Iste si každý všimol ako sa začalo tohto roku počasie správať na jeseň. Tá bola po normálnom lete mimoriadne teplá a vlhká okrem jedného týždňa v okóbri, kedy došlo k vpádu zimy od severu na pár dní. Potom však celý november a prvá polovica decembra bola veľmi teplá vzhľadom na dlhodobé priemery teplôt. Tento fakt obyčajne štatisticky a klimaticky podporuje predpoklady na tvrdú a tuhú zimu v januári a februári ako aj teplé leto v roku 2010. Teplý ráz počasia spôsobilo viacero faktorov. V tichom oceáne pozorujeme ešte stále jav El Nino (nadpriemerne teplá voda pri pobreží južnej ameriky). Táto odchýlka v teplote oceánu vyskytujúca sa každých 5 až 10 rokov ovplyvňuje počasie na celom svete viac či menej výrazne a spôsobuje netypické počasie ako napríklad aj u nás. Pre Európu je oveľa dôležitejší fakt, že už od leta pozorujeme podpriemerné teploty v centrálnej časti severného atlantiku. Môžeme to nazvať oslabenie teplého golfského prúdu. Tento fakt spolu s El Nino spôsobujú netypické rozloženie tlakových útvarov na severnej pologuli a tak namiesto typickej islandskej tlakovej níže máme tlakovú výš a namiesto azorskej tlakovej výše prevláda nízky tlak. Týmto je synoptická situácia už niekoľko mesiacov dosť atypická a spôsobuje predpovedným počítačovým modelom a simuláciam značné tažkosti v presnosti zachytenia správneho vývoja na ďaľšie dni nakoľko pracujú na základe numerických metód z minulosti a poveternosti čo sa bežne vyskytovala. Takéto usporiadanie ako máme teraz tu dlho nebolo a za to sú predpovede náročné, menej presné a aj zažívame veľmi výrazné zmeny v počasi od tepla do zimy a opacčne.

Celkovo je Jet Stream (silné prúdenie vo vrchnej časti troposféry) posunutý južnejšie. Cyklóny sa vytváraju južnejšie v atlantiku ako je bežné kvôli blokovaniu anticyklónami, ktoré sa usadili v polárnych oblastiach a v severnom atlantiku.
Cyklóny potom postupujú do Európy so svojimi centrami cez západnú európu nie do škandinávie ako je bežné ale oveľa južnejšie smerom do alpskej oblasti alebo ešte južnejšie do stredomorskej oblasti. Podľa toho ako prechádzajú sa u nás mení počasie. Ak idú južnejšie od nás, tak od severu nacucnú studený arktický vzduch a vtiahnu ho až do Španielska, či Talianska ako pred vianocami a u nás máme vtedy tuhú zimu. Ak však tieto cyklóny prechádzajú cez alpskú oblasť a potom sa rozpadajú, tak naše územie a hlavne balkán je otvorený teplému až veľmi teplému prúdeniu na prednej strane týchto cyklón tak ako teraz na vianoce. Níž sa vyplní pri jej postupe a studený vzduch už neprinesie nakoľko aj samotná tlaková výš je ďaleko a nemá silu zasiahnuť do nášho počasia. Vtedy je počasie v barickom sedle (počasie nikoho, neni ani níž ani výš) a prevláda postupné starnutie a prirodzené chladnutie natečenej vzduchovej hmoty s inverziou a stabilnejším počasím.

Už pred vianocami sa tlakové útvary usporiadali tak, že umožnili prieniku studeného arktického vzduchu od severovýchodu do celej Európy. Tlaková výš je v zime zásobarňou studeného vzduchu, kde počas dlhých nocí v zime pri jasnom počasi dochádza k silnému ochladzovaniu a prechladzovaniu vzduchu v ich priestore, ktoré ovplyvňujú. Momentálne je táto oblasť najvýraznejšia nad Grónskom a Islandom s občasnými výbežkami až nad Nórsko, Švédsko, Fínsko, Francźko a Anglicko. Ďaľšia takáto tlaková výš sa v súčasnosti nachádza nad centrálnym a severným Ruskom v priestore sibíru kde vládnu nehostinné teploty okolo - 50 °C!!! Medzi nimi je pásmo nižšieho tlaku a tento priestor posledné týždne využívajú tlakové níže postupujúce k nám zo západu a preto sa aj oteplilo, pretože prinášajú väčšinou teplý vlhký vzduch od mora. To sa však po silvestri zmení a tento priestor sa uzavrie. To znamená, že sibírska tlaková výš sa začne od východu približovať smerom k nám na západ. Grónska tlaková výš ešte zmohutnie a rozšíri sa ďalej na východ až sa ich okraje prepoja a vznikne mimoriadny úkaz, ktorý sa len málo kedy pozoruje, keď od Kanady cez Európu až po severné Rusko a sibír toto územie bude pokryté rozsiahlou oblasťou vysokého tlaku vzuduchu. Tento komplex spôsobí zastavenie pre nás typických západných vetrov (blokácia) a Európu rozdelí na presne dve polovice. Severná polovica bude extrémne mrazivá a suchá s kontinentálným východným prúdením. Južná polovica extrémne teplá a vlhká so západným oceánskym prúdením, prípadne aj púštnym saharským. Kde bude ležať územie Slovenska a okolitých štátov???

Práve to je veľká neznáma, pretože odpoveď zneje priamo v strede medzi oboma polovicami, teda na rozhraní, ktoré bude veľmi výrazné. Samozrejme, že v počasí nie je nič statické a všetko sa stále nejako hýbe, vlní, posúva...To pre nás znamená presne to čo som už predpovedal a zažili sme okolo vianoc. Prudké výkyvy v počasí a teplotách. Raz sme v tej teplej polovici a raz v tej studenej. Tým, že sa tak veľmi líšia sú tie výkyvy o to viac extrémnejšie. Dávno na Slovensku nebol pozorovaný 30 stupňový teplotný rozdiel počas 4 dní tesne pred vianocami a počas nich!

Toto jednoduché ale synopticky netypické rozdelenie Európy by sa malo s menšími prestávkami udržať celý január a možno aj február. Pretože budeme presne na hranici týchto dvoch rozdielnych svetov možeme očakávať silné oteplenia a ochladenia v tesnom slede za sebou. Tieto zmeny prinesú samozrejme aj zrážky a to dosť intenzívne takže sneh, ľad a možno aj kalamita nás ešte len čaká a pravdepodobne niekoľko krát podobne ako aj záplavy spred pár dní. Počítačové modely nevedia situáciu v takýchto podmienkach správne na viac ako 5 dní podchytiť a preto aj predpovede sa budú často aktualizovať a meniť. Stačí, že sa sučasné rozdelenie rozplynie a všetko bude inak teda v normále. Zatiaľ to však vyzerá nepravdepodobne a nudné počasie nehrozí. Práve naopak dynamika bude nadpriemerná a stabilné počasie zriedkavé a len krátkeho trvania. Či bude teda zima ako celok tuhá alebo teplá bude záležať od výraznosti a dĺžke trvania jednotlivých vĺn tepla a zimy. Stačí, že ich pomer bude jedna k jednej, tak už môžeme povedať, že sme mali tuhú zimu podobne ako aj iné tvrdenie, že teplú, lebo budú extrémy obidva. Keď sa však vykrátia, tak celkovo to bude priemerná zima. Odhady sú však také, že bude chladnejšia tak uvidíme. Ja osobne sa do dlhodobých predpovedí nepúšťam nakoľko to nepovažujem za seriózne a presné.

 Blog
Komentuj
 fotka
hawran  30. 12. 2009 18:53
Keď tak čítam posledný odstavec, prestávam sa tešiť z už-aj-tak slabej zimy Oteplenia a ochladenia...
Napíš svoj komentár