Nevedel som presne dať nadpis tomuto článku, ktorý som sa pustil písať v tomto čase. Dnes som sa modlil za všetkých zomrelých, ktorí nás predišli do večnosti, jednak tento rok, a jednak za tých, ostatných, všetkých, na ktorých si možno nik už nespomenie.
Čítal som veľmi rád zamyslenie môjho bývalého rektora vysokej školy, ktorého myšlienky som vždy obľuboval, častokrát sa k nim vracal, a tak je tomu aj dodnes, pokiaľ niečo od neho objavím, naozaj vždy ma to obohatí, a trochu sa myšlienkovo a v čase presuniem do obdobia, kedy som zažil duchovnú formáciu pod jeho taktovkou.
A hoci to bol len jeden rok, vytvoril som si s ním puto, keďže niekedy si napíšeme e mail, čomu sa veľmi teším. Vždy sa poteším jeho myšlienkam, ktorým som veľmi vďačný, pretože mi to dáva nádej znovu vstať a povstať práve tam, kde by som najradšej všetko zanechal. Čo teda by som chcel napísať v tomto článku.
Dnes by som sa chcel venovať v mojom článku kritickému pohľadu ohľadom čítania biblie, pretože mnohí tomu nerozumejú.
Problém akéhokoľvek odporcu biblistu, nech je to ktokoľvek je hneď na niekoľko bodov, ktoré teraz postupne nižšie sa budem snažiť vymenovať.
1. Tézu antikresťana a anti biblistu nikdy nevyvrátiš ani logickými argumentami.
To znamená, že taký človek sa do problematiky nevyzná, resp. vyzná sa do neho asi tak, ako bežný laik do jadrovej fyziky.
2. Ostane naveky zakliesnený vo svojej obmedzenosti a je presvedčený o tom.
To znamená, že je nebezpečné predkladať vážne pravdy viery niekomu, kto nielenže ich z filozofického hľadiska konštruktívne popiera, ako niektorí ateistickí filozofi, ktorí na to išli z inej strany, ako hocikto iný, a práve vďaka ich názoru, častokrát chybnému, sa ešte lepšie vykryštalizovala daná pravda, o ktorej sa možno viedla nejaká polemika medzi nejakými filozofmi, samozrejme jedným podoprieť svoju tézu o tom, že vyvraciam všetko, o čom diskutujem, a druhí, ktorí sa snažia podložiť svoje tvrdenie autoritou niečoho hodnoverného, napríklad biblickými spismi, históriou, alebo učiteľským úradom cirkvi a tradíciou.
3. Viera ateistu je dosť nebezpečná, celkovo jeho pôsobenie vo vyjadrovaní na kresťanské tematiky pôsobí dosť deštrukčne, a vysvetlím prečo.
Pretože my svoju vieru kresťanskú dokážeme podložiť autoritou Písma svätého, ako literárny prameň viery, pretože ten jestvoval stále, poprípade inou kresťanskou literatúrou, nejakými napríklad spismi ranokresťanských spisovateľov, a inou vhodnou literatúrou, ktorá má v istom zmysle pedagogický charakter, možno nejaké hagiografie, o ktorých napríklad som sa učil aj na strednej škole, to sú životopisy svätých, a iné duchovné pramene, ktoré sa stali súčasťou napríklad mestskej stredovekej literatúry približne v období od piateho do pätnásteho storočia, ak si dobre pamätám. To len na okraj som spomenul.
Pretože biblikum je náuka, teda komplexná veda, vedný odbor, ktorá sa seriózne študuje na vysokej škole, kde biblikum prednášajú teológovia, kandidátom kňazstva ale i laikom, ktorí prejavili záujem o štúdium na danej vysokej škole. Profesori, prednášajúci, teda vyučujúci, ktorí študovali na renomovaných školách, a teda svoje vedomosti odovzdávajú ďalej. Ja osobne túto vedu nepretržite študujem 14 rokov. Nikdy som neveril toho času, keď som bol v začiatkoch, že v mojich rokoch ma to isto bude držať, ale ako vidím, dá sa to.
Môj profesor študoval postgraduálne štúdium v Jeruzaleme, teda jemu nejaký ateista nesiaha intelektuálne ani po členky.
4. Viera ateistu je nebezpečná v tom, že nedá si povedať nič.
5. nedokáže predovšetkým kriticky rozmýšľať, pripustiť si to v konkrétne asi v tom zmysle, že nepripustí si nikdy, žeby práve on sa mohol pomýliť, žeby v niečom predsa len sa dokáže pomýliť, ako sa dokáže pomýliť každý človek, ktorý je predsa omylný ako sme my všetci. Problém mnohých je, že sa staviame do akejsi neomylnosti, kde sa skrýva naša neschopnosť porozumieť niečomu, do čoho sa nevyznáme, v čom nemáme skúsenosť, a teoreticky by sme sa mohli niečomu veľmi hodnotnému a užitočnému priučiť, a to nielen na intelektuálnej úrovni. A taktiež nedokáže prijať fakt, že biblia okrem iného, že ponúka prierez spásy človeka od prvého hriechu do posledného výdychu každého jedného z nás, poskytuje duchovú útechu hľadajúcim a práve preto je BIBLIA NAJČÍTANEJŠOU KNIHOU NA SVETE.
asi všetko. V tomto článku som zhrnul všetky fakty, prečo je čítanie biblie užitočné (a predovšetkým podľa toho žiť, nielen čítať.)
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.