Navigácia nás doviedla do Czech Village. Nachádzali sme sa v meste Cedar Rapid v štáte Iowa. Navigácia nás doviedla priamo na ulicu, resp. malú štvrť, ktorá sa volá Czech Village.
Všade pozdravy. Vítáme vás.
I keď niekde, im ten preklad do pôvodnej materinčiny nejde.
V miestnych obchodoch predávajú české a slovenské pivové poháre.
Ale aj tanier Coca-Colly. Tak typicky česko-slovenské...
V jednej reštaurácií chceme ochutnať českú kuchyňu. Tučná čašníčka vyzerá ako od nás, ale po slovensky ani česky nerozumie absolútne nič. Objednávame si nejaké jedlo.
Posmešne sa teším, že nám donesie tácku s pár krabičkami, že kapusta bude v jednej krabičke, knedľa v ďalšej krabičke. Ale nie, dopadlo to dobre. Jedlo vyzeralo fajn a chutilo dobre. Trochu inak, než u nás, ale dobre. Na rozdiel od Slovenska, porcie (a nie len tu, ale všade v USA) sú obrovské a ťažko sa dajú celé zjesť.
Kamoš, čo s nami cestoval, pravý Čech. Si dal "vyprážanej sejra" (vyprážaný syr). Keď ho všetko zjedol, bol tak prejedený, že mu bolo až zle, a aj na druhý deň opakoval "Už nikdy v Americe nebudu jísť české jídlo v české restauraci"... Dva dni bol prejedený, až mu bolo zle.
Czech and Slovak Museum
Múzeum Čechov a Slovákov je zavreté. Rekonštruujú budovu po veľkej povodni. Otvárajú ho až budúci týždeň. Presne o týždeň. Keby sem prídeme náhodou o týždeň neskôr (takou istou náhodou, ako sme sem prišli teraz), tak prídeme akurát na slávnostné otvorenie. Bolo by to poetické, možno by sme boli jediní skutoční Slováci a Češi na otvorení múzea Čechov a Slovákov...
Otvorená je knižnica, ktorá slúži ako dočasné múzeum s malou dočasnou expozíciou. Vstup je zadarmo. Tetušky pozdravia "Dóbrý den". To je asi tak všetko, čo vedia ponašom povedať. Inak iba angličtina.
Výstava hovorí o tom ako sa Česi a Slováci sťahovali do USA, čo by sme mi dnes dali za to, keby sme tam mohli ľahko získať pôdu a občianstvo...
V múzeu je aj pár návštevníkov, ako vo väčšine turistických atrakcií (snáď svetoznámych atrakcií v New Yorku či San Franciscu) sú skoro všade iba americkí turisti. Všimol som si to aj na iných miestach. Mám pocit, že po celej Amerike chodia prevažne americkí turisti. Spoznávajú svoju krajinu. Len občas niekto stretne pár Číňanov, ale aj to len pri tých známejších atrakciách. Schválne som si v jednom národnom parku pozeral návštevnú knihu. Na troch stranách boli samí americkí návštevníci z Floridy, Illinois, Michiganu, Californie, z cca 90-100 návštevníkov som tam našiel dvoch Európanov z Fínska...
* * *
LINKY:
National Czech and Slovak Museum
Czech Cottage
Ďalšie moje fotografie z Czech Village v mojom fotoalbume.
Blog
13 komentov k blogu
1
pershing363
16. 7.júla 2012 19:34
@depropex tu sa inspiruj zaijimavym blogom o usa...
5
Zaujimavy cestopis a citanie takto na podvecer ..dakujem, dokazal zaujat
8
pershing street je v každom väčšom meste aspoň 5 krát, tu som videl už zo dve
@pershing363 keby som mal čas chodiť a fotiť...
@pershing363 keby som mal čas chodiť a fotiť...
11
škoda, myslel som si pri úvode že to bude nejaké centrum ludi kde žiju česi a slováci
12
@depropex nahanas patkane?
@tomas inak to mesto bolo nejake mesto kam migrovalo mrte SK a CZ obcanov? Lebo prakticky keby tam zili, tak miestny zrejme vedia po slovensky a cesky. Ci?
@tomas inak to mesto bolo nejake mesto kam migrovalo mrte SK a CZ obcanov? Lebo prakticky keby tam zili, tak miestny zrejme vedia po slovensky a cesky. Ci?
Napíš svoj komentár
- 1 Tomas5555555: Voda, drevo, sklo, máme ich dostatok ?
- 2 Mahmut: Kto je muž? Kto je žena? Poznajme svoju identitu a naplňme svoje poslanie!
- 3 Hovado: Sviňa ala kitaj
- 1 Tulipanoo: Mám takú teóriu o samote
- 2 Karamella: 2024
- 3 Tomasveres: Nový rok, "šťastný nový rok"
- 4 Acvd43xa7w: Povedal si "Navždy. "
- 5 Soyastream: Zimná
- 6 Abstraktdepres: Vlaky
- 7 Mahmut: Nesmierne zásadný text, ukazujúci, ako prejsť očistou a súdom
- 8 Tomas5555555: Ako riešiť globálne otepľovanie / Ako šetriť zdrojmi lacno, ľahko, bezbolestne a efektívne
- 9 Tomas5555555: Ako efektívne šetriť - výrobný sektor - posledná časť / Kto bude pracovať na seniorov ?
- 10 Tomas5555555: Ako šetriť zdrojmi, pokračovanie – druhá časť