Prečo neviem matematiku VI. - nemám logické myslenie
Jedným z veľmi častých dôvodov, ktorým žiaci a študenti vysvetľujú svoje problémy s matematikou je, že nemajú logické myslenie. Teda presnejšie: sú presvedčení, že ho nemajú.
Logika sa však používa neustále v bežnom živote. Aspoň by sa mala Ak mi je zima, musím sa asi viac obliecť. Alebo zatvoriť okno. Alebo zapnúť kúrenie. Ak si dokážete poradiť v takejto situácii, tak je dosť pravdepodobné, že logiku máte
No a ak by ste chceli oponovať tým, že logiku bežného života síce áno, ale tú matematickú ani náhodou, tak vás opäť sklamem - matematická logika sa od inej logiky veľmi nelíši Napríklad máme rovnicu 3x = 15, ako vypočítame x? Ak nám hneď nenapadne, ako postupovať, tak si úlohu prevedieme na bežný život: tri rovnaké knihy stoja 15 eur, koľko stojí jedna?
Logika sa dá v matematike využiť aj pri kontrolovaní výsledkov. Ak máme slovnú úlohu "motocyklista prejde za hodinu 48 kilometrov, koľko prejde za 40 minút?" (Testovanie 9 - 2011), tak obyčajnou logickou úvahou prídeme na to, že ak nám vyjde 200 kilometrov, tak sme sa asi niekde pomýlili. Nepozornosť napríklad pri premene jednotiek alebo numerickom výpočte často zmení výsledok na úplný nezmysel, ale logika (tá logika bežného života) nám pomôže spozorovať chybu.
Tvrdenie, že nemám logiku na matematiku, je často iba akési ospravedlnenie toho, že sa mi v skutočnosti nechce A ak naozaj patríte medzi tých, ktorí logiku nemajú, tak mám pre vás dobrú správu - logika sa dá trénovať Stačí si kúpiť knihu alebo nájsť na internete nejakú zbierku logických hádaniek. Uvidíte, že to nie je s vami také zlé, ako ste si možno mysleli
A čo vy, myslíte si, že matematická logika sa veľmi líši od logiky bežného života?
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.