Reagoval som na jednu anketu, kde bola vyjadrená celkom jednoduchá otázka, či veríme v Ježiša a všetko, čo sa píše v biblii, všetko čo súvisí obsahovo s Písmom Svätým, čo sa tam môžeme dozvedieť a dočítať.
Prečo by som neveril minimálne z historického hľadiska. Isto je normálne, že človek prirodzene nie so všetkým, čo mi ponúka tento svet súhlasí okamžite, a takmer okamžite podrobujeme náš úsudok nejakými konkrétnymi faktami, ktoré nám jednoducho pomôžu hlbšie pochopiť zmysel toho, čo sa chceme venovať, čomu chceme proste venovať pozornosť, čo nás zaujalo, čo si myslíme, že nás jednoducho priamo alebo nepriamo ovplyvňuje.
Preto by som ešte napísal takto. Doplnil by som ťa celkom rád v tejto peknej téme a síce.. že biblia je kniha vzťahov. Na to, aby si to pochopil, musel by si takmer určite univerzitne študovať. Pretože tam sa toho dozvieš určite odborne viac, nakoľko táto problematika do istej miery dosť výrazne je zaujímavá nielen pre všetky kresťanské cirkvi, ale aj mnohí ateisti si kladú celkom dobré otázky.
Mám dobrú správu, na takmer všetko existuje odpoveď, samozrejme nemusíme mať na mysli nejaké extrémne filozofické otázky ohľadu života a smrti, na ktoré neexistuje konkrétna odpoveď, pretože to nie je celkom možné, ale na to konkrétne a podstatné minimálne v biblii sa určite dočítaš a dozvieš, prirodzene ak chceš.
Samozrejme vo veľa veciach sa dá Písmo Svätého zneužiť. Tak ako napríklad, celkom laicky opíšem, teraz ma to napadlo, kniha chémie a fyziky na strednej škole, mimochodom predmety, ktoré som mal azda najradšej na strednej škole, mám naozaj super spomienky, uvediem úplne primitívny príklad, ktorý ale hraničí s extrémizmom, ale môže nás to napadnúť.
Tak ako fyzika opisuje rôzne zákonitosti v prírode. Napríklad kde vzniká svetlo (v svetelnom zdroji) alebo prečo nastáva niekedy v zime teplotná inverzia. Napríklad teraz v januári jeden deň bolo tak teplo, že skoro na krátky rukáv, ale inokedy som išiel naozaj zamrznúť. Opisujem teda úplne normálne veci, ktoré sa dejú jednak v prírode z hľadiska počasia, a predsa nás to ovplyvňuje. Mám pocit, že nejaký čas, teda necelý mesiac dozadu. Bývajú teda také výnimočné výkyvy počasia, kde naozaj človek nevie ako sa má poriadne obliecť.
Vrátim sa teda k tematike. Určite všetko čo je písané v písme je pravda. Prečo to hovorím s takou istotou. Ak by to nebola pravda, naco by to tam bolo písané. to máš presne ako napríklad v takej kuchárskej knihe, teraz ma to tak napadlo. Pokiaľ tam píšu jasne, že máš to pripraviť z hrubej múky a kila soli miesto hladkej a pol kila cukru, azda ťažko z toho bude nejaka pochúťka. nemyslíš? Povedz mi, aký by to malo zmysel pre teba ako toho, kto si tú kuchársku knihu kupoval, za cieľom pripraviť si možno nejaké menej známe jedlo, ktoré teda chceš vyskúšať uvariť, alebo teda upiecť a podobne, keby teda ten daný kuchár, ten nejaký odborník na gastronóniu ťa chcel evidentne zavádzať, písať klamlivé recepty, písať nepravdy a vymýšľať si hlúposti. Nedáva mi to zmysel.
Čo chcem tým povedať. Všetkému sa veriť v tomto svete nedá, ale to neznamená, že pravdy Písma, ak sa tým seriózne zaoberáš, ťa majú uviesť do omylu. Ak máš ten pocit, ubezpečujem ťa z vlastnej skúsenosti, že to máš len tvoj subjektívny pocit, ktorý ťa môže oklamať. Je to presne tak, ako keď jednoducho človeka dokážu veľmi ľahko oklamať zmysly, nejaká vymyslená historka, alebo nejaká opísaná polopravda s jasným úmyslom zviesť človeka z dobrej cesty, spraviť si z neho posmech, urobiť z neho hlupáka, a takto ho všakovakými výmyslami oklamať a potom to všetko otočiť proti nemu.
Preto verím Písmu, lebo mi napríklad hovorí.... cti otca svojho i matku svoju. Nepokradneš. Nezosmilníš. A podobne. Ďalej, sú tam opísané faktické udalosti, doslova presne, ako sa udiali. Zamyslel si sa nad tým? Nedáva mi preto nejaký zmysel aby si niekto napríklad vymýšľal podrobnosti pokiaľ by to nebola pravda. Azda vieš, že mnohé klamstvá raz aj tak chtiac nechtiac vyndu najavo.
Ďalej, myslíš si, žeby kresťanstvo, hoc by bolo v niečom predsa len omylné, to samozrejme úplne vylučujem, či už hypoteticky, alebo teologicky, prežilo by teda so svojim učením v dnešnej podobe? V dobe, kedy už de facto neexistuje negramotnosť, a človek prakticky všetko podrobuje rozumovému výskumu, a nie je naivný len tak niečomu uveriť, pretože máme predsa len mnohé vymoženosti, ktoré znižujú nevedomosť a nejasnosť dotyčného príjemcu.
Ešte na koniec tohoto piatkového blogu zopár krátkych myšlienok napíšem. Čo to teoreticky by mohlo znamenať? Keby to bola len akási náboženská výchova, ako sa to definuje v učebnici na základnej škole, tak by to bolo len súhrn nejakých pekných zamyslení, ale to by bolo azda všetko. Nemalo by to nijaký efekt, a určite by to nijako neprežilo.
Znížilo by sa na úroveň akéhosi kultúrneho podujatia kde sa chodí na vyplnenie nedelných dopoludnajších resp. odpoludňajších chvíľ pri počúvaní nejakej lyricko epickej tematiky, ak by niekto chcel pravdaže, a asi to bolo by azda všetko. Má zmysel prenasledovať kresťanov? Má. Pretože ako jediné hlása pravdu v tomto svete a drží iskru nádeje v tejto temnosti sveta, kde ateizmus sa snaží pohltiť všetko čo sa dá, a to je jediný dôvod, prečo kresťanstvo takmer určite ako jediné náboženstvo prežije do konca vekov.
Blog
2 komenty k blogu
1
riddler
10. 2.febuára 2018 10:17
Kuchárska kniha nie je ako príklad moc dobrá,kedže kuchár nemá žiaden osoh z toho,že napíše zlé recepty a ľudia podľa toho zle navaria. No knihy zasahujúce do iných sfér než je gastronomia túto tendenciu môžu mať. To by potom mohol povedať aj hinduista,moslim, každý vyznávač niečoho náboženského,že to musí byť pravda,ked je to napísané. Tým nechcem spochybňovať bibliu, len ten argument, že uznávam ju preto,lebo načo by to niekto písal,ked to nie je pravda Skôr by som to tak povedal,že uznávam ju,lebo sa s ňou stotožňujem, s jej morálno-mravným kodexom, ten mi je bližší než čokoľvek iné. A toto podľa mňa biblia je, príručka ako žiť v súlade s bohom, chrániť svoju dušu pred pošpinením. Len myslím,že nie všetko treba brať doslovne,napríklad stvorenie sveta za sedem dní, možno deň neznamená 24 hodín,ale deň je jedna etapa toho stvorenia. V biblii je to tak, že v jeden deň bola stvorená príroda,potom další deň zvieratá, ľudia, no nemusí sa jednať skutočne o dni, ale o časové obdobia,ktoré sú z pohľadu boha jednym dňom, kedže jeho ponímanie času je zrejme iné než ľudské.
Napíš svoj komentár
- 1 Abstraktdepres: Vlaky
- 2 Tomas5555555: Šetrenie zdrojmi – Elektrina, CO2 – predposledná tretia časť
- 3 Mahmut: Všetko duchovne najpodstatnejšie v maximálnej stručnosti
- 1 Soyastream: Zimná
- 2 Tomas5555555: Ako riešiť globálne otepľovanie / Ako šetriť zdrojmi lacno, ľahko, bezbolestne a efektívne
- 3 Abstraktdepres: Vlaky
- 4 Tomas5555555: Ako šetriť zdrojmi, pokračovanie – druhá časť
- 5 Tomas5555555: Šetrenie zdrojmi – Elektrina, CO2 – predposledná tretia časť
- 6 Mahmut: Všetko duchovne najpodstatnejšie v maximálnej stručnosti
- 1 Hovado: Zvláštnosti slovenskej poľovačky s Maďarom
- 2 Tulipanoo: Mám takú teóriu o samote
- 3 Karamella: 2024
- 4 Tomasveres: Moje prvé ( ne ) vysnívané auto
- 5 Hovado: Metalurgia 1
- 6 Protiuder22: Kenosis
- 7 Tomasveres: Nový rok, "šťastný nový rok"
- 8 Mahmut: O Svetlej ochrane v dňoch súženia
- 9 Mahmut: Nesmierne zásadný text, ukazujúci, ako prejsť očistou a súdom
- 10 Soyastream: Zimná
- BIRDZ
- Vreskot000
- Blog
- Poznanie pravdy II