Minule na informatike nam ucitel dal nenormalne nudnu ulohu - cez hodinu napisat referat na temu pocitac ako nastroj....prosim, tu je moj vytvor...inac, vacsinu informacii v tomto referate som pisala spamati...?-P



Počítač ako nástroj

Často rozmýšľame, ako ľudia mohli v minulosti prežiť bez počítačov. Napríklad, ako mohli stredovekí žiaci písať školské projekty, zadané ich tyranskými stredovekými (m)učiteľmi bez Googlu a Referaty.sk. Alebo by poniektorí závisláci nemohli hrať
5 hodín CS-ko (poprípade mastiť Solitaira alebo frajerovať s Blenderom).
Keď Mr. Babbage zostrojil prvý prototyp číslicového počítača (s ktorým mal mimochodom veľké problémy – vtedajší mechanici neboli schopní zostrojiť potrebné súčiastky), všetci si mysleli, že to nemá v hlave celkom v poriadku. Jednoducho, predbehol svoju dobu a skončil zabudnutý a nedocenený.
Na konci druhej svetovej vojny, vedci z Pennsylvánskej univerzity navrhli a skonštruovali elektrónkový počítač ENIAC, nemeckí vedci na nich začali kydať, že elektrónky nemajú budúcnosť, lepšie sú vraj relé (a teraz vidíme, kto trepal).
ENIAC používali na balistické výpočty trajektórií striel, najmä torpéd (teda aspoň chceli používať, lenže ich milovaná mašina sa im stále prehrievala a kazila – a čo by aj chceli, keď tam narvali 18 000 kazových elektróniek).
Celý systém stál $486,000 (škoda prachov) a vážil okolo 30 ton (museli zosilniť podlahu).
Ináč, je zaujímavé, že na všetkých fotkách starých počítačov sú operátorky ženy. Dokonca najlepším programátorom minulého storočia bola Grace Hopperová (špárala sa v Cobole, Assembleri, vymyslela Fortran, stala sa admirálom a jej pracovný nástroj bolo železo s názvom UNIVAC. Zomrela v roku 1992 – aké príznačné, vtedy som sa narodila ja... žeby výmena generácií?).
O pár rokov neskôr sa už hromadne používali osobné počítače (teda také, ako ich poznáme dnes), väčšinou štandardu IBM PC. Vtedy sa už dali používať na nespočetné množstvo operácií – hry,
účtovníctvo a neskôr aj na Internet.
Internet mal svoj vlastný špecifický vývoj – najprv ho využívali len univerzity, vedci a armáda. Prvý internetový systém uzrel svetlo sveta v roku 1969, keď vedci na 4 univerzitách vzájomne prepojili 4 počítače. Vznikla sieť s názvom ARPANET - Advanced Research Projects Agency Network, ktorá je predchodcom dnešného Internetu. Odpojili ju v roku 1990 (!). Od nej sa potom odčlenil MILNET, ktorý používala americká armáda (a neskôr im v nej Marcus Hess úspešne narobil bordel).
V roku 1985 spustili prvú komerčnú internetovú sieť – NSFNET, o dva roky neskôr vznikol pojem „Internet“ a o ďaaaalšie dva roky Tim Berners-Lee publikoval svoj návrh vývoja WWW. Vtedy vznikol Internet taký, ako ho poznáte.




Rečnícka otázka: „Poznáte nejakú firmu, okrem stánku s vajíčkami na trhovisku na rohu na Sídlisku III, ktorá nemá počítač?“
Odpoveď: „Nie, a ani sa nečudujem – vajíčka nemôžu vynášať veľa prachov.“

Príhoda na záver:
V jednej nemenovanej továrni mali nový počítač (to je začiatok, čo?).
Bol to comp z prvých generácií mašín
A keďže mu nedôverovali, nedali mu právo riadiť, len kontrolovať a informácie vypisovať na dierne štítky. Každú minútu mal skontrolovať teplotu v kotli. Jeho výpisy boli nasledovné:
CAS 09:55:00 TEPLOTA V NA NORMALNEJ UROVNI
CAS 09:56:00 TEPLOTA SA BLIZI KU HRANICNEJ HODNOTE
CAS 09:57:00 TEPLOTA PREKROCILA HRANICNU HODNOTU
Tu počítač zvýšil prioritu merania teploty v kotli (t.j. zastavil spracovávanie ostatných operácií) a zvýšil frekvenciu merania na 30 sekúnd.
CAS 09:57:30 TEPLOTA SA BLIZI KU KRITICKEJ HODNOTE
CAS 09:58:00 TEPLOTA PREKROCILA KRITICKU HODNOTU
CAS 09:58:30 HAVARIJNY STAV 1. VAROVANIE
CAS 09:59:00 HAVARIJNY STAV 2. VAROVANIE
CAS 09:59:30 HROZBA EXPLOZIE

O 10:00 kotol vybuchol... Vyšetrovacia komisia dlho nevedela zistiť príčinu havárie...
Nakoniec zistili, že programátori si vôbec nevšimli havarijný stav, ktorý im počítač stále vypisoval na diernom štítku...
Počítač nemohol urobiť nič len prederavovať pásku, lebo nemal právo riadiť, iba sledovať...



Napísali (resp. úmorne zosmolili) M. D. a B. V.

 Blog
Komentuj
Napíš svoj komentár