Tohtoročný rival v počte nominácii na Oscara sa stal film Kráľova reč (The King’s Speech), ktorý bol nominovaný v 12 kategóriách, no premenil z nich „iba“ 4. Slovo iba je potrebné dať do úvodzoviek kvôli tomu, že premenil práve tie najhlavnejšie (najlepší film, najlepšia réžia, najlepší originálny scenár, najlepší herec v hlavnej úlohe).
Príbeh sa začína príhovorom Alberta (Colin Firth), vojvodu z Yorku, k ľudu. Ukáže sa, že Bertík (tak ho volala jeho rodina) má obrovský strach už len z predstavy, rozprávať pred tak veľkým obecenstvom, pretože už aj predtým zažil trápne chvíľky a dobre vedel o svojej poruche – koktavosti.
Keď zomrel kráľ Anglicka Juraj V., má na jeho pozíciu nastúpiť Bertíkov starší brat David (Guy Pearce), ktorý avšak neprechováva taký pocit povinnosti k kráľovskému trónu, pretože uprednostňuje lásku. Zamiloval sa totiž do dva krát rozvedenej Wallis Simpsonovej a z toho dôvodu abdikuje. Na jeho miesto nastupuje jeho mladší brat Bertík, ktorý bol odjakživa viac stvorený na toto miesto a prijíma meno Juraj VI. Sám má však strach, keďže s povolaním akým je anglický kráľ, prichádza aj množstvo povinností voči ľudu, akým sú napríklad príhovory, a to najmä v tak ťažkej dobe ako je 2. Svetová vojna.
Manželka Elizabeth (Helena Bonham Carter) chce preto pomôcť manželovi s jeho problémom. Pochodila s ním už veľa vyštudovaných logopédov, ktorí mu však jeho stav vôbec nezlepšili, práve naopak, pomáhali mu stávať sa nervóznym človekom. Práve preto chcela vyskúšať alternatívu a vyhľadala nie vyštudovaného, ale zato s väčšími skúsenosťami vžiť sa do vnútrajška pacienta, Lionela Logue (Geoffrey Rush), ktorý má nevšedné metódy liečenia.
Bertík a ani Lionel sa najskôr nevedia dohodnúť pretože obaja nechcú ustúpiť, no po prvom výsledku kedy Bertík čítal knihu bez koktania zo zapchatými ušami, tak aby sa nepočul a Lionel ho pri tom nahrával, presvedčilo Bertíka aby začal novému logopédovi veriť ak chce dosiahnuť zjednotenie Anglicka práve pomocou jeho príhovoru. Začal chodiť na sedenia ku Lionelovi tak často ako mu to prikázal, upustil od svojej noblesnosti a od pocitu, že sa nemože ponižovať pred obyčajným človekom akým bol Lionel a dokonca brával na sedenia aj svoju maželku aby mu pomohla prekonať jeho vadu.
Lionel dobre vedel, že jeho koktavosť je zakorenená niekde hlbšie, aj keď sa mu snažil Bertík nahovoriť, že koktá od narodenia. Po pár sedeniach, na ktorých cvičili rôzne veci, sa z nich stali kamaráti, pretože museli jeden druhému dôverovať a Bertík sa prvý krát niekomu zveril. Jeho koktanie vychádzalo už z detstva kedy na neho kričal jeho otec a nemal žiadnych kamarátov.
Pochváliť treba aj kameru, ktorá perfektne zachytáva prostredia, a takisto aj výber interiérov, ktoré dodali film skvelú atmosféru. Tento film si vyslúžil aj pochvali od kritiky a dokonca vyhlásili na 31. ročníku udeľovania cien Združenia londýnskych filmových kritikov a kritičiek Kráľovu reč za najlepší britský film roka a Toma Hoopera za britského režiséra roka. Broadcast Film Critics Association zas za najlepšieho herca v hlavnej úlohe vyhlásili Colina Firtha a takisto ocenili tento film aj za pôvodný scenár Davida Seidlera.
Po ukončení odovzdávania cien sa výrazy ako „Colin Firth speech“ alebo „Kings Speech“ zaznamenali nárast o viac ako 2200 percent vyhľadávania cez vyhľadávač Google. Podľa toho má zrejme Kráľova reč najväčší úspech v Kanade a v USA, až potom v Austrálií, Holandsku a Veľkej Británii. Nevzrástol len smäd po informáciách o tomto filme, ale takisto aj o množstvo stiahnutí cez torrenty.
Logue hovorí kráľovi: “Dlhé pauzy sú dobré. Dávajú vašej reči vážnosť a skvelý štýl.”
Kráľ odpovedá: ” Tak potom som ten najváženejší kráľ, ktorý kedy na svete žil.”
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.