O tom, že história môže byť skutočne desivá a zarážajúco podobná svedčia podivuhodné životné paralely dvoch amerických prezidentov Abrahama Lincolna /1860-1865/ a Johna Fitzgeralda Kennedyho /1960-1965/. Prv ako si spomenieme tieto fakty, najskôr treba objektívne informovať o odlišnostiach.

Odlišnosti

Prvou odlišnosťou je pôvod oboch prezidentov. Kým prezident Lincoln pochádzal z chudobného farmárskeho rodu, tak Kennedy pochádzal z významnej bankárskej rodiny. Znakom zámožnosti rodín bolo dosiahnuté vzdelanie. Abrahám Lincoln bol po väčšinu svojho mladíckeho života samoukom a na štúdium si najskôr musel zarobiť, tak Kennedy mal oveľa lahší prístup k vzdelaniu, ba dokonca mohol študovať aj v zahraničí, čo by si Lincoln nemohol nikdy dovoliť.

Aj politické presvedčenie bolo úplne odlišne, pretože Lincoln bol dôsledný republikán a Kennedy demokrat.

Aj dátum úmrtia je úplne odlišný. Lincoln bol zavraždený 15.IV. 1865 J.F. Kennedy zase 22.XI.1963


Podobnosti

Teraz sa dostávame k desivým podobnostiam, ktoré doslova "spestrili" život oboch prezidentov.

Lincoln bol zvolený prezidentom roku 1860. Kennedy roku 1960. Nástupcovia oboch prezidentov mali rovnaké meno - Johnson. Lincolnov nástupca Andrew Johnson sa narodil roku 1808, Kennedyho nástupca roku 1908.

Obaja prezidenti boli zvolení roku 1847/1947 a uchádzali sa o viceprezidenstvo vo svojej strane roku 1856/1956. Obaja boli nominovaní v ten istý mesiac roku 60. Lincoln 6.XI.1860 a Kennedy 8.XI.1960. Zaujimavý je aj deň menovania, pretože oba dátumy vychádzajú na útorok /pozri učebnicu Chronológia s číslami kalendárov rokov 700-2202 pre historikov a študentov histórie od prof. Jozefa Nováka/

Lincolnovo Prehlásenie o zrušení otroctva /Emancipation Proclamation/ vstupuje do platnosti roku 1863. Správa o občianských právach /Civil Rights Message/ o rovnoprávnosti černochov je z roku 1963.

Obaja prezidenti mali tri deti, z ktorých vždy jeden syn zomrel počas otcovho funkčného obdobia /Wiliam Lincoln a Patrick Kennedy/. Než sa stali prezidentmi, zomrela každému sestra. Lincoln a Kennedy citovali s oblubou Shakespeara a Bibliu. Obaja radi používali húpacie kreslo. Lincoln dokonca aj v divadle. Lincoln a Kennedy sa zosobášili, keď obe nevesti mali 24 rokov. Obaja prezidenti boli zavraždení v piatok pred veľkým sviatkom - Lincoln na Veľkonočný piatok a Kennedy pred Dňom vďakyzdania. Obaja boli usmrtení strelou do hlavy, v prítomnosti svojich žien, ktoré sedeli vedľa nich.

Lincolnov tajomník sa volal Kennedy a odporúčil mu zamietnuť pozvanie do divadla, kým Kennedyho tajomník sa volal Lincoln a varoval a odhováral ho od cesty do Dallasu.

V deň atentátu Lincoln riekol: "Myslím, že sú ľudia, ktorí by mi chceli vziať život. Pokiaľ sa to má stať, nie je tomu možné zabrániť."
Kennedy pred smrťou povedal: "Keby niekto chcel zavraždiť prezidenta USA - ťažké to nie je.... a nikto proti tomu nemôže nič urobiť.

Booth strielal na Lincolan v divadle a dostihnutí bol v sklade, Oswald strielal na prezidenta Kennedyho zo skladu a dostihnutý bol v kine.

Divadlo, v ktorom bol zavraždený Lincoln sa volalo Fordovo! Kým Kennedy bol zavraždený v aute značky Ford!!!

Obaja vrahovia mali dva mená s priezviskom - John Wilkes Booth a Lee Harvey Oswald. Pričom ich mená sa skládali z pätnástich písmen.

Podoben aj obaja nástupcovia mali meno a zhodné priezvisko skladajúce sa z trinástich písmen. /Andrew Johnson a Lyndon Johnson/

Napriek neiktorým odlišnostiam sú osudy oboch prezidnetov veľmi podobné. Tak ako ich smržť je značne neajsná aj vina oboch vrahov. Záhadným je aj to, prečo obaja takzvaní vrahovia boli zabití pred vypočúvaním. Išlo fakt len o pomstu pomätencov, alebo o väčšie sprisahanie?

O tom však nabudúce.

Článok prevzatý z mojej prednáškovej práce. Práca nie je uverejená celá, len úryvky.

Ivan Lulják - Vplyv porovnávacej metódy v histórii v rámci študentského výskumu uplatnenia Porovnávacej metódy v modernej historiografii. Referát k predmetu Úvod do štúdia histórie

Ivan Lulják

 Skutočný príbeh
Komentuj
 fotka
lelinna  12. 12. 2008 21:09
niektore veci su celkom zaujimave az na tie pocty pismen co mi pride ako uplna blbost
 fotka
athelasil  12. 12. 2008 21:10
super clanok zaujimavy..len to s tymi tajomnikmi? ro fakt..to sa mi uz zda prehnane. ale inak uzasny clanok
 fotka
amrafel  12. 12. 2008 21:44
zaujimave, ale su to len nahody
 fotka
zalaskovany  12. 12. 2008 22:58
no suhlasim s komentami je to zaujimave...rad si to precitam ale zaoberat sa niecim takym mi pripada ako strata casu...
 fotka
tuba  14. 12. 2008 09:54
je to dost zaujimave co vsetko clovek napr.nevedel...sranda s tym ford/fordovo
 fotka
jana2710  16. 12. 2008 21:07
hmm..je to velmi zaujimave..ake nahody mozu byt..to som si nemyslela
 fotka
amy111  14. 1. 2009 20:56
skutocne zaujimave veci..tesim sa na tvoje dalsie clanky
 fotka
ivlu  14. 1. 2009 22:06
Všetkým čítatelom sa ospravedlňujem, v texte sa vyskytuje chyba, ktorú som v rýchlosti prehliadol Kennedy správne zomrel roku 1963

Ešte ráz sa ospravedlňujem, bol to preklep v rýchlosti spravený
Napíš svoj komentár