Opätovne som pridal do diskusie môj diskusný príspevok, ktorý je teda v tomto znení. 

Prvotná myšlienka, na ktorú som zareagoval znela. "Skutočná sloboda je v tebe len vtedy, keď už nie si závislý od žiadneho rozhodnutia, keď jednoducho si a nechávaš konať iba Boha."

No, čo teda sa dá v krátkosti povedať. A dá sa takýto stav reálne dosiahnuť? Obávam sa že isto nie. 

Dám Vám takú špekulatívnu otázku. Zajtra je nedeľa. Náhodou sa stane ( ako sa stalo minule) že sa strhne napríklad veľká búrka nad ránom, alebo včase, kedy sa vychystáte na sv. omšu. Pôjdete do kostola? Aj hypoteticky, že pôjdete autom, teda ako budete krytí. Čo robiť v takej situácii. 

Ako sa zachovať. Jestvuje taká sloboda, ktorá naozaj už nezávisí od žiadneho rozhodnutia? To sotva, veľmi o tom pochybujem. Prirodzene, nechcem negovať vaše myšlienky, avšak pokiaľ nerobíte tematiku z pohľadu biblických textov Písma Svätého ktoré prirodzene sú nespochybniteľné, dá sa veľmi ľahko polemizovať. Dá sa prihliadnuť na isté faktory, dá sa súhlasiť, ale dá sa celkom ľahko niečo spochybniť a dá sa aj niečo vyvrátiť. 

Kedysi sme sa bavili už na túto tematiku, a musím vysloviť opätovné pochybnosti, ktoré ma vedú do presvedčenia, že skutočná sloboda nejestvuje, a viem vám to veľmi ľahko dokázať. 

Pozrite si náš bežný kresťanský život, život kresťana v nedeľu. Ako som spomínal, ešte doplním. Napríklad žijete v dedine, kde je možno jedna omša do týždňa, nedeľa. Možno sobota s nedeľnou platnosťou od tretej popoludní. Možno ste niečím hatený, a neviete ísť do kostola, ale tak veľmi ste chceli. Čo robiť. 

Objektívne, ak sa niečo stane, isto nemám hriech, ak je to objektívne (ošetrovanie chorého, niečo, čo znemožňuje naozaj ísť do kostola) toto poznáte aj vy z morálnej teológie aj ja, pripomínať si to nebudeme. 

Povedzte mi ale jeden jediný príklad, nielen z kresťansko duchovného hľadiska, aj bežného, kde zapojíte materializmus, prácu, peniaze, duchovno, omše, kostoly, všetko spojíte do jedného, kde jestvuje v takomto spektre pojem skutočná sloboda, kedy nie ste závislý od akéhokoľvek rozhodnutia. 

V živote sa vám nikdy toto nestane, pretože aj v manažmente je základná poučka, že všetko závisí od nejakého vášho nasadenia v rozhodovacom procese. 

Pojem rozhodovací proces zahŕňa všetko. Teda podnikanie, školstvo, voľný čas, ateistov, kresťanov, rehoľníkov, kňazov, pohanov, normálnych i nenormálnych. 

Vaše tvrdenie považujem z gramatického hľadiska za logický nezmysel, pretože... 

Vo svete platia isté zákonitosti, ktoré vysvetliť nevieme. Sú to samozrejme tie, ktoré vyznávame principiálne v duchovno kresťanskom živote. Spýtam sa mimoriadne kontroverznú otázku. Na začiatku poviem, že rozoberáte filozofickú otázku, teda odpovedzte mi na základe svetla prirodzeného rozumu (t.j. filozofia) keď sa zajtra rozhodnem, bez ohľadu na to, či je dišpenz od povinnej nedeľnej účasti na liturgii ktoréhokoľvek obradu, dajme tomu že nie je. 

Vonku sa strhne krátko pred omšou búrka, ktorá po 20 minútach ustane, ale omša bude v polovici, a kým prídem do kostola, omša bude skončená, čo mám robiť? Mám ísť cez búrku do kostola alebo nie? Darmo veľmi chcem ísť do kostola. V mojom rozhodnutí slobodný prirodzene som. 

Nik mi nič nemôže hatiť. Ale objektívne sa nedá ísť. Aj keď hriech nemám, sú ľudia, ktorí majú svedomie na vysokej úrovni, a enormný hlad po poznaní Božích pravdách ukrytých vo Sviatostiach katolíckej cirkvi, ktoré potrebujú nielen o nich počuť, ale ich aj poznať. Čo robiť v takom prípade. 

Nastáva tu teda práve problém, ktorý ste opačne načrtli, a teda ja som ho povedal v takom istom znení, a síce, Nie som závislý od nijakého rozhodnutia, ale slobodný v konaní vonkoncom nie som. 

Viete, domnievam sa teda oprávnene jedno. Sú situácie, na ktoré vám nijaká poučka zo skrípt teodicey, filozofickej teológie, etiky, dejín filozofie, spirituálnej teológie, dogmatiky a iných odnoží teologických disciplín až na poznanie Písma Svätého, nikto určite neposkytne. Skúste sa nad týmto zamyslieť, a ak viete, skúste mi na to odpovedať. Vďaka.

 Blog
Komentuj
Napíš svoj komentár