Vzniká tak paradoxná situácia, keď časť externých študentov nemusí platiť, kým časť denných naopak platiť musí. Školy tento zákon hneď využili a začali od študentov priam mafiánskym či výpalníckym spôsobom poplatky vymáhať. Pritom už nejde len o nejaké zanedbateľné čiastky, ale doslova o desiatky tisíc korún.
Za prekročenie štúdia si na bratislavskej Univerzite Komenského inkasuje napríklad Lekárska fakulta 40.000,- Sk, zubné lekárstvo 25.000,- Sk a všeobecné lekárstvo 20.000 Sk,-. Prírodovedecká fakulta si účtuje 30.000,- Sk, Fakulta telesnej výchovy a športu 22.000,- Sk. Fakulta matematiky, informatiky a fyziky inkasuje 20.000,- Sk a Filozofická fakulta 15.000 Sk,-. Fakulta sociálnych a ekonomických vied si naúčtovala 29.000,- Sk a Pedagogická fakulta 23.525,- Sk, aj keď táto suma bola neskôr údajne upravená na 8.900,- Sk.
Farmaceutická fakulta si inkasuje 30.000,- Sk a Právnická fakulta najskôr údajne školné nevyberala, avšak teraz už aj ona inkasuje sumu 18.000,- Sk. Slovenská technická univerzita Fakulta elektrotechniky a informatiky si vyberá 3.000,- Sk.
V Trnava si Filozofická fakulta UCM inkasuje 21.000,- Sk, Filozofická fakulta Trnavskej univerzity 17.000,- Sk a Právnická fakulta Trnavskej univerzity sumu 26.000,- Sk.
V Nitre si na Fakulte ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity inkasujú 36.000,- Sk a Univerzita Konštantína Filozofa 20.000,- Sk.
V Banskej Bystrici účtuje Ekonomická fakulta Univerzity Mateja Bela 10.500,- Sk. A podobne sú na tom aj ďalšie školy.
Do úvahy sa pri stanovovaní poplatku berie aj počet odštudovaných rokov. Študent, ktorý napríklad študuje na filozofickej fakulte Univerzity Komenského už 3 roky, musí škole zaplatiť za školné (aj spätne) až 45.000,- Sk.
Hneď po schválení školného, začali školy tieto poplatky inkasovať priam mafiánskym, či výpalníckym spôsobom. Študentov tretích a piatych ročníkov tak pritlačili k múru pod hrozbou, že im v prípade nezaplatenia neumožnia zložiť bakalárske a magisterské štátnice. Na Univerzite Cyrila a Metóda v Trnave odkázali študentom, ktorí končili ročníky, že ak nezaplatia poplatky, okamžite ukončia štúdium. Nereagovali ani na pokusy študentov z nemajetných rodín, o odklad alebo splátkový kalendár.
Na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského odmietli študentov, ktorí nezaplatili, zapísať do vyšších ročníkov.
Priam zákerným spôsobom si počínala Prešovská univerzita, ktorá napríklad študentku Michaelu Borovskú núti zaplatiť celú sumu (zárobky jej rodičov sú pritom sotva nad životným minimom). Na jej žiadosť o odpustenie platby jej študijné oddelenie arogantne odpísalo, vraj, nech radšej nie je optimistka, pretože škola nemá peniaze.
To znamená, že chudobní ľudia opätovne zaplatia to, čo mala zabezpečiť vláda. Tá vláda, ktorej najsilnejšia koaličná strana už v predvolebnej kampani vehementne deklarovala svoju sociálnu orientáciu a viackrát obhajovala protiústavnosť spoplatnenia štúdia.
Dnes však dochádza k ďalším krokom, ktoré odhaľujú skutočnú povahu koalície. Podľa najnovších neoverených informácii Univerzita Komenského začala radikálne riešiť situáciu, keď pohrozila všetkým neplatiacim študentom vyhodením, ba dokonca tento bezohľadný krok už aj uskutočnila.
Podľa diskusie študentov na serveri skolne.spejs.sk univerzita už údajne doručila niektorým študentom oznámenie o vylúčení zo štúdia.
Napriek takejto nepriaznivej situácii však boj študentov proti spoplatneniu pokračuje. Študenti odpovedajú odporom voči nespravodlivým poplatkom. Na fakulte manažmentu bola vďaka búrlivým protestom na podnet pána dekana paušálne odpustená polovica stanovených súm a teraz predstavuje „len“ 15.000,- Sk.
Ale ani študenti, ktorí už zaplatili, sa nezmierili s nespravodlivými poplatkami. Podľa Hospodárskych novín, odvolávajúcich sa na informácie z rektorátu Trnavskej univerzity, niekoľko študentov sa so školou kvôli tomu súdilo, avšak neúspešne. Čo dodať: Už Karol Marx v tejto súvislosti uviedol, že: „Právo v kapitalistickej spoločnosti je vôľa vládnucej triedy povýšená na zákon“.
Najnovšie študenti postupujú už organizovanejšie a využívajú právnu pomoc. Začiatkom októbra sa začal súdiť s Univerzitou Komenského istý študent, prostredníctvom firmy Brent consulting. Podľa informácii tejto spoločnosti, takýchto žalôb je len na UK niekoľko desiatok, pričom žiadosť o pomoc evidujú z celého Slovenska. Situácia sa každým dňom mení, preto sa o vyberaní školného budeme snažiť informovať aj nasledujúcich vydaniach.
Ivan Lulják
Úvaha
4 komenty k blogu
2
V tom súhlasím, že pravidlá hry sa nemjaú meniť počas hry. Každý podobný zákon v školstve by mal platiť až pre tých, čo nastúpia najblizší semester ako prváci.
Napíš svoj komentár
- 1 Hovado: Opäť som späť
- 2 Tomasveres: Motivácia je nezmysel
- 3 Hovado: Spomienky
- 4 Protiuder22: Oheň
- 5 Hovado: Každé bláznovstvo, 3 dni trvá
- 6 Hovado: Venované kajke
- 7 Hovado: Zopár myšlienok
- 8 Hovado: Prečo ľudia kričia
- 9 Hovado: Duša mačacia
- 1 Soyastream: Októbrová
- 2 Dezolat: Pribehova hra o susedskej vojne. chatgpt. na pokracovanie.
- 3 Mahmut: Kritický pohľad na Halloween a sprievody strašidiel
- 4 Soyastream: Novembrová
- 5 Mahmut: O tých, ktorí na zemi zostanú a tých, ktorí z nej musia odísť
- 6 Mahmut: O čítaní z oblakov a o premenách foriem Pravdy
- 7 Hovado: Opäť som späť
- 8 Tomasveres: Motivácia je nezmysel
- 9 Dezolat: Test hrania textovej hry s AI friends & Fables
- 10 Hovado: Spomienky
Ak to už chceli schváliť, malo to byť aspon tak, že by sa to neuplatňovalo na tých, čo nevedeli, že ich za prekročenie dľžky čaká platenie.
Ale čo sa čudovať, vláda niekde musí zobrať peniaze na to, aby podporila cigáňov a podobne, aby ich mal kto voliť.