V dnešnej dobe internetové kníhkupectvá čoraz častejšie ponúkajú lacnejšiu alternatívu kníh, tzv. digitálne knihy alebo populárnejšie: e - knihy. Vo všeobecnosti však nie je známe, kedy vznikol prvý "klenot súčasnej doby". Zaujímavým faktom je, že sa to odhaduje až na rok 1940! Menej prekvapivé, že nebola v takej forme, v akej ju môžeme v súčasnosti poznať. Išlo totiž o elektronický index diela Tomáša Akvinského. Prvá e - kniha v novodobej vizáži bola až Jazda na strele od Stephana Kinga.
Hoci tržby po e - knihách za posledné roky vzrástli, to pravé malinové pre väčšinu milovníkov kníh je papier a tlačiarenská čerň. Ako viete, pri elektronickej podobe to nie je možné, len ak zbytočne nezainvestujete aj do e-knihy a aj do atramentu v tlačiarni. V konečnom dôsledku sa potom predsa viac oplatí objednať pevnú väzbu. Od prvej EK ubehlo viac ako desať rokov. Odozvy sa ale v máločom zmenili. Ľudia sa držia svojho názoru, že jedna vec je obsah, druhá forma. Na Slovensku uzrela svetlo sveta e-kniha Motýlik od Silvie Mózerovej už v roku 2000.
Ohlasy na prvú e-knihu
"Je to ešte horšie. Rodičia sa rozvádzajú a hovoria mi pankhart, najlepšie kamarátky ma podrazili, rozišla som sa s chalanom, ktorého som ľúbila, lebo ma podviedol s jednou z nich, nenávidím celý svet a chcem zomrieť!"
Michaela, ktorú nechápu rodičia, priateľ ani najlepšie kamarátky, stretne ľudí, ktorí jej ponúknu "jednoduché" riešenie. Stáva sa závislou, ani nie tak na drogách, ako na človeku, ktorý jej rozumie a má ju rád. A keď stratí aj jeho, rozhodne sa pre samovraždu predávkovaním. Motýlik je príbeh o neschopnosti komunikovať a odpúšťať, o nepochopení vo vzťahu rodič - dieťa a o partnerskom vzťahu, v ktorom každý chce len brať a nevie sa zbaviť vlastného egoizmu. Táto neschopnosť vyrovnať sa so sklamaniami a nájsť si svoje miesto v tomto zdanlivo nezmyselnom svete vyúsťuje do tragickej pointy.
Účinok príbehu okrem nepresvedčivého používania pubertálneho žargónu výrazne znižuje aj grafická úprava knihy, ktorá nevyužíva žiadnu z výhod počítačovej grafiky a skôr pripomína vysokoškolské skriptá. Je preto možné, že ak budete čítať text na monitore, prichytíte sa pri tom, že sa neviete poriadne sústrediť a niečo vám neustále uniká. Spoliehať sa na zrakovú pamäť sa tiež v tomto prípade neoplatí: ak si budete chcieť niečo pripomenúť, neplatí žiadne "na ľavej strane hore". Navyše vám možno bude chýbať záložka…
Nič prvé nebýva zväčša dokonalé, hoci vždy púta zvýšenú pozornosť. V tomto prípade môžeme knihe vytknúť obsahové a grafické nedostatky, ale môžeme tiež položiť otázku, či si práve takýto typ kníh "zaslúži" elektronické vydanie. Odborné diela či príručky v elektronickej podobe sa dajú veľmi pohodlne prehľadávať a práca s nimi je jednoduchšia než pri papierovom vydaní. Krásna literatúra si však skôr žiada klasickú knižnú podobu, ktorá vás navyše často môže vyjsť lacnejšie ako "zhmotnenie" elektronickej knihy na domácej tlačiarni.
Podľahnúť alebo vytrvať?
Zaujímavé sú ohlasy milovníkov kníh, ktorí odpovedali na otázku, aký majú názor na tieto šetrné formy umenia. Na jednej strane e - knihy chránia životné prostredie, sú ekologickejšie, zaberajú menej miesta a dajú sa čítať aj potajomky či potme, ale na druhej strane strácajú čaro kontaktu. Väčšina ľudí nechce len čítať, ale aj cítiť a dotýkať sa umenia. Bolo to tak aj pri vydaní prvej e - knihy a reakcie súčasných čitateľov sa veľmi nezmenili. Ak máte s tým iné skúsenosti, tak patríte medzi drvivú menšinu, ktorá podľahla novému prístupu. Možno o sto rokov budú knihy v takej forme, v akej ju mi poznáme, ležať ako artefakty v múzeách, ale dnes sa ešte stále lipne na tradícii, že nie je všetko zlato, čo sa dá čítať na monitore.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.