Sarah_whiteflower
19. 4.apríla 2009 16:36
Ďalšie jej blogy »
Sarah´s recent recesistic recense No.1 - Tim Burton & Michael Cunningham
Hoci som o tom už veľmi dávno premýšľala, napokon k tomu došlo až teraz - po vyše dvoch rokoch pôsobenia na Birdzi, svojho času s enormným úspechom (škoda, že som recenzie nepísala vtedy, možnože by som bola za chvíľku naznámejší kritik filmov a kníh, čo sa internetu na území Slovenska týka). Rozhodla som sa totiž, že dnes je ten najvyšší čas napísať niekoľko slov kritiky a podlízavej chvály - a dnes konkrétne sa bude jednať viacmenej o odporučenia. Niekoľko filmov napospol od jedného bláznivo talentovaného režiséra a jedna kniha, ktorá ma zaujala a ktorú mnohí z vás možno už dávnejšie poznajú, hoci o tom ani nevedeli.
MICHAEL CUNNINGHAM - HODINY
Začnime na začiatok chuťovkou pre knihomoľov - a tým Hodiny určite bezpochyby sú, pokiaľ máte radi mierne naturalistický, to jest lyrizovaný štýl písania. Hodiny sú príbehom troch žien, ktoré, hoci každá žije v inom časovom období, spája isté jemné puto, a kniha viacmenej rozpráva osudy všetkých troch žien počas pomerne krátkeho časového úseku. Clarissa, ktorú jej najlepší priateľ prezýva pani Dallowayová; pani Brownová, žena, ktorá sa po vojne svojím spôsobom bola nútená vydať; a v neposlednom rade Virginia Woolfová, známa anglická spisovateľka, ktorá svoj život ukončila samovraždou a ktorej Cunningham akoby touto knihou vyslovoval svoju mĺkvu úctu. Úprimne, aj kniha akoby sčasti kopírovala Woolfovej štýl písania, ale rozhodne stojí za to si ju prečítať - vo mne osobne zanechala mimoriadne hlbokú stopu, keď som ju dočítala.
Pokiaľ teda máte záujem ponoriť sa do pocitov troch žien, z ktorých každá je iná a predsa každú z nich trápia zdanlivo úplné maličkosti, nad ktorými si lámu hlavy - tak si rozhodne prečítajte Hodiny, ktoré boli prednedávnom, po roku 2000 mimoriadne úspešne sfilmované, do hlavných úloh boli okrem iných obsadené hviezdy ako Meryl Streep a Nicole Kidman, ktorá za hlavnú rolu vo filme (hrala Virginiu Woolfovú) získala dokonca aj Oskara. Nejde však o sfilmovanie knihy, ktoré bolo mimochodom jednou z veľmi slušných adaptácií (ja osobne totiž filmy podľa kníh absolútne neuznávam, považujem ich za prznenie diel, výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo, je snáď jedine Pán Prsteňov), ale o to, čo film nemôže zachytiť - drobné popisy, ktoré Cunningham vo svojej knihe zvláda absolútne dokonale a ktoré mňa osobne pri čítaní doslova pohltili a na moment som sa ocitla priam úplne v koži hlavných predstaviteliek knihy. Týmto by som rada vyslovila hlbokú poklonu pánu Cunninghamovi, pretože naozaj netuším, ako sa chlap mohol natoľko dobre vžiť do ženských myslí, aby napísal podobné dielo. Jediným negatívom, ktoré by som azda mohla knihe sčasti vytknúť, bola na niektorých miestach mierna rozvláčnosť, kedy to už autor podľa môjho názoru mierne prehnal s opismi, a tak sa stávali nezáživnými a príliš zdĺhavými. Ešte raz však opakujem, dosť nezabudnuteľný zážitok, ktorý môžete pri tejto knihe zažiť, stojí za to a nenechajte si ho ujsť, pokiaľ zvládate v knihách dlhšie opisy a záleží vám na dokonalom popise atmosféry, v ktorom je Cunningham rozhodne majster. Aby som napokon ešte povedala niečo, čo vás možno zaujme, kniha získala v roku 2004 Pulitzerovu cenu, čo je zrejme jedna z najvýznamnejších literárnych cien.
FILMY TIMA BURTONA
Začnem takto všeobecne. Hoci som o tom donedávna ani sama nevedela, na výnimočnú prácu Tima Burtona som narazila už dávno a oddávna som doslova zbožňovala niektoré jeho režisérske počiny, avšak bez toho, aby som vedela, že výnimočnosť týchto filmov pochádza z faktu, že ich všetky režíroval ten istý človek. Za všetky spomeňme Sleepy Hollow (Ospalú Dieru), Mars útočí (na tejto časti jeho tvorby sa obzvlášť dobre smeje! ), Nožnicovorukého Edwarda, Charlieho a Továreň na čokoládu, Mŕtvu nevestu a Sweeneyho Todda. A teraz konkrétnejšie, ktoré filmy vám vlastne od tohto výnimočného režiséra odporúčam? V prvom rade:
CORPSE BRIDE - MŔTVA NEVESTA
V prvom rade, skôr než začnem so samotnou propagáciou tohto úžasného Burtonovho počinu, veľmi rada by som poďakovala Rendymu, ktorý mi tento film ako prvý ukázal a u koho som tento film aj prvý raz videla a prvý raz ma stihol aj rozplakať. Takže, Rendy - ďakujem!
Nuž, a teraz k veci. Corpse Bride nie je práve dvakrát tradičný film, nakoľko sa jedná o bábkovú rozprávku rozprávajúcu príbeh urodznej rodiny na mizine, ktorá sa rozhodne vydať svoju dcéru za neurodzeného syna rybára, ktorý však na rozdiel od nich má peniaze a tak dokáže ich rodinu vytrhnúť z biedy. Rodina mladého chlapca Viktora zase túto svadbu berú ako možnosť dostať sa do vyššej spoločnosti, a tak si tľapnú a ich deti zrazu budú mať svadbu, ani sa ešte nevideli. Všetko sa však trochu skomplikuje, keď sa za zvláštnych okolností Viktor nevedomky deň pred svojou svadbou v ríši živých omylom ožení s mŕtvou Emily...
Tento film je jeden z tých, ktoré by sa mali nazvať muzikálmi, pretože v nich zaznieva mnoho prenádherných piesní - preto dôrazne odporúčam každému pozrieť si film v originálnom anglickom dabingu iba s titulkami, nakoľko akýkoľvek preklad a prespievanie pesničiek vždy odoberie filmu čo-to zo svojej nádhery, a tak je tomu aj v prípade tohto filmu. Nie je to však klasická rozprávka, takže okrem iného odporúčam, aby ste zavreli za dverami obývačky deti mladšie ako desať rokov. Corpse Bridge je neskutočne pôvabná rozprávka s hlbokým posolstvom na záver a koncom tak rozochvievajúcim, že ma rozplakal už niekoľkokrát (no áno, a čo je zlé na tom, keď mám niektoré filmy natoľko rada, že ich pozerám dookola? ). V originále hlavné postavy tejto rozprávky nadabovali Johnny Depp a Helena Bonham Carterová (môžete ju poznať ako predstaviteľku Bellatrix Lestrangeovej z Harryho Pottera, inak je však jej časté zastúpenie v Burtonových filmoch najskôr spôsobené tým, že je to jeho manželka , takisto ako naspievali všetky piesne - v mnohých zahraničných filmoch sa totiž stáva, že piesne nahrajú iní speváci a dabingoví herci prepožičajú svoje hlasy iba do hovorených pasáží - to však Burton ako režisér neuznáva. Corpse Bride je mimoriadne dobrá na zrelaxovanie po náročnom dni, ale neodporúčam ju pozerať v citlivom rozpoložení, nakoľko vtedy je podľa mňa veľmi náchylná na to spôsobovať existenčné depresie.
SWEENEY TODD - THE DEMON BARBER OF FLEET STREET
Nakoľko Corpse Bride je neporovnávateľná vďaka svojmu kreslenému charakteru s ostatnými Burtonovými filmovými počinmi, dovolím si ju vynechať, a tak mi neostáva, než poznamenať, že podľa môjho subjektívneho názoru je toto muzikálové predstavenie s neskutočne úžasnou kamerou najlepším Burtonovým filmom. Príbeh spočíva na návrate Benjamina Barkera/Sweeneyho Todda, kde ho pred pätnástimi rokmi krivo odsúdili na smrť a on sa vracia zistiť, čo je s jeho manželkou a dcérou a pomstiť neprávosť, ktorá bola na ňom napáchaná... myslím si však, že rovnako ako ja budete počas filmu mať zmiešané pocity z toho, kto je vlastne ten dobrý a kto ten zlý, a ja osobne, akokoľvek som sa snažila, som okrem dvoch postáv (aj to jedna bola príliš naivná a druhá nevďačná) vo filme nenašla ani jednu, ktorú by som mohla považovať za pozitívnu. To však iba dodáva na atraktivite tomuto filmu natočenému podľa muzikálového predstavenia.
Hlavnými predstaviteľmi sú, tak ako v predošlom filme, Johnny Depp a Helena Bonham Carterová, zaujímavosťou však je, že je dosť viditeľné, že tento film bol natočený po natáčaní štvrtej a piatej časti Harryho Pottera - Bonham Carterová totiž zrejme pozvala do filmu, alebo do neho odporučila ako dvoch ďalších hlavných predstaviteľov kolegov z filmov o Potterovi - Alana Rickmana (Severus Snape) a Timothyho Spalla (Peter Pettigrew/Červochvost). Celým filmom sú pretkané viacmenej takmer nepretržite úžasné piesne, ako inak nahraté priamo predstaviteľmi, žiadnym náhradnými spevákmi, a niekedy si ani neuvedomíte, kedy sa jedná o hovorené slovo a kedy o spev, tak sú piesne v deji zakomponované. Pokiaľ vám teda nevadí trochu viac kečupu a vo všeobecnosti trochu brutálny motív, ktorý sa tiahne filmom, rozhodne si ho nenechajte ujsť - ja sama som ho v deň, kedy som ho videla prvý raz, musela vidieť ešte raz, pretože ma jednak uchvátili piesne a jednak som bola z konca filmu absolútne hotová.
Pokiaľ sa teda chcete zamyslieť nad tým, aké sú dobro a zlo relatívne a kedy má a kedy nemá človek právo na pomstu a akým spôsobom by sa mala vykonať - Sweeney Todd je to pravé pre vás, a samozrejme aj vtedy, ak chcete mať úžasný zážitok z perfektných piesní, ktorými je film pretkaný, a ako som povedala už na začiatku, nachádza sa tu absolútne neuveriteľná kamera. Na koniec si dovolím ešte jeden malý postreh, ktorý možnože niektorí z vás postrehnú a niektorí možno budú tvrdiť, že nemám pravdu - avšak podľa mojich pozorovaní jedna z hlavných piesní, ktorá sa tiahne filmom (má názov Johanna a prvý raz sa objavuje pri scéne, kde Johanna vyšíva v okne a Anthony ju vidí prvý raz v živote a dozvedá sa od stareny, kto vlastne to dievča je) má svoj pôvod v mimoriadne známej piesni s názvom Maria z muzikálu West Side Story. Ak bude mať niekedy niekto chuť, pustite si za sebou obidve tieto piesne a sami sa rozhodnite, či sa vám zdá môj subjektívny postreh pravdivý, alebo nie...
Samozrejme, napokon by som ešte bola veľmi rada, aby sa ozvali všetci, ktorých sa táto mini "recenzia" nejakým spôsobom dotkla - ak už ste niečo z toho, čo som ospievala, videli, prípadne čítali, napíšte, či so mnou súhlasíte; ak ste to nevideli, ale vďaka môjmu blogu si to isto pozriete, aj to sem napíšte a keď si to pozriete, dajte vedieť, či máte pocit, že tento blog nebol absolútnym bludom a či vás film/kniha zaujali; a vo všeobecnosti, proste čakám veľa komentárov.
Do skakavenia priatelia, a príjemné kinematografické a literárne zážitky, kdekoľvek sa pohnete!
*** - vysvetlenie nájdete v profile
Recenzia
4 komenty k blogu
1
jaro1991
19. 4.apríla 2009 16:57
jaaj... do skakavenia priatelia... krasne spomineky.. dakujem ze si mi pripomenula asi najkrajsi cas mojho zivota...
2
Noooo a este Nightmare before CHristmas si tam nikde nespomenula (Abo som si nevsimla?) a v mojej ankete o jeho tvorb dostala koepc halsov a teiz ej to babkovy film
Inaaak vsetky, co si spominala, aj od tej reziserky, su svkele filmy
Inaaak vsetky, co si spominala, aj od tej reziserky, su svkele filmy
3
recenzia sa mi veľmi páčila... ale myslím, že tie filmy nezvládne moja povaha. Mám rada nenáročné filmy, ktoré končia klasickým záverom a nemám potrebu sa nimi viac zaoberať.. khniha vyzerá zaujímavejšie, takže nad ňou porozmýšľam...
4
milujem tvorbu tima burtona. a film sweeney todd som videla asi milión krát, je neuveriteľný.
Napíš svoj komentár
- 1 Tulipanoo: Mám takú teóriu o samote
- 2 Tomasveres: Nový rok, "šťastný nový rok"
- 3 Mahmut: Sme pripravení ďakovať za bolesť a nešťastie?
- 4 Soyastream: Zimná
- 1 Hovado: Zvláštnosti slovenskej poľovačky s Maďarom
- 2 Tulipanoo: Mám takú teóriu o samote
- 3 Mixelle: Milan a Zuzana alebo ako som sa stala strážcom tajomstva
- 4 Karamella: 2024
- 5 Tomasveres: Moje prvé ( ne ) vysnívané auto
- 6 Hovado: Metalurgia 1
- 7 Protiuder22: Kenosis
- 8 Mahmut: O Svetlej ochrane v dňoch súženia
- 9 Tomasveres: Nový rok, "šťastný nový rok"
- 10 Mahmut: Nesmierne zásadný text, ukazujúci, ako prejsť očistou a súdom
- BIRDZ
- Sarah_whiteflower
- Blog
- Sarah´s recent recesistic recense No.1 - Tim Burton & Michael Cunningham