1. ČASŤ

Hory, príroda a všetko okolo toho – aký je Slovák a aký je Angličan v prírode?

Toto leto keď som bol v Anglicku, mal som tú česť ísť so sestrou sa pozrieť opäť ku moru. Nebol to ten klasický výlet do Brightonu či Sauthendu, kam chodí takmer väčšina obyvateľov Londýna. My sme išli do Hastingsu – do mesta ktoré dýcha dávnou históriou, starobylosťou, krásnou prírodou, šumivým morom, veľkým počtom turistov a veľkým počtom milých ľudí.
Áno, milí ľudia sú tam, samozrejme nie všade. Ak sa však vyberiete po miestnych krásnych 100 metrových horách, teda útesoch pri mori, a ak natrefíte na ozajstných miestnych angličanov tak očakávajte že vám poskytnú pekný úsmev. Na Slovensku je známe že ak v horách natrefíte na ozajstných turistov tak je pekné sa pozdraviť. Aj tu pri Hastingse to platí. Tu však ludia sa na seba usmievajú. A prečo? Tak na to je určite viac dôvodov. Ale jeden je istý – ten kto sa tam na teba usmeje je rád, že aj ty patríš ku ľudom ktorí radi chodia do lesa, do prírody a tak isto si vychutnávaš to čo nám poskytuje naša Zem. Miestni angličani nepatria ku introvertných typom, aspoň ja som ich tak nevnímal. Stane sa, že keď si s nimi skrížite cestu, tak prehodia s vami nejakú vtipnú poznámku, alebo ak nebodaj sa opýtate na smer a pod. tak sú doslova šťastní že sa s vami môžu porozprávať, nehovoriac o tom ak poviete že nieste Angličan. Samozrejme že nie každí. Ale povedzme si úprimne či u nás sa nájde toľko ľudí ktorí sa s vami milo porozprávajú a fakt milo, úprimne a rozlúčia sa s vami s pozdravom na ktorý nezabudnete možno nikdy v živote, lebo na Slovensku k takému niečomu len výnimočne príde.
Ono viete, je to o úprimnosti. Keď sa na vás usmeje v lese Angličan, tak je to cítiť že to iné. Slováci sú vonku väčší introverti a ak aj sa pozdravíte a pod. je to také.... dajme tomu že oficiálne a len výnimočne sa stane že úprimné. U Angličanov to tak nie je. Tam väčšina mi pripadala úprimná.
O Angličanoch sa všeobecne hovorí že sú ústretovejší a viac nápomocní pri problémoch než Slováci. Už pomerne dlho nad tým rozmýšlam že prečo to tak je. A myslím si, že je to vývojom daného štátu, národa a tak. To tu ale nechcem rozoberať, len vám pootvorím dvere do miestnosti mojich názorov: Aký bol vznik a vývoj anglického a slovenského národa? Podľa mňa to je niekde tam...

 Úvaha
Komentuj
 fotka
mayflower  28. 8. 2008 22:32
zaujimave..nebolo by zle pozistovat o tom viac..
 fotka
titusik  29. 8. 2008 00:27
a ja som pocula, ze anglicania su chladnejsi.....



A mozno ta "neprivetivost" slovakov prameni z toho, ze my slovaci sme neboli nikdy tak "rozmaznavani" ako oni. Nevravim, ze mali na ruziach ustlane, ale vzdy mali svoj narod, maju historiu a my sme museli bojovat o kazdu piad zeme, o samotne pomenovanie SLOVAK.... ale to je len nazor
 fotka
neverending  14. 9. 2008 17:04
čo máš proti Brightonu??? tam je pekneee

no a možno je to s tou úprimnosťou aj tak ,že Angličania sa len vedia lepšie pretvarovať...
Napíš svoj komentár