"Klamanie rozširuje kreatívne obzory, obohacuje ego a zjednodušuje sociálne kontakty."

Dnešnou témou je klamanie. Každodenné lži, ktoré počujete a hovoríte.
(Moja osobná dôveryhodnosť je predmetom špekulácie a nebude ďalej diskutovaná

Ako ste si už mohli všimnúť, klamať nie je jednoduché. Otázkou je, čomu ľudia uveria ľahko a čomu ťažko, a prečo to tak je. Samozrejme najľahšie uveríme tomu, čo chceme. To bude ale rozoberané v ďalšom dieli... Ľudia sú od prírody dôverčiví a uveria takmer hocakému malému klamstvu, ak ho poviete dôveryhodne. Pre väčšie lži budete už ale potrebovať sofistikovaný súbor argumentov a presvedčovacích prostriedkov. Nejdem ani spomínať bežné mini-klamstvá, ktorým každý uverí už len z dôvodu, že im nemá prečo neveriť (Včera mi ukradli auto a zistilo sa že to bol otec môjho spolužiaka / Keď som bol na odbere krvi, zlomila sa im ihla a museli ju vyťahovať po kúskoch). Tento fakt môžete využiť vo veľmi veľa situáciach.

Ale ako je to so stredne veľkými klamstvami, ktorým ľudia neuveria len preto, že ich poviete? Nuž, na tie musíte byť pripravenejší. Tento "návod" som rozdelil na dve časti: samotná aplikácia klamstva a použité argumenty.

A) APLIKÁCIA
--------------------
Táto technika (ktorú už roky používam a je osvedčená) pozostáva čisto z presvedčenia sa, že lož, ktorú hovoríte je vlastne pravda. Takto sa táto lož na malú chvíľu stane pravdou. Len vtedy keď naozaj VERÍTE klamstvu, ktoré hovoríte, budete naozaj presvedčiví. Treba sa na to ale dobre pripraviť.

Príprava spočíva v tom, že si predstavíte konkrétnu osobu, ktorej budete klamať a to, ako jej budete klamať. Predstavíte si, že jej vlastne hovoríte pravdu, ako jej to hovoríte a čo sa bude diať. Predstavte si túto situáciu ako by bola skutočná. Je to niečo ako také malé divadlo. Zo začiatku to môže byť náročné, hlavne presvedčiť sa o nejakom klamstve, že je pravda, ale po pár pokusoch si pri klamaní automaticky vsugerujete, že lož, ktorú práve hovoríte, je vlastne niečo pravdivé. Tým si zaistíte dôveryhodnosť Vášho prejavu.

Toto „predstavovanie si“ budete musieť robiť dvakrát. Prvý krát v prípravnej fáze, keď si predstavujete že Vaša lož je pravda a vžívate sa do toho. Druhý krát už pri samotnej aplikácii lži, keď ju budete hovoriť. Svojim spôsobom sa "vrátite" do tejto predpripravenej predstavy. Túto situáciu si musíte poriadne pripraviť a hlboko sa vžiť do toho, že Vaša lož je pravda, aby ste sa mohli pri samotnom rozhovore s "obeťou" sústrediť na iné veci, ako napríklad reakcia na otázky alebo detaily správne formulovaných viet, ktoré použijete. Práve preto je príprava tak dôležitá.

Pri príprave si tiež môžete napísať zopár dobrých konkrétnych viet/slov, ktoré chcete použiť. Zdá sa to možno príliš detailné a nepodstatné, ale klamete slovami a vetami. Preto naozaj záleží na tom, aké použijete.

Pri samotnom klamaní už vlastne máte väčšiu časť za sebou. Už sa len znovu vžijete do toho, že hovoríte pravdu a sústredíte sa na detaily, volíte správne slová a vety.

Vyššie uvedená technika Vám samozrejme nezaručí, že ľudia uveria všetkému, čo im poviete. Len minimalizuje riziko, že by ste mohli pohorieť už na tom, ako hovoríte. Keď ste vyššie uvedenú techniku zvládli a niekto Vám neuveril, s najväčšou pravdepodobnosťou je problém v argumentoch alebo slovách/vetách, ktoré ste použili. Takisto Vám niekto neuverí nejakú obrovskú lož, ľudia nie sú úplne dutí, na to pamätajte.

Keď sa pripravujete, veľmi jasne si zadefinujte, čomu chcete aby dotyčná osoba uverila. Toto je VEĽMI dôležité. Musíte mať presne určený cieľ, aby ste vedeli kedy prestať klamať. Čím menej klamstva je v pravde, tým je uveriteľnejšie. Prestaňte klamať, hneď keď tento cieľ dosiahnete, ale neprestaňte rozprávať!

Takisto nehovorte len lož. Hovorte aj o iných veciach. Klamstvo musí byť len malou časťou rozhovoru, potom to bude vyzerať „nenápadnejšie“. Hovorte pravdu pred, po a najlepšie aj počas klamania.

"Vždy je najlepšie hovoriť pravdu, ak samozrejme nie ste veľmi dobrý klamár."

ARGUMENTY
-----------------------
Celé Vaše klamstvo môže stroskotať na zle vykonštruovaných argumentoch. Tie sú kritickou časťou každého klamstva. Toto ale závisí s veľkej časti na konkrétnom prípade, takže Vám nemôžem dať nijaké konkrétne rady. Môžem Vám len povedať, že argumenty si MUSÍTE pripraviť. Keď si aj niekto myslí, že hovoríte pravdu a položí Vám nečakanú otázku, na ktorú zle odpoviete (odpoveď nie je v súlade s Vašim predošlým tvrdením), tak ste skončili. Tak isto ako pri príprave a realizácii aplikácie klamstva predstierajte, že to je pravda. Majte niekoho, kto to potvrdí, alebo iný materiálny dôkaz. Musíte docieliť, aby veci vyzerali, že do seba zapadajú ako puzzle (yay, detektívna slovná zásoba . Ak sa Vám to podarí, budete oveľa bližšie úspechu. V kombinácii s dobre volenými slovami a presvedčivou aplikáciou budete veľmi presvedčiví.

Teraz trochu o slovnej zásobe. NIKY nepoužívajte slová, ako "xxx POVEDAL, že..." alebo "POČUL som, že...". Museli ste to VIDIEŤ na vlastné oči, alebo ešte lepšie – byť v danej veci osobne zainteresovaní. Ak ste pre osobu, ktorej klamete, dostatočne dôveryhodní, tak to musí fungovať. Jediný problém môže nastať, keď táto osoba neverí Vám ako človeku celkovo. To už ale s týmto nesúvisí, rátame s tým, že tomu tak nie je, a že ste považovaní za dôveryhodného človeka.

Klamstvo má jednu veľkú výhodu: nie je to pravda. Kvôli tomu môžete tento „príbeh“ upravovať a urobiť ho tak uveriteľnejším, ako by mohla byť niekedy pravda. Opäť, predstavujte si. Predstavujte si, že niekto Vám hovorí tú lož, ktorú chcete povedať vy. Pokúste sa spýtať sami seba, prečo by ste tomu neuverili a čo by Vás presvedčilo, aby ste tomu uverili. Potom to celé otočte naruby a pripravte si presne tie argumenty, ktoré by vás presvedčili. Toto „otáčanie“ je veľmi užitočné, ale nie je jednoduché. Keď sa Vám ale podarí vžiť sa do role poslucháča, hneď to ucítite a začnú Vám napádať presne tie argumenty, ktoré by Vás presvedčili o tom, že lož je pravda. Tieto argumenty potom prispôsobíte osobe, ktorej klamete a jej charakteru a môžete ich použiť.

Ako som povedal, príprava je kritickou časťou oboch krokov klamania. Pri aplikácii si predstavte, ako by to "vyzeralo", keby Vaša lož bola pravdou. Premýšľajte nad tým. Väčšinou to trvá pár minút. Potom si pripravte argumenty pomocou uvádzanej "otáčacej" metódy. Zadefinujte si, prečo by ste klamstvu neuverili a pripravte si argumenty, ktoré by Vás presvedčili. Tie potom použite.

Niekoľko faktov, na ktoré by ste nemali zabudnúť:
- Nie je dobré často klamať – je to ťažké a vyrába to problémy. Okrem toho môžete mať potom problém sami so sebou a svojim svedomím. Rozlišujte hranicu medzi osožným klamstvom a cynickým svinstvom. Do istej miery je to užitočná schopnosť, ale po prekročení istej hranice to je už nebezpečné. Riaďte sa Vašim vlastným svedomím.
- Klamte len ľuďom, ktorým si môžete dovoliť klamať. Neklamte Vašim najlepším kamarátom len preto, že si chcete nacvičiť klamanie. Klamte ľuďom, ktorých nemáte radi.
- Začnite s menšími klamstvami, klamanie nie je jednoduché a vyžaduje tréning a skúsenosti.
- Sledujte, ako ľudia reagujú na vaše lži, musíte si všímať všetky detaily ich reakcie.
- Poučte sa z vlastných chýb.
- Keď sa Vám niečo podarí, zapamätajte si, čo a ako ste pre to urobili.
- Účel svätí prostriedky!

Takže krátka a prehľadná rekapitulácia:
1. Vyberte si správne veľkú lož.
2. Pripravte sa, predstavujte si, že Vaša lož je pravdou.
3. Presvedčte sami seba, že to JE pravda, ako herec. (Čo by som mu povedal, keby to bola pravda?)
4. Pýtajte sa sami seba, prečo by ste Vášmu klamstvu neuverili. Pripravte si protiargumenty (argumenty na tému, ktoré by Vás presvedčili tejto lži uveriť, keby Vám ju hovoril niekto iný) a podporné argumenty (podpora, ktorá nesúvisí s protiargumentmi, miniatúrne klamstvá typu "mimochodom...").
5. Podľa potreby opakujte kroky 3 a 4. Pokračujte len a LEN vtedy, keď už nie ste ďaleko od toho, aby ste uverili Vášmu vlastnému klamstvu Vážne, pokračujte len vtedy, keď cítite že Vaša lož je veľmi uveriteľná a viete si veľmi ľahko predstaviť, že je to pravda. Budete to potrebovať, keď ju budete hovoriť.
6. Konfrontujte "obeť" klamstva. Začnite rozprávať o rôznych iných veciach. Potrebujete úvod. Čím dlhší, tým lepší.
7. Začnite klamať. Znovu sa vráťte do pripravenej situácie, kde ste si predstavili, že lož je pravdou. Použite pripravené protiargumenty a podporné argumenty. Správne reagujte a opatrne vyberajte slová a vety, aby ste sa niekde nepomýlili a urobili klamstvo uveriteľnejším.
8. Keď ste dotyčnú osobu presvedčili, keď ste dosiahli dopredu presne stanovený cieľ, nezastavujte! Prestaňte klamať, ale rozprávajte ďalej. Znovu rovnako ako pri úvode, viac je lepšie. Ak "obeť" nepresvedčíte ani po pár použitých protiargumentoch a už nemáte nijaké silné esá v rukáve, nepokúšajte sa o to znovu a znovu. Ste na tenkom ľade a posledné čo potrebujete je podrytie vlastnej dôveryhodnosti. Treba vedieť, kedy prestať.
9. Hotovo! Opakujte podľa chuti a svedomia s väčšími a sofistikovanejšími klamstvami.

Myslím, že to je všetko, čo Vám môžem k tomuto poradiť. Ak ste to čítali až sem, verte, že používam v škole svoje vlastné meno a žijem pod skutočnou adresou

"Môžete klamať pár ľudí celý čas alebo všetkých ľudí chvíľu, ale nemôžete klamať všetkých ľudí celý čas."

 Blog
Komentuj
 fotka
skaler  16. 1. 2009 21:38
Very nice blog.
Ja by som ta este doplnil.V klamstve sa nemusis len branit a obhajovat, ale mozes aj utocit.Niekedy staci cloveka presvecit ze on nema pravdu, alebo, ze jeho argumenty su chybne a tym ziskate znacnu prevahu .
Napíš svoj komentár