Ale teraz vážne. Odpoveď na toto nie je až tak jednoduchá, lebo ak sa na to niekto zameral, tak zistí, že k tomu až toľko výskumov neexistuje.
Respektíve, to žiarenie z vysielačov v princípe škodlivé nie je. Ak niekto tvrdí, že mikrovlné žiarenie je škodlivé, tak áno, má pravdu, za predpokladu, že by bolo v takej koncentrácii, ako je v mikrovlnke. Ale inak sme tu už mali siete aj na tej istej frekvencii aj v tom istom pásme atď. a problém v ničom nebol, ľudia žijú.
Jediná zmena, čo pri 5g bude, je tá, že tie vysielače budú musieť byť oveľa viac nahusto, lebo tie mikrovlny majú krátky dosah, keďže nevedia prekonať prakticky ani sádrokartónovú dosku. A tak je normálne, že sa niekto bojí či mu nebude škodiť vysielač, ktorý uvidí na bytovke naproti. No zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by to škodlivé malo byť.
Čo som pozeral aj testy na myšiach čo sa s týmto robili a kde tvrdili, že to myšiam ublížilo, tak som v tej štúdii nikde nenašiel údaj o tom, aké množstvo energie vyžarovali a teda aké množstvo energie na tie myši pôsobilo. A to je najdôležitejší údaj. To množstvo energie, ktoré na cm2 vyžarujú vysielače je menimálne a tie vlny 5g nedokážu prejsť ani cez ľudskú kožu. Čiže by som sa nebál, aj keď asi by som tiež nebol nadšený, ak by bol vedľa môjho domu 5g vysielač
@semhamforas ono existuje a je to aj vedecky potvrdene ze je 5g škodlivejsie na ľudský organizmus len články sú skôr v anj. Lebo 5g sa používali vojaci a celkovo operátori to chcú hlavne koli tomu ze lepsia kvalita siete ako doteraz keďže je to silnejšie. Hovorilo sa myslím aj asi článok bol o tom ze nejaká skandinavska krajina to odmietla to 5g skus pozrieť keď budeš mat čas lebo ja som našla ze je to veľmi škodlivé na ľudský organizmus to 5g
@clarise úplne nesúhlasím. Výslovne štúdie, kde by sa skúmali 5g siete, nie sú, resp. je ich absolútne minimum. Čo je pochopiteľné, keďže je to úplne nová technológia.
Ale skúmané boli siete ako celok, na rôznych frekvenciách atď. A stále platí to, že nie je podstatná až tak tá frekvencia, ako skôr to, koľko energie vysielač vysiela. Aj preto napríklad mikrovlnku musíš mať tienenú, ale wifi router nemusíš. Koľko energie 5g vysiela (napr na m2), je dohladateľné a nejako to nevybočuje z toho priemeru, aký je napríklad pri 4g.
Napríklad v tejto štúdii bolo potvrdené, že wifi siete ovplyvňujú psychiku a motoriku potkanov. Čo by teda dávalo logiku, že podobný účinok by mohlo mať aj 5g, keďže to vyžaruje viac vĺn/energie, ako bežný router. » www.sciencedirect.com/science/article...
Tu zasa narpíklad WHO vyvrátilo nejaké nepriaznivé dlhodobé účinky mobilných sietí (zahrňujúc aj frekvenciu na ktorej pracuje 5g) » www.who.int/en/news-room/fa...
Zasa objektívne, nepozeral som, kto tie štúdie financoval, lebo tak vieme, že aj v dobe, keď sa fajčenie propagovalo, existovalo XY vedeckých štúdií, ktoré preukazovali, že fajčenie nie je škodlivé a to len preto, že tieto štúdie platil tabakový priemysel.
Ale jednoducho, keď sa pozrieš na to, ako pracuje 5G, tak pracuje na tých istých frekvenciách aj vlnových dĺžkach, ako pracovali doteraz aj iné technológie, čiže svojou povahou škodlivejšie nebudú. Možno bude škodlivejšie to, že budeväčšie elektromagnetické znečistenie. Ale to nie je chyba 5g, ale moderného sveta.
@Semhamforas@6 Ale ráta sa tá energia na m2 pri vysielači, alebo pri priemerne vzdialenom príjmači? Keďže tie 5G vysielače budú priamo v uliciach narozdiel od 4G vzdialených vysielacích veží.
@aaaaaaa pozri, to je celkovo. Vieš si vyrátať už len podľa spotreby vysielaču, koľko energie cca ten vysielač vysiela a vieš aký má približne dosah. Ak si to takto zrátaš, tak sa vieš dostať k tomu, koľko energie je na m2. Je samozrejmé, že viac energie dopadá na m2 priamo vedľa vysielača a menej dopadá tam, kde je signál slabší. Zatiaľ sa ale väčšina štúdií prikláňa k tomu, že mobilný signál škodlivý nie je.
Ale stále sme pri tom istom, ak by mobilný signál aj náhodou škodlivý bol, tak to nie je o tom,že je škodlivé 5g, ale že sú škodlivé mobilné siete ako celok. A s tým nespravíš nič.
Aj keď ideš von a svieti na teba slnko, tak na teba pôsobia aj škodlivé vlnenia, aj z tvojho routeru, čo máš doma a vidíš to, ani si to neuvedomuješ.
Keď som dnes viac krát použil slová ministra dopravy Doležala... Vyjadril sa aj k tomuto. „Z pohľadu vplyvu elektromagnetického pola nie je predstaviteľné sa baviť o nejakých vplyvoch. Nie je sa čoho báť,“ povedal minister o 5G technológii. Spolu s tým, že to elektromagnetické je pri 5G rádovo niekoľkonásobne nižšie ako napríklad pri 4G či 3G. Chce sa vraj stať na Slovensku ombudsmanom 5G technológií.
@clarise ved daj linky na tie vedecké články, čo tvrdia, že to je škodlivé. Lebo ja o tom stále počúvam, ale keď som sa ich úprimne snažil hľadať (vyššie vidno, že som sa o to skutočne zaujímal), tak ja som sa k žiadnym takým článkom nedopracoval. Všade píšu o tisícoch!!!!!!!! výskumov, ktoré potvrdzujú škodlivosť 5g, ale ja ich nie som schopný nájsť. Tak možno si dokázala hľadať lepšie.
NWHO - nekompetentnej svetovej zravotníckej organizácii neverím už ani jedno slovo, kým tam bude sedieť ten šašo čo pritakáva Číne. Takže ak oni zverejnia štúdiu, že 5g sú bezpečné, tak určite nie sú.
ieeexplore.ieee.org
Out-of-band millimeter wave beamforming and communications to achieve low latency and high energy efficiency in 5G systems
Morteza Hashemi, C Emre Koksal, Ness B Shroff
IEEE Transactions on Communications 66 (2), 875-888, 2017
Communications in the millimeter wave (mmWave) band faces significant challenges due to variable channels, intermittent connectivity, and high energy usage. Moreover, speeds for electronic processing of data is of the same order as typical rates for mmWave interfaces, making the use of complex algorithms for tracking channel variations and adjusting resources impractical. In order to mitigate some of these challenges, we propose an architecture that integrates the sub-6 GHz and mmWave technologies. Our system exploits the spatial correlations between the sub-6 GHz and mmWave interfaces for beamforming and data transfer. Based on extensive experimentation in indoor and outdoor settings, we demonstrate that analog beamforming can be used in mmWave without incurring large overhead, thanks to the spatial correlations with sub-6 GHz. In addition, we incorporate the sub-6 GHz interface as a fallback (secondary) data transfer mechanism such that: 1) the negative effects of highly intermittent mmWave connectivity are mitigated and 2) the abundant mmWave capacity is fully exploited. To achieve these goals, we consider the problem of scheduling the arrival traffic over the mmWave or sub-6 GHz in order to maximize the mmWave throughput while delay (due to mmWave outages) is guaranteed to be bounded. We prove using subadditivity analysis that the optimal scheduling policy is based on a single threshold that can be easily adopted despite high link variations. Numerical results demonstrate that our scheduler provides a bounded mmWave delay performance, while it achieves a similar throughput performance as the throughput-optimal policies (e.g., MaxWeight).
Zobraziť na webe ieeexplore.ieee.org
Citované 30-krát
Súvisiace články
Všetky verzie 2
sciencedirect.com
Smerom k komunikačným systémom 5G: Existujú dôsledky na zdravie?
Agostino Di Ciaula
Medzinárodný žurnál hygieny a životného prostredia 221 (3), 367-375, 2018
Šírenie vysokofrekvenčných elektromagnetických polí (RF-EMF) stúpa a účinky na zdravie sa stále skúmajú. RF-EMF podporuje oxidačný stres, stav, ktorý sa vyskytuje pri vzniku rakoviny, pri niekoľkých akútnych a chronických ochoreniach a pri vaskulárnej homeostáze. Aj keď niektoré dôkazy sú stále kontroverzné, organizácia WHO IARC klasifikovala RF-EMF ako „možné karcinogénne účinky na ľudí“ a novšie štúdie naznačujú reprodukčné, metabolické a neurologické účinky RF-EMF, ktoré sú tiež schopné zmeniť rezistenciu na bakteriálne antibiotiká. V tomto vyvíjajúcom sa scenári, hoci sa biologické účinky komunikačných systémov 5G veľmi málo skúmajú, začal sa medzinárodný akčný plán rozvoja sietí 5G, s nadchádzajúcim nárastom počtu zariadení a hustotou malých buniek as budúcim využívaním milimetrov. vlny (MMW). Predbežné pozorovania ukázali, že MMW zvyšuje teplotu pokožky, mení génovú expresiu, podporuje bunkovú proliferáciu a syntézu proteínov spojených s oxidačným stresom, zápalovými a metabolickými procesmi, môže spôsobiť poškodenie zraku, ovplyvniť dynamiku nervosvalov. Na lepšie a nezávislé skúmanie zdravotných účinkov RF-EMF vo všeobecnosti, a najmä MMW, sú potrebné ďalšie štúdie. Dostupné zistenia sa však javia ako dostatočné na preukázanie existencie biomedicínskych účinkov, na uplatnenie zásady predbežnej opatrnosti, na definovanie exponovaných subjektov ako potenciálne zraniteľných a na revíziu existujúcich limitov. V súčasnej klinickej praxi by mali byť užitočné aj primerané znalosti patofyziologických mechanizmov spájajúcich expozíciu RF-EMF so zdravotným rizikom.
Preložené z anj...
@semhamforas@james98
ČO VLASTNE TIE VYŠŠIE FREKVENCIE ZNAMENAJÚ A ČO MÔŽU SPÔSOBIŤ?
Faktom je, že nové 5G siete pracujú s frekvenciami v rozsahu 2,6 až 28 GHz, čo je výrazne vyšší rozsah, ako doteraz najčastejšie používané frekvencie 700 MHz až 2500 MHz (0,7 až 2,5 GHz). Okrem toho, keďže vyššie frekvencie elektromagnetického žiarenia prechádzajú prekážkami horšie, vyžiada si to zhustenie vysielacích prvkov, ktoré namiesto niekoľkých kilometrov budú musieť byť v niektorých prípadoch rozmiestnené každých pár stoviek metrov.
Pre mnohých ľudí je zvyšovanie frekvencie mobilných sietí hlavný typ obáv. Majú totiž všeobecnú predstavu, že čím je frekvencia elektromagnetického žiarenia vyššia, tým nebezpečnejšie toto žiarenie je. V základe je to pravda, pretože má čoraz vyššiu energiu a ak je energia dostatočná, žiarenie začne byť ionizujúce a pre naše telo značne škodlivé. Ionizácia totiž spôsobuje poškodenie živých buniek a samotnej DNA. To je prípad röntgenového a gama žiarenia, ktoré sú takisto elektromagnetickým žiarením.
@Clarise@23 Nie je ferove porovnavat ionizujuce ziarenie s 5G ziarenim. 5G ma asi 10 000 krat mensiu frekvenciu ako viditelne svetlo. A viac nez milion krat mensiu frekvenciu ako rontgen. Ak by aj 5G bolo zdraviu skodlive tak mechanizmus posobenia bude iny nez pri ionizujucom ziareni.
@Clarise Toto je elektromagneticke spektrum. Je dane fyzikalnymi zakonmi. Ako vidis, 5G ziarenie ma od ionizacneho ziarenia este dalej ako viditelne svetlo. Myslim ze ani vedci nedokazu menit zakony fyziky.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
26 komentov
Respektíve, to žiarenie z vysielačov v princípe škodlivé nie je. Ak niekto tvrdí, že mikrovlné žiarenie je škodlivé, tak áno, má pravdu, za predpokladu, že by bolo v takej koncentrácii, ako je v mikrovlnke. Ale inak sme tu už mali siete aj na tej istej frekvencii aj v tom istom pásme atď. a problém v ničom nebol, ľudia žijú.
Jediná zmena, čo pri 5g bude, je tá, že tie vysielače budú musieť byť oveľa viac nahusto, lebo tie mikrovlny majú krátky dosah, keďže nevedia prekonať prakticky ani sádrokartónovú dosku. A tak je normálne, že sa niekto bojí či mu nebude škodiť vysielač, ktorý uvidí na bytovke naproti. No zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by to škodlivé malo byť.
Čo som pozeral aj testy na myšiach čo sa s týmto robili a kde tvrdili, že to myšiam ublížilo, tak som v tej štúdii nikde nenašiel údaj o tom, aké množstvo energie vyžarovali a teda aké množstvo energie na tie myši pôsobilo. A to je najdôležitejší údaj. To množstvo energie, ktoré na cm2 vyžarujú vysielače je menimálne a tie vlny 5g nedokážu prejsť ani cez ľudskú kožu. Čiže by som sa nebál, aj keď asi by som tiež nebol nadšený, ak by bol vedľa môjho domu 5g vysielač
Ale skúmané boli siete ako celok, na rôznych frekvenciách atď. A stále platí to, že nie je podstatná až tak tá frekvencia, ako skôr to, koľko energie vysielač vysiela. Aj preto napríklad mikrovlnku musíš mať tienenú, ale wifi router nemusíš. Koľko energie 5g vysiela (napr na m2), je dohladateľné a nejako to nevybočuje z toho priemeru, aký je napríklad pri 4g.
» www.sciencedirect.com/science/article...
Tu zasa narpíklad WHO vyvrátilo nejaké nepriaznivé dlhodobé účinky mobilných sietí (zahrňujúc aj frekvenciu na ktorej pracuje 5g)
» www.who.int/en/news-room/fa...
V tejto "štúdii" tiež napríklad vyvrátili súvislosť medzi nádormi mozgu a mobilnými sieťami.
» academic.oup.com/jnci/article/10...
Zasa objektívne, nepozeral som, kto tie štúdie financoval, lebo tak vieme, že aj v dobe, keď sa fajčenie propagovalo, existovalo XY vedeckých štúdií, ktoré preukazovali, že fajčenie nie je škodlivé a to len preto, že tieto štúdie platil tabakový priemysel.
Ale jednoducho, keď sa pozrieš na to, ako pracuje 5G, tak pracuje na tých istých frekvenciách aj vlnových dĺžkach, ako pracovali doteraz aj iné technológie, čiže svojou povahou škodlivejšie nebudú. Možno bude škodlivejšie to, že budeväčšie elektromagnetické znečistenie. Ale to nie je chyba 5g, ale moderného sveta.
Ale stále sme pri tom istom, ak by mobilný signál aj náhodou škodlivý bol, tak to nie je o tom,že je škodlivé 5g, ale že sú škodlivé mobilné siete ako celok. A s tým nespravíš nič.
Aj keď ideš von a svieti na teba slnko, tak na teba pôsobia aj škodlivé vlnenia, aj z tvojho routeru, čo máš doma a vidíš to, ani si to neuvedomuješ.
hádam to je naozaj vedecký článok a nie niečo v štýle telegraph.co.uk
Out-of-band millimeter wave beamforming and communications to achieve low latency and high energy efficiency in 5G systems
Morteza Hashemi, C Emre Koksal, Ness B Shroff
IEEE Transactions on Communications 66 (2), 875-888, 2017
Communications in the millimeter wave (mmWave) band faces significant challenges due to variable channels, intermittent connectivity, and high energy usage. Moreover, speeds for electronic processing of data is of the same order as typical rates for mmWave interfaces, making the use of complex algorithms for tracking channel variations and adjusting resources impractical. In order to mitigate some of these challenges, we propose an architecture that integrates the sub-6 GHz and mmWave technologies. Our system exploits the spatial correlations between the sub-6 GHz and mmWave interfaces for beamforming and data transfer. Based on extensive experimentation in indoor and outdoor settings, we demonstrate that analog beamforming can be used in mmWave without incurring large overhead, thanks to the spatial correlations with sub-6 GHz. In addition, we incorporate the sub-6 GHz interface as a fallback (secondary) data transfer mechanism such that: 1) the negative effects of highly intermittent mmWave connectivity are mitigated and 2) the abundant mmWave capacity is fully exploited. To achieve these goals, we consider the problem of scheduling the arrival traffic over the mmWave or sub-6 GHz in order to maximize the mmWave throughput while delay (due to mmWave outages) is guaranteed to be bounded. We prove using subadditivity analysis that the optimal scheduling policy is based on a single threshold that can be easily adopted despite high link variations. Numerical results demonstrate that our scheduler provides a bounded mmWave delay performance, while it achieves a similar throughput performance as the throughput-optimal policies (e.g., MaxWeight).
Zobraziť na webe ieeexplore.ieee.org
Citované 30-krát
Súvisiace články
Všetky verzie 2
sciencedirect.com
Smerom k komunikačným systémom 5G: Existujú dôsledky na zdravie?
Agostino Di Ciaula
Medzinárodný žurnál hygieny a životného prostredia 221 (3), 367-375, 2018
Šírenie vysokofrekvenčných elektromagnetických polí (RF-EMF) stúpa a účinky na zdravie sa stále skúmajú. RF-EMF podporuje oxidačný stres, stav, ktorý sa vyskytuje pri vzniku rakoviny, pri niekoľkých akútnych a chronických ochoreniach a pri vaskulárnej homeostáze. Aj keď niektoré dôkazy sú stále kontroverzné, organizácia WHO IARC klasifikovala RF-EMF ako „možné karcinogénne účinky na ľudí“ a novšie štúdie naznačujú reprodukčné, metabolické a neurologické účinky RF-EMF, ktoré sú tiež schopné zmeniť rezistenciu na bakteriálne antibiotiká. V tomto vyvíjajúcom sa scenári, hoci sa biologické účinky komunikačných systémov 5G veľmi málo skúmajú, začal sa medzinárodný akčný plán rozvoja sietí 5G, s nadchádzajúcim nárastom počtu zariadení a hustotou malých buniek as budúcim využívaním milimetrov. vlny (MMW). Predbežné pozorovania ukázali, že MMW zvyšuje teplotu pokožky, mení génovú expresiu, podporuje bunkovú proliferáciu a syntézu proteínov spojených s oxidačným stresom, zápalovými a metabolickými procesmi, môže spôsobiť poškodenie zraku, ovplyvniť dynamiku nervosvalov. Na lepšie a nezávislé skúmanie zdravotných účinkov RF-EMF vo všeobecnosti, a najmä MMW, sú potrebné ďalšie štúdie. Dostupné zistenia sa však javia ako dostatočné na preukázanie existencie biomedicínskych účinkov, na uplatnenie zásady predbežnej opatrnosti, na definovanie exponovaných subjektov ako potenciálne zraniteľných a na revíziu existujúcich limitov. V súčasnej klinickej praxi by mali byť užitočné aj primerané znalosti patofyziologických mechanizmov spájajúcich expozíciu RF-EMF so zdravotným rizikom.
Preložené z anj...
vyssie mate link a pod ním článok a aj preložené
ČO VLASTNE TIE VYŠŠIE FREKVENCIE ZNAMENAJÚ A ČO MÔŽU SPÔSOBIŤ?
Faktom je, že nové 5G siete pracujú s frekvenciami v rozsahu 2,6 až 28 GHz, čo je výrazne vyšší rozsah, ako doteraz najčastejšie používané frekvencie 700 MHz až 2500 MHz (0,7 až 2,5 GHz). Okrem toho, keďže vyššie frekvencie elektromagnetického žiarenia prechádzajú prekážkami horšie, vyžiada si to zhustenie vysielacích prvkov, ktoré namiesto niekoľkých kilometrov budú musieť byť v niektorých prípadoch rozmiestnené každých pár stoviek metrov.
Pre mnohých ľudí je zvyšovanie frekvencie mobilných sietí hlavný typ obáv. Majú totiž všeobecnú predstavu, že čím je frekvencia elektromagnetického žiarenia vyššia, tým nebezpečnejšie toto žiarenie je. V základe je to pravda, pretože má čoraz vyššiu energiu a ak je energia dostatočná, žiarenie začne byť ionizujúce a pre naše telo značne škodlivé. Ionizácia totiž spôsobuje poškodenie živých buniek a samotnej DNA. To je prípad röntgenového a gama žiarenia, ktoré sú takisto elektromagnetickým žiarením.
⬆️⬆️ Vyššie pozri tam to je vysvetlene