kedysi to bolo vykoristovanie zo strany kolonizatorov,teraz ich vlastna hlupost a lenivost staci sa pozriet kam to za 30 rokov od vyhlasenia nezavislosti dopracovalo Zimbabwe kedysi druha najbohatsia krajina Afriky
neviem či sa to dá nazvať alebo či je to namieste nazvať zaostalosťou - nemyslím si že by sa nám trebárz v Európe žilo lepšie...Afrika a Ázia majú svoje čaro vďaka svojej jednoduchosti, mám pocit že je tam človek viac slobodným ako tuna...celá Európa sa pomaly amerikanizuje, no ako sa už začína ukazovať, nie je to dobrý smer...skutočne chceme zničiť takýmto spôsobom aj Afriku a Áziu?
1. nedostatok vody, výnimkou sú len pralesy , horské a prímorské oblasti
2. všetko čo tam bolo, pobrali štáty počas kolonizácie, vrátane veľkého počtu pôvodných obyvateľov
3. súperenie o ,,zaradenie území do svojej sféry" - každá veľmoc podporovala svoje skupiny a následok boli nezmyselné konflikty ... (tak, ako sa to teraz deje aj na blízkom východe)
Kolky si myslite, ze USA s ich nekontrolovatelnou inflaciou, ked tlacia nekryte miliony dolarov a vladou korporacii sa onedlho stanu krajinou 3tieho sveta?
Diktatory by boli, represalie by boli, koncentracne tabory sa uz chystaju
skôr ako zahlasujem za následky kolonozácie, objasním
Kedysi dávno, pradávno, si tam ľudia žili spokojným, i keď jednoduchým životom. Potom prišli kolonizátori a nielen, že ich začali využívať ako lacnú pracovnú silu, pokúsili sa vniesť zvyky a obyčaje zo svojej krajiny. Čo sa im samozrejme nepodarilo a skôr to malo následky horšie, ako to malo byť.
(Napadá mi príbeh, neviem, nakoľko je pravdivý, ale myslím, že to celkom vystihuje, keď nejaký misionár vravel vodcovi kmeňa, že je zlé mať dve manželky. Tak sa ten náčelník zamyslel, jednu z manželiek zabil a spýtal sa, či to je už lepšie)
Jednoducho sa tam stretli rôzne mentality a došlo k nedorozumeniam. Okrem toho, ako sa to už stáva, najprv pochytili od Európanov to najhoršie, ako zbrane a podobne. Čo malo za následky vojnové konflikty, rozvoj medicíny ale nie dostatočná uvedomelosť spôsobila, že sa zrazu rodilo (a prežívalo) oveľa viac ľudí, ako umieralo a tak ďalej a tak ďalej.
Následne bývalým kolonizátorom došlo, že asi dačo pokašľali, ale tým, že im budú len posielať lieky a podporovať nejakú jednu bojujúcu stranu a podobne, zas nič nevyriešia, len to ešte zhoršia (lebo nadmiera obyvateľstva, atď, atď). Chcelo by to asi ich nechať na pokoji, a buď sa obyvateĺstvo preriedi (čo je kruté, ale v podstate je to prirodzený proces) a vrátia sa k pôvodnému spôsobu života alebo sa zozápadnia sami (s tým, že prípadnú pomoc by som videla tak v podpore školstva a rozvoja priemyslu).
A viem, že to vidím strašne zjednodušene, ale nie som žiaden sociológ, etnológ ani nič podobné, len kus laický pohľad na vec.
Severná Afrika ťahala skoro celú Rímsku ríšu, čo sa teda obilia týka.
Ďaľšie saharské krajiny to majú o čosi horšie, uznávam, ale je tam dostatok iných zdrojov, za ktoré keby normálne obchodovali, tak môžu zúrodňovať Zem, vytvoriť umelé rieky v spolupráci s inými štátmi atď...
Druhá polovica Afriky je úrodná a úroda je tam 2x do roka s tým, že aj v tých častiach Afriky je obrovské nerastné bohatstvo.
Kolonializmus BUDOVAL, po kolonializme si to sami zničili. Veľa zdrojov zostávali v pôvodných krajinách, z čoho by vybudovali mestá a infraštruktúru ?
Áno, niekde podporovali konflikty, niekde zasa konflikty utlmili.
Výsledok ?
Kolonializmus im 1x niekde uškodil a na druhej strane 2x pomohol.
Chudobne krajiny v ktorych bohate zahranicne spolocnosti tazia vsetko co ma cenu, nicia tym krajinu, vyuzivaju domace obyvatelstvo na lacnu pracu a zisky odchadzaju do zahranicia. Slobodne a chudobne krajiny su svojim sposobom este stale akesi kolonie.
Podobne sa u nas chce tazit zlato.
A potom ze ma niekto vilu, jachtu, drahe auto ... sikovny clovek? ... a co tak zlodej!
@flysser z toho že sú neinteligentní a atd môžeš usudzovať jedine z tooh že sú nevzdelaní. ale... to by si moohl že mnohí z nich sa chcú vzdelávať a atd ale nemajú proste možnosť...a lenivosť? ked bývaš v krajne kde je strašná chudba,poprípade ak si mimo miesto v dákych osadách kde je len púšť a máš ledva na vodu a je velká šanca že nejaký susedný kmen vás príde vypáliť,zničiť alebo sa to už stalo asi si nebdueš malovať byt alebo robiť v továrni na papier
@flysser mi príde že ty ich úplne dávaš na úroveň cigánov ale si uvedome že tam sú tí ludia v trochu inej situácii ...vzhladom na to aké je tam vyvraždovanie sa im úprimne ani nedivím
@puco90 Ked severna Afrika tahala celu rimsku risu, Egypt bol znamy este ako zelena krajina. Klima sa za 2000 rokov vyrazne zmenila.
Aby sa mohli tazit spracuvat prirodne zdroje, je treba taziarske a hutnicke zariadenia co stoji nemalo penazi. Este si zober prostredie, v ktorych sa zdroje nachadzaju. Puste, dzungle... pre europske vlady je to financne narocny podnik, co potom pre chudobne afr. vlady
Kolonializmus budoval a hlavne BRAL co mu nepatrilo. To, co vybudoval bolo zalozene podla predkolonialneho vzorca infrastruktury, cize hlavne na pobrezi. Vo vnutrozemi kolonialisti moc pozitivne neprispeli.
Zly stav hospodarstva ma v kazdej afr. krajine specificke crty. V niektorych, kt. mali na afr. pomery relativne slusne zaklady sposobila skody nespravna hospodarska reforma nezavislych vlad, ale na vsetky mala vplyv stupnujuca sa hospodarska kriza v 60. – 70. rokoch. V mnohych krajinach sa praveze export tovaru do europy zvysil, lenze ceny tovaru klesali a to malo na nestalu africku ekonomiku katastrofalny dopad.
@semhamforas To mas pravdu. Za kolonializmu zomierali ludia hlavne pocas povstani, ktore kolonialisti krvavo potlacali. Hladomor bol zriedkavejsi, lenze kolonialna sprava dala africanom len tolko potravin, aby nepomreli od hladu. Hladovali vsak stale. To, co imperialisti usetrili, posielali do europy. Dokonca aj rezervy, ktore udrzovali v pripade vacsieho hladomoru, mali vo zvyku exportovat.
@barky a preco by som ich nemal davat na ich uroven? su taki isti, cely den sulozia ale robit sa im nechce, rozdiel je len v tom ze tam niesu bieli ktori by na nich robili takze su este chudobnejsi ako ti cigani
odlišná mentalita a iný prístup k životu ako v načej kultúre a takisto aj následky kolonializmu a aj to že tieto krajiny sú ochudobnené o zdroje - vraj sa tomu hovorí novodobý malthusizmus
@kacenka0331 aj keď nesúhlasím s bezhlavým rozdávaním peňazí (peniaze sa majú investovať), súhlasím s tebou, pretože biblický Ježiš Kristus patril medzi prvých komunistov. Komunizmus dokonca praktizoval, keď prikazoval bohatým rozdať majetok chudobným.
Už prví kresťania boli komunisti, ktorí dali majetok do spoločného a každému dali podľa toho, koľko potreboval.
Toto je učenie Ježiša Krista a nakoľko Kresťania veria, že bol Boží Syn, tak by ho mali aj nasledovať a NIELEN Cirkev, ale všetci veriaci. Kresťania by mali žiť asketicky.
@puco90 O tom nepochybujem, ale v minulosti bolo na jeho uzemi vacsie mnozstvo zrazok a plochy zelene boli ovela rozsiahlejsie.
Dnes by sa mohli egyptski polnohospodari aj roztrhnut, neboli by ani zdaleka schopni zasobovat europu v takej miere v akej za rimskych cias. Klima a preludnenie proste nepusti.
Dost to zalezi od toho, kto je pri moci. Severna Afrika je sice na tom lepsie ako mnohe staty ciernej afriky, napriek tomu nema dostatok financnych prostriedkov. Tak je nutena urcovat priority a v tych sa nie kazdy zhodne. Skoro v kazdej krajine v Afrike su viacere politicke frakcie – prozapadne orientovane a tradicionalisticke. To znacne komplikuje celu situaciu
@semhamforas My sme sa uz raz na tuto temu bavili, skusal som ju teraz najst ale nepodarilo sa. Tam som ti na zaver rozpisal celkom podrobne plusy predkolonialnej afriky, ktore vacsinu tvoje bludy vyvratili. Nechce sa mi to tu teraz vsetko odznova rozpisovat, ale vidiet, ze si totalny diletant, ktory pracuje s nedostatkom informacii o danej problematike. Mas zastarale imperialisticke nazory, ktore uz teraz v sucasnej dobe vacsina odbornikov neuznava. Stale meles tie iste nezmysly dokola. Na tvojom mieste by som si nastudoval info o predkolonialnej Afrike, lebo inak sa tu nemame o com bavit.
K 2. 3. Bodu by som ti odporucil precitat prispevok 29 urcenu pucovi90. Bez financnych prostriedkov na zariadenia proste nemozes zacat tazbu.
A co narobis s tym, ked v Zimbabwe vladne egoisticky hlupak? My mame zas fica a to tiez nie je ziadna vyhra
Vybudovali murovane stavby... pred chvilou som sa zobudil a po precitani jedneho z tvojich bodov bolo toto 1. co ma napadlo: » www.google.sk/search?tbm=isch...
@semhamforas Ja som ti v nicom neustupoval. Od zaciatku som mal postoj ze za vacsinu problemov mohli kolonialisti ale africania mali na tom svoj podiel. Snazil som sa poukazat na vacsie skody imperialnych mocnosti. Je to samozrejme komplikovana zalezitost, v niekt. koloniach v Afrike postupovali inak nez vo vacsine. Niekde vladli bieli osadnici priamo a niekde kolonialisti prostrednictvom domorodych spojencov –kolaborantov, prisluhovacov imperialistickeho rezimu.
Ja len preco sa zmienujes aj o tom, co som nevyvracal a to o pozitivach vplyvu islamu a europy. Ja som kritizoval zbytocne nasilie, ktore bolo ZBYTOCNYM. To ti potvrdi bars aky odbornik na problematiku, su o tom knihy, kde je to podrobne opisane. Porovnavaju sa plusy a minusy atd. Dokonca europania povodne aj chceli viest cisto obchodno-kulturnu politiku bez vojen. nasilia, lenze ich sklamalo, ze vysledky neboli take rychle ako ocakavali. Dokonca uz v 18. Storoci existovali cernosski vzdelanci. To vsak zacalo vadit mnohim rasistom, ktori sa zacali v tej dobe rozmahat.
K Zimbabwe a podobnym krajinam: neviem skadial to vsetci maju, ze sa im nechcelo robit. Oni praveze robili a tvrdo a cim dalej za nizsiu mzdu, co ovplynovala hosp. kriza a diktatorske rezimy, kt. podporovali zapadniari alebo komunisti.
Velke skupiny obyvatelstva migrovali do miest, co sposobilo vacsi rozmach much tse tse – vymierali na to tisicky kusov dobytka..atd. atd.
V japonsku bola s porovnanim s afrikou ovela jednoduchsia narodnostna a etnicka situacia, tak rovnako aj v Indii, i ked to bolo o nieco komplikovanejsie. O no existuje v podstate vela dovodov preco za sucasny stav africania nemozu (resp. v prevazujucej miere). Tuto by som sa uz znova rozpisoval o tom co predtym. Tak to zjednodusim: europania ocakavali, ze Afrika sa zmodernizuje cez noc. Ked zistili, ze je to nemozne, pouzili nasilie, kt. vyostrilo existujuce problemy a zapricinilo nove.
[V mojej mudrej knizke je tato stavba aj murovana s murovanou ohradou]
7 Storocie, berbersky krestan Al-Jaman ho zaklada
Kralovstvo Mali: [Celkom impressive, nemyslis? ]
Dalej neviem odkial mas arabskych otrokarov, ale v Ceskej je toto:
Do oblasti Dzimbabwe začali Šonové přicházet okolo roku 1100. Prvním písemným pramenem o existenci Zimbabwe je deník arabského cestovatele Ibn Saída, z poloviny 13. století, v němž je zmínka o národu Soyouna, což je zřejmě zkomolenina slova "Šona"
Sonovia su podla wiki africky kmen, takze arabsky otrokari? To ti nejako nevychadza
Obchodovali s Arabmi, to nepopriem, ale nic viac:
Proto-Shona speaking societies first emerged in the middle Limpopo valley in the 9th century before moving on to the Zimbabwean highlands. The Zimbabwean plateau eventually became the center of subsequent Shona states, beginning in ca. the 10th century. Around the early 10th century, trade developed with Arab merchants on the Indian Ocean coast, helping to develop the Kingdom of Mapungubwe in the 11th century. This was the precursor to the more impressive Shona civilisations that would dominate the region during the 13th to 15th centuries, evidenced by ruins at Great Zimbabwe, near Masvingo, and other smaller sites. The main archaeological site is a unique dry stone architecture.
A kto moze za Afriku? Jednoducho Europania. Europania maju nadhernu vlastnost zatracovat vsetko, co sa im nepaci. Od Indianov, cez Aztecov a Inkov [ktorych kultura bola nesmierne vyspela] az po Africanov... Vsade sledujeme rovnaky scenar. Pridu, miestny ich povazuju za bohov, uziju si chvilu a potom sa dovalia s celou armadou, ktora zmasakruje a zotroci miestnych. Krasa, co?
Investicie do Afriky pocas kolonizacnych rokov boli minimalne ku zisku, ktory produkovala. A tak si po 2. sv. vojne povedali vodcovia kolonialnych velmoci: Naco ich dalej drzat, ked nas budu tahat uz iba na dno? Zaviazme si ich zmluvami, ziskajme prava na tazby milionov ton surovin v podstate za poli darmo a nechajme si, nech to riesia.
A tak krajiny, ktore sa od 15-17. storocia velmi nezmenili [hlavne mesta prosperovali aj vtedy, na male kazdy zabudal] ziskali nezavislost. Boli 2 moznosti: Bud sa vlady ujal mocny diktator, ktory v lepsom pripade aj nieco pre ludi spravil alebo zacala dlhotrvajuca obcianska vojna. A tak dodnes Europske korporacia a vlady zarabaju na tom, ze doslova za par dolarov denne zotrocuju Africanov v platinovych,uranovych ci diamantovych doloch.
@semhamforas Cital si niekedy nieco o predkolonialnej Afrike? Nemyslim ale propagandisticke blbosti z prelomu 19. A 20. stor. ale sucasnu literaturu zaoberajucu sa aspon trochu danymi statmi? Lebo ono je lahke niekoho podcenovat, ked o tom nemas ziadne informacie.
Uz som ti to pisal aj vtedy: technologie za zlato, drahe kovy, plodiny... nech su obe strany spokojne. Tomu sa hovori rovnocenny obchod.casom by sa to zdokonalilo. Ked vychadzas z teorie o menejcennosti africanov z hladiska inteligencie, tak ta to asi ani nenapadlo, ze?
A ked uz predsa len zkolonizovali nasilim, mohli sa drzat aspon toho, co hlasali o „zodpovednosti povzniest zaostale narody a priniest im duchovnu osvetu“
Nechcem zlahcovat problemy japoncov a indov, ale na nich sa pozeralo ako na narody s bohatou minulostou urcitej vyspelosti. Naopak na africanov na divochov bez historie. Hlavne ak ide o japonsko sa europania snazili vytvorit priemyselny satelitny stat, Afrika mala byt len „sklad zasob“
O etnickych problemoch som ti uz pisal, hadam si si to nevyhodil z hlavy.
Mne je to inac jedno co si myslis. Ja som len apeloval nato, aby si si zistil nejake info o predkolonialnej Afrike az po sucasnost, ked uz tak rad kritizujes africanov.
@semhamforas Hadam vies ako som to myslel. Ked niekomu prezentujes svoje nazory, mali by mat aspon realne zaklady. Tie tvoje su dost labilne
K @48 by som doplnil kralovstvo Ife, ktore zaniklo este pred prichodom europanov a islamu:
Ife – na juhozapade nigerie, stredoveka risa mimo islam. a krestanskeho vplyvu, pre Ife je typicka mestka kultura, mesta az do 100 000 obyv., obklopene a opevnene hradbami, vlastna ustava, zalozena na demokrat. a aristokrat. prvkoch, mestam vladli nieco ako mestke parlamenty, ktorych voleni clenovia zastavali i posty v sudnictve, vyberanie dani a ciel, udrziavanie pravidelnej armady, odlievanie kovovych (bronzovych) umeleckyh diel starych vyse 800 rokov, vyrobky z kremena, terakotu a zuly
Predkolonialnu vyspelost dosiahli aj kralovstva Benin, Buganda a.i.
Za tym vsetkym je nedostatok fyzickeho kapitalu, cize sice maju tam kopu zdrojov, ale nie su tam fabriky, a strojarensky priemysel, ktory by im sypal "loove", a za to vsetko moze ich mentalita, zvyky, slaba infrastruktra a kadeco ine....btw keby nebolo toho kolonializmu, tak tam vacsina (okrem severnej afriky, a statov v azii, kde mala silny kulturny vplyv cina) statov este zije na o trosku vyssej urovni ako ludia z doby kamennej...praveze to zacalo ist dolu z kopca, ked tieto krajiny ziskali nezavislost a nevedeli, ako s nou nalozit.
@quan1 to v akom stave sa nachadza Zimbabwe s Mugabem nema absolutne nic spolocne. Zimbabwe bolo rozjebane uz davno pred tym nez tam skutocne zacal vladnut, v momente, ked si opice zmysleli, ze dokazu zit bez bielych a zacali ich zabijat. No veru nedokazali a preto je teraz polka ciernej Zimbabwe nasackovana v JAR a scenar sa opakuje. Samozrejme poznal som aj normalnych cernochov (napriklad security typci v komplexe), ale to je tak mizive promile, ze je uplne zanedbatelne..
podľa mňa je to kvôli nízkej informovanosti týchto obyvateľov... a ešte stále nechápem, načo si robia deti, keď dobre vedia, že ich nebudú môcť uživiť a ich deti nebudú mať lepší život ako oni...
@semhamforas Podlozenost tvojich tvrdeni stoji ako som to uz pisal na argumentoch imperialistov z kolonialneho obdobia. V sucasnosti su uz v modernej vede pre vacsinu odbornikov tvoje tvrdenia pomylene a vyvratene. Cim dalej vyskum postupuje potvrdzuje moje to, co som ti pisal.
Absolutne podcenujes kulturne a etnicke rozdiely vplyvajuce na cele dianie v Afrike.
Rozdiel medzi nami nie je v tom, co pises. Ty vychadzas z toho, ze africania su v podstate dlznikmi kolonialistov a to je ten problem. Lenze kolonialisti bohatli na africanoch a nie africania na kolonialistoch. Ked uz mal niekto nieco ZADARMO, tak to boli kolonialisti. stavias na zlych zakladoch.
„Ak by boli Afričania vyspelí, zneužívali by nás presne tak isto ako Afričanov zneužívali Araby a tak isto ako Araby zneužívali a zortočovali časť európy, vrátane Slovenska. A tak isto ako to vidíš dnes, že velké firmy tiež zneužívajú koho sa dá. Jednoducho to je tak, v prírode ale aj v civilizovanej spoločnosti platí právo silnejšieho. Teda, u ľudí platí právo inteligentnejšieho, lebo inteligencia je najväčšia sila ľudstva. S tým nič nenarobíš a ako história ukázala, Európania sú v tomto najlepší, tak isto ako dodnes.“
– co z tohto uryvku vyvracia moje tvrdenia? Ja pisem cely cas o tom, preco mal kolonializmus viac negativ ako kladov a ako by bolo mozne tomu predist. Nikde netvrdim, zeby sa rovnako nezachovali africania k nam, keby mali nato prostriedky. Ja sa vsak zaoberam realitou a nie tym „keby bolo keby“. Faktom je ze kolonializmus napachal viac skod nez prospechu.
V islamskej Afrike su problem militantni islamisti ako pises. Existuju vsak aj umierneni a ti proti nim bojuju a to je fakt, ktory nepopieram. Lenze zabudas nato, ze vacsina mocnych militantnych hnuti za ocistenie islamu vznikla v 18.- 20. stor. v dosledku prenikania a agresie europanov. Strach z europskej nadvlady to sposobil.
Arabi nesposobili zaostalost slovenska. Myslim, ze myslis turkov o ktorych si sa zmienil uz minule, ale to by si mi mohol vysvetlit ako si to myslel.
@tommyhot Pred mugabem predsa vladol smith a to bol beloch. Jeho vlada bola do znacnej miery kontroverzna
@quan1 ja som tym chcel povedat, ze zla situacia v Zimbabwe nezavisela od politickeho zriadenia. Jednoducho sa cernosi sformovali a zacali robit jatky. Poslednych 10 rokov v JAR cernochov tiez nikto neorganizuje, oni sa vyberu a idu zabijat bielych. Uz v casoch ked som tam bol vyzeralo centrum Johannesburgu ako vojnova zona a cudujem sa tym par bielym dochodcom z cias Apartheidu, ze tam aj napriek vsetkemu ostali. Cernosi tam z biznis budov strielaju na vsetko co sa hybe a to vobec neprehanam.
@semhamforas Tieto nazory ako ich ty nazyvas su vsak podlozene studiom ekonomickych, politickych a sociologickych vztahov. To nie je len o tom, ze jeden pan historik tvrdi, ze je to tak. Na studiu afriky sa v sucasnosti podielaju mnohe svetove kapacity a nie su to len vedci z jedneho odboru. Je sloboda tlace a prejavu a zatajit v sucasnosti o niecom pravdu takeho rozsahu, ked na tom pracuje siroke spektrum roznych ludi je takmer nemozne. Ale naopak tvoje nazory, ktore zastavali i kolonialisti boli podporovane vtedajsou propagandou, pritom sami propagatori si boli vedomi ako su daleko od pravdy. V tej dobe by si sa serioznemu vyskumu africkej otazky nedopracoval, kedze by pravda bola pricinou urychleneho padu kolonializmu.
To co pisem nie je len v teoretickej rovine. Nic z toho, co som o Afrike pisal, som si nevycucal z prsta. V teoretizovani som sa pohyboval mozno tak pri porovnavani s japonskom, kedze si nespominam, ze by v nejakej publikacii co som cital, bola takato konfrontacia s afrikou. Zato vsak nieco o japonsku a jeho industrializacii viem a okolnosti v akych prebiehala boli neporovnatelne odlisne. O amerike ani nehovoriac. Tomu sme sa uz minule venovali.
„Ok, čiže podľa teba by bolo prospešnejšie keby sme Afričanov nechali pobehovať po lesoch a tancovať okolo ohňa...“atd. k tomuto ti uz nemam co napisat. Niekolkokrat som sa k tomu vyjadril. Neviem, ci mas problem so slovnym spojenim „rovnocenny obchod“ ci co, ale nemam chut sa ustavicne opakovat.
Kolonialisti prenikli do centier islamu dost hlboko nato, aby rozduchali nenavist moslimov, kt. bola dovtedy relativne pod kontrolou systemu, ak sa to da tak nazvat. V tom case uz uhorsko bolo zbavene osmanskej nadvlady, to ako argument neobstoji (a ano postup turkov do europy bol kontraproduktivny).
@tommyhot Ja sam som v JAR nikdy nebol ale podobne incidenty su mi zname. Nechcem tu ospravedlnovat ciny africanov, ako to tvrdil kolega imperialista nadomnou ,lenze gro problemu je kolonializmus. Tato politika zanechala v Afrike systemy zalozene na militarizme a nasili, ci uz skrytom alebo otvorenom, rovnako aj na utlacovani a nepriehladnosti. Africki vladci si vyvinuli vlastne variacie vladnutia s kolonialnymi principmi. Vacsina africanov nema sajnu o demokracii v praxi, lebo ich to nemal kto naucit a tak sa ucia sami. Bieli osadnici navyse sami zdaleka nie su ziarivym prikladom socialnej vyspelosti.
Nie je to az tak davno, ked aj europa mala podobne problemy sama so sebou. Lenze europania mali niekolko storoci nato, aby sa prisposobili novym politickym podmienkam, od africanov sa to ocakava okamzite.
To co robia africania napr. v JAR a Zimbabwe nie je spravne, ale hlavnym vinnikom je niekto iny.
@mm47 nie ale vážne .. veď US je asi najviac multikulti zriadenie na svete. V tej krajine žije toľko národov , vierovyznaní , kultúr , rás .. ako nikde inde !
@semhamforas Prosim ta, vsade, kde sa pise trochu detailnejsie o Afrike, je zvyk to rozoberat. Otazka je, kto potvrdzuje tvoje nazory. Sucasna literatura asi tazko. Zatial, som sa nikde nestretol s literaturou prezentujucou kolonializmus ako system prinasajuci predovsetkym pozitiva. Teda ak neratam vyroky kolonialistov, tie su uplne irelevantne pre objektivne zhodnotenie. To dufam, ze nepopieras.
Na temu JAR sme taktiez uz raz diskutovali, precitat si mozes aj @66 cast urcenu tommyhot. Este by som k tomu dodal, ze parlamentny system kolonialnych mocnosti, ktory bol zavedeny po dekolonizacii nezavislymi afr. vladami, bol uplne neznamy a cudzi pre Afriku. Bol specifickym vysledkom niekolkych storoci politickych a socialnych zmien v europe. Len tazko tak mohol byt vhodny pre kontinent s takou rozmanitostou v oblasti historie a kultury. Kolonialna sprava vznikla po nasilnom ovladnuti uzemi a tak afr. vodcovia nezdedili demokraticke principy, ale v podstate diktaturu politickeho utlaku. Vysledkom bola nestabilita systemov, co sa aj prejavilo zurivym religionalizmom od casov kolonializmu az do sucasnosti.
Z tvojho prostredneho odseku usudzujem, ze ak niekto nema rovnako vyspely a prepracovany obchodny sytem, je povinnostou toho „osvieteneho“ pouzit nasilie a obsadit jeho zem??? Ak si to myslel inak, tak mi to prosim ta vysvetli, pretoze aj tvoje predchadzajuce prispevky na tuto sferu inklinovali tomuto vysledku. Natom sa mi az rozum pozastavuje...
Zoberme si ako priklad, povedzme svedsko. Myslim, ze nikdy v historii nebolo dobyte vojenskou silou a napriek tomu ma dnes modernu ekonomiku. V ranom stedoveku patrilo medzi zaostalejsie krajiny europy a ucilo sa „civilizacii“ od krestanskej europy.
„100 ihiel a 5 sekier za 100kg“? prinajmenej o oblasti zapadnej, pobrezia vychodnej a toboz severnej afriky hentake lacne triky neplatili. Tieto oblasti obyvalo islamizovane obyvatelstvo a ludia v kontakte s moslimami. Vsetci boli v urcitom spojeni s blizkym vychodom. Napr. risa Bornu rozprestierajuca sa okrem ineho aj na uzemi sucasneho Kamerunu, pouzivala v 16. stor. strelne zbrane odkupene od osmanov. Obchodovanie im nebolo cudzie a nebolo ani na primitivnej urovni. S europskym sa sice vo viacerych ohladoch nevyrovnalo, malo ale dobre zaklady na rozvoj. Oblastiach juznej nigeriie a prilahlych regionov mali do 15. stor. bez krestanskeho alebo islamskeho vplyvu obchod na obstojnej urovni. Ak neboli schopne zrealizovat obchodne reformy este v 15. stor., v 19. bola uplne ina situacia. Bola to len otazka casu. Imperialisticka propaganda mala navyse tendenciu vsetko generalizovat a presviedcat europsku verejnost o nerealnosti pokroku bez nasilia a krviprelievania. Cele to bolo len o neochote a chamtivosti.
Od konca 17. stor. hrozba islamu pre krestan. Europu klesala. Do tej doby neboli krestania menej militantni voci islamu nez moslimovia ku krestanstvu. Naopak pravdepodobnost nadvlady krestanov nad krajinami polmesiaca neprestajne narastala. Preto zacali vznikat fundamentalne hnutia tvrdo bojujuce az dodnes. Znovu je to len otazka casu, kedy si vzdorujuca cast islamskeho sveta uvedomi, ze zapadna civilizacia nie je len „ciste zlo“, je to spolocnost zo svojimi pre a proti a treba to respektovat. Vzdy vsak bude existovat niekto, kto sa bude snazit dosiahnut nieco neprimeranym nasilim. To sa netyka len islamu.
Cele sa to komplikuje roznorodym vykladom koranu, mnozstvom siekt a pod.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
68 komentov
@flysser pičovina
2. všetko čo tam bolo, pobrali štáty počas kolonizácie, vrátane veľkého počtu pôvodných obyvateľov
3. súperenie o ,,zaradenie území do svojej sféry" - každá veľmoc podporovala svoje skupiny a následok boli nezmyselné konflikty ... (tak, ako sa to teraz deje aj na blízkom východe)
Mimochodom, urobim si mensi prieskum:
Kolky si myslite, ze USA s ich nekontrolovatelnou inflaciou, ked tlacia nekryte miliony dolarov a vladou korporacii sa onedlho stanu krajinou 3tieho sveta?
Diktatory by boli, represalie by boli, koncentracne tabory sa uz chystaju
Kedysi dávno, pradávno, si tam ľudia žili spokojným, i keď jednoduchým životom. Potom prišli kolonizátori a nielen, že ich začali využívať ako lacnú pracovnú silu, pokúsili sa vniesť zvyky a obyčaje zo svojej krajiny. Čo sa im samozrejme nepodarilo a skôr to malo následky horšie, ako to malo byť.
(Napadá mi príbeh, neviem, nakoľko je pravdivý, ale myslím, že to celkom vystihuje, keď nejaký misionár vravel vodcovi kmeňa, že je zlé mať dve manželky. Tak sa ten náčelník zamyslel, jednu z manželiek zabil a spýtal sa, či to je už lepšie)
Jednoducho sa tam stretli rôzne mentality a došlo k nedorozumeniam. Okrem toho, ako sa to už stáva, najprv pochytili od Európanov to najhoršie, ako zbrane a podobne. Čo malo za následky vojnové konflikty, rozvoj medicíny ale nie dostatočná uvedomelosť spôsobila, že sa zrazu rodilo (a prežívalo) oveľa viac ľudí, ako umieralo a tak ďalej a tak ďalej.
Následne bývalým kolonizátorom došlo, že asi dačo pokašľali, ale tým, že im budú len posielať lieky a podporovať nejakú jednu bojujúcu stranu a podobne, zas nič nevyriešia, len to ešte zhoršia (lebo nadmiera obyvateľstva, atď, atď). Chcelo by to asi ich nechať na pokoji, a buď sa obyvateĺstvo preriedi (čo je kruté, ale v podstate je to prirodzený proces) a vrátia sa k pôvodnému spôsobu života alebo sa zozápadnia sami (s tým, že prípadnú pomoc by som videla tak v podpore školstva a rozvoja priemyslu).
A viem, že to vidím strašne zjednodušene, ale nie som žiaden sociológ, etnológ ani nič podobné, len kus laický pohľad na vec.
nie je to také čiernobiele pretože:
Severná Afrika ťahala skoro celú Rímsku ríšu, čo sa teda obilia týka.
Ďaľšie saharské krajiny to majú o čosi horšie, uznávam, ale je tam dostatok iných zdrojov, za ktoré keby normálne obchodovali, tak môžu zúrodňovať Zem, vytvoriť umelé rieky v spolupráci s inými štátmi atď...
Druhá polovica Afriky je úrodná a úroda je tam 2x do roka s tým, že aj v tých častiach Afriky je obrovské nerastné bohatstvo.
Kolonializmus BUDOVAL, po kolonializme si to sami zničili. Veľa zdrojov zostávali v pôvodných krajinách, z čoho by vybudovali mestá a infraštruktúru ?
Áno, niekde podporovali konflikty, niekde zasa konflikty utlmili.
Výsledok ?
Kolonializmus im 1x niekde uškodil a na druhej strane 2x pomohol.
Podobne sa u nas chce tazit zlato.
A potom ze ma niekto vilu, jachtu, drahe auto ... sikovny clovek? ... a co tak zlodej!
A zaostalosť je relatívna, z ich pohľadu nie sú oni zaostalí, ale my príliš rýchli, myslia a žijú úplne inak, tak prečo im vnucovať naše štandardy...
Aby sa mohli tazit spracuvat prirodne zdroje, je treba taziarske a hutnicke zariadenia co stoji nemalo penazi. Este si zober prostredie, v ktorych sa zdroje nachadzaju. Puste, dzungle... pre europske vlady je to financne narocny podnik, co potom pre chudobne afr. vlady
Kolonializmus budoval a hlavne BRAL co mu nepatrilo. To, co vybudoval bolo zalozene podla predkolonialneho vzorca infrastruktury, cize hlavne na pobrezi. Vo vnutrozemi kolonialisti moc pozitivne neprispeli.
Zly stav hospodarstva ma v kazdej afr. krajine specificke crty. V niektorych, kt. mali na afr. pomery relativne slusne zaklady sposobila skody nespravna hospodarska reforma nezavislych vlad, ale na vsetky mala vplyv stupnujuca sa hospodarska kriza v 60. – 70. rokoch. V mnohych krajinach sa praveze export tovaru do europy zvysil, lenze ceny tovaru klesali a to malo na nestalu africku ekonomiku katastrofalny dopad.
@semhamforas To mas pravdu. Za kolonializmu zomierali ludia hlavne pocas povstani, ktore kolonialisti krvavo potlacali. Hladomor bol zriedkavejsi, lenze kolonialna sprava dala africanom len tolko potravin, aby nepomreli od hladu. Hladovali vsak stale. To, co imperialisti usetrili, posielali do europy. Dokonca aj rezervy, ktore udrzovali v pripade vacsieho hladomoru, mali vo zvyku exportovat.
Už prví kresťania boli komunisti, ktorí dali majetok do spoločného a každému dali podľa toho, koľko potreboval.
Toto je učenie Ježiša Krista a nakoľko Kresťania veria, že bol Boží Syn, tak by ho mali aj nasledovať a NIELEN Cirkev, ale všetci veriaci. Kresťania by mali žiť asketicky.
Dnes by sa mohli egyptski polnohospodari aj roztrhnut, neboli by ani zdaleka schopni zasobovat europu v takej miere v akej za rimskych cias. Klima a preludnenie proste nepusti.
Keby mali aspoň trochu rozumu vypracovali by projekty na čiastočné zúrodňovanie Sahary (Kaddáfi sa o to pokúšal, nebolo správne jeho zosadenie)
Ale tu ani tak nejde o severnú Afriku.
Tu ide skôr o africké krajiny, v ktorých majú prevahu černosi. Tie krajiny z veľkej časti úrodné sú a úrodu majú 2x do roka.
K 2. 3. Bodu by som ti odporucil precitat prispevok 29 urcenu pucovi90. Bez financnych prostriedkov na zariadenia proste nemozes zacat tazbu.
A co narobis s tym, ked v Zimbabwe vladne egoisticky hlupak? My mame zas fica a to tiez nie je ziadna vyhra
Vybudovali murovane stavby... pred chvilou som sa zobudil a po precitani jedneho z tvojich bodov bolo toto 1. co ma napadlo: » www.google.sk/search?tbm=isch...
Ja len preco sa zmienujes aj o tom, co som nevyvracal a to o pozitivach vplyvu islamu a europy. Ja som kritizoval zbytocne nasilie, ktore bolo ZBYTOCNYM. To ti potvrdi bars aky odbornik na problematiku, su o tom knihy, kde je to podrobne opisane. Porovnavaju sa plusy a minusy atd. Dokonca europania povodne aj chceli viest cisto obchodno-kulturnu politiku bez vojen. nasilia, lenze ich sklamalo, ze vysledky neboli take rychle ako ocakavali. Dokonca uz v 18. Storoci existovali cernosski vzdelanci. To vsak zacalo vadit mnohim rasistom, ktori sa zacali v tej dobe rozmahat.
K Zimbabwe a podobnym krajinam: neviem skadial to vsetci maju, ze sa im nechcelo robit. Oni praveze robili a tvrdo a cim dalej za nizsiu mzdu, co ovplynovala hosp. kriza a diktatorske rezimy, kt. podporovali zapadniari alebo komunisti.
Velke skupiny obyvatelstva migrovali do miest, co sposobilo vacsi rozmach much tse tse – vymierali na to tisicky kusov dobytka..atd. atd.
V japonsku bola s porovnanim s afrikou ovela jednoduchsia narodnostna a etnicka situacia, tak rovnako aj v Indii, i ked to bolo o nieco komplikovanejsie. O no existuje v podstate vela dovodov preco za sucasny stav africania nemozu (resp. v prevazujucej miere). Tuto by som sa uz znova rozpisoval o tom co predtym. Tak to zjednodusim: europania ocakavali, ze Afrika sa zmodernizuje cez noc. Ked zistili, ze je to nemozne, pouzili nasilie, kt. vyostrilo existujuce problemy a zapricinilo nove.
[V mojej mudrej knizke je tato stavba aj murovana s murovanou ohradou]
7 Storocie, berbersky krestan Al-Jaman ho zaklada
Kralovstvo Mali: [Celkom impressive, nemyslis? ]
Dalej neviem odkial mas arabskych otrokarov, ale v Ceskej je toto:
Do oblasti Dzimbabwe začali Šonové přicházet okolo roku 1100. Prvním písemným pramenem o existenci Zimbabwe je deník arabského cestovatele Ibn Saída, z poloviny 13. století, v němž je zmínka o národu Soyouna, což je zřejmě zkomolenina slova "Šona"
Sonovia su podla wiki africky kmen, takze arabsky otrokari? To ti nejako nevychadza
Obchodovali s Arabmi, to nepopriem, ale nic viac:
Proto-Shona speaking societies first emerged in the middle Limpopo valley in the 9th century before moving on to the Zimbabwean highlands. The Zimbabwean plateau eventually became the center of subsequent Shona states, beginning in ca. the 10th century. Around the early 10th century, trade developed with Arab merchants on the Indian Ocean coast, helping to develop the Kingdom of Mapungubwe in the 11th century. This was the precursor to the more impressive Shona civilisations that would dominate the region during the 13th to 15th centuries, evidenced by ruins at Great Zimbabwe, near Masvingo, and other smaller sites. The main archaeological site is a unique dry stone architecture.
Investicie do Afriky pocas kolonizacnych rokov boli minimalne ku zisku, ktory produkovala. A tak si po 2. sv. vojne povedali vodcovia kolonialnych velmoci: Naco ich dalej drzat, ked nas budu tahat uz iba na dno? Zaviazme si ich zmluvami, ziskajme prava na tazby milionov ton surovin v podstate za poli darmo a nechajme si, nech to riesia.
A tak krajiny, ktore sa od 15-17. storocia velmi nezmenili [hlavne mesta prosperovali aj vtedy, na male kazdy zabudal] ziskali nezavislost. Boli 2 moznosti: Bud sa vlady ujal mocny diktator, ktory v lepsom pripade aj nieco pre ludi spravil alebo zacala dlhotrvajuca obcianska vojna. A tak dodnes Europske korporacia a vlady zarabaju na tom, ze doslova za par dolarov denne zotrocuju Africanov v platinovych,uranovych ci diamantovych doloch.
Uz som ti to pisal aj vtedy: technologie za zlato, drahe kovy, plodiny... nech su obe strany spokojne. Tomu sa hovori rovnocenny obchod.casom by sa to zdokonalilo. Ked vychadzas z teorie o menejcennosti africanov z hladiska inteligencie, tak ta to asi ani nenapadlo, ze?
A ked uz predsa len zkolonizovali nasilim, mohli sa drzat aspon toho, co hlasali o „zodpovednosti povzniest zaostale narody a priniest im duchovnu osvetu“
Nechcem zlahcovat problemy japoncov a indov, ale na nich sa pozeralo ako na narody s bohatou minulostou urcitej vyspelosti. Naopak na africanov na divochov bez historie. Hlavne ak ide o japonsko sa europania snazili vytvorit priemyselny satelitny stat, Afrika mala byt len „sklad zasob“
O etnickych problemoch som ti uz pisal, hadam si si to nevyhodil z hlavy.
Mne je to inac jedno co si myslis. Ja som len apeloval nato, aby si si zistil nejake info o predkolonialnej Afrike az po sucasnost, ked uz tak rad kritizujes africanov.
K @48 by som doplnil kralovstvo Ife, ktore zaniklo este pred prichodom europanov a islamu:
Ife – na juhozapade nigerie, stredoveka risa mimo islam. a krestanskeho vplyvu, pre Ife je typicka mestka kultura, mesta az do 100 000 obyv., obklopene a opevnene hradbami, vlastna ustava, zalozena na demokrat. a aristokrat. prvkoch, mestam vladli nieco ako mestke parlamenty, ktorych voleni clenovia zastavali i posty v sudnictve, vyberanie dani a ciel, udrziavanie pravidelnej armady, odlievanie kovovych (bronzovych) umeleckyh diel starych vyse 800 rokov, vyrobky z kremena, terakotu a zuly
Predkolonialnu vyspelost dosiahli aj kralovstva Benin, Buganda a.i.
@octa netrep, kapitalizmus neexistuje a afrika je kontinent a nie stat
Absolutne podcenujes kulturne a etnicke rozdiely vplyvajuce na cele dianie v Afrike.
Rozdiel medzi nami nie je v tom, co pises. Ty vychadzas z toho, ze africania su v podstate dlznikmi kolonialistov a to je ten problem. Lenze kolonialisti bohatli na africanoch a nie africania na kolonialistoch. Ked uz mal niekto nieco ZADARMO, tak to boli kolonialisti. stavias na zlych zakladoch.
„Ak by boli Afričania vyspelí, zneužívali by nás presne tak isto ako Afričanov zneužívali Araby a tak isto ako Araby zneužívali a zortočovali časť európy, vrátane Slovenska. A tak isto ako to vidíš dnes, že velké firmy tiež zneužívajú koho sa dá. Jednoducho to je tak, v prírode ale aj v civilizovanej spoločnosti platí právo silnejšieho. Teda, u ľudí platí právo inteligentnejšieho, lebo inteligencia je najväčšia sila ľudstva. S tým nič nenarobíš a ako história ukázala, Európania sú v tomto najlepší, tak isto ako dodnes.“
– co z tohto uryvku vyvracia moje tvrdenia? Ja pisem cely cas o tom, preco mal kolonializmus viac negativ ako kladov a ako by bolo mozne tomu predist. Nikde netvrdim, zeby sa rovnako nezachovali africania k nam, keby mali nato prostriedky. Ja sa vsak zaoberam realitou a nie tym „keby bolo keby“. Faktom je ze kolonializmus napachal viac skod nez prospechu.
V islamskej Afrike su problem militantni islamisti ako pises. Existuju vsak aj umierneni a ti proti nim bojuju a to je fakt, ktory nepopieram. Lenze zabudas nato, ze vacsina mocnych militantnych hnuti za ocistenie islamu vznikla v 18.- 20. stor. v dosledku prenikania a agresie europanov. Strach z europskej nadvlady to sposobil.
Arabi nesposobili zaostalost slovenska. Myslim, ze myslis turkov o ktorych si sa zmienil uz minule, ale to by si mi mohol vysvetlit ako si to myslel.
@tommyhot Pred mugabem predsa vladol smith a to bol beloch. Jeho vlada bola do znacnej miery kontroverzna
To co pisem nie je len v teoretickej rovine. Nic z toho, co som o Afrike pisal, som si nevycucal z prsta. V teoretizovani som sa pohyboval mozno tak pri porovnavani s japonskom, kedze si nespominam, ze by v nejakej publikacii co som cital, bola takato konfrontacia s afrikou. Zato vsak nieco o japonsku a jeho industrializacii viem a okolnosti v akych prebiehala boli neporovnatelne odlisne. O amerike ani nehovoriac. Tomu sme sa uz minule venovali.
„Ok, čiže podľa teba by bolo prospešnejšie keby sme Afričanov nechali pobehovať po lesoch a tancovať okolo ohňa...“atd. k tomuto ti uz nemam co napisat. Niekolkokrat som sa k tomu vyjadril. Neviem, ci mas problem so slovnym spojenim „rovnocenny obchod“ ci co, ale nemam chut sa ustavicne opakovat.
Kolonialisti prenikli do centier islamu dost hlboko nato, aby rozduchali nenavist moslimov, kt. bola dovtedy relativne pod kontrolou systemu, ak sa to da tak nazvat. V tom case uz uhorsko bolo zbavene osmanskej nadvlady, to ako argument neobstoji (a ano postup turkov do europy bol kontraproduktivny).
@tommyhot Ja sam som v JAR nikdy nebol ale podobne incidenty su mi zname. Nechcem tu ospravedlnovat ciny africanov, ako to tvrdil kolega imperialista nadomnou ,lenze gro problemu je kolonializmus. Tato politika zanechala v Afrike systemy zalozene na militarizme a nasili, ci uz skrytom alebo otvorenom, rovnako aj na utlacovani a nepriehladnosti. Africki vladci si vyvinuli vlastne variacie vladnutia s kolonialnymi principmi. Vacsina africanov nema sajnu o demokracii v praxi, lebo ich to nemal kto naucit a tak sa ucia sami. Bieli osadnici navyse sami zdaleka nie su ziarivym prikladom socialnej vyspelosti.
Nie je to az tak davno, ked aj europa mala podobne problemy sama so sebou. Lenze europania mali niekolko storoci nato, aby sa prisposobili novym politickym podmienkam, od africanov sa to ocakava okamzite.
To co robia africania napr. v JAR a Zimbabwe nie je spravne, ale hlavnym vinnikom je niekto iny.
V juznej amerike jej jej viac ako dost.
Na temu JAR sme taktiez uz raz diskutovali, precitat si mozes aj @66 cast urcenu tommyhot. Este by som k tomu dodal, ze parlamentny system kolonialnych mocnosti, ktory bol zavedeny po dekolonizacii nezavislymi afr. vladami, bol uplne neznamy a cudzi pre Afriku. Bol specifickym vysledkom niekolkych storoci politickych a socialnych zmien v europe. Len tazko tak mohol byt vhodny pre kontinent s takou rozmanitostou v oblasti historie a kultury. Kolonialna sprava vznikla po nasilnom ovladnuti uzemi a tak afr. vodcovia nezdedili demokraticke principy, ale v podstate diktaturu politickeho utlaku. Vysledkom bola nestabilita systemov, co sa aj prejavilo zurivym religionalizmom od casov kolonializmu az do sucasnosti.
Z tvojho prostredneho odseku usudzujem, ze ak niekto nema rovnako vyspely a prepracovany obchodny sytem, je povinnostou toho „osvieteneho“ pouzit nasilie a obsadit jeho zem??? Ak si to myslel inak, tak mi to prosim ta vysvetli, pretoze aj tvoje predchadzajuce prispevky na tuto sferu inklinovali tomuto vysledku. Natom sa mi az rozum pozastavuje...
Zoberme si ako priklad, povedzme svedsko. Myslim, ze nikdy v historii nebolo dobyte vojenskou silou a napriek tomu ma dnes modernu ekonomiku. V ranom stedoveku patrilo medzi zaostalejsie krajiny europy a ucilo sa „civilizacii“ od krestanskej europy.
„100 ihiel a 5 sekier za 100kg“? prinajmenej o oblasti zapadnej, pobrezia vychodnej a toboz severnej afriky hentake lacne triky neplatili. Tieto oblasti obyvalo islamizovane obyvatelstvo a ludia v kontakte s moslimami. Vsetci boli v urcitom spojeni s blizkym vychodom. Napr. risa Bornu rozprestierajuca sa okrem ineho aj na uzemi sucasneho Kamerunu, pouzivala v 16. stor. strelne zbrane odkupene od osmanov. Obchodovanie im nebolo cudzie a nebolo ani na primitivnej urovni. S europskym sa sice vo viacerych ohladoch nevyrovnalo, malo ale dobre zaklady na rozvoj. Oblastiach juznej nigeriie a prilahlych regionov mali do 15. stor. bez krestanskeho alebo islamskeho vplyvu obchod na obstojnej urovni. Ak neboli schopne zrealizovat obchodne reformy este v 15. stor., v 19. bola uplne ina situacia. Bola to len otazka casu. Imperialisticka propaganda mala navyse tendenciu vsetko generalizovat a presviedcat europsku verejnost o nerealnosti pokroku bez nasilia a krviprelievania. Cele to bolo len o neochote a chamtivosti.
Od konca 17. stor. hrozba islamu pre krestan. Europu klesala. Do tej doby neboli krestania menej militantni voci islamu nez moslimovia ku krestanstvu. Naopak pravdepodobnost nadvlady krestanov nad krajinami polmesiaca neprestajne narastala. Preto zacali vznikat fundamentalne hnutia tvrdo bojujuce az dodnes. Znovu je to len otazka casu, kedy si vzdorujuca cast islamskeho sveta uvedomi, ze zapadna civilizacia nie je len „ciste zlo“, je to spolocnost zo svojimi pre a proti a treba to respektovat. Vzdy vsak bude existovat niekto, kto sa bude snazit dosiahnut nieco neprimeranym nasilim. To sa netyka len islamu.
Cele sa to komplikuje roznorodym vykladom koranu, mnozstvom siekt a pod.