Martin Kukučín, vlastným menom Matej Bencúr, sa narodil v roku 1860 v Jasenovej a zomrel v roku 1928 v Lipiku. Pochádza z roľníckej rodiny. Študoval na gymnáziách v Revúcej a v Martine, neskôr na učiteľskom ústave v Kláštore pod Znievom. Pôsobil ako učiteľ v Jasenovej. Odišiel študovať medicínu do Prahy a po jej ukončení odišiel do Juhoslávie na ostrov Brač. Tu pôsobil ako lekár. Oženil sa s Pericou Didoličovou. Pôsobil v Južnej Amerike ako lekár vysťahovalcov. Vrátil sa do Záhrebu a potom v Lipiku zomrel. Jeho pozostatky boli prenesené do Martina.
Martin Kukučín zobrazuje vo svojich dielach život jednoduchého, prostého ľudu. Zameriava sa na kladné aj záporné vlastnosti ľudu. Jeho nedostatky zobrazuje pomocou humoru. Je predstaviteľom opisného realizmu. Je prvým z autorov prózy, ktorý presahujú rámec literatúry svojou kvalitou diel.
Umeleckým vrcholom jeho realistickej tvorby, ktorá vznikla počas pobytu na ostrove Brač v Dalmácii je román Dom v stráni, ktorý dosiahol výrazný čitateľský úspech. Témou bola láska a smrť a román znamenal koniec úsmevného humoru a idylickosti v Kukučínovej tvorbe. Dielo Dom v stráni je dvojzväzkový román. Je opisom jedného roku života na dalmátskom ostrove Brač, kde Kukučín žil v rokoch 1894-1907.
Autor v diele Dom v stráni rieši problémy každodenného života. K moci sa dostáva buržoázia, ktorá odsúva zemianstvo, ktoré aj tak spelo k záhube. Jeho záhubou bolo lipnutie na starých tradíciách a zásadách. Vidíme to na postave Šory Anzuly, je statkárka, ktorá sa nemôže zmieriť s tým, že je syn Niko túži po novom živote. Niko Dubčic (Šorin syn) je statkárskym reprezentantom a hľadá pomoc u buržoázie. Šora je však pyšná a hrdá zemianka, ktorá má ešte silu stlmiť rozpad zemianstva. Zemania boli potomkami starej šľachty. Mate Berac je patriarchálny typ sedliaka, ktorý lipne na starých tradíciách. Mate je vo svojej rodine i v širšom okolí akýmsi patriarchom, ktorý silou svojej osobnosti dbá, aby sa dodržiavali nielen zvyky a tradície, ale aj nepísané, no prísne zákony společensko - triednych vzťahov. Na ich základe sa usiluje o harmóniu vo vlastnej rodine i v súžití s inými, najmä so statkárskou rodinou Dubčícovcov. Mate musí vo svojom dome riešiť drobné i väčšie spory, hádky medzi nevestou a testinou i vlastne nezhody so synom, čo ukazuje na generačné problémy.
Autor sa sústreďuje na dve rodiny. Chce porovnať svet sedliakov - težaci a svet statkárov - šorni. Autor tu presne zachytáva jazyk Chorvátov. Používa francúzsky, taliansky, latinský jazyk. Pretože sa dej odohráva v Dalmátskom prostredí, v diele môžeme nájsť množstvo nárečových slov z tohto prostredia.
Celá dejová línia románu Dom v stráni je založená na konflikte medzi Nikom a Katicou. Príčinami neúspechu ich vzťahu je jednak rozdielny sociálny pôvod a na druhej strane rozdielne korene ich lásky.
Keďže ide o realistický román, autor jednotlivé postavy a ich konanie opisuje objektívne, s ich dobrými, ale aj zlými vlastnosťami, pričom ale nezachádza do extrémov. Rieši sa tu kažodenný problém. Témou románu je láska zámožného Nika Dubčica k sedliačke Katici Beracovej, pričom ich vzťah sa nemôže zakončiť svadbou, pretože sa principiálne prieči rodinným tradíciám a všeobecným zvyklostiam.
V diele sa obajvujú náznaky idyly a sentimentalizmu. V príbehu záleží na akcii, na tom, čo sa stane. Autor v tomto diele pracuje na detaile, ktorý hovorí o celku viac, ako opisovanie.
Ideou diela je to, že autor poukazuje na rozdiel medzi dvoma vrstvami. Zobrazuje dobu, keď nastupuje kapitalizmus.
Príbeh sa odohráva v prostredí malého juhoslovanského mestečka začiatkom 19. storočia.
Postavy:
Niko Dubčic – mladý, bohatý, prelietavý, statkár, predstaviteľ vyššej vrstvy
Katica Berac – sedliačka, mladá, pekná, pracovitá, predstaviteľka nižšej vrstvy, Nikova snúbenica.
Mate Berac – sedliak, pracovitý, múdry, dobrosrdečný, otec Katice, ideál sedliaka.
šora Anzula – Nikova matka, pracovitá, rozumná, statkárka, obľúbená v meste.
Dorica – mladé šikovné dievča.
Zandome – Nikov priateľ, prefíkaný, figliar.
Paško Bobica – mladý, usilovný, sedliak, nerozvážny.
Postavy v diele sú prvoplánové. Pohybujú sa v kostole, na námestí a v nemalom množstve v iných prostrediach ako napríklad v prístave, pri mori a vo viniciach. V skutočnosti je však veľkosť tohto priestoru malá, pretože všetky tieto miesta sa nachádzajú vždy v jednom a tom istom neveľkom mestečku. Pre toto môžeme hovoriť taktiež o jednote miesta deja.
Týmto románom o láske a smrti chcel autor ukázať život sedliakov a statkárov v jednej juhoslovanskej dedine. Prostredníctvom dvoch nie rovnocenných rodín nám popísal konflikty, ktoré medzi ľudmi vznikajú najmä kôli ich postaveniu v spoločnosti. Román vychádzal v rokoch 1903-1904 v dvoch ročníkoch Slovenských pohľadov na pokračovanie a v tom čase bol najvzácnejším románovým dielom.
Ivan Branislav Zoch za spolupráce s manželkou Milinou preložil Kukučínov Dom v stráni do chorvátčiny
Dielo Dom v stráni som čítala aj na strednej škole, no vtedy som ho chápala a zapamätala som si ho po obsahovej stránke, no keď som ho čítala teraz na vysokej školy všímala som si už a iné věci ako len obsah. Dielo sa mi páči a hovorí o kvalitnej tvorbe autora.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.