Vybrat z kazdeho to, co by realne mohlo fungovat, co bolo zistene pocas nasadenia a moze z toho vzniknut nova, dobra idea, ktora by teoreticky mohla fungovat. Stale to vsak stoji a pada na ludoch. Od nich zavisi, ci nieco bude realne fungovat, alebo nie. Vzdy je to na ludoch.
Asi hovoríš o politických ideológiách. Lenže tak napr. imperializmus politickou ideológiou nie je. Ide skôr o niečo ako zahraničnú politiku, v ktorej sa rozširuje sféra vplyvu. Demokracia a Totalitarizmus sú formy politických zriadení - demokracia môže byť použitá aj ako prívlastok k politickej ideológii. Tak napr. súčasné dominantné pol. zriadenie mnohí politológovia označujú za formu demokratického kapitalizmu, existuje aj demokratický socializmus atď. Už nechcem hovoriť o tom, že pri ostatných pol. ideologiach existuje napr. klasický liberalizmus , Neoliberalizmus (tj. ekonomický liberalizmus s kultúrnych konzervativizmom) a Nový liberalizmus (kultúrny liberalizmus, ekonomicky dôraz na prerozdelenie). A v socializme a anarchizme existuje toľko prúdov... Ešte ma zaujíma, čo je new idea?
Každý kto je proti liberalizmu (prípadne ešte kapitalizmu) by mal byť zavretý ako potenciálny nebezpečný kokotský psychopat. @openmindedfreak však Liberalizmus je viac-menej svet bez ideológie, kde je sloboda a každý rozhoduje za seba.
@james98 Neoliberalizmus nemá nutne nič s kultúrnym konzervativizmom. Za "neoliberálov" boli či sú značovaní Reagan, Friedman, Thatcherová, ale aj Macron, Clinton, Blair, či Mikloš. Samotné slovo je viac či menej len "pejoratívnejším" synonymom európskej a americkej ľavice pre ekonomický liberalizmus.
@h8r To sa mýliš - presne naopak. Neoliberalizmus vznikol ako reakcia na nový ľavicový liberalizmus (Nový liberalizmus) v 60. tych rokoch min storočia. Ten začal v Západnej európe ako jednak vymedzenie sa voči reál - socialistickým režimom vo Východnej európe - a jednak ako reakcia na Západný vojenský imperializmus spojených štátov (vojna vo Vietname). V rámci hnutí nového liberalizmu sa objavovali skupiny obhajujúce práva LGBTI, ženské práva, rovnako práva obyvateľov s inou farbou pleti v USA (Luther King bol takejto formy ľavičiar) . A samozrejme zelení - enviromentálne hnutia. Neoliberalizmus sa rozvíja potom ako reakcia na tento nový liberalizmus - Thatcherizmus. Noví ľavicoví liberáli sa snažili o ekonomickú rovnosť - zatiaľ čo predstaviteľia neoliberalizmu chceli "vrátiť svet do prírodného prirodzeného poriadku" - pomocou neokonzervatovizmu (kultúrneho konzervativizmu) s dôrazom na súkromné vlastníctvo, volný trh atď. Pravda je, že za neoliberála už je považovaný kde - kto. Ale úplným prototypom je Sulík. Ten je brutálny pravičiar, ktorý stále hovorí o voľnom trhu - a na druhej strane národniar a kultúrny konzervatívec (mnohí ho pripodobnujú ku kotlebovy). Takže Sulík je malá Thatcherová.
@h8r A čo som zabudol doplniť - keďže vznikol ako reakcia na nový ľavicový liberalizmus, tak vzniká v období, kedy začala pôsobiť Thatcherová v 70. tych rokoch, pričom najviac na sile neberal v 90. tych rokoch po páde sovietskeho bloku - a pokračuje do dnes na globálnej úrovni v plnej sile.
@heineken Pozri si jeho vyjadrenia čo sa týka utečencov. Kritizuje EU, dokonca hovorí o vystúpení z EU ako typický ultra pravicový politik - taký je jeho slovník, čo nehovorí o celej SaS ale on je jasný ultra pravičiar. @Freedef Jop, nesledujem tu moc ľudí, niekto niečo napíše - zareagujem Nie v zlom, keby som si ho všímal, zareagujem inak asi.
@hetfield Ok, tak to máš pravdu - priamo o tom nehovorí, ale z toho ako ho sledujem je implicitne cítiť, žeby si to prial - lenže tvrdí, že "súdruhovia z Bruselu by nám to dali vyžrať" aj keby to nejakým spôsobom bolo možné. Ale to, že priamo hovorí o vystúpení bol môj omyl - skôr by si to len prial.
@james98 Sulík je ultra-pravičiar a prirovnávajú ho ku Kotlebovi? Tak to ja potom žijem na Proxime Centauri a dokážem fotosyntetizovať z plameňov horiacich ropných produktov...naviac neviem kde sa Sulík vyjadroval nejak radikálne k utečencom, to že je proti kvótam? tie by som odmietol úplne rovnako a nie som preto ešte žiaden pošahaný národný socialista...
@james98 Nemáš pravdu, pojem neoliberalizmus sa používa takmer výlučne vo vzťahu k ekonomickej ideológii. Otcovia neoliberalizmu, Hayek, Friedman a Mises boli ekónomovia a kultúrne postoje k nemu absolútne neviazali. Ako som povedal, za neoliberála je dnes označovaný aj centrista Macron, svojho času nimi boli demokrat Clinton, labourista Blair, liberálny demokrat Clegg, ale aj republikán Reagan. Napokon, nájdi si, v akom kontexte používa slovo "neoliberalizmus" tvoj liebling Blaha, tu máš príklad: » www.noveslovo.sk/prispevok-v-blo...
Alebo článok od ľavicového Guardianu: » www.theguardian.com/books/2016/apr/...
@h8r Na jednej strane máš pravdu - ale ja som sa nato pozeral viac z hľadiska politických ideológií (keďže o tom je táto téma) ako z hľadiska čistej ekonomickej teórie. Je úplná pravda, že ekonomická teória nehladí na kultúru. Ale keď už sme za hranicami politiky - a politici sa vyhraňujú aj kultúrne - tak väčšina politických neoliberálov bola konzervatívna. Tatcherová, Reagan atď. ktorí vychádzali liberálnych ekonomických teórií Hayeka či Friedmana. Možno ak by som bol ekonóm, vnímal by som to kultúrne neutrálne. Ale keď sa k tomu pridá politika je to o inom. Čo sa týka napr. Macrona - tak sa pýtam, čo je to centrizmus? Viem, ako by mala vyzerať ideálna centristická strana - ale v praxi to nefunguje. Buď sa posunie viac na ľavo alebo napravo. Každopádne celé to politické delenie je relatívne. To, čo je vnímané ako ľavica na Slovensku by bola na v Západných krajinách umiernená pravica. Niektorí centristi sú z nášho pohľadu ľavičiari a niektorí zas pravičiari. Niektoré Západné napr. Švédske pravicové strany sú viac na ľavo ako náš SMER. Druhá vec, vo spojených štátoch je to kompletne iné ako v Európe. Byť ľavičiarom znamená byť liberálom - ale vo vnútri oboch najväčších strán to ide od úplne najväčších liberálov po vyhranených konzervatívcov. Záleží na primárkach a na konkrétnom kandidátovy. V konečnom dôsledku môže byť Demokratický kandidát aj liberál aj konzervatívec (hoci kandiduje za liberálnu stranu). Lenže Demokrati v USA sú o dosť viac napravo ako ľavicové strany v Európe. Clinton sa podľa mňa najviac približoval centrizmu. Stále budem tvrdiť, že väčšina neoliberálnych politikov sú zároveň Noví pravičiari, teda konzervatívci. No na druhej strane to platí aj pri iných ideológiách. Tak napr. komunisti. Naši komunisti sú bytostní konzervatívci - strany eurokumunistického typu sú zas liberálne. Rovnako máš konzervatívnych a liberálnych socialistov atď.
Liberal-anarchista v statnom zriadeni, ktory povazuje za NUTNE!!! ochranovat slobodu.
Co mi pripomina terajsich libtardov, ktori maju potrebu udupavat slobodu slova a prejavu...
... Teraz neviem, kto je viac liberal a kto totalitarny *** ...
( za *** doplnit: nacisa, fasista, socialista, alebo len obycajny obmedzeny kokot s minimom argumenov)
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
26 komentov
@openmindedfreak však Liberalizmus je viac-menej svet bez ideológie, kde je sloboda a každý rozhoduje za seba.
sulik a narodniar, konzervazivec ? nieco mi uslo ?
Btw dnes to tak už z 90% funguje a funguje to.
» www.noveslovo.sk/prispevok-v-blo...
Alebo článok od ľavicového Guardianu:
» www.theguardian.com/books/2016/apr/...
Co mi pripomina terajsich libtardov, ktori maju potrebu udupavat slobodu slova a prejavu...
... Teraz neviem, kto je viac liberal a kto totalitarny *** ...
( za *** doplnit: nacisa, fasista, socialista, alebo len obycajny obmedzeny kokot s minimom argumenov)