Na sklonku tohoto nedeľného večera rozhodol som sa pridať ešte jeden článok, či teda jestvuje ideálny život. Čo všetko teda je ideálne, čo nie je ideálne, ako si mám bližšie vysvetliť tento pojem ideálny. Či to teda mám myslieť vyslovene v absolútnom, alebo relatívnom znení.

Je pravda, že v dnešnom svete človek je evidentne tak zmanipulovaný týmto všetkým, čo sa deje okolo neho, že stráca postupne, ak teda za predpokladu si myslíme, že mal nejaké konštruktívne riešenie, zdravý rozum, sedliacke uvažovanie, ale predovšetkým z tohoto všetkého by som chcel vyzdvihnúť kritické myslenie, o ktorom som sa síce na niektorých mojich blogoch hodne zmienil, ale považujem to za potrebné pripomenúť minimálne ešte raz. Prečo teda sa pokúsim vysvetliť v riadkoch nižšie.

Prejavuje sa to napríklad tak, že ako som viedol jednu diskusiu, sú proste ľudia, ktorí nemajú kritické myslenie. Považujú svoj názor len za pravdivý, pričom do danej problematiky sa vôbec nevyznajú. Ak sa človek vyzná do danej problematiky dobre vie, že odborník spolupracuje s rozličnými návodmi, s rozličnými názormi, aby si napokon po uvážení dokázal vyselektovať niekoré, ale nie len jeden pre akési konečné riešenie, aby takto získal nejaký algorytmus, postup riešenia danej úlohy. 

V dnešnej dobe sú veľmi nebezpeční ľudia, ktorí si nepripúšťajú iné myslenie, a predovšetkým by som to nazval iné názory, než len tie ich. Bez toho, aby to podložili nejakými konkrétnymi faktami, možno nejakými štatistikami, aj keď každé prirovnanie k niečomu, každá metóda, ktorá spočíva v nejakom porovnávacom meradle v podstate zlyhá. Zlyhá preto, lebo ľudia chcú počuť len to, čo je pre nich správne.

Nepovažoval som to za potrebné, ale predsa to len napíšem. Existuje spústu nevedeckých teórii, ktoré samozrejme nemajú nikde oporu, že vegetariánstvo je zdravé. Ako som sa teda zapojil do jednej debaty. 

Dajme tomu, že jesť zeleninu pekne dopestovanú vo vlastnej záhradke, kde ju len polievam, okopávam, možno ju mám v skleníku, fóliovníku, aj ja sa takýmito vecami zaoberám, je dobré. Áno je. ak viem že som pôdu dobre pripravil, sial, a žnem to, čo som nasial, pri zbere, veď máme v podstate za sebou zber jačmeňa, a teraz v záhradkách sa pomaly dopestuváva zelenina, inak to nie je ani v mojej, aj ja pestujem, viem dobre, čo som použil v agrotechnických termínoch prípravy pôdy až po zber. Navonok je to nie celkom podstatné pre laika, ale pre odborníka to má veľký význam.

Ako súvisí ideálny život s touto tematikou. Súvisí tak, že človek na to, aby niečo obhajoval a považoval čosi za pravdu, ktorá ale je ťažko posúditeľná ako objektívna, sa musí pozrieť na vec z oboch strán. Aj z tej súhlasnej, aj z kritickej. Jedno bez druhého to proste nejde. Kritický postoj nie je o tom, že niečo skritizujem, aby som to akosi kvalifikoval, teda určoval kvalitu. 

Kritický postoj je nevyhnutný práve preto, aby som nežil v domnelej predstave, že jestvuje úplne ideálny život bez starostí. že keď zastávam jednu teóriu, ktorú síce považujem vnútorne za správnu, lebo som o nej na základe vlastného presvedčenia utvrdený v tej myšlienke, že je to správne, že už je toto najsprávnejšie, čo môžem povedať.

Pri diskusiách nikdy nejde o to, či sa niekto bude s niekým hádať alebo nie. Načo. Ja to považujem za zbytočné, ale je dobré si ujasniť fakty.

Pokiaľ mi niekto bude tvrdiť, že vegetariánska strava je stopercent dobrá a kvalitnejšia od tej nevegetariánskej, musí vedieť predovšetkým kriticky myslieť, či to, čo konzumuje len mimo mäsitého pôvodu, teda rastlinného, naozaj sa vypestovalo ako čistá plodina bez pridaných chemických látok a podobne.

Jeden môj spolužiak ešte zo základky, býva v jednej dedine, chová pštrosy. Možno trochu nezvyčajná záľuba, ale potom sa stalo niečo, čo nepredpokladal. 

Toto čo napíšem, píšem ako fakt, o ktorom sme sa bavili, a všetko som videl aj na vlastné oči.

Keď začal pri zvieratách skrmovať GMO, zistil, že novonarodené mláďatá boli nevyvinuté, a všetky boli jednak geneticky poškodené, a uhynuli. Tu je asi jasný dôkaz, že človek ktorý robí neprimerané zásahy do pôdy, obyčajne žne úrodu takú, akú zasial.

Mnoho spoločností vytvorilo štúdie, počas ktorých mohli ovplyvniť výsledky. Taktiež, boli vytvorené výskumnícke protokoly, ktoré “zakryli”, a teda nezverejnili dôkazy škôd spôsobených GM potravinami.

Žiaľ, takmer všetky štúdie boli vykonávané na zvieratách, preto by bolo potrebné sledovať tieto účinky na ľuďoch. Napriek tomu, niektorí vedci ako aj Kanadské veľvyslanectvo považujú takéto štúdie na ľuďoch za nereálne, keďže je veľmi ťažké sledovať a analyzovať vplyv týchto potravín na zdravie, keďže to nie je jediným faktorom ktorý ovplyvňuje ľudské zdravie.

Môžete si na to utvoriť názor, aký chcete.

 Blog
Komentuj
Napíš svoj komentár