Dá sa vlastne príbeh o nerezových robotoch, ktorí ničia celú Zem a vyhladzujú ľudstvo, preniesť z osemdesiatich rokoch do 21. storočia, ešte k tomu tak aby nadväzoval na predošle časti, kde divákom nestačí k dobrému zážitku zazrieť Rakúskeho kulturistu, ktorý ničí všetko na vôkol? A dá sa dej podať dôstojne, zábavne a zaujímavo? Túto dilemu riešil režisér McG, celým menom Joseph McGinty Nichol ktorému diváci neverili, že dokáže vierohodne vzkriesiť kult, už len kvôli svojmu „cool“ menu, no hlavne kvôli jeho doterajšej filmovej tvorbe, ktorou sa nemôže chváliť (Charlieho Anjeli). Dokázal tento režisér zvládnuť veľkolepý megahit s ikonou Terminátor? Odpoveď nie je jednoduchá...
Jedno, ale isté je, že McG diváka dokáže pobaviť, zaujať a nenudiť. Celý nový Terminátor, je jeden dlhý – nekončiaci sa videoklip plný akcie a bombastických efektov, kde všetko navôkol vyletuje do vzduchu, ľudia revú o život a neustále počujeme zvuk ťažkých guľometov – a to všetko s minimum ILM (špeciálne efekty). Áno je to tak, tvorcovia sa snažili vytvoriť „old school“ akciu s moderným nádychom, a tak tu máte nadupanú akčnú jazdu, kde vybuchujú prevažne materialistické veci. Tak máte možnosť od úvodu až po koniec, film sledovať s otvorenými ústami, pretože McG naozaj prekvapuje každou scénou (v dobrom, no zároveň aj v zlom slova zmysle). Napríklad úvod je naozaj úžasný, kde nás snímok hodí, spoločne s výsadkárskou jednotkou, do zdrvujúcej vojny ľudí so Skynetom, avšak režisér na stôl nevyložil všetky karty a v rukáve má ešte pár es, ktoré vyloží o čosi neskôr. Touto metaforou myslím to, že akcia/príbeh graduje, až do veľkolepého – akčného/emocionálneho finále, kde ide naozaj o všetko!
Ortodoxní fanúšikovia starej ságy budú sklamaní, pretože McG točí film s názvom Terminátor, tvorí s rovnakými postavami a príbeh sa motá paradoxne o tom istom, avšak to všetko úplne iným štýlom, má odlišnú atmosféru, odlišných hercov, a odlišný prístup k príbehu. McG sa s problémom, ktorý som rozpísal v prvom odstavci popasoval obstojne, pretože vytvoril úplne novú dejovú líniu, v ktorej sa „motajú“ staré známe postavy, no i nové (no o tom neskôr). Samozrejme tvorcovia dodržujú isté pravidlá napísane starými časťami, čo dokazuje perfektné finále, kde do seba všetko dokonale zapadá a rozuzlí sa. Nemôžem, ale povedať, že scenár je dokonalý, samozrejme sa tu nájde neúrekom chýb a nelogickostí, no najviac dokáže naštvať záver, ktorý nedáva zmysel, za čo môžu páni strihači, ktorí na poslednú chvíľu strihali dlhý koniec.
Za čo ale môžem pochváliť scenáristov sú postavy – nové postavy, ktoré sú v snímku neúrekom (Connorova žena, Pilotka Blair, Mladý Kyle Reese ...) Za spomenutie stojí perfektná – záhadná postava Marcusa, ktorá je originálna a zároveň pútavo napísaná (celú záhadnosť postavy kazí trailer, ktorý prezrádza viac akoby mal). Tvorcom tu nie je čo vytknúť, pretože to zobrali od podlahy a ponúkli nám úplne novú hlavnú postavu, ktorej budete fandiť rovnako ako aj starému známemu Connorovi. Na jednej strane je dobré, že scenáristi týmto hrdinom film trochu oživili a dali celému snímku nový – inakší nádych (konečne Connor neuteká pred terminátorom, ktorý sa ho pokúša zabiť, avšak príde i na to , no na druhej strane má snímok krátku minútaž a tým brzdí, respektíve ponáhľa celý scenár a tým pádom majú všetky postavy, či už vedľajšie alebo hlavné málo priestoru. To isté platí i o spomínanom Marcusovi, ktorého príbeh nebol podaný a vysvetlený celý (prečo vlastne zabil vlastného brata atď.). To však neplatí o vedľajších postavách, ktoré sa ešte môžu vyvíjať v ďalších častiach (keďže sa jedná o novú trilógiu).
Myslím si, že herecké výkony veľmi netreba rozoberať a na potvrdenie stačí len jedno meno Christian Bale, ktorý sa nachádza v rovnakom bode ako Kevin Spacey v deväťdesiatich rokoch – obsadzujú ho takmer do každého väčšieho projektu. Avšak Bale ešte stále nie je „obkukaný“ a diváka dokáže stále očariť, no akosi svoju úlohu prehráva a štafetu hrdo preberá Sam Worthington, (čo nie je na škodu) ktorý ešte urobí veľký rozruch v modernom Hollywoode . Tento sympatický mladý chlapík svoju rolu „človeka“, ktorý v skutočnosti nevie kto a čo je zahral perfektne! Milým prekvapeným bola pre mňa aj začínajúca hviezda Anton Yelchin, ktorý si už stihol zahrať v tohtoročnom blockbustery - Star Trek, rovnako na mňa pôsobila (opäť začínajúca hviezdička s úžasným menom Moon Bloodgood , ktorá zatiaľ hrala prevažne v Amerických seriáloch.
Atmosfére, ktorú som už vyššie spomenul, naozaj nie je čo vytknúť! Kde to v minulých dielach sa o temnote len rozprávalo, McG tú temnotu stelesnil a pohltilo to celý film. Terminátor Salvation v istých chvíľach pôsobí naozaj deprimujúco a skľučujúco a v niektorých chvíľach pripomína perfektných Potomkov ľudí, či Ja som Legenda. Svoju úlohu na dotvorenie atmosféry zvládla i skvelá kamera, s temnými kamerovými filtrami, ktorej film tvorcovia zámerne nechali spaľovať sa na slnku. Výsledok je naozaj dokonalý.
Takže zvládol McG svoje ťažké bremeno uniesť? Istým spôsobom áno, ja som po skončení filmu nebol sklamaný, naopak odchádzal som s úsmevom na tvári. Áno Terminátor Salvation je odlišný od svojich predchodcoch, avšak ponúka nám viac, no zároveň i menej. Atmosféra je naozaj výborná a v akčných scénach beží naozaj o všetko, respektíve napätie vo filme číha každú chvíľu a každú sekundu a sprevádza ho po celý čas, avšak čo z týchto všetkých kladov, keď McG jednoducho nedokáže vytvoriť projekt, v ktorom by neboli nelogické chyby, hluché miesta a slabý príbeh. Kebyže by bol snímok o dvadsať minút dialógov dlhší a scenáristi by si na scenári dali ešte o niečo viac záležať tak by to bolo dokonalé, no bez toho tu máme atmosferistickú akčnú popcornovú jazdu, s výbornými hercami, zaujímavými postavami, nostalgickou hudbou a hŕstkou kultových výrokov. Napriek všetkému dávam 80%
Aspoň, že ten Arnie dokáže potešiť ...

 Recenzia
Komentuj
Napíš svoj komentár