Prečo sa Nietzsche zbláznil – a nakoľko Sartre trpel spoločnosťou? Nakoľko sme to naozaj MY a nie iba vložené myšlienky druhých ľudí, voľne plynúce časopriestorom? Uhniezdené, prebraté. Zafixované postoje rodičov, významných figúrok, kamarátov, ktoré pohladili našu existenciu... ak odsekáš kúsok po kúsku, ostane ti na kosť ohlodaná pravda o tvojej mysli, duši, všetkom, čo obsahuje. A že toho bude "veľa". Nechcem to vidieť.
Ach.. sme takí smiešni. Ľudstvo vo svojej podstate. Hráme sa na veľkých, hráme sa na múdrych, na krásnych. Ale pritom.. koľko naozajstného dobra, krásy, múdrosti je v nás? A koľko sú len nanútené kecy? Nakoľko sú to len indoktrinované hodnoty, ktoré držia chod štátikov planéty Zem a keby sme nemuseli žiť sociálne, stali by sa z nás zvery...?

Sme deriváty ľudskej spoločnosti, extrahované a vylisované, do poslednej myšlienky. Ovplyvnení prostredím. Nehovorím, že sme dobré, nehovorím, že sme zlé.. bytosti.
Ide o fakt – kde v tom celom som JA. alebo TY.

Kde je jadro? Existuje vôbec jadro? Ošúpaná duša by sa chvela vo ostrom svetle veľkého reflektora.. a ty by si sa pozeral do svetla.. prázdneho jasného žiarivého kužeľa.

Naozaj robíš to, čo chceš, a nie to, čo je všeobecne akceptovateľné a ty si to prebral?

Sme odliatky, zaliate v jantári, prežívajúce milióny rokov, putujúce v miliarde sŕdc.

Hĺbka existencie je tak široká a zároveň tak plytká. Závisí od uhla pohľadu. A ten môj nejak nabral iný rozmer. Asi som ho derivovala pod vplyvom okolností a ľudí.

Holt som len kópia.

(Som rada, že riešim toto. Pretože to znamená, že nemám dôležitejšie a vážnejšie potreby... - a som v podstate šťastná osoba.)

A to je údajne tiež jeden z (ne)zmyslov existencie

 Blog
Komentuj
Napíš svoj komentár