@Hluzar Nie som si celkom istý, ale to, čo si vymenoval sa zhodou okolností rovná konzumnej ideológií. Hovorím to pre tvoju vetu: "Nemam prirodzene v povahe konzumne zmyslanie." Dnes už ťažko narazím na človeka, ktorý od detstva žije nekonzumne.
...konzumné zmýšľanie mi pripadá ked vo fore: "aká vec sa nedá kúpiť" padnú komety že: láska, zdravie, priatelstvo... veď to ani niesú veci a niektorý by ich pritom chceli kupovať alebo sa mýlim...
Ja som konzumny do tej miery, aby som mal spolocnostou vyzadovanu uroven, a nestal sa zo mna vydedenec....
Ale snazim sa byt co najmenej. A vela ludi netusi, kolko penazi vyhodi za veci, ktore sa vklude daju zohnat aj lacnejsie, len treba mat otvorene oci a nebrat prve co pride pod ruku....
@johny89 Zvlastne ze to hovoris Pad socializmu nasu rodinu takmer zrovnal so zemou. Boli sme na nom zavisli a ja som si tie nasledky odniesol na plnej ciare...
Ale ludia, ktori vyuzili sancu sa maju dnes dobre..... Kapitalismus dava aj sance a prinasa moznosti, myslim , ze to je aj na sikovnosti (a hlavne) na sikovnosti jednotlivca.
Podľa mňa človek žije nekonzumne, keď na svoj život nepotrebuje ani cent, žije na samote bez elektriny, dom z prírodných materiálov, žiadna teplá vody, proste žiaden styk z vonkajším svetom, žerie len to čo si dopestuje...určite by som to nevedel.
@hluzar Bod konzumu sa u každého jedinca prelomí hneď vtedy, keď spotrebuje viac, ako vyrobí. Keby máš vlastné pole a pracuješ na ňom sám s rodinou a to pole + statok váš živý 24/7/365, tak vtedy žiješ čisto, bez konzumu.
Ak si ale požičiavaš zrno zo susedovho poľa, alebo si kúpiš statok od obchodníka a zo svojho poľa nepredáš tú istú hodnotu, tak žiješ konzumne, lebo viac spotrebuješ, ako vyrobíš.
Myslím, že toto je celkom jasné. To len aby sme si rozumeli.
No a v dnešnej spoločnosti je pravdepodobnejšie žiť konzumne ako nekonzumne. A trvalý rozvoj je práve neoknzumný. Konzum môže trvať len dovtedy, kým sú suroviny na výrobu, predaj a kúpu. Ak napríklad vyrábaš počítače a suma peňazí, ktoré získaš pri predaji svojich služieb sa rovná sume, ktorá sa celkovo spotrebuje na výrobu toho, čo kúpiš (je to viac, než platíš v obchode - hlavne pri kupovaní čínskych tovarov), tak žiješ čisto, nekonzumne.
V praxi to teda znamená, čo si už hovoril. Ak máš na svoje prežitie viac tenisiek, ako potrebuješ, potom jednoznačne prevláda spotreba nd výrobou. Je to reálne, ale predsa náročné. Ak chce niekto žiť čisto, nekonzumne a chce si tým byť aj celkom istý, tak by si mal toto všetko pekn skalkuovať. A to je asi problém. Je to niečo ako uhlíková stopa, len úplne iné
ale @hluzar to podľa mňa myslel skôr tak, že sa nespráva ako ostatní "oblbnutí"(možno zlý termín) ľudia, ktorí potrebujú mať značkové topánky, najnovší mobil s dotykovým displejom a auto ktoré ide rýchlosťou aká nieje ani nikde na ceste povolená....
ale tak hej, asi je to konzumný život keď zjem viacej ako vyrobím... proste podľa mňa nieje tá otázka veľmi dobre zadaná... ja si pod konzumným životom predstavujem dačo iné...
@hluzar S daňami som nechcel rátať, lebo s nimi je to omnoho zložitejšie. Ak platím dane v kapitalistickom štáte, tak je pravdepodobnejšie, že ak si kúpim zrno z poša, tak pochádza od súkromníka, ktorý z daní, ktoré som ja zaplatil, on nemá nič (iba ak mu štát prispieva).
Trochu som kombinoval pospolitejšie národy a vyspelejšie kapitalistické krajiny.
"Bod konzumu prekracujes vtedy, ak nahrnas viac statkov, ako realne potrebujes." - povedal si to isté, le n v skratke... umenie! poklona, ja by som to nevymyslel
Ak je štát v zadĺžení (a ten náš), tak je to práve preto, že v rodine prevládol konzum. A vo vláde. VViac minuli ako dokázali vyrobiť. Vrchol konzumu kvitne v Spojených štátov, odkiaľ prišla už druhýkrát hospodárska kríza. Tentokrát kvôli konzumnej americkej spoločnosti. Stačí si odpozorovať ich životný štýl za jedných 24 hodín.
Amíci nemajú dane za pohonné hmoty. Planie za ne mnohonásobne menej,, ako my. Preto s nimi môžu zaobchádzať hocako a aj plytvať (ale nemôžu!!). Skončí sa to, keď ropad dojde a už jej nebude a nebude z čoho spotrebovať. Vtedy nastane opačný jav konzumu po jednej stránke - hladomor.
Je správnejšie ponechať si jedny staré tenisky, ako kúpiť si nové. Prejsť na úplne nekonzumný spôsob života by chcelo väčšiu snahu než pár rozhodnutí, ale každé z nich je proti konzumu správne. Každý (zdravý) krok proti nadmernej spotrebe je správny.
@johnny89 ...aspoň tolko nepriberú a pritom sa možno aj vzdelávajú
@hluzar ale to akosi nemôžem prepočítať bo v tom príklade čo si použil robili sedliaci jednoducho ale keď prišli stroje tak trochu zeefektívnili ich prácu... a nemôžeš to polopate
@johnny89 Možno nie úvaha, ale skôr fakticky prevedená verzia laika
Konzum je zlý a povedie nás záhuby. Čo najskôr sa musí prejsť na opačnú ideológiu z jednej stránky. Lenže tomu musí postune predchádzať celý rad menších a plynulých zmien. Akonáhle obmedzíš svoju nadmernú spotrebu, tak robíš dobre pre ekonomiku aj pre životné prostredie a hlavne pre seba. Ale zas ak to prehnáš a založíš si v jaskyni automobilku, pričom budeš jesť len korienky a netopierí trus, tak si zruinoval eknommiku všetkých ostatných a potom aj seba. Pretože budeš len vyrábať a predávať, ale spotreba bude chýbať. Spotreba a výroba sú dve navzájom prepojené a súvisiace procesy, ktorých pomer musí byť pre trvalý rozvoj stabilný na oboch stranách a nikdy sa nesmie narušiť.
nekonzumne zmýšľajúcich je skutočne málo. Viď graf: 62% ľudí odmieta zmenu svojho životného štýlu a druhá otázka je trošku rozpoltená - z tých menej ako 40% môže byť niekoľko z nich len zmýšľajúcich, že by zmena u nich bola možná, ale neplánujú ju nijako realizovať. Takže koľko nekonzumne zmýšľajúcich je skutočne spoločnosti? 40%? 30?
20% populácie spotrebuje 80% zdrojov Zeme. Toto je konzum. A ťažobné a veľkovýrobné spoločnosti zarábajú na márnotratných, pretože žiadna z nich nemá viac ako 30 rokov. Možno 40. To je veková hranica výmeny jedenej generácie, ktorá je teraz so svojím životným štýlom v keli.
Materiálny svet má možno veľkú hodnotu pri chudobných obyvateľoch tejto planéty. Prečo však tzv. index šťastia vypovedá opak - najšťastnejšie krajiny sú tie, v ktorých nie je žiadna elektrina, pohonné látky, obrovská chudoba, zlá aleebo žiadna úroda, znečistená voda...??!!!
Len rovnováha zaručí trvalý život na tejto Zemi. Stačí sa uspokojiť aj s menším množstvom. Čím menšie množstvo nám stačí na uspokjenie, tým lepšie.
Stačí, keď to urobí jeden z tisícich. Za to, že sú ostatní hlupáci, nemusí byť ani ten jeden.
@xiao A ako vždy , je to len o ľuďoch , a o tom čo chcú a ako sa nad tým zamýšľajú
Podľa mňa úplný ideál (ktorý nikdy nebude) by bol, keby ozaj človek "spotreboval" (tým mám na mysli aj oblečenie,techniku,autá atď) len toľko, koľko ozaj potrebuje a nič navyše.
Plus, to je asi od témy, ale nepáči sa mi to hrozne materiálne zameranie dnešného sveta, a ešte to že všetko s čím sa len dá sa obchoduje.
Keby nebolo tých hlupákov, tak dnes nepoužívame spaľovacie motory, ale termonulkeárnu fúziu ako zdroj na výrobu energie a pohon motorov. Chémia by zaznamenala najväčší rast vo svojej kariére, pretože by vlastnila všetky zásoby fosílnych palív, vďaka čomu by získala takmer neobmedzené množstvo chémií životodárneho uhlíka, na ktorom je celá založená.
Nepoškodené prírodné systémy splodinami a škodlivinami by vytvorili ideálne prostredie pre najväčší rozmach fyziky Zeme. Simulátor Zeme, ktorý sa nachádza v Japonsku, patrí medzi 5 najvýkonnejších počítačov na svete. Dnes by nepozostával z piatich tisícov procesorov, ale zo super výkonných jadier rovnajúcich sa sile možno raz takého množstva procesorov.
Rozvoj fyziky by umožnil ďalej a hlbšie poznať vesmír, čo by prinieslo do odborného a denného života obrovské skoky.
Technologický pokrok by bol vyšší než demografický vývoj, čo by pri spravodlivom zaobchádzaní prinieslo raz také podmienky obyvateľov Spojených štátov pre najchudobnejšie oblasti sveta, aké sú tam dnes.
Zachovanie druhovej rozmanitosti by umožnilo spoznávanie stoviek nových druhov denne, v pralesoch by sme našli lieky na rakovinu, dnes by pohlavné choroby ako AIDS a sifilis neboli vôbec známe.
Invistevanie do civilných záležitostí, uprednostňovanie všetkých, chudobných aj chorých, bohatých aj silných, všetkých pred militárnymi a osbnými účelmi by zabezpečil oduševnú pohodu obyvateľov Zeme. Prienieslo by to obrovský priestor a možnosť duševne sa rozvíjať. Ľudský mozogo by dnes nezatratil 90% svojho potenciálu, ale možno iba 80%, 70% - 60 - 50...
Utópia?
Sto rokov používame tie isté motory. 250 rokov spaľujeme stále rovnako a stále to isté uhlie. Desať tisíc rokov ľudstvo obrába pôdu. Sme tu 200 000 rokov. Ľudstvo žilo a prežilo celú tú dlhú dobu bez zmeny vzhľadu krajiny, rozmanitosti, pôdy a tak ďalej a hlavne bez spaľovania fosílnych palív. Čím výkonnejší zdroj energie, tým väčšia záťaž spoločnosti a včšie nároky na spotrebu.
Plytváme čas honbou za chvíľkovým potešením! Za vidinou krátkodobého tučného zisku ztrácame celé to dokonalé dielo, ktoré pretvárame na svoj obraz.
Kde sme mohli byť nebyť tých hlupákov? Spoločnosti chýba jeden spoločný cieľ. Každý chce toho stihnúť za svoj život čo najviac, miesto toho, aby sme si stanovili jeden cieľ a naučili sa opäť náživať v jednote celej spoločnosti. Dá sa to, takáto doba tu už raz bola a trvala tisíc rokov. Potom zmizla po paľbou reforiem, krvi nevinných, nenávisti a sebeckosti. Stále je šanca urobiť zmenu! Nesmie nás odradiť náročnosť tejto úlohy. Bude nám to trvať možno ďalšie tri generácie. Ale na pesimizmus je už neskoro. Prišiel čas, kedy sa musíme sami rozhodnúť. Po našich otcoch nastupujeme my. Už my to nemáme ľahké a po nás prídu ďalší. Ale stačí, aby jedna generácia spustila nový mechanizmus premeny, ktorý dokáže obrátiť myslia ľudí na úroveň celospoločenskej jednoty. Už to tu raz bolo a trvalo to tisíc rokv. Nie je to utópia, je to výzva.
@xiao Skutočne pekne napísane,tedá mám skôr dojem,že stiahnuté,ale to je jedno.Áno,všetko čo si napísal je veľmi pekné.Akurát mi nie je jasné,ako by si chcel využívať termonukleárnu fúziu,dokonca v motoroch..Tú sa na Zemi podarilo zrealizovať len experimentálne.Ak sa nemýlim boli to Rusi v Tokamakoch.Ale prejdem ku gru mojej otázky.Na temonukleárnu fúziu/syntézu je potrebná energia rádovo na šiestu,kde by sme také kvantá energie nabrali+ aký materiál by toto vydržal?
@xuai priznam sa, ze s chemiou si velmi nerozumiem....
Ale pozri.... pokrok ako taky vlastne existuje len koli zisku. A akokolvek je to zvratene, je to zial tak.
Na to aby boli mozne veci, ktore popisujes by sa v prvomrade ludstvo muselo zjednotit, musela by vymiznut rivalita, konkurencia ako medzi jednotlivcami, tak medzi narodmi.
....To by bol hlboky zasah do ludskej podstaty ze ......
princípom termonuklaárnej fúzie je v podových reaktoroch. Z dvoch menších jadierrových reaktoroch. Z dvoch menších jadier, teda z deuterícia a trícia reakciou vznikne nové, väčšie hélióvé jadro.
2H + 3H ---> 4He A keďže neviem napísať index, tie celé čísla pred atómmi cháp iba ako protónové čísla, ktoré sa píšu ako ľavý dolný index.
>> Slovne: atóm deuterícia sa zlúči s atómom trícia za vzniku atómu hélia za uvoľnenia obrovského mnosžstva energie.
Táto reakcia prebieha napr. na povrchu Slnka pri teplote 6 000°C alebo pri výbuchu vodíkovej bomby. Energia, ktorá sa pri tejto reakcií uvoľní, je taká obrovská, že neexistuje materiál na Zemi, ktorý by ju udržal. Avšak! Pri zachytení tejto obrovskej energie do vákua vytvoreného magnetickým poľom je teoreticky možné takúto energiu zachytiť, uschovať a preniesť do procesu výroby napr. tepla alebo elektrickej energie.
Do tohto zdroja sa vkladajú veľké nádeje. Zásoby vodíka máme na 25 000 rokov a tento zdroj je absolútne čistý, pričom nezvnikajú žiadne splodiny. Navyše vzniká veľmi vzácne hélium, ktorému sa naši veci určite potešia.
Vo Francúzsku sa teraz spúšťa obrovský projekt, ktorý bude celé desaťročia pracovať na vymyslení spôsobu, ako zachytiť túto energiu bezpečne.
>> pre príklad na zobrazenie: v jadrových reakciách sa využíva grafit ako moderátor reakcie, ktorá štiepny proces spomaľuje, aby nedolo k náhlemu obrovskému výbuchu. Keď tento grafit z reakcie odoberieš, z jadrového reaktora sa stane jadrová bomba.
Snáď som to konečne napísal správne. Dnes síce nevieme tento zdroj využívať, ale máme na to veľké nádeje. Lenže ropná lobby už sto rokov bojuje proti akémukoľvek pokroku, ktorý by nás odzávisloval od fosílnych palív. Mať rafinérku je veľký biznis. Prináša to kopec peňazí za rýchlu dobu na dlhý čas. Už len na menej ako 50 rokov.
To, čo som napísal, som vysypal hneď z rukáva. Ja nie som vedec anič som nevymyslel, len podotkýňam na potvrdené a dôležité.
@krampus No a ešte k tomu pohonu motorov - keď budeme schopný zachytiť takéto obrovské množstvo energie, tak prvé, čo urobíme, je, že z nej spravíme čo najviac elektriny. Výhodou je, že tento zdroj si nevyžaduje toľko priestoru ako napr. veterné parky. Avšak je to otázkou budúcnosti. Tak ďalekej, že sa toho možno ešte my dožijeme. No ale k veci - spaľovacie motory bude môcť nahradiť elektromotor a staré benzínové stanice by sa zmenili na veľké elektrické batérie, do ktorých by sme chodili dobiť si naše autá. Táto úplne ekologická varianta je však, žiaľ, kvôli ropnej lobby posunutá najmenej o 50 rokov dozadu.
Neviem Ti presne povedať, ako by sa dala zachytiť energia do menšieho priestoru, to by si presnejšie musel študovať sám niekde na Internete. Ale v tomto prípade by sme na čerpacích staniacich nehľadali naftu ani benzín, ani elektrinu, ale vodík. Asi
@hluzar ľudská podstata ani zďaleka nie je v tom, aby sme medzi sebou zápasili a neustále bojovali. Ľudský druh ako jediný dokáže vytvárať veľké jednotné spoločenstvá. Zvieratá dokážu robiť svorky stáda z najviac niekoľkých desiatok jedincov. Človek dokázal vybudovať tisícové, státisícové, miliónové mestá. Dnes to však už nie je pravé spoločenstvo. Kvôli tomu, že sme stratili jeden spoločný cieľ. Zamerali sme sa každý na seba, neberúc ohľad na dianie okolo seba. Dôležité je, aby sme sa mali my (len ja!!, čo ma po vás?!!) mali čo najlepšie. Zamerali sme sa tak silno na materiálne hodnoty, že sa nám už nechce odísť z tohto sveta, nechceme zomrieť ale žiť len tu.
Kedysi existoval pokrok pre ľudstvo a pre blaho ľudstva. Každý vynález sa venoval blahu pre čo najvšetkejších (zláštny výraz). Dnes robíme pokrok pre pokrok. Ideme stále dokola, podľa rovnakého modelu!
Jednota ľudstva je až tá posledná, vrcholná, no najkrajšia a najdlhšie trvajúca fáza. V PRVOM rade ľudstvo musí opäť nájsť spoločný cieľ. Konkurencia je dobrá vtedy, ak presadzujeme spoločnosť pred sebou samým. V jednotnom spoločenstve je také silné puto, že každý jedinec je ocotný zomrieť pre toho druhého i pre celé spoločenstvo, len aby sa zachovalo. Pozorovať to môžme napr u delfínov - zranených príbuzných delfíny nikdy neopúšťajú. U vlkov - svorka drží za každých okolností spolu a nikdy sa nerozdelí. Včelstvo - každá včela pracuje do úmoru pre budovanie ešte väčšieho a silnejšie včelieho spoločenstva. Mravčie kolónie, zebrie stáda, slonie rodiny, levie spoločenstvá, vtáčie kŕdle,... rodina človeka.
Zákony, ktoré sme prijali, aby sme žili a prežili, nás naučili žiť v jednote. Zlom nastal vtedy, akonáhle sa začal do popredia dostávať jedinec pred spoločnosťou. Od "humanizmu" a renesancie je to tak. A obnovilo sa opäť otroctvo, vykorisťovanie, nevraživosť, vykrádanie, zabíjanie... dnes žijeme aby sme jedli. Stali sme sa obeťou vlastnej ideológie - konzumu. Sme otroci svojich návykov (Seneca, učiteľ cisára Nera).
Až sa mi chce plakať, keď vidím, ako rúbu tie pralesy. Pľúca našej zeme. Vďaka nim sme tu. Tu u nás na Orave, keby sem prišiel nejaký buldozér a chcel by nás vykočovať, svoj život bych dala za zeleň.
@hluzar Ja tu ale nehovorím o jednotnej ideológií ani o jednotnej myšlienke, ale o jednotnom cieli. Myšlienka nikdy nemôže byť cie a keď je, tak nie je postačujúcim na transcendentné uspokojenie. Snaha ovládnuť myšlienky nás doviedla do dnešnej situácie.
Keď to berieš na počet nôh a jedincov, tak nie. Ale zober si to tak - dnes je nás 7 miliárd. Keby sme všetci vytvorili jednotné spoločenstvo, prekonali by sme každé včelstvo a každú mravčiu kolóniu.
Odjakžive sme nútení vytvárať spoločenstvá vo vzore rodiny. Žiadny druh na svete nedokáže spojiť toľko malých rodín do jedného veľkého spoločenstva.
Hm... BEZ PROBLEMOV? Kto moze oznacit moznost BEZ PROBLEMOV by som dokazal/a zit?! Ludia, sa spamatajte... Cely nas zivot je KOMZUMNY. A vy chcete povedat, ze zo dna na den by ste sa bezozbytku vedeli vzdat vsetkej "konzumnosti"? Tej, ktora Vam umoznuje pohodlie, karieru, ba aj vzdelanie...? Hm... Tak potom Vas skutocne obdivujem.
@xiao Normálne som ti vďačný,že si mi to objasnil.Fakt som tomu nerozumel (rolf) .Osobne zastávam názor,že skôr tu budem mať zhmotnené Perpetum mobile ako akékoľvek využitie jadrovej fúzie.No a mimochodom tá teplota je omnoho,omnho vyššia než 6000 stupňov Celzia,ktoré si spomínal ty.Čo si napísal je všetko teória,teoria ktorá bohužiaľ nenastane.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
59 komentov
btw, napíš sem čo si predstavuješ pod tým slovom nekonzumne
2. Kupujem zasadne len akciove potraviny zlacnene o 50 percent (cokolvek si strcite do mrazaku, vydrzi vam to tam aj 5 rokov)
3. Veci ako knihy a tak podobne , ktore sa proste nepokazia a nic neriskujete - > vzdy cez inzerat.
Hoci nepatrim prave medzi milionarov , tato filozofia mi umoznuje byt pri peniazoch vzdy ked ich potrebujem.
Nemam prirodzene v povahe konzumne zmyslanie.
Ale svet si to vyzaduje. Vsetko uz dnes cosi stoji.
napr: načo je komu 3D televízor ???=-o
co ak mam rad aj tie stare i ked vynosene ?
Lenze ludia sa pozeraju, a nie je to prijemne.
Ja som konzumny do tej miery, aby som mal spolocnostou vyzadovanu uroven, a nestal sa zo mna vydedenec....
Ale snazim sa byt co najmenej. A vela ludi netusi, kolko penazi vyhodi za veci, ktore sa vklude daju zohnat aj lacnejsie, len treba mat otvorene oci a nebrat prve co pride pod ruku....
@johny89 Zvlastne ze to hovoris Pad socializmu nasu rodinu takmer zrovnal so zemou. Boli sme na nom zavisli a ja som si tie nasledky odniesol na plnej ciare...
Ale ludia, ktori vyuzili sancu sa maju dnes dobre..... Kapitalismus dava aj sance a prinasa moznosti, myslim , ze to je aj na sikovnosti (a hlavne) na sikovnosti jednotlivca.
ak raz(dufajme) nebude a zostane (nas) tu par, tak to budem velmi ale velmi vitat.
Ak si ale požičiavaš zrno zo susedovho poľa, alebo si kúpiš statok od obchodníka a zo svojho poľa nepredáš tú istú hodnotu, tak žiješ konzumne, lebo viac spotrebuješ, ako vyrobíš.
Myslím, že toto je celkom jasné. To len aby sme si rozumeli.
No a v dnešnej spoločnosti je pravdepodobnejšie žiť konzumne ako nekonzumne. A trvalý rozvoj je práve neoknzumný. Konzum môže trvať len dovtedy, kým sú suroviny na výrobu, predaj a kúpu. Ak napríklad vyrábaš počítače a suma peňazí, ktoré získaš pri predaji svojich služieb sa rovná sume, ktorá sa celkovo spotrebuje na výrobu toho, čo kúpiš (je to viac, než platíš v obchode - hlavne pri kupovaní čínskych tovarov), tak žiješ čisto, nekonzumne.
V praxi to teda znamená, čo si už hovoril. Ak máš na svoje prežitie viac tenisiek, ako potrebuješ, potom jednoznačne prevláda spotreba nd výrobou. Je to reálne, ale predsa náročné. Ak chce niekto žiť čisto, nekonzumne a chce si tým byť aj celkom istý, tak by si mal toto všetko pekn skalkuovať. A to je asi problém. Je to niečo ako uhlíková stopa, len úplne iné
len tak pre príklad, že existujú ľudia čo vyhodia tie peniaze za 3D televízor ale pritom šetria na jedle každý cent....
ale @hluzar to podľa mňa myslel skôr tak, že sa nespráva ako ostatní "oblbnutí"(možno zlý termín) ľudia, ktorí potrebujú mať značkové topánky, najnovší mobil s dotykovým displejom a auto ktoré ide rýchlosťou aká nieje ani nikde na ceste povolená....
ale tak hej, asi je to konzumný život keď zjem viacej ako vyrobím... proste podľa mňa nieje tá otázka veľmi dobre zadaná... ja si pod konzumným životom predstavujem dačo iné...
@xiao to je hovadina z jedneho prosteho dovodu nehnevaj sa na mna
platis dane, prispievas na Slovensko (na jedno obrovske pole) a potom si z neho beries co potrebujes.
Bod konzumu prekracujes vtedy, ak nahrnas viac statkov, ako realne potrebujes.
To je prosto moj nazor.
A ak si v tvojom pripade student - cize dane neplatis
jedneho dna budes pracovat v tom, co si sa naucil , a statu sa jeho investicia do teba vrati aj s urokmi.
Trochu som kombinoval pospolitejšie národy a vyspelejšie kapitalistické krajiny.
"Bod konzumu prekracujes vtedy, ak nahrnas viac statkov, ako realne potrebujes." - povedal si to isté, le n v skratke... umenie! poklona, ja by som to nevymyslel
Ak je štát v zadĺžení (a ten náš), tak je to práve preto, že v rodine prevládol konzum. A vo vláde. VViac minuli ako dokázali vyrobiť. Vrchol konzumu kvitne v Spojených štátov, odkiaľ prišla už druhýkrát hospodárska kríza. Tentokrát kvôli konzumnej americkej spoločnosti. Stačí si odpozorovať ich životný štýl za jedných 24 hodín.
Amíci nemajú dane za pohonné hmoty. Planie za ne mnohonásobne menej,, ako my. Preto s nimi môžu zaobchádzať hocako a aj plytvať (ale nemôžu!!). Skončí sa to, keď ropad dojde a už jej nebude a nebude z čoho spotrebovať. Vtedy nastane opačný jav konzumu po jednej stránke - hladomor.
Je správnejšie ponechať si jedny staré tenisky, ako kúpiť si nové. Prejsť na úplne nekonzumný spôsob života by chcelo väčšiu snahu než pár rozhodnutí, ale každé z nich je proti konzumu správne. Každý (zdravý) krok proti nadmernej spotrebe je správny.
@hluzar ale to akosi nemôžem prepočítať bo v tom príklade čo si použil robili sedliaci jednoducho ale keď prišli stroje tak trochu zeefektívnili ich prácu... a nemôžeš to polopate
To skor ludia , ako som ja sposobia krach. Stat v skutocnosti potrebuje marnotratnych ludi.....
Konzum je zlý a povedie nás záhuby. Čo najskôr sa musí prejsť na opačnú ideológiu z jednej stránky. Lenže tomu musí postune predchádzať celý rad menších a plynulých zmien. Akonáhle obmedzíš svoju nadmernú spotrebu, tak robíš dobre pre ekonomiku aj pre životné prostredie a hlavne pre seba. Ale zas ak to prehnáš a založíš si v jaskyni automobilku, pričom budeš jesť len korienky a netopierí trus, tak si zruinoval eknommiku všetkých ostatných a potom aj seba. Pretože budeš len vyrábať a predávať, ale spotreba bude chýbať. Spotreba a výroba sú dve navzájom prepojené a súvisiace procesy, ktorých pomer musí byť pre trvalý rozvoj stabilný na oboch stranách a nikdy sa nesmie narušiť.
nekonzumne zmýšľajúcich je skutočne málo. Viď graf: 62% ľudí odmieta zmenu svojho životného štýlu a druhá otázka je trošku rozpoltená - z tých menej ako 40% môže byť niekoľko z nich len zmýšľajúcich, že by zmena u nich bola možná, ale neplánujú ju nijako realizovať. Takže koľko nekonzumne zmýšľajúcich je skutočne spoločnosti? 40%? 30?
20% populácie spotrebuje 80% zdrojov Zeme. Toto je konzum. A ťažobné a veľkovýrobné spoločnosti zarábajú na márnotratných, pretože žiadna z nich nemá viac ako 30 rokov. Možno 40. To je veková hranica výmeny jedenej generácie, ktorá je teraz so svojím životným štýlom v keli.
Materiálny svet má možno veľkú hodnotu pri chudobných obyvateľoch tejto planéty. Prečo však tzv. index šťastia vypovedá opak - najšťastnejšie krajiny sú tie, v ktorých nie je žiadna elektrina, pohonné látky, obrovská chudoba, zlá aleebo žiadna úroda, znečistená voda...??!!!
Len rovnováha zaručí trvalý život na tejto Zemi. Stačí sa uspokojiť aj s menším množstvom. Čím menšie množstvo nám stačí na uspokjenie, tým lepšie.
Stačí, keď to urobí jeden z tisícich. Za to, že sú ostatní hlupáci, nemusí byť ani ten jeden.
Podľa mňa úplný ideál (ktorý nikdy nebude) by bol, keby ozaj človek "spotreboval" (tým mám na mysli aj oblečenie,techniku,autá atď) len toľko, koľko ozaj potrebuje a nič navyše.
Plus, to je asi od témy, ale nepáči sa mi to hrozne materiálne zameranie dnešného sveta, a ešte to že všetko s čím sa len dá sa obchoduje.
Zoberme si 2 najvacsie prinosy do statnej pokladnice.
Alkohol a cigarety.... to hovori za vsetko
Ja rozumiem, o com hovoris a suhlasim s tebou. Je to pyramida, ktoru si staviame a staviame a raz bude taka velka, ze nas zavali....
Ale tento system je ako drogovo zavisly na prijme od ludi, ktori sa nevedia vpratat do koze.
Takze mame 2 moznosti. Bud sa znicime hned (menej pravdepodobne)
Alebo az o par rokov (vysoko pravdepodobne)
Ale vyhnut sa tomu neda....
Ale teraz nebudem hovorit za ludi ale budem hovorit za seba.
Ku stastiu potrebujem vodu, jedlo , lasku a strechu nad hlavou.
Obcas si niekam vyrazit , obcas sa zabavit, a pracu ktora ma bavi.
Som konzument ? Ja si myslim , ze viac k zivotu nepotrebuje nikto.
Je mi uprimne luto ludi, ktori si myslia, ze chvilkove stastie je zvysok zivota.
Zena si kupi nove saty, ma z nich radost asi 10 minut a potom ich da do skrine.
A zajtra ide opat na nakup.
Aky to je zivot ? Nulovy. A je mi takto zmyslajucich ludi naozaj uprimne luto.
Keby nebolo tých hlupákov, tak dnes nepoužívame spaľovacie motory, ale termonulkeárnu fúziu ako zdroj na výrobu energie a pohon motorov. Chémia by zaznamenala najväčší rast vo svojej kariére, pretože by vlastnila všetky zásoby fosílnych palív, vďaka čomu by získala takmer neobmedzené množstvo chémií životodárneho uhlíka, na ktorom je celá založená.
Nepoškodené prírodné systémy splodinami a škodlivinami by vytvorili ideálne prostredie pre najväčší rozmach fyziky Zeme. Simulátor Zeme, ktorý sa nachádza v Japonsku, patrí medzi 5 najvýkonnejších počítačov na svete. Dnes by nepozostával z piatich tisícov procesorov, ale zo super výkonných jadier rovnajúcich sa sile možno raz takého množstva procesorov.
Rozvoj fyziky by umožnil ďalej a hlbšie poznať vesmír, čo by prinieslo do odborného a denného života obrovské skoky.
Technologický pokrok by bol vyšší než demografický vývoj, čo by pri spravodlivom zaobchádzaní prinieslo raz také podmienky obyvateľov Spojených štátov pre najchudobnejšie oblasti sveta, aké sú tam dnes.
Zachovanie druhovej rozmanitosti by umožnilo spoznávanie stoviek nových druhov denne, v pralesoch by sme našli lieky na rakovinu, dnes by pohlavné choroby ako AIDS a sifilis neboli vôbec známe.
Invistevanie do civilných záležitostí, uprednostňovanie všetkých, chudobných aj chorých, bohatých aj silných, všetkých pred militárnymi a osbnými účelmi by zabezpečil oduševnú pohodu obyvateľov Zeme. Prienieslo by to obrovský priestor a možnosť duševne sa rozvíjať. Ľudský mozogo by dnes nezatratil 90% svojho potenciálu, ale možno iba 80%, 70% - 60 - 50...
Utópia?
Sto rokov používame tie isté motory. 250 rokov spaľujeme stále rovnako a stále to isté uhlie. Desať tisíc rokov ľudstvo obrába pôdu. Sme tu 200 000 rokov. Ľudstvo žilo a prežilo celú tú dlhú dobu bez zmeny vzhľadu krajiny, rozmanitosti, pôdy a tak ďalej a hlavne bez spaľovania fosílnych palív. Čím výkonnejší zdroj energie, tým väčšia záťaž spoločnosti a včšie nároky na spotrebu.
Plytváme čas honbou za chvíľkovým potešením! Za vidinou krátkodobého tučného zisku ztrácame celé to dokonalé dielo, ktoré pretvárame na svoj obraz.
Kde sme mohli byť nebyť tých hlupákov? Spoločnosti chýba jeden spoločný cieľ. Každý chce toho stihnúť za svoj život čo najviac, miesto toho, aby sme si stanovili jeden cieľ a naučili sa opäť náživať v jednote celej spoločnosti. Dá sa to, takáto doba tu už raz bola a trvala tisíc rokov. Potom zmizla po paľbou reforiem, krvi nevinných, nenávisti a sebeckosti. Stále je šanca urobiť zmenu! Nesmie nás odradiť náročnosť tejto úlohy. Bude nám to trvať možno ďalšie tri generácie. Ale na pesimizmus je už neskoro. Prišiel čas, kedy sa musíme sami rozhodnúť. Po našich otcoch nastupujeme my. Už my to nemáme ľahké a po nás prídu ďalší. Ale stačí, aby jedna generácia spustila nový mechanizmus premeny, ktorý dokáže obrátiť myslia ľudí na úroveň celospoločenskej jednoty. Už to tu raz bolo a trvalo to tisíc rokv. Nie je to utópia, je to výzva.
Ale pozri.... pokrok ako taky vlastne existuje len koli zisku. A akokolvek je to zvratene, je to zial tak.
Na to aby boli mozne veci, ktore popisujes by sa v prvomrade ludstvo muselo zjednotit, musela by vymiznut rivalita, konkurencia ako medzi jednotlivcami, tak medzi narodmi.
....To by bol hlboky zasah do ludskej podstaty ze ......
Takže rozoberiem to od začiatku:
princípom termonuklaárnej fúzie je v podových reaktoroch. Z dvoch menších jadierrových reaktoroch. Z dvoch menších jadier, teda z deuterícia a trícia reakciou vznikne nové, väčšie hélióvé jadro.
2H + 3H ---> 4He A keďže neviem napísať index, tie celé čísla pred atómmi cháp iba ako protónové čísla, ktoré sa píšu ako ľavý dolný index.
>> Slovne: atóm deuterícia sa zlúči s atómom trícia za vzniku atómu hélia za uvoľnenia obrovského mnosžstva energie.
Táto reakcia prebieha napr. na povrchu Slnka pri teplote 6 000°C alebo pri výbuchu vodíkovej bomby. Energia, ktorá sa pri tejto reakcií uvoľní, je taká obrovská, že neexistuje materiál na Zemi, ktorý by ju udržal. Avšak! Pri zachytení tejto obrovskej energie do vákua vytvoreného magnetickým poľom je teoreticky možné takúto energiu zachytiť, uschovať a preniesť do procesu výroby napr. tepla alebo elektrickej energie.
Do tohto zdroja sa vkladajú veľké nádeje. Zásoby vodíka máme na 25 000 rokov a tento zdroj je absolútne čistý, pričom nezvnikajú žiadne splodiny. Navyše vzniká veľmi vzácne hélium, ktorému sa naši veci určite potešia.
Vo Francúzsku sa teraz spúšťa obrovský projekt, ktorý bude celé desaťročia pracovať na vymyslení spôsobu, ako zachytiť túto energiu bezpečne.
>> pre príklad na zobrazenie: v jadrových reakciách sa využíva grafit ako moderátor reakcie, ktorá štiepny proces spomaľuje, aby nedolo k náhlemu obrovskému výbuchu. Keď tento grafit z reakcie odoberieš, z jadrového reaktora sa stane jadrová bomba.
Snáď som to konečne napísal správne. Dnes síce nevieme tento zdroj využívať, ale máme na to veľké nádeje. Lenže ropná lobby už sto rokov bojuje proti akémukoľvek pokroku, ktorý by nás odzávisloval od fosílnych palív. Mať rafinérku je veľký biznis. Prináša to kopec peňazí za rýchlu dobu na dlhý čas. Už len na menej ako 50 rokov.
To, čo som napísal, som vysypal hneď z rukáva. Ja nie som vedec anič som nevymyslel, len podotkýňam na potvrdené a dôležité.
Neviem Ti presne povedať, ako by sa dala zachytiť energia do menšieho priestoru, to by si presnejšie musel študovať sám niekde na Internete. Ale v tomto prípade by sme na čerpacích staniacich nehľadali naftu ani benzín, ani elektrinu, ale vodík. Asi
Kedysi existoval pokrok pre ľudstvo a pre blaho ľudstva. Každý vynález sa venoval blahu pre čo najvšetkejších (zláštny výraz). Dnes robíme pokrok pre pokrok. Ideme stále dokola, podľa rovnakého modelu!
Jednota ľudstva je až tá posledná, vrcholná, no najkrajšia a najdlhšie trvajúca fáza. V PRVOM rade ľudstvo musí opäť nájsť spoločný cieľ. Konkurencia je dobrá vtedy, ak presadzujeme spoločnosť pred sebou samým. V jednotnom spoločenstve je také silné puto, že každý jedinec je ocotný zomrieť pre toho druhého i pre celé spoločenstvo, len aby sa zachovalo. Pozorovať to môžme napr u delfínov - zranených príbuzných delfíny nikdy neopúšťajú. U vlkov - svorka drží za každých okolností spolu a nikdy sa nerozdelí. Včelstvo - každá včela pracuje do úmoru pre budovanie ešte väčšieho a silnejšie včelieho spoločenstva. Mravčie kolónie, zebrie stáda, slonie rodiny, levie spoločenstvá, vtáčie kŕdle,... rodina človeka.
Zákony, ktoré sme prijali, aby sme žili a prežili, nás naučili žiť v jednote. Zlom nastal vtedy, akonáhle sa začal do popredia dostávať jedinec pred spoločnosťou. Od "humanizmu" a renesancie je to tak. A obnovilo sa opäť otroctvo, vykorisťovanie, nevraživosť, vykrádanie, zabíjanie... dnes žijeme aby sme jedli. Stali sme sa obeťou vlastnej ideológie - konzumu. Sme otroci svojich návykov (Seneca, učiteľ cisára Nera).
Veď hej, to je sranda, ničiť sa.
Keď to berieš na počet nôh a jedincov, tak nie. Ale zober si to tak - dnes je nás 7 miliárd. Keby sme všetci vytvorili jednotné spoločenstvo, prekonali by sme každé včelstvo a každú mravčiu kolóniu.
Odjakžive sme nútení vytvárať spoločenstvá vo vzore rodiny. Žiadny druh na svete nedokáže spojiť toľko malých rodín do jedného veľkého spoločenstva.