Občas ked citam tie statusy, popisy k fotkam pride mi, ze tu maju niektori strasne nizke sebavedomie aj ked by nemuseli, nemali dovod , dievcata hlavne,- aj kvoli vzhladu napriklad. Čim myslite, že to je ? K nicomu vam tieto stavy nepomozu
Jj, lebo človek depkárči preto, lebo si myslí, že mu to pomôže, či? a nejde o to, či má dotyčný dôvod alebo nie. Kopa ľudí je na tom horšie a predsa dokážu byť šťastní s tým, čo majú, kopa ľudí podľa niekoho nezainteresovaného vôbec nemá dôvod, ale zrejme predsa len má, len ostatní ho nemusia vidieť...
Ja chápem že treba zmeniť myslenie, ale chápem aj to depkárčenie a z toho plynúcu apatiu čokoľvek meniť
Tak treba si to v prvom rade rozdeliť- ak je nejaká nespokojná s výzorom, nie je to automaticky depka, aj ked tento výraz zľudovel a používa sa na akýkoľvek smútok, stavy nespokojnosti. Trápiť sa kvôli vzhľadu podľa mňa nemá zmysel, kedže všetci poznáme ľudí, čo nemajú ideálny výzor a napriek tomu sú úspešní a spokojní, a niektorí si natom ešte aj založia kariéru, hlavne teda herci
@patrixo No, záleží, či si pustíš smutné evanescence a sám doma spomínaš na pekné časy a plačeš, že už nič nie je ako dakedy, alebo či vlastne ani nie si smutný, iba musíš všetkých naokolo zaťažovať sračkami, tak píšeš, ako je všetko na hovno. To sú dva rozdielne typy depkárčenia.
Nuž ľudia to robia podľa mňa preto, lebo je to istá forma ako to dostať zo seba.. Keď sa človek podelí s niekým so svojím hoci banálnym problémom, tak má taký ľahší pocit, že to nemusí niesť už tak sám.. Že to istým spôsobom s niekým zdieľa. Ale mne osobne to lezie na nervy, ak to niekto vyslovene preháňa a robí vedu pre každú blbosť.
Nemam to domyslene, takze mozno zo mna pojdu chujoviny, ale:
1. Na Birdzi je neprimerana expozicia vsetkeho nasho kvilenia a lutovania sa, kedze tu nie sme medzi ludmi ako na FB, ktorych pozname zbezne, ale stretavame casto, a pred ktorymi udrziavame dekorum.
2. Aktivnejsi uzivatelia su ti uplakanejsi, lebo kto je bud stastny a spokojny, alebo ma aspon taky den, tak je dakde vonku alebo s ludmi alebo si nieco uziva/venuje sa niecomu a neklika na 'pridat status' po kazdom jedle.
3. Validne dusevne problemy su v rozvinutom svete na urovni civilizacnych chorob, pravdepodobne z epigenetickych dovodov (2 generacie po svetovych vojnach + environmentalnym faktorom) a scasti ako dosledok sposobu zivota a spolocenskych zvyklosti.
Ja som mala začiatkom roka hrozne obdobie. Potom som sa nejako ani neviem ako dala dokopy. Ale posledných niekoľko týždňov to proste nejde. Som naspäť tam, kde som bola. Proste nie som šťastná, necitim sa dobre, nemám prečo ráno vstať z postele.
Ale neviem prečo a ako a čo a tým. Ale vnímam že nie som jediná a že ľudia sa istotne aj horšie majú. Je nutné o ľúto ak šťastných ľudí frustruju ti nešťastní, ale neviem kde inde si vyliať dušu.
@narazuvzdornaa 1 a 2 bez výhrady, akurát najčastejšie klikám "pridať status" po masturbácii, po jedle zriedkakedy
3. epigenetické dôvody budú asi tiež faktor, ale podľa toho čo viem tak jedným z najpodstatnejších faktorov je rozpad spoločenských štruktúr ktoré k psychickému zdraviu človek viacmenej potrebuje. nielen to že rodiny sú obvykle napiču a zredukované na 2-3 ľudí (rodičia + súrodenec) oproti tomu ako do doby len pred pár generáciami existovali, že aj s ďalšími dvoma vrstvami (starí rodičia a strýkovská vrstva) prakticky pokope na jednom priestore, ale aj "priatelia", čo ešte do doby pred dvoma generáciami bolo bežné vídavať sa s nimi na chvíľu aj každý deň, a pre komunikáciu nutné vidieť sa s nimi fyzicky, a momentálne už obrovský kus komunikácie s "priateľmi" ľudia riešia na nete a majú pocit aký majú obrovský a super sociálny kruh ale cítia sa deprimovane a osamelo lebo nechápu že ich biológia a psychológia je ešte stará škola čiže pre ne je pre pocit neosamelosti dôležitá vyslovene fyzická prítomnosť.
+kognitívne preťaženie a z toho vychádzajúce mentálne a duševné vyčerpanie lebo internet neustále dumpujúci haldy neosobných, protichodných, nekvalitných pseudoinformácií a podnetov, atď atď.
v nerozvinutých častiach sveta tento efekt taký silný nie je lebo zaprvé nemajú takú skvelú konektivitu k netu a zadruhé priateľstvá a sociálne kruhy tam fungujú na základe toho že ti kurva niekto pomôže (alebo sa k tebe pridá keď on ide) odkráčať 5 kilometrov tam a 5 naspäť po vedro vody na daný deň a podobne.
proste u nás je väčšina z toho spôsobená izolovanosťou, na ktorú množstvo virtuálnych kontaktov vplýva absolútne minimálne okrem toho že spôsobuje že potom nechápeme v čom je problém lebo nechápeme že takto ľudská psychika nefunguje, že by získavala vnem companionship a zapojenia do spoločnosti skrz prijebané písmenká na obrazovke.
...a potom sa na to naserie ešte tá vrstva extrémistického individualizmu ktorá je v západnom svete viac či menej v móde keď si ľudia hlúpo myslia že ideálom je nikoho nepotrebovať a fungovať plne samostatne. (hej? vyrábaš si elektrinu? vystružlikal si si mobil ručne z vŕby? utkal si si šaty? tak sa uvedom, vole, celá moderná spoločnosť je založená na úplnom opaku tohto pseudoideálu, ale ľudia sú tupí tak to nevnímajú, a v oblasti psychickej už vôbec nie.)
@narazuvzdornaa mimochodom aj príklad banánových republík je v podstate argumentom PROTI tomu epigenetickému dôvodu, keďže mnoho z tých končín je v tak nejak permanentnej vojne už niekoľko generácií a výskumy som o tom síce nepozeral, ale tak podľa všeobecného povedomia depresie tam napriek tomu nie sú taký výrazný problém, ale to sa odrážam od mixu iných starších výskumov (že ľudia v chudobných krajinách majú tendenciu v priemere byť šťastnejší/optimistickejší ako v rozvinutých, a podobne).
alebo možno tam len nikto nerieši depresie ako psychickú chorobu lebo keď žiješ v púšti plnej aids a múch a raz za týždeň ti nejaká paramilitaristická organizácia vypáli dedinu a možno zabije niekoho blízkeho, tak samozrejme že je ti napiču, a nikto to nebude klasifikovať ako "psychická porucha depresia"
@1
"K ničomu vám tieto stavy nepomôžu"-no jak keby sme si mohli vybrať, či ich mať budeme alebo nie... (ugh....)
To, že nám niekto napíše, že sme pekné&vyštuduješ neznamená, že nám to zázračne vyčaruje sebavedomie. Niekto ho má, niekto nie. Nedá sa to zmeniť zo dňa na deň, či si pekný alebo škaredý, či dostaneš 200 komplimentov alebo 3, ak máš napiču sebavedomie, takmer vždy sa budeš cítiť nahovno zo svojho zovňajšku.... Mňa to trápi veľmi dlho a viem že mám problém, ale neviem ako sebavedomie nadobudnúť..
+ sme rozmaznaní z toho luxusu a pohodlia v ktorom žijeme čiže psychická odolnosť voči vonkajším (alebo aj vnútorným) negatívnym vplyvom omnoho nižšia, inak povedané sme v priemere precitlivelí fňučkovia
@6q66 zaprvé, empatickosť a precitlivelosť sú dve rôzne veci.
zadruhé, hovorím o spoločnosti ako celku: oproti africkej dedine v púšti je západný človek, akýkoľvek, aj s "ťažkým životom" rozmaznaný. lebo mu tečie pitná voda po otočení kohútika. lebo má elektrinu a mäkkú posteľ. lebo má čo jesť a čo si obliecť. lebo nemusí premýšľať kedy mu do domu vtrhne milícia a pred hlavňou samopalu znásilní celú jeho rodinu vrátane jeho samého. nebola to urážka, len hrubo formulované konštatovanie faktu. chápeme sa?
na druhej strane k tomuto argumentu ale patri aj to že, mínusy našej spoločnosti rozvinutej sú síce a pôsobia ako ťažká retardácia, ale bez našej spoločnosti by sme nemali ani net, ani finančny system, ani socialne služby, ani ako takú bezpečnosť, proste nič, .. čiže je možno pravda že v menej rozvinutých krajinách sú ludia šťastnejší, ale žijú kvalitnejší život ? to je dosť ťažká otazka, keď nás možu považovať za mágov alebo bohov s technologiami a vedomosťami ktoré máme .. či je vôbec kvalitnejší život síce v špine a nevedomosti ale za to v laske a podpore alebo izolovanosti ale v najmodernejšich poznatokoch a technologiach ... tu sa načrtla zaujimava otazka
hej? tiež najčastejšie pridávaš stavy po masturbácii?
celý odstavec "na druhej strane": nič také netvrdím ani by som netvrdil.
jediné čo tou pointou tvrdím je že sa so zmenami prostredia vyrovnávame úplne pičným spôsobom lebo sme si ešte ani nestihli uvedomiť že sa s niečím treba aktívne vyrovnať, nie to ešte uvedomiť si že ako presne.
človek ako biologická entita sa časom prispôsobí, ak sa tak ďaleko dožije. nebola to kritika prostredia, bola to hlavne kritika toho ako si ľudia neuvedomujú aké podstatné pre ich mentálny well-being prostredie je, a že sa tak radikálne a tak rýchlo zmenilo, že zatiaľ nasledujúcich XY generácií to musí riešiť vedome a zámerne, inak budú proste v zdepkovanej piči, ak sa budú tváriť že nechápu prečo
"či je vôbec kvalitnejší život síce v špine a nevedomosti ale za to v laske a podpore alebo izolovanosti ale v najmodernejšich poznatokoch a technologiach ... tu sa načrtla zaujimava otazka"
falošná dichotómia. lebo to druhé je riešiteľné zmenou vlastného správania a uvedomovaním si. a to prvé sa nevyhnutne časom vyrieši samo, lebo pokrok nezastavíš dokonca ani v končinách kde nikto nie je toho pokroku producentom.
Cudujem sa ze v dnesnej dobe este maju niektore zeny nizke sebavedomie. Ved dnesni chlapci/muzi by chceli aj tu najmenej peknu babu aka existuje a vypisovali by jej desiati naraz
@midnight
Ja citam co pises nie co si myslis.
A to akoze ked su to dve rozlicne veci, tak ich obe nemoze mat jeden clovek naraz? Co to ma s tym ze su to dve rozdielne veci?
@mj789 Odpoved je jednoducha. Pretoze sebavedomie nezalezi iba od toho kolko ma kto napadnikov. Niekto moze mat aj 10 tis followerov a nizke sebavedomie. Sebavedomie je aj ukazovatel toho ako je clovek spokojny sam so sebou.
@6q66 korelácia verzus kauzalita. ty si vzalo potenciálnu koreláciu (ktorú si ničím nepodložilo) a spravilo z nej kauzalitu. ja som poznamenal že aj keby tam korelácia hneď bola podložená (čo nie je) bolo by potrebné ešte v druhej fáze dokázať kauzalitu, na to aby si medzi tými dvoma pojmami mohlo robiť ekvivalenciu, čo si v @26 urobilo.
(idem ťa oslovovať v strednom čiže neutrálnom rode lebo ani srnka z tvojich profilov nevie čo si a spôsobuje to v reči len zbytočné komplikácie, snažiť sa ošetriť obe varianty)
Príliš vysoké ciele, príliš kritický pohľad a baby vždy radi riešia vzhľad a či sú ok, asi aj viac to majú v sebe, než mužské pokolenie, aj keď sú aj muži, čo tiež nedajú dopustiť na to, či vyzerajú super... No a keď to tak nie je ako by to nie jedna chcela, tak majú z toho depku, traumu atď. a možno ich to len ventiluje a možno volia zlý prístup na zmenu (ak je možná a nie nemenná)...
Ešte mi k tomu prišiel ten komentár zo seriálu Cuky Luky, kde Cvokla povedala, že právo všetkých žien je trápiť sa a trpieť a aké by to bolo, keby im toto právo bolo upierané, ten život by nestál za to a úplne by sa nudili...
mozno ide len o pozornost ktora im chyba alebo hladaju polutovanie, no viem ze je vzdy lepsie ked o tom clovek povie ako ked to len dusi v sebe... to je nebezpecne
Preco tu ludia depkarcia? Hej ludia, nie le dievcata...
Inu su ako by som to... spravne slovo... na vychode take mame- nepevny.
Prose su dusevne nie uplne vyrovnany a v poriadku. Vdaka tomu sa odvija aj viac veci, ktore tu mozeme pozorovat- vztahovacnost a popudlivost, ale aj naladovost...
Proste cela skala roznych dusevnych pokleskov, ktoru ja rad vyuzivam!
Podla mna fb funguje jak nejake portfolio trochu. Kazdy tam chce mat zaznamenane to najlepsie. A toto tu je slobodnejsie. Ale ja by som sa mohla pretvarovat lepsie. Alebo byt niekym inym.
@midnight "internet neustále dumpujúci haldy neosobných, protichodných, nekvalitných pseudoinformácií a podnetov, atď atď." TOTO. Pice ja by som s tebou strasne isla na pivo alebo nieco, ale je tam stale tak 60% sanca, ze by sme sa pobili rozbitymi poharmi
k rozvojovym krajinam: tam, ako sam uvadzas, maju ludia velmi validne existencne problemy, budem mat dnes co jest, zastrelia ma dnes, znasilnia ma dnes, umriem dnes na infekcnu horucku? Cize ich fight/flight sa, chujovo povedane, ma kde realizovat. Zatial co v nasich podmienkach (o tom je nejaky research na 2.-3. generacii potomkov prezivsich holokaustu, ktori sami nikdy prenasledovani neboli ani nezili v getach atd; ktory som leniva hladat; v kratkosti maju-mame hormonalne, neurotransmiterove a mozgovo-strukturalne pomery doteraz ako ludia utekajudi pred vojnou a genocidou) mame extremne vyhroteny fight/flight response, ale nemame ho jednoducho na com uplatnovat, lebo nas zivot nie je bezprostredne ohrozovany cca nicim. Tym padom sa ani nenaucime, kedy je taka extremne zla emocionalna odozva na vonkajsie podnety adekvatna a kedy z nej mozeme polavit.
@bludiacient epigenetickymi faktormi myslim: vplyv zlozenia ovzdusia, vody, potravy, lieciv apod., latok, ktore sa nam dostavaju do tiel; roznych ziareni a taktiez chemickych pomerov v telach tehotnych zien, na podmienenu expresiu genov u plodu aj uz narodenych ludi.
@narazuvzdornaa
"Pice ja by som s tebou strasne isla na pivo alebo nieco, ale je tam stale tak 60% sanca, ze by sme sa pobili rozbitymi poharmi"
nie je, nemam sklony k fyzickej agresivite, som skor strachopud cize take rizika a situacie sa snazim deeskalovat a kludne kvoli tomu aj ustupim z celeho svojho nazoru =D
a ten zvysok o fight or flight... zaujimave, pocujem o tom prvy raz takto sformulovane, ale dava zmysel.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
50 komentov
Nízke sebavedomie nie je niečo, čo sa dá zmeniť len tak, lusknutím prsta, hlavne, keď ti nemá kto pomôcť.
Ja chápem že treba zmeniť myslenie, ale chápem aj to depkárčenie a z toho plynúcu apatiu čokoľvek meniť
"pocuj, ty sa preco tak opustas? ved si celkom pekna. k nicomu ti to nepomoze."
:'D
1. Na Birdzi je neprimerana expozicia vsetkeho nasho kvilenia a lutovania sa, kedze tu nie sme medzi ludmi ako na FB, ktorych pozname zbezne, ale stretavame casto, a pred ktorymi udrziavame dekorum.
2. Aktivnejsi uzivatelia su ti uplakanejsi, lebo kto je bud stastny a spokojny, alebo ma aspon taky den, tak je dakde vonku alebo s ludmi alebo si nieco uziva/venuje sa niecomu a neklika na 'pridat status' po kazdom jedle.
3. Validne dusevne problemy su v rozvinutom svete na urovni civilizacnych chorob, pravdepodobne z epigenetickych dovodov (2 generacie po svetovych vojnach + environmentalnym faktorom) a scasti ako dosledok sposobu zivota a spolocenskych zvyklosti.
3. epigenetické dôvody budú asi tiež faktor, ale podľa toho čo viem tak jedným z najpodstatnejších faktorov je rozpad spoločenských štruktúr ktoré k psychickému zdraviu človek viacmenej potrebuje. nielen to že rodiny sú obvykle napiču a zredukované na 2-3 ľudí (rodičia + súrodenec) oproti tomu ako do doby len pred pár generáciami existovali, že aj s ďalšími dvoma vrstvami (starí rodičia a strýkovská vrstva) prakticky pokope na jednom priestore, ale aj "priatelia", čo ešte do doby pred dvoma generáciami bolo bežné vídavať sa s nimi na chvíľu aj každý deň, a pre komunikáciu nutné vidieť sa s nimi fyzicky, a momentálne už obrovský kus komunikácie s "priateľmi" ľudia riešia na nete a majú pocit aký majú obrovský a super sociálny kruh ale cítia sa deprimovane a osamelo lebo nechápu že ich biológia a psychológia je ešte stará škola čiže pre ne je pre pocit neosamelosti dôležitá vyslovene fyzická prítomnosť.
+kognitívne preťaženie a z toho vychádzajúce mentálne a duševné vyčerpanie lebo internet neustále dumpujúci haldy neosobných, protichodných, nekvalitných pseudoinformácií a podnetov, atď atď.
v nerozvinutých častiach sveta tento efekt taký silný nie je lebo zaprvé nemajú takú skvelú konektivitu k netu a zadruhé priateľstvá a sociálne kruhy tam fungujú na základe toho že ti kurva niekto pomôže (alebo sa k tebe pridá keď on ide) odkráčať 5 kilometrov tam a 5 naspäť po vedro vody na daný deň a podobne.
proste u nás je väčšina z toho spôsobená izolovanosťou, na ktorú množstvo virtuálnych kontaktov vplýva absolútne minimálne okrem toho že spôsobuje že potom nechápeme v čom je problém lebo nechápeme že takto ľudská psychika nefunguje, že by získavala vnem companionship a zapojenia do spoločnosti skrz prijebané písmenká na obrazovke.
...a potom sa na to naserie ešte tá vrstva extrémistického individualizmu ktorá je v západnom svete viac či menej v móde keď si ľudia hlúpo myslia že ideálom je nikoho nepotrebovať a fungovať plne samostatne. (hej? vyrábaš si elektrinu? vystružlikal si si mobil ručne z vŕby? utkal si si šaty? tak sa uvedom, vole, celá moderná spoločnosť je založená na úplnom opaku tohto pseudoideálu, ale ľudia sú tupí tak to nevnímajú, a v oblasti psychickej už vôbec nie.)
alebo možno tam len nikto nerieši depresie ako psychickú chorobu lebo keď žiješ v púšti plnej aids a múch a raz za týždeň ti nejaká paramilitaristická organizácia vypáli dedinu a možno zabije niekoho blízkeho, tak samozrejme že je ti napiču, a nikto to nebude klasifikovať ako "psychická porucha depresia"
"K ničomu vám tieto stavy nepomôžu"-no jak keby sme si mohli vybrať, či ich mať budeme alebo nie... (ugh....)
To, že nám niekto napíše, že sme pekné&vyštuduješ neznamená, že nám to zázračne vyčaruje sebavedomie. Niekto ho má, niekto nie. Nedá sa to zmeniť zo dňa na deň, či si pekný alebo škaredý, či dostaneš 200 komplimentov alebo 3, ak máš napiču sebavedomie, takmer vždy sa budeš cítiť nahovno zo svojho zovňajšku.... Mňa to trápi veľmi dlho a viem že mám problém, ale neviem ako sebavedomie nadobudnúť..
zadruhé, hovorím o spoločnosti ako celku: oproti africkej dedine v púšti je západný človek, akýkoľvek, aj s "ťažkým životom" rozmaznaný. lebo mu tečie pitná voda po otočení kohútika. lebo má elektrinu a mäkkú posteľ. lebo má čo jesť a čo si obliecť. lebo nemusí premýšľať kedy mu do domu vtrhne milícia a pred hlavňou samopalu znásilní celú jeho rodinu vrátane jeho samého. nebola to urážka, len hrubo formulované konštatovanie faktu. chápeme sa?
@19 komentar, uplne so všetkým súhlasím
v podstate aj s @21
na druhej strane k tomuto argumentu ale patri aj to že, mínusy našej spoločnosti rozvinutej sú síce a pôsobia ako ťažká retardácia, ale bez našej spoločnosti by sme nemali ani net, ani finančny system, ani socialne služby, ani ako takú bezpečnosť, proste nič, .. čiže je možno pravda že v menej rozvinutých krajinách sú ludia šťastnejší, ale žijú kvalitnejší život ? to je dosť ťažká otazka, keď nás možu považovať za mágov alebo bohov s technologiami a vedomosťami ktoré máme .. či je vôbec kvalitnejší život síce v špine a nevedomosti ale za to v laske a podpore alebo izolovanosti ale v najmodernejšich poznatokoch a technologiach ... tu sa načrtla zaujimava otazka
hej? tiež najčastejšie pridávaš stavy po masturbácii?
celý odstavec "na druhej strane": nič také netvrdím ani by som netvrdil.
jediné čo tou pointou tvrdím je že sa so zmenami prostredia vyrovnávame úplne pičným spôsobom lebo sme si ešte ani nestihli uvedomiť že sa s niečím treba aktívne vyrovnať, nie to ešte uvedomiť si že ako presne.
človek ako biologická entita sa časom prispôsobí, ak sa tak ďaleko dožije. nebola to kritika prostredia, bola to hlavne kritika toho ako si ľudia neuvedomujú aké podstatné pre ich mentálny well-being prostredie je, a že sa tak radikálne a tak rýchlo zmenilo, že zatiaľ nasledujúcich XY generácií to musí riešiť vedome a zámerne, inak budú proste v zdepkovanej piči, ak sa budú tváriť že nechápu prečo
"či je vôbec kvalitnejší život síce v špine a nevedomosti ale za to v laske a podpore alebo izolovanosti ale v najmodernejšich poznatokoch a technologiach ... tu sa načrtla zaujimava otazka"
falošná dichotómia. lebo to druhé je riešiteľné zmenou vlastného správania a uvedomovaním si. a to prvé sa nevyhnutne časom vyrieši samo, lebo pokrok nezastavíš dokonca ani v končinách kde nikto nie je toho pokroku producentom.
@12
Ja citam co pises nie co si myslis.
A to akoze ked su to dve rozlicne veci, tak ich obe nemoze mat jeden clovek naraz? Co to ma s tym ze su to dve rozdielne veci?
a akože korelácia je automaticky kauzalita?
...ani sa mi na teba nechce reálne odpisovať... *unavený povzdych*
"Ja citam co pises nie co si myslis."
nezdá sa. alebo máš problémy čítať s porozumením. napíš @melancholik -ovi, on má možno dosť trpezlivosti aby ti to vysvetlil.
@36 "Co to ma s tym ze su to dve rozdielne veci?"
@26 "tak su viac empatcki, precitliveni."
hej, čo má neexistencia súvislosti ktorú si ty implikoval(a?) spoločné so súvislosťou ktorú si ty implikoval(a?)?
...kek.
smutný kek...
(idem ťa oslovovať v strednom čiže neutrálnom rode lebo ani srnka z tvojich profilov nevie čo si a spôsobuje to v reči len zbytočné komplikácie, snažiť sa ošetriť obe varianty)
Inu su ako by som to... spravne slovo... na vychode take mame- nepevny.
Prose su dusevne nie uplne vyrovnany a v poriadku. Vdaka tomu sa odvija aj viac veci, ktore tu mozeme pozorovat- vztahovacnost a popudlivost, ale aj naladovost...
Proste cela skala roznych dusevnych pokleskov, ktoru ja rad vyuzivam!
k rozvojovym krajinam: tam, ako sam uvadzas, maju ludia velmi validne existencne problemy, budem mat dnes co jest, zastrelia ma dnes, znasilnia ma dnes, umriem dnes na infekcnu horucku? Cize ich fight/flight sa, chujovo povedane, ma kde realizovat. Zatial co v nasich podmienkach (o tom je nejaky research na 2.-3. generacii potomkov prezivsich holokaustu, ktori sami nikdy prenasledovani neboli ani nezili v getach atd; ktory som leniva hladat; v kratkosti maju-mame hormonalne, neurotransmiterove a mozgovo-strukturalne pomery doteraz ako ludia utekajudi pred vojnou a genocidou) mame extremne vyhroteny fight/flight response, ale nemame ho jednoducho na com uplatnovat, lebo nas zivot nie je bezprostredne ohrozovany cca nicim. Tym padom sa ani nenaucime, kedy je taka extremne zla emocionalna odozva na vonkajsie podnety adekvatna a kedy z nej mozeme polavit.
@bludiacient epigenetickymi faktormi myslim: vplyv zlozenia ovzdusia, vody, potravy, lieciv apod., latok, ktore sa nam dostavaju do tiel; roznych ziareni a taktiez chemickych pomerov v telach tehotnych zien, na podmienenu expresiu genov u plodu aj uz narodenych ludi.
"Pice ja by som s tebou strasne isla na pivo alebo nieco, ale je tam stale tak 60% sanca, ze by sme sa pobili rozbitymi poharmi"
nie je, nemam sklony k fyzickej agresivite, som skor strachopud cize take rizika a situacie sa snazim deeskalovat a kludne kvoli tomu aj ustupim z celeho svojho nazoru =D
a ten zvysok o fight or flight... zaujimave, pocujem o tom prvy raz takto sformulovane, ale dava zmysel.