V nasledujúcom texte bude mierne netypicky popísaná prechádzka pre tých čo ju ešte nikdy neskúšali. Skladá z troch po sebe nasledujúcich krokov spolu so sprostými komentármi k téme. V týchto krokoch budem vychádzať z vlastnej skúsenosti a mojim hlavným cieľom je, aby ste boli pripravení na to, čo Vás čaká za múrmi či panelmi vašich obydlí. Začnem krokom č.0, ktorý je predskokanom prechádzky v tomto ročnom období.
Krok č.0 - teplo sa oblečte, vonku je zima ako v ruskom filme. Na toto prekvapivé zistenie som neprišiel sám, ale podhodil mi ho spolubývajúci so slovami: „Tá vodka čo sa nám chladí na balkóne zamrzla.“
Ste teplo oblečený, na hlave máte teplú baranicu a šnúrky sú zaviazané spôsobom, ktorý ste sa naučili v materskej škole. Tým pádom ste pripravení na krok č.1 – Otvoriť vchodové dvere. Buďte pripravení, že Vás prepleskne chladná matička príroda a jej -15°C. Zistenie že mrzne, Vás zrejme prekvapí, keďže ste počuli o globálnom otepľovaní a na Vianoce ste si hádzali žabky na rybníku, na ktorom ste sa o takomto čase pred pár rokmi korčuľovali.
Chcete vyjsť von. Na to je najvhodnejšie aplikovať krok č.2 – kráčanie. Kráčanie sa skladá z dvoch po sebe nasledujúcich prvkov. Prvý prvok sa volá pravá a druhý ľavá noha. Odborníci definujú kráčanie ako pravidelné presúvanie prvého prvku pred druhý a druhého prvku pred prvý. Pre istotu si môžete tieto kroky v duchu opakovať.
Kráčanie sa často zamieňa s behom. Beh je kráčanie s vyššou rýchlosťou striedania prvkov opísaných v predošlom texte, sprevádzané produkciou potu a zrýchleným tepom a dýchaním. Ak si neviete predstaviť beh, tak ho predvádzal istý nemenovaný filmový hrdina, ktorý možno nebol najmúdrejší, ale vedel, že ak sedíte na zastávke autobusu a žena sediaca vedľa Vás neochutná z vašej bonboniéry, je slušnosťou povedať jej aspoň svoj životopis.
Dôležité upozornenie: Nebežte! Behom v tomto ročnom období zvyšujete pravdepodobnosť, že ochoriete alebo spadnete a ja osobne mám rád choroby asi ako pán Meliško má rád mravce.
Keď už viete ako kráčať, odhodlane vstúpte do tej nehostinnej krajiny a myslite na to, že Bear Gryls z toho dokumentárneho seriálu, ktorý mám naladený ako channel 13, prežil aj v horšej zime. Nielen že prežil vo väčšej zime, ale bol nútený piť svoj vlastný moč a jesť rôzne nechutnosti, ktoré su v niektorých krajinách považované za delikatesy.
Tak si kráčate a zrazu Vás osvieti ... okolo Vás prechádzajúce auto a Vám napadne, že tie 2 minúty kráčania sú viac než dosť. Vtedy nastal čas na krok č.3 – Otočiť sa a kráčať domov. Kráčanie domov je to isté kráčanie ktoré ste aplikovali doteraz, len v opačnom smere. V opačnom smere neznamená kráčať pätami vpred, ale otočiť sa o 180° a kráčať špičkami (miestami na nohe kde sú prsty)smerom vpred.
Ak ste všetky kroky aplikovali podľa návodu a v správnom poradí tak ste sa dostali naspäť domov a ešte stále trasiete od zimy, ako Leonardo DiCaprio po tej dramatickej scéne v ktorej sa Titanic potápa, ale ešte predtým než stihne zamrznúť. Na minútku sa pritúlite k radiátoru a potom sadnite za notebook a napíšete nejaký ten blog.
Hmm, prečo majú všetci ľudia pocit, že ak sa to volá globálne otepľovanie tak to musí znamenať že bude len teplejšie? Prehrievanie Zeme má za následok čoraz extrémnejšie výkyvy teplôt a počasia, takže toto JE výsledok globálneho otepľovania.
Áno viem že globálne otepľovanie spôsobuje od zvyšovania teploty cez topenie ľadu, zvyšovanie hladín morí, výkyvy počasia, až po zmeny morských prúdov, ale do tohto článku sa mi to nehodilo. Týmto článkom som sa nesnažil podať úplne presné informácie a vzdelávať, ale iba niečím prispieť do blogu a možno trochu zabaviť. Treba ho brať s istým nadhľadom, pretože hľadať chyby a upozorňovať na ne vie každý. A ak ti tak záleží na tom aby ľudia vedeli o globálnom otepľovaní viac, tak o tom napíš blog a ja si ho rád prečítam.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.