ziaden cas na prechod z bodu a do bodu b, co by sa stalo, ak by si ho vyslal do nekonecna?
...fakt máš 23 rokov? ^^
@21 hej, pravda, lebo tu narážaš na ľudí čo sa tejto problematike venujú už niekoľko rokov, a občas si o tom pozrú aj nejaký ten dokument. @wewo sa vyjadril, ale... len k tomu že o tom nič nevieš.
neviem či sa tu niekto vyjadril aj k tomu v akom zmysle o tom nič nevieš. čiže:
to čo si ty predstavuješ pod rozmermi vesmíru, sú rozmery... tohto nášho konkrétneho trojrozmerného.
a o ňom sa *predpokladá* že je konečný, keďže začal z jedného bodu a vyvíja sa expanziou, čiže niekde tam je tá jeho hranica ktorá sa posúva.
(odpoveď na @9 )
každopádne nemá sa príliš ako vedieť či reálne je konečný, lebo sa vieme vyjadrovať len k jeho pozorovateľnej časti, ktorá má priemer 13miliárd svetelných rokov tuším. o jeho zvyšku sa vieme vyjadrovať len v matematických modeloch, lebo je tak ďaleko že od vzniku vesmíru sa k nám odtiaľ ešte svetlo nestihlo dostať, a vesmír sa rozpína tak rýchlo, že už sa sem to svetlo nikdy ani dostať nebude vedieť.
čo je za touto hranicou sa však dosť dobre nevie.
ale to sme ešte stále len pri troch priestorových rozmeroch plus čas. potom vstupuje do obrazu kvantová teória a multiverzá, kde v štvrtom priestorovom rozmere sa v každom bode vesmír vetví na nekonečno vesmírov v ktorých sa reálne udiali všetky varianty toho čo sa v danom bode mohlo udiať. potom v piatom priestorovom rozmere sa vetví na nekonečno vesmírov v ktorých sa reálne udiali všetky kompletné histórie vesmíru z nášho big bangu až po koniec, ktoré by sa mohli udiať... v šiestom rozmere sa vetví na nekonečno vesmírov ktoré vznikli z úplne iných úvodných podmienok ako ten náš... atď atď, až po ževraj jedenásty rozmer. toto... je mierne komplikovanejšie a doteraz poriadne ani ja nechápem a ani si nepamätám prečo sa tie rozmery vrstvia a delia tak ako sa delia, ale princíp tam je.
a potom sú ešte hypotézy hovoriace o 23 priestorových rozmeroch, z ktorých niektoré sú menšie ako planckova dĺžka, čiže sú pre nás absolútne nedetekovateľné...
čiže ak chceš hovoriť o nejakej nekonečnosti vesmíru, a budeš o nej hovoriť vrámci trojdimenzionálneho priestoru, málokto to vôbec dočíta do konca, a ani sa mu nie je čo diviť. navrhujem venovať asi tak rok a viac intenzívnemu čítaniu a pozeraniu dokumentov (Hawking, Lawrence Krauss, ďalšie mená mi z hlavy nenapadnú lebo už mám túto fázu za sebou) a premýšľaniu, a potom skús znova.
p.s.
big bang nie je "začiatok celého vesmíru z jediného bodu". singularita je niečo iné, singularita je jeden bod ktorý expandoval do celého momentálne POZOROVATEĽNÉHO vesmíru. netvrdí sa že mimo singularity nič nebolo (resp. okej, jedna časť fyziky to tvrdí, iná sa začína prikláňať k tomu že proste nevieme), existuje možnosť že priestor existoval aj pred ňou, a pokiaľ expandoval, tak pochopiteľne všade, a vyexpandoval tak veľmi že z toho čo bolo pred jeho expanziou jedným bodom je teraz guľa s priemerom 13miliárd svetelných rokov. hneď vedľa "našej" singularity kľudne mohla byť ďalšia, kde iné bytosti diskutujú presne o tomto istom. samotná "singularita" je možno čisto fiktívny pojem, možno bol vesmír aj pred touto úvodnou expanziou rovnako "súvislý" a "priestorný" ako teraz, len proste hustejší.
@notme
"ak by si mal laser, ktory nepotrebuje ziaden cas na prechod z bodu a do bodu b, co by sa stalo, ak by si ho vyslal do nekonecna?"
pekná otázka, na chvíľu zarazila aj mňa
odpoveď dosť závisí od toho ktorým druhom nekonečnej rýchlosti sa pohybuje laser, a ktorého druhu nekonečnosti je daný priestor, ale predpokladajme tú najjednoduchšiu variantu že obe nekonečná sú toho istého druhu, v tom prípade ak sa nemýlim bude naveky cestovať a pre akéhokoľvek pozorovateľa pohybujúceho sa konečnou rýchlosťou, alebo nekonečnou rýchlosťou toho istého druhu nekonečna, bude proste vždy siahať do nekonečna.
zaujímavejšia otázka je ako by sa javil pre pozorovateľa schopného cestovať rýchlosťou iného druhu nekonečna... a o tom už sa neodvažujem ani špekulovať lebo je možné že už moja predošlá odpoveď je nesprávna
btw, toto poznáš?
existujú matematicko-fyzikálne validné hypotézky ( ) ktoré sa dajú zhrnúť pod "vesmír je len ilúzia"
kľúčové slová: holografický vesmír / vesmír hologram.
v skratke: hypotéza že všetko reálne dianie sa deje na "povrchu" (čohokoľvek čo tá vec je), a to čo vnímame ako trojrozmerný reálny svet je len holografický obraz produkovaný týmto povrchom.
jooo, a častice sú len ilúzia, v skutočnosti ide o oscilácie polí
Ak chceš o tom vedieť viac, tak si prečítaj práce Fridmana, ktorý sa tejto problematike venoval, keby nezomrel tak skoro, určite by dopomohol ešte k viacerým odpovediam na otázky, ktoré sa riešia.
Trebárs Einstein tvrdil, že vesmír je statický, ale po čase a naliehaní uznal, že Fridman mal v rozpínaní a zmršťovaní pravdu.
Nevylučujem aj práce, ktoré sú publikované medzi poslednými, že je model vesmíru cyklický.
nie si to ty?
Myslim, ze Feynman ma pravdu:
"I think I can safely say that nobody understands quantum mechanics."
Btw poslednu dobu je tusim pomerne popularna a akceptovana teoria multiverza. Povedal by som, ze z matematickeho hladiska to dava velmi pekny zmysel (ale tak v prirode su veci casto tak, ze zmysel na prvy pohlad nedavaju, cize tazko povedat.. ja by som ale stavil svoju kartu na tuto teoriu).
Tu mas » en.wikipedia.org/wiki/Faster-tha...
kazdopadne ako si aj predstavujem vsemir...ako priestor zakryveny do gule...aj ked si myslis ze ides stale rovno ked narazis na "hranicu" a po case sa zase vratis na povodne miesto..dufam ze ma niekto pochopil
@carpathian
oh, vidíš, uvažovať pri veľkosti pozorovateľného s tým ako na ňu vplýva samotné rozpínanie v tomto zmysle mi doteraz nenapadlo, pričom... samozrejme! vďaka.
btw, dvojdielne video "imagining the tenth dimension" poznáš? silno odporúčam, krásne a jasne vysvetľuje o multiverze to čo som sa ja zmätočne, nejasne, neúplne a čiastočne nesprávne pokúsil vysvetliť tuto v komente
...nakoniec si možno nespravil až takú chybu že si túto diskusiu založil, ak ešte čítaš čo sa tu deje, aspoň vidíš aká halda akých divokých a ťažko pochopiteľných hypotéz v tejto oblasti poletuje. a v tejto chvíli pre teba nemusí byť ani tak podstatné ktoré z nich sú "správne" alebo "od kredibilných zdrojov", stačí že vidíš ako až ďaleko sa dá v týchto úvahách zájsť
Ja zase odporucam na temu "tvar vesmiru" videa od tohoto typka. Ten hlas a forma akou to vysvetluje ma sice brutalne iritovali, ale bolo to velmi poucne. Su to tusim dve videa.
myslim ze ta prejde chut aj na vytvaranie takychto tem
metafyzika a fyzika sú dve rôzne veci. tentotu spadá pod metafyziku, čiže z touto diskusiou nesúvisí.
1. má 5 minút
2. okej, tvoja vec, to bolo len odporúčanie ktoré si kľudne mohol odignorovať, bez oznamu, ten oznam teraz vyznieva skoro ako provokácia
ja sa nad tymito vecami postupne prestavam vedome zamyslat, lebo s pribudajucimi informaciami vznika coraz vacsie mnozstvo otazok, na ktore odpoved nepoznam. cize cim viac viem, tym hlupsie sa citim a kedze sa nerad citim hlupo, obmedzil som svoju aktivitu v tejto oblasti cisto na zbieranie informacii, pretoze zamyslanie nad tym v poslednej dobe robi viac skody nez uzitku. ale ked uz mi to predsa len neda a mam chut sa zamyslat, tak pridem na nieco o com by som rad vedel viac, ale nemam absolutne ziadnu predstavu ako sa vola to, na co som prisiel a teda ako by som o tom mohol ziskat nejake informacie.
kazdopadne su to stale vdacne temy na debatu pri pive, ak je v okoli dost ludi, ktori su takej debaty schopni
"ale ked uz mi to predsa len neda a mam chut sa zamyslat, tak pridem na nieco o com by som rad vedel viac, ale nemam absolutne ziadnu predstavu ako sa vola to, na co som prisiel a teda ako by som o tom mohol ziskat nejake informacie. "
skús sa mi vtedy ozvať a povedať na čo si to prišiel, síce z máloktorej oblasti mám fakt hlboké znalosti, ale mám výhodu že ich mám hrozne široké a obvykle aspoň rámcovo viem kde/ako si nájsť podrobnosti ak treba