Dnes sa budem venovat umeniu úprimne chváliť...

Vyskumi totiž dokázali ,že ak niekomu zalichotíte bude vás pokladať za milú ,chápavu a príťažlivú osobu.Preto možete lichotiť ako svojmu partnerovi,tak aj priatelom, poštarovi, zahradníkovi, deťom, človeku s ktorým ste sa práve zoznámili..a tak dalej. Na každom človeku sa dá nájst niečo, čo možeme pochváliť. Najbežnejší spôsob ako niekomu vyjadríte obdiv je priami kompliment. V podstate možme chváliť troma sposobmi :

ohľadom vzhladu: máš velmi pekný učes
ohľadom spravania: si šikovný trener
ohľadom vlastníctva: tvoj dom je krasny

Najsilnejší sposob je o spravani.
Nestačí však len dávat takéto komplimenty. Je doležité pridať k tomu dalšie dve techniky. A to:

1. Osloviť človeka krstným menom.

Ak oslovite človeka krstným menom ,bude mať väčší záujem o rozhovor s vami a bude vás počúvat pozornejšie. Takže, ked chcete povedat niečo doležité,vždy začnite oslovením človeka s ktorým sa rozprávate.

2. Povedzte čo sa vám páči a prečo sa vám to páči.

Bohužial vačšina komplimentov sa minie učinku, pretože aj ked poviete čo sa vám pači, nepoviete prečo... Kompliment je tým učinnejší ,čím je uprimnejší. Ak poviete len čo sa vám pači, bude to pravdepodobne znieť len ako lichotka a nebude to fungovat. Vždy povedzte prečo sa vám to či ono páči. Ukážeme si to na hore už zmieňovaných príkladoch:

vzhľad: Zuzka, máš veľmi pekný účes, vyniknu pri ňom tvoje oči.
spravanie: Marek si veľmi šikovný tréner , pretože každemu sa venuješ aj osobne
vlastníctvo: Janko, váš dom je velmi pekný ,skvelé zapadá do prírodného okolia.

Ked to budete používat takto ,ludia si dlhšie zapamataju vás i to čo ste povedali. Nikdy však nehovorte kompliment ak ho nemyslíte uprimne. Prazdne reči by vás lahko odhalili. Lichotiť znamená povedat človeku presne to,čo si myslí o sebe aj on sám.

Existuju aj iné formy komplimentov a to tieto:

1. kompliment v tretej osobe

Su to komplimenty, ktoré hovoríte o inej osobe ako tej s ktorou sa práve zhovárate. Vyslovuju sa hlavne vtedy ,ked vás može zmienovaná osoba začuť. Ked ich vyslovite pred jej najlepšou priatelkou ,či rodinnou známou,lahko sa to dostane aj k nej. Kompliment prednesený na verejnosti je učinnejší a aj mu osoba lahšie uverí ako ked jej to poviete len medzi štyrmi očamni. To je vedecký fakt.

2. Nepriami kompliment

Tým sa myslí to, ked poznamenáte ,že niekto iný obdivuje spravanie, výzor alebo vlastníctvo osoby s ktorou sa rozprávate. Vy to len opakujete.
Tak napríklad: Počúvaj ma Marek , Ivan hovorí,že si najlepší hrač futbalu. V čom spočíva tvoje tajomstvo...a tak dalej..


Tak isto ako dávat komplimenty ,je doležité vedieť kompliment aj prijať. Je totiž ovela lahšie niekoho pochváliť ako prijať kompliment.

Kompliment prímite a uprimne sa zan podakujte. Ak prímete kompliment znamená to ,že mate o sebe dobrú mienku. Odmietnutie komplimentu sa zvyčajne chápe ako odmietnutie osoby ,ktorá vás pochválila.

Príklad: Barbora: Majka ,máš pekné auto.
Majka: dakujem barbora, rano som ho umila a naleštila a som rada že si si to všimla. Velmi ma to teší.


to be continued...

PS: prosím prepáčte za chyby..ešte sa len zmierujem s tým,že mi o chvílu začne škola.

 Návod
Komentuj
 fotka
leira  6. 9. 2008 18:25
normalne ze prakticke veci tu pises len keby si si na chyby viac davala pozor..ale inak ocenujem blog a tesim sa na dalsie cenne rady do zivota
Napíš svoj komentár