Zaujímalo by ma, ako Birdzáci, z ktorých mnohí sa narodili až po rozpade Československa, alebo prežili v Československu pár bábätkovských rokov života, že ako vnímajú Československo.
28. októbra 1918 sa definitívne rozpadlo Rakúsko-Uhorsko a
Tak v prvom rade, super že táto téma sa tu otvára práve v dnešný deň.
Vznik ČSR pre mňa osobne, ale aj ako pre historika má dôležité postavenie. Je to jednoducho udalosť ktorá zmenila v základoch celé napredovanie oboch národov.
Ale treba aj povedať nasledovné veci. Ten štát ktorý nám tu vznikol sa nepripravoval celé roky. Ak by ste niekomu povedali pred 1.sv. vojnou že sa plánuje niekde v zahraničí vytvorenie ČSR, tak by vás ten človek považoval za blázna. V roku 1914 ešte ani Británia, ani Francúzsko, a ani USA nemalo v plánoch vznik ČSR. Je to sranda, ale ešte ani na začiatku roka 1918 to nikto zo štátov dohody nepredpokladal! Pretože 8.1.1918 Wilson prehlásil svojich 14 bodov v americkom kongrese, ktoré hovorili LEN o autonómii Čechov a Slovákov v rámci Rakúsko-Uhorska!
Presvečiť štáty Dohody nebolo ľahké. Tu treba však povedať že obrovskú prácu a zásluhu na presviedčaní Dohody mali hlavne tri osoby - Masaryk, Štefánik, Beneš.
Masaryk - vedúca osobnosť, profesor, a mal kontakty na ľudí.
Štefánik - francúzske kontakty, a hlavný organizátor čs. légií
Beneš - podarilo sa mu písomne doložiť od štátov Dohody, prehlásenia že uznávajú vznik ČSR.
a ešte... treba si uvedomiť, že Dohoda by nám nedala štát len tak. Tu bolo treba vytvoriť československé légie, ktoré bojovali na strane Dohody. Bolo treba vytvoriť reprezentujúci orgán zahraničného odboja, bolo treba spoločne nasmerovať v štátopravnych otázkach zahraničný aj domáci odboj, tak aby sa jasne ukázalo najavo že ako v zahraničí, tak aj doma bojujeme za jedno a to isté. A nakoniec, treba si uvedomiť že definitívne rozhodnutie USA o vzniku ČSR padlo až v oktobri 1918. Je to sranda, ale je to tak.. Masaryk prišiel za Wilsonom s jedným perfektným a ideálnym tromfom, či žolíkom - prítomnosť československých légií v Rusku sa priam samotne nákala na zásah proti bolševikom. A kedže Wison bol idealista, bol rozhodnutý využiť tieto légie a konečne ten štát na odklepnuť. Tak asi tolko... v skratke...
...mimochodom, Lužiskí Srbi tiež požadovali vlastný štát. Ale mohla im to dať Dohoda, ak nedokázali vytvoriť patričné orgány, vojsko a jednoznačne prehlásiť za všetkých že sú za vznik vlastného štátu? Myslím že nie.
Len mozno doplnit tolko, ze ako "znak vdaky" sa mala Bratislava nejaky cas volat Wilsonovo mesto (alebo Wilson City).
A nebyt Hitlerovskeho nemecka, nasledneho rozdelenia republiky, a povojnoveho zaradenia do sovietskej sfery vplyvu, bolo by dnes cele Ceskoslovensko niekde uplne inde.
Po vzniku CSR boli obrovske predpoklady na to, aby sme sa stali jednym z najvyspelejsich statov ak nie vo svete, tak aspon v Europe.
aj keby presne niekto nevedlo čo išlo vďaka @sakul -ovi sme všetci informovanejší
Ale či to bolo správne a dobré rozhodnutie, neviem nežila som v tej dobe a nedokážem povedať akoby sa v Rakúskouhorsku žilo v dnešnej vyspelejšej dobe. Možno by sme sa mali lepšie po finančnej a mocenskej stránke ako celoštát alebo teda královstvo, ale myslím že ako ľudia by sme boli dávno utlačení a boli by sme nútený prijať kultúru a jazyk silnejších národov. Záleži ako veľmi chceme byť bohatí a ako veľmi chceme byť Slováci
Česko slovensko sme tak trochu stále hlavne pre ostatné väčšie krajiny... slovakia nepoznam czechoslovakia prague ...oh yes .... takze tak.
Ale ja osobne by som za česko-slovensko pokojne bola aj dnes, aj keď rozdelenie nás vetdy ubránilo veľa veciam ale nemyslím že ešte dôjde k znovuspojeniu niekedy.
A na druhú stranu aj keď sme národ holubičí... treba byť aj nato hrdý to ma naučil už ujo Filip
No veľka morava vznikla kolo roku 833 keď Mojmir obsadil Nitravu a vyhnal Pribinu odvtedy ako ríša sme boli aj samostatný ale boli sme vazalmi Frankov systém spočíval v tom že Frankovia dosť často zasahovali do našej vnútornej politiky až vzostupom Svätopluka si začala Veľka Morava vydobíjať svoje postavenie medzi ostatnými štátmi aj svätou ríšou rímskou... Môj názor je že si aj dnes žijeme ako v časoch veľkej Moravy s tým rozdielom že nám už po hlavách neskáču frankovia ale celí europarlamenty národou...
Inak, podľa mňa je minimálne zvláštne, že v Česku je dnes pri príležitosti vzniku 1.ČSR štátny sviatok a politici formálne oslavujú; na Slovensku tomuto jubileu ľudia zväčša nevenujú ani spomienku.
Rozpad Rakusko-Uhorska (1867-1918) a vznik Cesko-Slovenska (1918-1992) bol vyznamnym krokom nakolko sme sa osamostatnili hlavne od Madarov. Zaujimave obdobie bolo aj obdobie prvej SR (1939–1945) kedy koruna slovenska dosahovala najvyssiu hodnotu.
@alpynus pretože na Slovensku máme nenormálne veľa katolíckych sviatkov, ale nikto neoslavuje štát, vďaka ktorému sme ako Slovensko v podstate pretrvali...
ja som čechoslovakista. tento deň je pre mňa jeden z najvýznamnejších v histórii.
Práve preto to považujem za zaujímavé. Inak, bolo by asi nevhodné, ak by bol 28.10. sviatok a potom hneď aj 1.11.
Zaujímalo by ma, kedy bol uzákonený deň 1.11. za deň pracovného pokoja. Asi vtedy, keď bol mohutný vplyv katolíkov a hejslovákov v parlamente. Teraz takéto divné sviatky zostanú na Slovensku až do konca slnečnej sústavy, škoda.
Utešujúce je, že 28.10. vyhlásili aspoň za pamätný deň.
ja z historického hľadiska vidím výhodu v tom, že sme sa vymanili spod maďarizácie a utláčania. Predsa len s Čechmi sme sa mohli trošku rozvíjať samostatnejšie a vo viacerých oblastiach nám aj pomohli.
Avšak nejako im asi nezabudnem, že nás nechali byť agrárnou krajinou. Všetko dobré a ziskové sa stavalo v Čechách (až na pár výnimiek) a my sme boli len roľníci. Po rozpade sme na to doplatili a môžme asi povedať, že aj stále doplácame...či?
Ale zas Česi nám nemusia odpustiť vojnovú slovenskú republiku, kedy oni boli protektorátom.
Čechy boli vždy priemyselnejšie a Slovensko vždy agrárnejšie. Naviac - máme oveľa lepšie predpoklady na poľnohospodárstvo - úrodnejšie polia, rozsiahle nížiny a ľudí, ktorí boli na takú prácu zvyknutí celé generácie. Tak nevidím dôvod, prečo by zrazu mali polia pustnúť a technika by sa mala presúvať z Česka na Slovensko. A aj tak si myslím, že za socáku sa aj na Slovensku postavilo veľa fabrík, ale to by neboli správni Slováci, keby sa stále nesťažujú.
"Len roľníci". Toto spojenie sa mi nepáči - potraviny sú nevyhnutnou súčasťou života. Roľník je veľmi dôležitý člen spoločnosti. Ak by neboli úradníci či politici - chlieb by bol vďaka roľníkom.
Naviac, Slováci mali vtedy omnoho menej intelektuálne zdatných ľudí; nemohol od nich nikto chcieť, aby robili duševnú prácu, keď na to jednoducho nemali.
"Ale zas Česi nám nemusia odpustiť vojnovú slovenskú republiku, kedy oni boli protektorátom." -> Tak o tomto rozhodovali len jednotlivci, to sa vôbec netýkalo mentality národov.
Česko (nie Čechy, mohol si sa už naučiť, že Čechy sú západnou časťou ČR, nezabúdaj na Moravu a Sliezsko) je viac uspôsobené na poľnohospodárstvo, keďže je nížinatejšie, zatiaľ čo Slovensko je "hornatejšie".
nepodceňuj Slovensko. som síce fanúšikom 1. ČSR, obdivovateľom Masaryka, ale to, že Slovensku určitým spôsobom "ublížili" týmto podceňovaním, sa im uprieť nedá.
nám sa tu totižto nebudoval ani len priemysel, presunul sa sem len zbrojný, keďže česká časť je bližšie nemeckým hraniciam a zbrojné továrne by boli jednou z prvých vecí, na ktoré by sa útočilo.
všetky rozhodovania v podstate robili jednotlivci.
okrem toho, nemyslím si, že v jednom období tu nebol žiaden "duševne rozvinutý človek" a zrazu sa ich tu objavilo na hony (osobne mám pocit, že teraz je ich tu tak maximálne desatina z tých, čo tu boli predtým)
@alpynus keď sme mali byť jeden štát, tak vyrovnaný...nie všetko posielať do Čiech. O "férovosti" nasvedčujú aj Clevelandská a Pittsburská dohoda. Dokým v prvej sme braný ako rovnocenné národy s jedným prezidentom, tak v druhej sa už hovorí iba o autonómii Slovenska v Čechách, aj Masaryk nazval dokument Independent Bohemia (teda Čechy).
roľníkov nijak neponižujem...ja som zástancom toho, že každé povolanie je dôležité svojím spôsobom. Ale nie je dobré, keď jeden národ robí iba to a druhý hento.
a že sa sťažujem? čo mám robiť? len tak prijímať nerovnosť nespravodlivosť atď.? Síce je to už za nami, ale ja to otvorene kritizujem, lebo je to môj názor. Tomáš sa pýtal, ako to vnímajú Birdzáci. Tak ja to vnímam takto.
Vojnovú republiku brali Česi ako zradu, že sme ich nepodržali počas vojny, ale že sme sa odčlenili. Závideli nám trošku, že sme sa mali lepšie ako oni. Protektorát pre nich nebola žiadna sranda, nemecké vojská kontrolovali krajinu.
Toto je môj názor. Len a len môj názor, moje cítenie.
To, že som spomenul hlavne záporné veci, neznamená, že ČSR nemala svoje klady. Napríklad také umenie sa rozvíjalo vďaka Čechom. Avšak z toho sa nenajeme a veľa na tom nezarobíme .
Výraz "Čechy" som použil zámerne, keďže som nechcel, aby do mojej výpovede spadala aj Morava, o ktorej poľnohospodárskych kvalitách tuším.
Nevravel som, že tu nebol žiaden človek schopný konať mentálnu prácu. Napísal som, že ich tu bolo výrazne menej.
Drobná otázka - čo by si robia Ty, keby v tej dobe sedíš v kancelárií v Prahe na vysokom politickom poste?
Ja si myslím, že sa nám ľahko kritizuje, ale zaviesť ideálnu rovnováhu počas dvoch desaťročí bolo skoro nemožné. Najmä, ak Slovensko vstupovalo do štátu s toľkým handicupom.
keď sa naučíš, že po "keby" nasleduje sloveso v minulom čase (keď rozprávaš o prítomnosti) a v kondiciále minulého času (keď rozprávaš o minulosti), tak ti na tvoju otázku, ktorá by v tomto prípade mala správne znieť
Ako historik som veľmi rád, že sa rozprúdila táto diskusia. Kolega @ sakul má vo väčšine názorov pravdu, ale predsa v niektorých faktoch musním nesúhlasiť.
1. Vplyv Beneša na ustanovení ČSR je značne pochybný a to z jedneho dôvodu - Beneš bol veľmi zbrklý diplomat, čo sa zvlášť prejavilo na Janovskej konferencii 1922 /Sovieti vedení Čičerinom a Nemci predsedom von Rathenauom vyšli ako víťazi/, ale aj v Haagu počas konferencie roku 1930 /konferencia zameraná na reparácie/ Na Haagsdej bolo Nemecku a Rakúsku odpustené platiť reparácie, kým ČSR platila tzv. osloboditelskú daň.
2. Otázka československých légii - tu kolega Sakul nemá pravdu, rokovania so štátmi Spojenocv boli čisto formálne a rokovalo sa dlho pred vznikom Sov. štátu. Spojenci požadovali vytvorenie légii v Taliansku, Francúzsku a Rusku - to je pravda, ale treba dodať, že légia v Rusku mala spolupracovať a spolubojovať s ruskou armádou proti centrálnym mocnostiam. Kolega sakul nemá pravdu v tom, že légie mali bojovať proti boľševikom z jediného dôvodu - boli veľmi nedôveryhodné. Musíme si kolegovia uvedomiť, že bola vyhrotená atmosféra - Europou prešiel doslova tajfún vojenských vzbúr a revolúcii socialistického typu, ktoré pretrvávali takpovediac až do júna 1919 a kto tvoril légie v Rusku?? Vojnoví zajatci a mnohým priam ulpeli myšlienky októbrovej revolúcie a nástup Lenina. Práve o tom Štefánik rokoval s Leninom a ľudovými komisármi zahraničia Čičerinom, vojny Trockím, práve Štefánik chcel stiahnuť légie z Ruska a to akceptovali aj západné mocnosti. Štefnik sa bál, že légie sa stanú komunistickými, veď v Rusku pôsobila Komunistická strana Čiech na Rusi vedená neskorším komunistickým politikom Aloisom Munom / v rokoch 1922-1924 predseda ÚV KSČ/ a spisovatelom Jaroslavom Haškom.
3. Príčina vzniku Československa bola jednoduchá Le Cordon sanitaire francúzskej diplomacie. Francúzi požadovali úplne oslabenie Nemecka, s čím nesúhlasilo ani Veľká Británia, ani USA. Pre Francúzov bol teda dôležitý bezpečnostný systém novovzniknutých štátov opozične naladených voči Nemecku, ako aj Maďarsku. Tak Francúzi úzko spolupracovali s Rumúnskom, Českolsovenskom, ako aj SHS /Kráľovstvo Srbov,Chorvátov a Slovincov , neskoršia Juhoslávia/
Teda Francúzsku viac vyhovoval nový štátny útvar, vplyvu USA - tam sa kolega Sakul mýli. Nech si len spomenie ako Wilson ťažko presadzoval myšlienku vstupu do vojny. USA sa ČSR nezaoberala, tomu bránila Monreova doktrína /Amerika-Američanom, Európa-Európanom/.
Aj Británii to mohlo byť v podstate jedno, pretože v jej politike doznievali vplyvy politiky Splendid isolation /pozitívnej izolácie politika VB nemiešania sa do vecí Európy/.
@ Wheeler - hitlerovské Nemecko a Mnichov, poďakuj západu a hlavne USA, Veľkej Británii a Francúzsku. Mnichov bol zradou našich záujmov, ubezpčeujem Ťa, že keby Beneš ako prezident Hodža ako predseda vlády a Kamil Krofta ako min. zahr. vecí neboli zbabelí, k Mnichovu nemuselo dôjsť. Jediný kto za ČSR úporne bojoval, za jeho nedotknutelnosť, bol práve Sovietsky zväz.sovietska diplomacia vedená Litvinovom v Spoločnosti národov ako aj svojimi diplomatickými krokmi bránila celistvosť republiky.
Stalin varoval poľskú vládu, ak neprestane mobilizovať vojsko na čs.-poľských hraniciach, sov. vláda vypovie Zmluvu o neútočení /ktorá bola po Mnichove aj tak zrušená za gresiu voči ČSR/.
Ľudový komisár obrany Vorošilov zase získal uistenie rumunskej vlády, že v prípade napadnutia Československa, umožní Sovietom prechod a preletom cez ich územie.
Beneš položil otázky vyslancovi Alexandrovskému
1. Bude ZSSR vyvíjať diplomatickú činnosť v prospech ČSR??
odpoveď ANO
2. Zakročí ZSSR vojenský proti Nemecku v prípade napadnutia ČSR spolu s Francúzskom
odpoveď ANO
O tri dni na to píše čs. vyslanec v Moskve Zdeněk Fierlinger do Prahy
Vážený pán prezident - excelencia Beneš
Včera si ma predvolal ľudový komisár zahraniča Litvinov a obrany maršál Vorošilov, ktorý Vám odkazujú odpoveď na tretiu otázku, ktorú ste vyslancovi ZSSR jeho excelencii Alexandrovskému nepoložili.
Tá otázka znie zakročí ZSSR vojenský, ak napadne Nemecko ČSR aj bez Francúzska a Veľkej Británie?? Odpoveď Sovietsky zväz si váži pracujúci ľudCeskoslovenska a tým pre ňu nie je podstatný bod zmluvy o vzájomnej pomoci s Československom, ktorý zaručuje len účasť Francúzska ako druhého partnéra ČSR. To znamená, že Sovietský zväz poskytne svoju všemožnú pomoc republike aj vojenský, aj materiálne, aj bez účasti Francúzska
Janovská konferencia, ako si uvediol sa konala v 1922. Mzslíš že mala nejaký hlbší výynam pre existenciu ČSR, alebo pre Benešove zásluhy? Ja myslim ze nie. Bolo by dobre vediet, ze Benes bol ten kto ostaval trvalo v kontakte s Francuykom a Britaniou pocas celeho roka 1918. Bol to Benes, ktory si vyyiadal od Francuzov a Britov aby podpisali zmluvy o vzniku ceskoslovenska. Co ti je platne ak vsetci len hovorili ze podporuju navonok ceskoslovensku statnost? Na to sa vie rychlo zabudnut. V tomto by sme nemali podcenovat zasluhy Benesa. Casto sa vyzdvihuju len zasluhy Stefanika a Masaryka, ale budme fer. Bez tych dokumentov by nikto nemusel v buducnosti garantovat ten stat.
Ked sme pri tej garancii, staty Dohody sice vzdy podporovali samostatnost cechov a slovakov, ale slova ako take nemaju neskor velky vyznam. Ak mas nieco napisane na papieri, aj to oficialny dokument, jedine tak sa daju veci garantovat. A prave toto sa podarilo Benesovi.
Co sa tyka legii, ano, ich primarny ciel bol jasny - vynikli tam kde to bolo treba, vo Fr., Tal. a v Rusku. Lenze si uvedom tu vec ze po prevrate vo februari 1917 sa nevedelo co s tymi ruskymi legiami. A ver mi, tie legie boli dost akcieschopne. V novinach sa to neskor len hemzilo o tom, ako legie drzia Sibir, pani Sibire a pod. Musis si uvedomit, ze Wilson priam neznasal bolsevizmus. Chcel ho znicit v zarodkoch. Preto ked Masaryk prisiel na jesen 1918 do Washingotnu za Wilsonom, Wilson mu dal jednoduchu otazku - co robia cs. legie v Rusku? A Masaryk dobre vedel ze jeho odpoved nema byt v ymzsle ye aaach...fajn sa maju, ale ze Wilson mu v otayke predostrel ich nasledujucu funkciu. bohuzial, Bolesevimus nakoniec neznicili, ale to v nasom pripade jedno, lebo tak ako sa neskor vyvijala situacia, tak to malokto cakal.
este sa vratim co tu hovoris o USA a jeho vytahu k vyniku. Wilson bol hlavou Dohody. Vsetko len na nom zalezalo. Ci CSR nakoniec vznikne. USA malo svoje veduce postavenie v Dohode. Musis si uvedomit, ze Wilson bol idealista, vyzchadzal z dokonalych teorii o prave na sebaurcenie narodov. Preto ja osobne povayuje USA za najklucovejsiu krajinu pri vyniku CSR.
Existenciu slabšieho štátu musí vždy garantovať veľmoc. V súčasnosti existenciu väčšiny krajín garantuje USA. Pred 89, garantovalo existenciu ČSR ZSSR.
A za prvej republiky to bolo Francúzsko ktoré garantovalo vznik a existenciu ČSR. Nie USA. Takže Francúzsko považujem za kľúčovejšie. Keby garanciu robilo USA, tak nepoviem.
Čosi mi uniká..Po 1918-tom sme mali ešte _zopár_ štátnych zriadení a neviem si predstaviť, čo by sa za tých 91 rokov dialo, nebyť rozpadu R-U (predpokladajme, že v tom prípade by sa WWI. musela skončiť inak a snahy národov - nielen nášho a českého - o osamostnatnenie by boli minimálne/neúspešné..čo zaváňa konšpiračným drístom, keďže potom nie je možné určiť ani faktory, kt. by podmieňovali ďalší vývoj R-U).
(Prvú) ČSR vnímam pozitívne, potrebovali sme Čechov, aby nás potiahli.(Čo do národnostného zloženia, Slováci boli až tretí, tuším s pätnástimi percentami.. )
Odhliadnuc od neskoršieho vývoja udalostí (do 1991), ku ktorému sa v porovnaní s príspevkami nado mnou neviem vyjadriť; je mi ľúto, že nakoniec došlo k rozdeleniu republiky.
Ani nie politicky, skôr jazykovo a kultúrne.
Je HANBA, že Slováci nevedia po česky a naopak; taktiež umelecká/televízna produkcia u nás a v ČR je neporovnateľná.
Ceskoslovensko bol dobry krok, rovnako aj prva SR. Cechom nemame byt za co vdacny. A od 1992 to u nas v podstate uz zacinalo upadat a vsetko islo do kybla. Dnes uz z toho co sme mali nemame nic a sme posledny splecht v Europe aj vo svete.
prvu republiku vnimam osobne ako najlepsie obdobie nasich dejin. nasa krajina patrila k najvyspelejsim statom sveta, mali sme stabilnu demokraciu, ekonomicku silu (ak neberieme do uvahy velku hospodarsku, ale to je specialna zalezitost), krajina sa vsestranne rozvijala
povojnova CSR mohla pokracovat v uspechoch prvej republiky, bohuzial nas ovladli komunisti a vdaka nim sme teraz v takej stoke akej sme
@sakul , kolega - nie Beneš nemal taký význam na vznik Československa. Väčšia záslha patria Masarykovi a Štefánikovi.
Spomínam stále Wodrow Wilson nemohol sa zaoberať otázkou ČSR, v tom čase bola v platnosti Monreova doktrína, pre ktorú USA ani nevstúpili do SN Wilson mohol dať odporúčania.
ČSR nebola pre Wilsona nejak významnou udalosťou, tu bol skutočne dôležitý pohľad Francúzov. Franúzi potrebovali mať oporu v strednej Európe a to bol hlavným dôvodom vzniku Československa. Keď sa tak pozrieš Američania sa odťahovali od rokovania arbitrážnych komisii ohľadom území, o ktorom mali rozhodovať plebiscity. Ak by bola pravda to, čo tvrdíš o americkej diplomacii a zvlášť prezidentovi Wilsonovi, tak by musela sa americká diplomacia zaoberať aj otázkou arbitráže. Beneš nebol nadšený, keď sa mu nepodarilo získať USA na svoju stranu pri rokovaní arbitráže ohľadom Těšinska.. To že získali ČSR Těšinsko bolo zásluhou francúzskej diplomacie, ktorá chcela upevniť postavenie ČSR vPodunajsku, aby tam bol proti Nemecku silný štát a v tomto bolo rozhodne ČSR prednejšie ako POľsko.
Janov bol pre ČSR a zvlášť Beneša dôležitý a to z jedneho dôvodu, práve tu utrpel Beneš vážnu porážku. Medzitým sovietský diplomat Krasin a nemecký predseda vlády vymietli kocúra všetkým účastníkom. Beneš prehral v tom, že sa staval proti účasti Sovietov a Nemcov.
Presne na to podotkol poslanec dr. Šmeral /KSČ/, keď povedal, že Beneš prichádza a tvári sa ako víťaž, pričom je porazený /Reč poslanca dr. Šmerala. In : Stenografické zápisky z rokovaní Poslaneckej snemovne, I. volebné obdobie, CXL. schôdza, 26.V.1922/. A potom Locarno, čo bola taká porážka Benešovej diplomacie, že sa ani neodvážil zvolať schôdzu Posl. snemovne a Senátu, napriek nadpolovičnej väčšine žiadostí poslancv o zvolanie schôdze. Beneše sa vyhováral volbami, ktoré medzitým prebehli, ale do nástupu nového parlamentu mohol dľa zákona vtedajší predseda snemovne Tomášek zvolať schôdzu, čo Tomašek na návrh Beneša neurobil
USA nemalo vedúcu úlohu v Dohode, USA bol prístupový štát, ale mal rovnaké práva a povinnosti ako V. Británia a Francúzsko. Už Parížska mier. konferencia a jej zasadanie potvrdilo rovnosť všetkých účastníkov konferencie zo strany Dohody, kam bolo ešte pribraté aj Japonsko. Pre Rusko bolo určené jedno kreslo, ktoré však bolo neobsadené. /Sovieti nevyslali delegáciu a ani s tým nikto nepočítal, že by mali prísť/.
@Amrafel - nesúhlasím s Tebou. Československo nebolo úplne demokratickou krajinou, zvlášť v obdboí prvej ČSR. Prijatie Zákona na ochranu republiky a Zmocňovacieho zákonu, to len potvrdzuje, takisto aj strelba do hľadujúcich robotníkov v celom Československu, ktoré sa začalo v Hlohovci roku 1919,a za čo nazval socialistický poslanec Stivín Ministra s plnou mocou pre správu Slovenska krvavým psom., tak isto aj strelba do sprievodu detí v Radotíne roku 1930.
@Stormmast3r - akceptujem Štefánika, ale nechápem, čo všetci máte s tým zostrelením. Už v niekoľkých článkoch tu na Birdzi som udal n iekoľko dôkaov, že k žiadnemu zostreleniu nedošlo, len k nešťastnej zhode náhod..
@bluepanter to nieje pravda co tvrdiss. ved priemisel na slovensku tu vznikol prave vdaka cechom. ved stacii ked spomeniem BAZ(bratislavske automobilove zavody-dnesnii VW ba) alebo TAZ(trnavske automobilove zavody) alebo VSZ(vychodoslovenske zeleziarne-dnesni USS ke) a kopec dalsich zavodou ( napr. zbrojovki). takze poprosim trocha viac prestudovat fakty. dakujem.
@bluepanter rozdelenie cesko-slovenska pred druhou svetovou vojnou sa udialo koli uplne inim dovodom ako pises. a cast slovenska, nikdi pred 1.1. 93 nebola slovenskim statom, lebo pocas vojni cast slovenska patrila madarsku,polsku a rakusku.
@nikeboy poprosím preštudovať si roky a fakty. 1.ČSR bola od roku 1918 do 2.sv.vojny. BAZ vznikli v 1971 za socíku, tak to sem nepleť.
a ďalej ja nepíšem dôvody rozdelenia ČSR počas vojny, ale dôsledky, tak o čom to rozprávaš???
Slovensko bolo normálnym štátom počas vojny, nájdi si to kde len chceš. To, že Maďarsko chcelo naše územie je pravda, ale to nič nemení na fakte, že sme boli normálnym samostatným štátom, pokým Čechy a Morava boli protektorátom Nemecka.
@bluepanter pisal si o tom, ze cesi, nechali slovensko polnohospodarskou krajinou a ze vsetok priemisel bol len v cesku. takze rok tu nehra rolu.
slovensko bolo pocas vojni len babkovou republikou vtedajsieho nemecka. slovensko pocas vojni v ziadnom pripade nebolo nezavislou krajinou. bolo totis priamo zavisle na nemecku, ktore aj riadilo politiku a jej smerovanie. a aj jeho vtedajsii predstavitelia boly len babkami v rukach nemecka.
"fakty" z nacionalistickich zdrojou ma nezaujimaju. dakujem.
@Bluepanter V tom rozvoji Slovenska by som suhlasil s @Nikeboy. Koľko bolo na Slovensku fabrík pred rokom 1918? Spočítal by si ich na prstoch rúk a väčšinou išlo o malé podniky. Vznik ČSR bol pre Slovensko v jeho histórii najväčším impulzom pre všeobecný rozvoj.
@niikeboy je jedno koho bábkou sme boli, mali sme však vlastnú vládu a vlastný štát, ktorý bol aj normálne vyhlásený. Teraz sme bábkou EÚ a iných paktov a aj tak sme samostatný štát. To je to isté.
@stage porovnaj počet podnikov v českej a v slovenskej časti. kľudne si tú českú vydeľ dvomi, aj tak bude vyššie číslo.
Vznik 1.ČSR beriem ako kladnú vec, zlepšenie o 90% oproti obdobiu, keď sme boli súčasťou R-U. Ja len poukazujem na fakt, že plány boli vtedy určené tak, aby na slovenskej časti bolo poľnohospodárstvo a v českej priemysel.
@Bluepanter Porovnávaš podľa mňa neporovnateľné, čechy už vstupovali do ČSR oveľa priemyselnejšie a aj kultúrne vyspelejšie. Ide mi len o mieru ďalšieho rozvoja v rámci ČSR. Vznikom ČSR a potom v povojnových 50. rokoch sa na Slovensku zahájilo budovanie množstva fabrík, elektrární, dopravných sietí a vo federácii bolo vždy zastúpenie alebo pobočka podniku v čechách aj na slovensku......no, a teraz po revolúcii sme si to takmer všetko rozkradli alebo rozpredali.
podľa mňa to je teraz lepšie keď je samostatne Slovensko a česko, ale je to iba môj názor keďže som sa narodil o par rôčkov neskôr ppo rozpade československá
Tak niekoľko faktov k diskusii. Kolegovia všetci majú v podstate pravdu. Slovensko bolo skutočne tou poľnohospodárskou krajinou. Nemôžem však súhlasiť s prehlásením, že za prvej ČSR sa budoval na Slovensku priemysel . Nie z dvoch hlavných dôvodov.
1. Rozpadom R-Ú stratilo Česko vývozné trhy, ktoré dovtedy malo v Rakúsku i v Uhorsku. Rakúsko, SHS, Maďarsko začali budovať vlastný priemysel, takže České krajiny nemali kam vyvážať tovar. Zoberme si priklád z tempa cyklických kríz. Rok 1919 kríza povjnova. Roky 1920-1924 cyklická kríza z nadvýroby, ktorá postihla celý svet hneď po vojne, takže československý vývozný zahraničný obchod stratil svoje obchodné trhy v zahraničí, tým pádom bol vznikom nových závodov na Slovensku nežiáducí. A podobne to bolo aj v období veľkej hosp. krízy roku 1929/1935. Všetkých odkzaujem na protokoly zjazdov KSČ /ustanovujúci, zlučujúci, I. - V. zjazd KSČ za prvej ČSR/. Na ních diskutujúci potrebne rozoberali vplyvy hosp. krízy na priemsel, ako aj stenoprotokoly Posl. snemovne a Senátu prvej ČSR.
K téme samostatného Slov. štátu bol a hoc s ním nesúhlasím, musíme uznať - bol to štátny celok, aj teraz sme pod diktátom EÚ a sme štát samostatný.
Priemyseľ, ktorý je v diskusii spomenutý bol vybudovaný až po roku 1945, resp. 1948.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
53 komentov
Vznik ČSR pre mňa osobne, ale aj ako pre historika má dôležité postavenie. Je to jednoducho udalosť ktorá zmenila v základoch celé napredovanie oboch národov.
Ale treba aj povedať nasledovné veci. Ten štát ktorý nám tu vznikol sa nepripravoval celé roky. Ak by ste niekomu povedali pred 1.sv. vojnou že sa plánuje niekde v zahraničí vytvorenie ČSR, tak by vás ten človek považoval za blázna. V roku 1914 ešte ani Británia, ani Francúzsko, a ani USA nemalo v plánoch vznik ČSR. Je to sranda, ale ešte ani na začiatku roka 1918 to nikto zo štátov dohody nepredpokladal! Pretože 8.1.1918 Wilson prehlásil svojich 14 bodov v americkom kongrese, ktoré hovorili LEN o autonómii Čechov a Slovákov v rámci Rakúsko-Uhorska!
Presvečiť štáty Dohody nebolo ľahké. Tu treba však povedať že obrovskú prácu a zásluhu na presviedčaní Dohody mali hlavne tri osoby - Masaryk, Štefánik, Beneš.
Masaryk - vedúca osobnosť, profesor, a mal kontakty na ľudí.
Štefánik - francúzske kontakty, a hlavný organizátor čs. légií
Beneš - podarilo sa mu písomne doložiť od štátov Dohody, prehlásenia že uznávajú vznik ČSR.
a ešte... treba si uvedomiť, že Dohoda by nám nedala štát len tak. Tu bolo treba vytvoriť československé légie, ktoré bojovali na strane Dohody. Bolo treba vytvoriť reprezentujúci orgán zahraničného odboja, bolo treba spoločne nasmerovať v štátopravnych otázkach zahraničný aj domáci odboj, tak aby sa jasne ukázalo najavo že ako v zahraničí, tak aj doma bojujeme za jedno a to isté. A nakoniec, treba si uvedomiť že definitívne rozhodnutie USA o vzniku ČSR padlo až v oktobri 1918. Je to sranda, ale je to tak.. Masaryk prišiel za Wilsonom s jedným perfektným a ideálnym tromfom, či žolíkom - prítomnosť československých légií v Rusku sa priam samotne nákala na zásah proti bolševikom. A kedže Wison bol idealista, bol rozhodnutý využiť tieto légie a konečne ten štát na odklepnuť. Tak asi tolko... v skratke...
Len mozno doplnit tolko, ze ako "znak vdaky" sa mala Bratislava nejaky cas volat Wilsonovo mesto (alebo Wilson City).
A nebyt Hitlerovskeho nemecka, nasledneho rozdelenia republiky, a povojnoveho zaradenia do sovietskej sfery vplyvu, bolo by dnes cele Ceskoslovensko niekde uplne inde.
Po vzniku CSR boli obrovske predpoklady na to, aby sme sa stali jednym z najvyspelejsich statov ak nie vo svete, tak aspon v Europe.
Ale či to bolo správne a dobré rozhodnutie, neviem nežila som v tej dobe a nedokážem povedať akoby sa v Rakúskouhorsku žilo v dnešnej vyspelejšej dobe. Možno by sme sa mali lepšie po finančnej a mocenskej stránke ako celoštát alebo teda královstvo, ale myslím že ako ľudia by sme boli dávno utlačení a boli by sme nútený prijať kultúru a jazyk silnejších národov. Záleži ako veľmi chceme byť bohatí a ako veľmi chceme byť Slováci
Česko slovensko sme tak trochu stále hlavne pre ostatné väčšie krajiny... slovakia nepoznam czechoslovakia prague ...oh yes .... takze tak.
Ale ja osobne by som za česko-slovensko pokojne bola aj dnes, aj keď rozdelenie nás vetdy ubránilo veľa veciam ale nemyslím že ešte dôjde k znovuspojeniu niekedy.
A na druhú stranu aj keď sme národ holubičí... treba byť aj nato hrdý to ma naučil už ujo Filip
No veľka morava vznikla kolo roku 833 keď Mojmir obsadil Nitravu a vyhnal Pribinu odvtedy ako ríša sme boli aj samostatný ale boli sme vazalmi Frankov systém spočíval v tom že Frankovia dosť často zasahovali do našej vnútornej politiky až vzostupom Svätopluka si začala Veľka Morava vydobíjať svoje postavenie medzi ostatnými štátmi aj svätou ríšou rímskou... Môj názor je že si aj dnes žijeme ako v časoch veľkej Moravy s tým rozdielom že nám už po hlavách neskáču frankovia ale celí europarlamenty národou...
Pritom vznikol spoločný štát.
Inak
@7 @Trash ma s tou "skakackou" pravdu
ja som čechoslovakista. tento deň je pre mňa jeden z najvýznamnejších v histórii.
Práve preto to považujem za zaujímavé. Inak, bolo by asi nevhodné, ak by bol 28.10. sviatok a potom hneď aj 1.11.
Zaujímalo by ma, kedy bol uzákonený deň 1.11. za deň pracovného pokoja. Asi vtedy, keď bol mohutný vplyv katolíkov a hejslovákov v parlamente. Teraz takéto divné sviatky zostanú na Slovensku až do konca slnečnej sústavy, škoda.
Utešujúce je, že 28.10. vyhlásili aspoň za pamätný deň.
ja z historického hľadiska vidím výhodu v tom, že sme sa vymanili spod maďarizácie a utláčania. Predsa len s Čechmi sme sa mohli trošku rozvíjať samostatnejšie a vo viacerých oblastiach nám aj pomohli.
Avšak nejako im asi nezabudnem, že nás nechali byť agrárnou krajinou. Všetko dobré a ziskové sa stavalo v Čechách (až na pár výnimiek) a my sme boli len roľníci. Po rozpade sme na to doplatili a môžme asi povedať, že aj stále doplácame...či?
Ale zas Česi nám nemusia odpustiť vojnovú slovenskú republiku, kedy oni boli protektorátom.
Čechy boli vždy priemyselnejšie a Slovensko vždy agrárnejšie. Naviac - máme oveľa lepšie predpoklady na poľnohospodárstvo - úrodnejšie polia, rozsiahle nížiny a ľudí, ktorí boli na takú prácu zvyknutí celé generácie. Tak nevidím dôvod, prečo by zrazu mali polia pustnúť a technika by sa mala presúvať z Česka na Slovensko. A aj tak si myslím, že za socáku sa aj na Slovensku postavilo veľa fabrík, ale to by neboli správni Slováci, keby sa stále nesťažujú.
"Len roľníci". Toto spojenie sa mi nepáči - potraviny sú nevyhnutnou súčasťou života. Roľník je veľmi dôležitý člen spoločnosti. Ak by neboli úradníci či politici - chlieb by bol vďaka roľníkom.
Naviac, Slováci mali vtedy omnoho menej intelektuálne zdatných ľudí; nemohol od nich nikto chcieť, aby robili duševnú prácu, keď na to jednoducho nemali.
"Ale zas Česi nám nemusia odpustiť vojnovú slovenskú republiku, kedy oni boli protektorátom." -> Tak o tomto rozhodovali len jednotlivci, to sa vôbec netýkalo mentality národov.
Česko (nie Čechy, mohol si sa už naučiť, že Čechy sú západnou časťou ČR, nezabúdaj na Moravu a Sliezsko) je viac uspôsobené na poľnohospodárstvo, keďže je nížinatejšie, zatiaľ čo Slovensko je "hornatejšie".
nepodceňuj Slovensko. som síce fanúšikom 1. ČSR, obdivovateľom Masaryka, ale to, že Slovensku určitým spôsobom "ublížili" týmto podceňovaním, sa im uprieť nedá.
nám sa tu totižto nebudoval ani len priemysel, presunul sa sem len zbrojný, keďže česká časť je bližšie nemeckým hraniciam a zbrojné továrne by boli jednou z prvých vecí, na ktoré by sa útočilo.
všetky rozhodovania v podstate robili jednotlivci.
okrem toho, nemyslím si, že v jednom období tu nebol žiaden "duševne rozvinutý človek" a zrazu sa ich tu objavilo na hony (osobne mám pocit, že teraz je ich tu tak maximálne desatina z tých, čo tu boli predtým)
-slovensko v rakúsko-uhorsku ;malý nenápadný národ v niečom velkom...
-plod človeka v matke; niečo malé v niečom velkom...
-osamostatnenie ČSR vojnou; prechod z jednej formy do druhej trochu bolestivo...
-narodenie sa ;prechod z jednej formy do druhej trochu bolestivo...
-samostatné ČSR ;štát ktorý sa učí základy. (z nášho pohladu- nám o tom hovoria ale vôbec si na to nepamätáme )
-novorodenec; učíš sa základy.(vela ti o tomto období hovoria ale ty si to vôbec nepamätáš )
-"samostatné" slovensko pod nemcami; velká krajina mala na slovensko vplyv aj ked nie moc dobrý...
-prvé trucovanie a vplyv niektorých ludí; niekto dosť cudzí sa stane "idolom" dieťaťa...
-československo po vojne; cítilo uvolnenie a že vela dokáže (ale velké mocnosti to tak nevideli)
-pred pubertálny vek; myslíš si že už všetko vieš (ale rodičia si to nemyslia )
-vpád mocností do československa; zvýraznenie vplyvu SSSR na československo...
-začiatok puberty; rodičia trochu zvýšia záujem a príchod totality...
-pád totality, koniec komunizmu v ČSSR; štát sa vyvinul a SSSR stráca plný vplyv na ČSSR...
-dospievanie; rodičia strácajú plný vplyv na človeka...
-demokracia v Česko-slovensku; trochu chaotický začiatok pár kauz a rýchle zbohatnutie pár ludí prípadne opak. Pomalý odchod rusov...
-začiatok dospelosti; snaha o rýchle riešenia a pomalé oddelovanie sa od rodičov...
-rozdelenie Česko-slovenska; nenásilný a pohodový rozchod dvoch štátov...
-dospievanie pokračuje; oddeluješ sa aj od súrodencov na ktorých si bol celý čas naviazaný...
-samostatné Slovensko; mladý štát hladá nových spojencov a stará sa o svoju ekonomiku...
-dospelosť papierová(18rokov); človek si hladá nových známych stará sa o svoje peniaze...
-vstup slovenska do EU a NATO; krajinu začínajú akceptovať okolité krajiny a začínajú ju brať ako rovnocenného partnera...
-dospelosť (po čase); poznáš nových ludí a berú ťa už ako rovnocenného partnera...
...atď.
...zamozrejme je dosť krajín a dosť iných ludí tak aj osudy sú rôzne
roľníkov nijak neponižujem...ja som zástancom toho, že každé povolanie je dôležité svojím spôsobom. Ale nie je dobré, keď jeden národ robí iba to a druhý hento.
a že sa sťažujem? čo mám robiť? len tak prijímať nerovnosť nespravodlivosť atď.? Síce je to už za nami, ale ja to otvorene kritizujem, lebo je to môj názor. Tomáš sa pýtal, ako to vnímajú Birdzáci. Tak ja to vnímam takto.
Vojnovú republiku brali Česi ako zradu, že sme ich nepodržali počas vojny, ale že sme sa odčlenili. Závideli nám trošku, že sme sa mali lepšie ako oni. Protektorát pre nich nebola žiadna sranda, nemecké vojská kontrolovali krajinu.
Toto je môj názor. Len a len môj názor, moje cítenie.
To, že som spomenul hlavne záporné veci, neznamená, že ČSR nemala svoje klady. Napríklad také umenie sa rozvíjalo vďaka Čechom. Avšak z toho sa nenajeme a veľa na tom nezarobíme .
Výraz "Čechy" som použil zámerne, keďže som nechcel, aby do mojej výpovede spadala aj Morava, o ktorej poľnohospodárskych kvalitách tuším.
Nevravel som, že tu nebol žiaden človek schopný konať mentálnu prácu. Napísal som, že ich tu bolo výrazne menej.
Drobná otázka - čo by si robia Ty, keby v tej dobe sedíš v kancelárií v Prahe na vysokom politickom poste?
Ja si myslím, že sa nám ľahko kritizuje, ale zaviesť ideálnu rovnováhu počas dvoch desaťročí bolo skoro nemožné. Najmä, ak Slovensko vstupovalo do štátu s toľkým handicupom.
keď sa naučíš, že po "keby" nasleduje sloveso v minulom čase (keď rozprávaš o prítomnosti) a v kondiciále minulého času (keď rozprávaš o minulosti), tak ti na tvoju otázku, ktorá by v tomto prípade mala správne znieť
"keby si bola sedela..."
odpoviem.
už mi to strašne trhá oči aj uši.
1. Vplyv Beneša na ustanovení ČSR je značne pochybný a to z jedneho dôvodu - Beneš bol veľmi zbrklý diplomat, čo sa zvlášť prejavilo na Janovskej konferencii 1922 /Sovieti vedení Čičerinom a Nemci predsedom von Rathenauom vyšli ako víťazi/, ale aj v Haagu počas konferencie roku 1930 /konferencia zameraná na reparácie/ Na Haagsdej bolo Nemecku a Rakúsku odpustené platiť reparácie, kým ČSR platila tzv. osloboditelskú daň.
2. Otázka československých légii - tu kolega Sakul nemá pravdu, rokovania so štátmi Spojenocv boli čisto formálne a rokovalo sa dlho pred vznikom Sov. štátu. Spojenci požadovali vytvorenie légii v Taliansku, Francúzsku a Rusku - to je pravda, ale treba dodať, že légia v Rusku mala spolupracovať a spolubojovať s ruskou armádou proti centrálnym mocnostiam. Kolega sakul nemá pravdu v tom, že légie mali bojovať proti boľševikom z jediného dôvodu - boli veľmi nedôveryhodné. Musíme si kolegovia uvedomiť, že bola vyhrotená atmosféra - Europou prešiel doslova tajfún vojenských vzbúr a revolúcii socialistického typu, ktoré pretrvávali takpovediac až do júna 1919 a kto tvoril légie v Rusku?? Vojnoví zajatci a mnohým priam ulpeli myšlienky októbrovej revolúcie a nástup Lenina. Práve o tom Štefánik rokoval s Leninom a ľudovými komisármi zahraničia Čičerinom, vojny Trockím, práve Štefánik chcel stiahnuť légie z Ruska a to akceptovali aj západné mocnosti. Štefnik sa bál, že légie sa stanú komunistickými, veď v Rusku pôsobila Komunistická strana Čiech na Rusi vedená neskorším komunistickým politikom Aloisom Munom / v rokoch 1922-1924 predseda ÚV KSČ/ a spisovatelom Jaroslavom Haškom.
3. Príčina vzniku Československa bola jednoduchá Le Cordon sanitaire francúzskej diplomacie. Francúzi požadovali úplne oslabenie Nemecka, s čím nesúhlasilo ani Veľká Británia, ani USA. Pre Francúzov bol teda dôležitý bezpečnostný systém novovzniknutých štátov opozične naladených voči Nemecku, ako aj Maďarsku. Tak Francúzi úzko spolupracovali s Rumúnskom, Českolsovenskom, ako aj SHS /Kráľovstvo Srbov,Chorvátov a Slovincov , neskoršia Juhoslávia/
Teda Francúzsku viac vyhovoval nový štátny útvar, vplyvu USA - tam sa kolega Sakul mýli. Nech si len spomenie ako Wilson ťažko presadzoval myšlienku vstupu do vojny. USA sa ČSR nezaoberala, tomu bránila Monreova doktrína /Amerika-Američanom, Európa-Európanom/.
Aj Británii to mohlo byť v podstate jedno, pretože v jej politike doznievali vplyvy politiky Splendid isolation /pozitívnej izolácie politika VB nemiešania sa do vecí Európy/.
@ Wheeler - hitlerovské Nemecko a Mnichov, poďakuj západu a hlavne USA, Veľkej Británii a Francúzsku. Mnichov bol zradou našich záujmov, ubezpčeujem Ťa, že keby Beneš ako prezident Hodža ako predseda vlády a Kamil Krofta ako min. zahr. vecí neboli zbabelí, k Mnichovu nemuselo dôjsť. Jediný kto za ČSR úporne bojoval, za jeho nedotknutelnosť, bol práve Sovietsky zväz.sovietska diplomacia vedená Litvinovom v Spoločnosti národov ako aj svojimi diplomatickými krokmi bránila celistvosť republiky.
Stalin varoval poľskú vládu, ak neprestane mobilizovať vojsko na čs.-poľských hraniciach, sov. vláda vypovie Zmluvu o neútočení /ktorá bola po Mnichove aj tak zrušená za gresiu voči ČSR/.
Ľudový komisár obrany Vorošilov zase získal uistenie rumunskej vlády, že v prípade napadnutia Československa, umožní Sovietom prechod a preletom cez ich územie.
Beneš položil otázky vyslancovi Alexandrovskému
1. Bude ZSSR vyvíjať diplomatickú činnosť v prospech ČSR??
odpoveď ANO
2. Zakročí ZSSR vojenský proti Nemecku v prípade napadnutia ČSR spolu s Francúzskom
odpoveď ANO
O tri dni na to píše čs. vyslanec v Moskve Zdeněk Fierlinger do Prahy
Vážený pán prezident - excelencia Beneš
Včera si ma predvolal ľudový komisár zahraniča Litvinov a obrany maršál Vorošilov, ktorý Vám odkazujú odpoveď na tretiu otázku, ktorú ste vyslancovi ZSSR jeho excelencii Alexandrovskému nepoložili.
Tá otázka znie zakročí ZSSR vojenský, ak napadne Nemecko ČSR aj bez Francúzska a Veľkej Británie?? Odpoveď Sovietsky zväz si váži pracujúci ľudCeskoslovenska a tým pre ňu nie je podstatný bod zmluvy o vzájomnej pomoci s Československom, ktorý zaručuje len účasť Francúzska ako druhého partnéra ČSR. To znamená, že Sovietský zväz poskytne svoju všemožnú pomoc republike aj vojenský, aj materiálne, aj bez účasti Francúzska
Janovská konferencia, ako si uvediol sa konala v 1922. Mzslíš že mala nejaký hlbší výynam pre existenciu ČSR, alebo pre Benešove zásluhy? Ja myslim ze nie. Bolo by dobre vediet, ze Benes bol ten kto ostaval trvalo v kontakte s Francuykom a Britaniou pocas celeho roka 1918. Bol to Benes, ktory si vyyiadal od Francuzov a Britov aby podpisali zmluvy o vzniku ceskoslovenska. Co ti je platne ak vsetci len hovorili ze podporuju navonok ceskoslovensku statnost? Na to sa vie rychlo zabudnut. V tomto by sme nemali podcenovat zasluhy Benesa. Casto sa vyzdvihuju len zasluhy Stefanika a Masaryka, ale budme fer. Bez tych dokumentov by nikto nemusel v buducnosti garantovat ten stat.
Ked sme pri tej garancii, staty Dohody sice vzdy podporovali samostatnost cechov a slovakov, ale slova ako take nemaju neskor velky vyznam. Ak mas nieco napisane na papieri, aj to oficialny dokument, jedine tak sa daju veci garantovat. A prave toto sa podarilo Benesovi.
Co sa tyka legii, ano, ich primarny ciel bol jasny - vynikli tam kde to bolo treba, vo Fr., Tal. a v Rusku. Lenze si uvedom tu vec ze po prevrate vo februari 1917 sa nevedelo co s tymi ruskymi legiami. A ver mi, tie legie boli dost akcieschopne. V novinach sa to neskor len hemzilo o tom, ako legie drzia Sibir, pani Sibire a pod. Musis si uvedomit, ze Wilson priam neznasal bolsevizmus. Chcel ho znicit v zarodkoch. Preto ked Masaryk prisiel na jesen 1918 do Washingotnu za Wilsonom, Wilson mu dal jednoduchu otazku - co robia cs. legie v Rusku? A Masaryk dobre vedel ze jeho odpoved nema byt v ymzsle ye aaach...fajn sa maju, ale ze Wilson mu v otayke predostrel ich nasledujucu funkciu. bohuzial, Bolesevimus nakoniec neznicili, ale to v nasom pripade jedno, lebo tak ako sa neskor vyvijala situacia, tak to malokto cakal.
este sa vratim co tu hovoris o USA a jeho vytahu k vyniku. Wilson bol hlavou Dohody. Vsetko len na nom zalezalo. Ci CSR nakoniec vznikne. USA malo svoje veduce postavenie v Dohode. Musis si uvedomit, ze Wilson bol idealista, vyzchadzal z dokonalych teorii o prave na sebaurcenie narodov. Preto ja osobne povayuje USA za najklucovejsiu krajinu pri vyniku CSR.
Existenciu slabšieho štátu musí vždy garantovať veľmoc. V súčasnosti existenciu väčšiny krajín garantuje USA. Pred 89, garantovalo existenciu ČSR ZSSR.
A za prvej republiky to bolo Francúzsko ktoré garantovalo vznik a existenciu ČSR. Nie USA. Takže Francúzsko považujem za kľúčovejšie. Keby garanciu robilo USA, tak nepoviem.
(Prvú) ČSR vnímam pozitívne, potrebovali sme Čechov, aby nás potiahli.(Čo do národnostného zloženia, Slováci boli až tretí, tuším s pätnástimi percentami.. )
Odhliadnuc od neskoršieho vývoja udalostí (do 1991), ku ktorému sa v porovnaní s príspevkami nado mnou neviem vyjadriť; je mi ľúto, že nakoniec došlo k rozdeleniu republiky.
Ani nie politicky, skôr jazykovo a kultúrne.
Je HANBA, že Slováci nevedia po česky a naopak; taktiež umelecká/televízna produkcia u nás a v ČR je neporovnateľná.
(Nádych, výdych, nie, nebudem sa opakovať a nenapíšem mu už po šiesty raz, že je ignorantský nedogrcok.)
prvu republiku vnimam osobne ako najlepsie obdobie nasich dejin. nasa krajina patrila k najvyspelejsim statom sveta, mali sme stabilnu demokraciu, ekonomicku silu (ak neberieme do uvahy velku hospodarsku, ale to je specialna zalezitost), krajina sa vsestranne rozvijala
povojnova CSR mohla pokracovat v uspechoch prvej republiky, bohuzial nas ovladli komunisti a vdaka nim sme teraz v takej stoke akej sme
Spomínam stále Wodrow Wilson nemohol sa zaoberať otázkou ČSR, v tom čase bola v platnosti Monreova doktrína, pre ktorú USA ani nevstúpili do SN Wilson mohol dať odporúčania.
ČSR nebola pre Wilsona nejak významnou udalosťou, tu bol skutočne dôležitý pohľad Francúzov. Franúzi potrebovali mať oporu v strednej Európe a to bol hlavným dôvodom vzniku Československa. Keď sa tak pozrieš Američania sa odťahovali od rokovania arbitrážnych komisii ohľadom území, o ktorom mali rozhodovať plebiscity. Ak by bola pravda to, čo tvrdíš o americkej diplomacii a zvlášť prezidentovi Wilsonovi, tak by musela sa americká diplomacia zaoberať aj otázkou arbitráže. Beneš nebol nadšený, keď sa mu nepodarilo získať USA na svoju stranu pri rokovaní arbitráže ohľadom Těšinska.. To že získali ČSR Těšinsko bolo zásluhou francúzskej diplomacie, ktorá chcela upevniť postavenie ČSR vPodunajsku, aby tam bol proti Nemecku silný štát a v tomto bolo rozhodne ČSR prednejšie ako POľsko.
Janov bol pre ČSR a zvlášť Beneša dôležitý a to z jedneho dôvodu, práve tu utrpel Beneš vážnu porážku. Medzitým sovietský diplomat Krasin a nemecký predseda vlády vymietli kocúra všetkým účastníkom. Beneš prehral v tom, že sa staval proti účasti Sovietov a Nemcov.
Presne na to podotkol poslanec dr. Šmeral /KSČ/, keď povedal, že Beneš prichádza a tvári sa ako víťaž, pričom je porazený /Reč poslanca dr. Šmerala. In : Stenografické zápisky z rokovaní Poslaneckej snemovne, I. volebné obdobie, CXL. schôdza, 26.V.1922/. A potom Locarno, čo bola taká porážka Benešovej diplomacie, že sa ani neodvážil zvolať schôdzu Posl. snemovne a Senátu, napriek nadpolovičnej väčšine žiadostí poslancv o zvolanie schôdze. Beneše sa vyhováral volbami, ktoré medzitým prebehli, ale do nástupu nového parlamentu mohol dľa zákona vtedajší predseda snemovne Tomášek zvolať schôdzu, čo Tomašek na návrh Beneša neurobil
USA nemalo vedúcu úlohu v Dohode, USA bol prístupový štát, ale mal rovnaké práva a povinnosti ako V. Británia a Francúzsko. Už Parížska mier. konferencia a jej zasadanie potvrdilo rovnosť všetkých účastníkov konferencie zo strany Dohody, kam bolo ešte pribraté aj Japonsko. Pre Rusko bolo určené jedno kreslo, ktoré však bolo neobsadené. /Sovieti nevyslali delegáciu a ani s tým nikto nepočítal, že by mali prísť/.
@Amrafel - nesúhlasím s Tebou. Československo nebolo úplne demokratickou krajinou, zvlášť v obdboí prvej ČSR. Prijatie Zákona na ochranu republiky a Zmocňovacieho zákonu, to len potvrdzuje, takisto aj strelba do hľadujúcich robotníkov v celom Československu, ktoré sa začalo v Hlohovci roku 1919,a za čo nazval socialistický poslanec Stivín Ministra s plnou mocou pre správu Slovenska krvavým psom., tak isto aj strelba do sprievodu detí v Radotíne roku 1930.
a ďalej ja nepíšem dôvody rozdelenia ČSR počas vojny, ale dôsledky, tak o čom to rozprávaš???
Slovensko bolo normálnym štátom počas vojny, nájdi si to kde len chceš. To, že Maďarsko chcelo naše územie je pravda, ale to nič nemení na fakte, že sme boli normálnym samostatným štátom, pokým Čechy a Morava boli protektorátom Nemecka.
Takže prosím trocha viac preštudovať fakty. Ďakujem. Popri tom môžeš aj pravopis ( » slovencina.vselico.com/)...
slovensko bolo pocas vojni len babkovou republikou vtedajsieho nemecka. slovensko pocas vojni v ziadnom pripade nebolo nezavislou krajinou. bolo totis priamo zavisle na nemecku, ktore aj riadilo politiku a jej smerovanie. a aj jeho vtedajsii predstavitelia boly len babkami v rukach nemecka.
"fakty" z nacionalistickich zdrojou ma nezaujimaju. dakujem.
@stage porovnaj počet podnikov v českej a v slovenskej časti. kľudne si tú českú vydeľ dvomi, aj tak bude vyššie číslo.
Vznik 1.ČSR beriem ako kladnú vec, zlepšenie o 90% oproti obdobiu, keď sme boli súčasťou R-U. Ja len poukazujem na fakt, že plány boli vtedy určené tak, aby na slovenskej časti bolo poľnohospodárstvo a v českej priemysel.
1. Rozpadom R-Ú stratilo Česko vývozné trhy, ktoré dovtedy malo v Rakúsku i v Uhorsku. Rakúsko, SHS, Maďarsko začali budovať vlastný priemysel, takže České krajiny nemali kam vyvážať tovar. Zoberme si priklád z tempa cyklických kríz. Rok 1919 kríza povjnova. Roky 1920-1924 cyklická kríza z nadvýroby, ktorá postihla celý svet hneď po vojne, takže československý vývozný zahraničný obchod stratil svoje obchodné trhy v zahraničí, tým pádom bol vznikom nových závodov na Slovensku nežiáducí. A podobne to bolo aj v období veľkej hosp. krízy roku 1929/1935. Všetkých odkzaujem na protokoly zjazdov KSČ /ustanovujúci, zlučujúci, I. - V. zjazd KSČ za prvej ČSR/. Na ních diskutujúci potrebne rozoberali vplyvy hosp. krízy na priemsel, ako aj stenoprotokoly Posl. snemovne a Senátu prvej ČSR.
K téme samostatného Slov. štátu bol a hoc s ním nesúhlasím, musíme uznať - bol to štátny celok, aj teraz sme pod diktátom EÚ a sme štát samostatný.
Priemyseľ, ktorý je v diskusii spomenutý bol vybudovaný až po roku 1945, resp. 1948.